Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 444/267/22
Провадження № 2/444/402/2022
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2022 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Ясиновський Р. Б.
секретар судового засідання Реміцька І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовкві Львівської області клопотання представника відповідача у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про скасування наказу про відсторонення від роботи, допущення до виконання службових обов`язків та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ВСТАНОВИВ :
Позивачка звернулася до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник відповідача звернулася до суду з клопотанням, просить закрити провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України у звязку із тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
В обгрунтування своїх вимог покликається на те, що Позивачка просить визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Разом з тим, Пенсійний фонд України, а також його органи на місцях, відносяться до центральних органів виконавчої влади, які покликані сприяти міністерствам та Уряду в реалізації їх політики шляхом виконання функцій державного управління функціонального характеру, статус якого прирівнюється до державного комітету. Позивачка працює в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 14 березня 2018 року на посаді провідного спеціаліста відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 15 Управління застосування пенсійного законодавства (наказ Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 13 березня 2018 № 88-ОС), а з 02 листопада 2020 року на посаді провідного спеціаліста відділу перерахунків пенсій № З Управління пенсійного забезпечення ( наказ Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.11.2020 № 429-0). Позивачка є державним службовцем восьмого рангу. А тому вважає, що спір, який виник між сторонами стосується проходження Позивачкою публічної служби, а отже не може бути розглянутий у порядку цивільного судочинства.
Позивачка заперечила проти клопотання, просила в такому відмовити.
Суд, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
Так, до суду звернулася з позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відсторонення від роботи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За вимогами частини першої статті 18 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-V111 «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до їх відання законодавчими актами, тобто діяти в межах установленої компетенції.
При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що Позивачка просить визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Пенсійний фонд України, а також його органи на місцях, відносяться до центральних органів виконавчої влади, які покликані сприяти міністерствам та Уряду в реалізації їх політики шляхом виконання функцій державного управління функціонального характеру, статус якого прирівнюється до державного комітету.
Позивачка працює в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 14 березня 2018 року на посаді провідного спеціаліста відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 15 Управління застосування пенсійного законодавства (наказ Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 13 березня 2018 № 88-ОС), а з 02 листопада 2020 року на посаді провідного спеціаліста відділу перерахунків пенсій № З Управління пенсійного забезпечення ( наказ Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.11.2020 № 429-0).
Відповідно до ст. 52 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» Позивачці встановлено щомісячну надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 50 відсотків посадового окладу, а з 14 березня 2021 року присвоєно черговий восьмий ранг державного службовця.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).
Так, згідно ч. 1 ст. 1 Закону 889, державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.
Згідно ч.2 ст. 1 Закону 889, державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Посада державної служби - це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов`язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст.4 КАС України, публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Виходячи з вище викладеного, спір, який виник між сторонами стосується проходження Позивачкою публічної служби, а отже не може бути розглянутий у порядку цивільного судочинства, що також підтверджується правовою позицією викладеній у постанові Великої палати Верховного суду № 686/13410/16-ц від 06.02.2018 р., а тому суд прийшов до переконання про задоволення клопотання представника відповідача і закриттяи провадження по даній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 255 ЦПК України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання представника відповідача - задоволити.
Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 доГоловного управлінняПенсійного фондуУкраїни уЛьвівській областіпро скасуваннянаказу провідсторонення відроботи,допущення довиконання службовихобов`язківта стягненнясереднього заробіткуза часвимушеного прогулу- закрити відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, так як справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Роз"яснити позивачці, що даний спір належить до юрисдикції Львівського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ясиновський Р. Б.
ew Roman CYR;font-size:12pt;"> Суддя Ясиновський Р. Б.