Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2022 року ЛуцькСправа № 140/16034/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 (смт. Ратне) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Відділення №2 (смт. Ратне) Ковельської районної державної адміністрації (далі - УСЗН Ковельської РДА відділення №2, відповідач) про визнання протиправними дії щодо відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї; зобов`язати відповідача призначити та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї відповідно до вимог Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №250 (далі Порядок №250) за зверненням позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року у справі №140/8313/21 зобов`язано УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 розглянути звернення позивача про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з врахуванням правової позиції суду викладеного в рішенні суду.
Відповідач 29 листопада 2021 року вручив ОСОБА_1 нове рішення про відмову у призначенні соціальної допомоги, яким попереднє рішення про відмову про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, яке скасоване рішенням суду без змін. Будь-якої іншої вмотивованої причини у відмові в призначенні допомоги не вказали.
Позивач уважає дії відповідача протиправними у зв`язку з тим, що її сім`я відмовилася від отримання реєстраційних номерів облікових карток платників податків (РНОКПП) через релігійні переконання, з огляду на що просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
У відзиві на позовну заяву від 05 січня 2022 року №33/1.16/2-21 представник Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації зазначає, що 10 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Забродівської сільської об`єднаної територіальної громади із заявою та декларацією про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, допомоги на дітей одинокій матері. Однак позивачем не заповнені окремі розділи заяви і декларації та не внесені у повному обсязі відомостей про членів сім`ї, а саме не вказані реєстраційні номери облікових карток платників податків дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із чим останній було вказано про перелік необхідних даних для призначення державних допомог, у тому числі і реєстраційний номер облікової картки платника податків для неповнолітніх дітей. Протягом місяця необхідні дані не були надані.
Вказує, що в пункті 3 Декларації, поданої ОСОБА_1 , відсутня інформація щодо РНОКПП заявниці та членів сім`ї, про що її повідомлено (повідомлення №2448 від 22 вересня 2021 року). Одночасно заявниці роз`яснено про можливість повторного звернення із заявою про отримання допомоги за умови належного оформлення документів у відповідності до вимог чинного законодавства.
Отже, приймаючи 08 жовтня 2021 року рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям сім`ї, управління діяло у межах та спосіб, визначений чинним законодавством України.
Управління жодним чином не примушує позивача та її дітей до присвоєння їм цифрового ідентифікатора особистості, а отже, не чинить жодного протиправного втручання в особисте життя позивачки та членів її сім`ї, а прийняття рішення про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 за заявою, поданою 10 червня 2021, стало б порушенням з боку управління чинного законодавства, а саме Порядку №250.
З наведених підстав відповідач просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 18-20).
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС України) до суду не надходило.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 13).
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 10 червня 2021 року звернулась до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 (смт. Ратне) із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям разом із декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. При цьому, у декларації як членів сім`ї позивач зазначила дітей: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та вказала, що РНОКПП у вказаних дітей відсутні (арк. спр. 21-23).
Як убачається із матеріалів справи, листом від 07 липня 2021 року №2254 УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 повідомило позивача, що її звернення не розглянуте, оскільки, посилаючись на пункт 5 Порядку №250, заява та декларація вважаються такими, що не подані, так як у пункті 3 декларації відсутня інформація щодо РНОКПП на дітей.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року у справі №140/8313/21, позов ОСОБА_1 до УСЗН Ковельської РДА відділення №2 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправними дії УСЗН Ковельської РДА відділення №2 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 10 червня 2021 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї; зобов`язано відповідача розглянути заяву позивача від 10 червня 2021 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (арк. спр. 6-8).
На виконання вказаного рішення суду, Управління соціального захисту населення Відділення №2 (смт. Ратне) Ковельської районної державної адміністрації повторно розглянуто заяву позивача та рішенням від 29 листопада 2021 року №2550 рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 07 липня 2021 року залишено без змін (арк. спр. 9, 24).
Позивач, не погоджуючись із таким рішенням відповідача, звернулась із даним позовом до суду
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Порядок та умови надання державної соціальної допомоги визначені Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01 червня 2020 року №1768-ІІІ (далі - Закон №1768-ІІІ) та Порядком №250.
Закон №1768-ІІІ спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
Згідно із статтею 1 Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї.
Відповідно до статті 3 Закону №1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
За приписами частин першої, другої статті 4 Закону №1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї.
Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На підставі статті 4 Закону №1768-ІІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №250.
Згідно із пунктом 1 Порядку №250 цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.
Відповідно до пункту 2 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
За приписами пункту 3 Порядку №250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Пунктом 5 Порядку №250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:
заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;
декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Відповідно до пункту 20 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про те, які документи у місячний строк потрібно подати додатково.
Орган соціального захисту населення інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про прийняття документів із зазначенням дати їх прийняття, а також документів, які необхідно у місячний строк подати додатково (шляхом надання/надсилання йому повідомлення у паперовому або електронному вигляді (за наявності електронної пошти).
Якщо протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї не виправив її та/або не подав документи, передбачені пунктом 5 цього Порядку, орган соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги, про що інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї в порядку, встановленому абзацом другим пункту 21 цього Порядку.
Пунктом 21 Порядку №250 передбачено, що рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Відповідач не заперечує, що ОСОБА_1 10 червня 2021 року подала заяву встановленої форми для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям разом із декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Як установлено судом, листом від 07 липня 2021 року №2254 УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 повідомило позивача, що її звернення не розглянуте, оскільки, посилаючись на пункт 5 Порядку №250, заява та декларація вважаються такими, що не подані, так як у пункті 3 декларації відсутня інформація щодо РНОКПП на дітей.
Після набрання законної сили рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року у справі №140/8313/21, яким визнано протиправними дії УСЗН Ковельської РДА відділення №2 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 10 червня 2021 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (арк. спр. 6-8), відповідачем повторно розглянуто заяву позивача 10 червня 2021 року рішенням від 29 листопада 2021 року №2550 рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 07 липня 2021 року залишено без змін (арк. спр. 9).
На думку суду, оскільки позивач у рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 29 листопада 2021 року №2550 не вказав будь-якої іншої вмотивованої причини у відмові в призначенні допомоги та лишив без змін попереднє рішення про відмову, єдиною підставою відмови лишається внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї, а саме відсутні паспортні дані дітей до 14 років.
Абзацом одинадцятим пункту 5 Порядку №250 обумовлено, що заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), РНОКПП (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
З наведеного слідує, що за загальним правилом у декларації про доходи та майновий стан заявник повинен зазначити РНОКПП заявника та членів сім`ї, але крім тих осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті.
Як стверджує позивач, діти не мають ідентифікаційних номерів через релігійні переконання.
Судом встановлено, що дійсно у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, у розділі І позивач як членів сім`ї зазначила синів ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та дочку ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та вказала, що РНОКПП у вказаних дітей відсутні (арк. спр. 21-23).
Разом з тим, суд звертає увагу, що у паспорті позивача міститься відповідна відмітка про відмову від присвоєння РНОКПП (арк. спр. 4 зворот.).
У свою чергу, щодо дітей позивача, то, зважаючи на їх вік, останні не мають паспорта громадянина України, що унеможливлює проставляння відповідної відмітки про відмову від прийняття РНОКПП. Відтак, на думку суду, у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10 червня 2021 року позивач не зобов`язана була вказувати РНОКПП своїх неповнолітніх дітей.
Відповідно до абзацу сьомого пункту 70.1 статті 70 Податкового кодексу України (далі ПК України) облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред`явити паспорт. Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта (пункт 70.5 статті 70 ПК України).
Суд звертає увагу, що до досягнення віку, з якого видається паспорт громадянина України, особа не має можливості звернутися до відповідного контролюючого органу в порядку, визначеному пунктом 70.5 статті 70 ПК України, для її обліку за серією та номером паспорта. Паспорт громадянина України зразка 1994 року (у формі паспортної книжечки) видається після досягнення особою 16-річного віку (пункт 3 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2019 року №456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591). Однак це не повинно бути перешкодою для отримання державної соціальної допомоги сім`єю, яка має середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. В іншому випадку обмеження в реалізації конституційного права на соціальний захист з таких формальних підстав не відповідає принципу верховенства права.
З урахуванням зазначеного, на думку суду, не зазначення позивачем у декларації реєстраційних номерів облікової картки платника податків своїх неповнолітніх дітей, не може бути підставою для відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Суд звертає увагу, що 03 квітня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №302», відповідно до якої пункт 3 Постанови №302 доповнено абзацом такого змісту: «Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року».
Згідно із пунктами 1, 2 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2019 року №456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591 (далі - Порядок №456), цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п`ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року №398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року №719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку. Паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року №353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України».
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №456 оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС): особі, яка досягла 16-річного віку,- на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Пунктом 2 Положення № 2503-ХІІ передбачено, що паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
Тобто, чинним законодавством України передбачена можливість отримання паспорта громадянина України зразка 1994 року особами, які досягли 16-річного віку.
Окрім того, суд враховує, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року у справі №140/8313/21, яке набрало законної сили, встановлено, що УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 протиправно не розглянуло заяву позивача від 10 червня року 2021 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, вказані дії відповідач вчинив з порушення пунктів 5, 20 Порядку № 250 та без урахування вказаних чинних нормативно-правових актів, які регулюють відносини щодо можливості фізичних осіб з релігійних переконань відмовитись від РНОКПП та відповідач безпідставно вказав на необхідність подання позивачем РНОКПП неповнолітніх дітей.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частини друга статті 77 КАС України).
Суд уважає, що відповідачем як суб`єктом владних повноважень належними, достатніми та допустимими доказами не спростовано доводи адміністративного позову та не доведено правомірності дії щодо відмови в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї - заявника ОСОБА_1 .
З урахуванням встановлених обставин справи, аналізу норм чинного законодавства, та виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення УСЗН Ковельської РДА відділення №2 про відмову ОСОБА_1 в призначенні соціальної допомоги та з метою належного та ефективного захисту порушених прав позивача зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї за її заявою від 10 червня 2021 року.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації, структурним підрозділом якого є відповідач, судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 17 грудня 2021 року №1014399278 (арк. спр. 3) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 12).
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Конституції України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Відділення №2 (смт. Ратне) Ковельської районної державної адміністрації (44101, Волинська область, селище міського типу Ратне, вулиця Каштанова, 19А) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Відділення №2 (смт. Ратне) Ковельської районної державної адміністрації від 29 листопада 2021 року №2550 про відмову ОСОБА_1 в призначенні соціальної допомоги.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Відділення №2 (смт. Ратне) Ковельської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї за її заявою від 10 червня 2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Івасюка, 15, ідентифікаційний код юридичної особи 03192046) на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 09 березня 2022 року
;чинного законодавства, та виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення УСЗН Ковельської РДА відділення №2 про відмову ОСОБА_1 в призначенні соціальної допомоги та з метою належного та ефективного захисту порушених прав позивача зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї за її заявою від 10 червня 2021 року.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації, структурним підрозділом якого є відповідач, судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 17 грудня 2021 року №1014399278 (арк. спр. 3) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 12).
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Конституції України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Відділення №2 (смт. Ратне) Ковельської районної державної адміністрації (44101, Волинська область, селище міського типу Ратне, вулиця Каштанова, 19А) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Відділення №2 (смт. Ратне) Ковельської районної державної адміністрації від 29 листопада 2021 року №2550 про відмову ОСОБА_1 в призначенні соціальної допомоги.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Відділення №2 (смт. Ратне) Ковельської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї за її заявою від 10 червня 2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Івасюка, 15, ідентифікаційний код юридичної особи 03192046) на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 09 березня 2022 року