Рішення № 103630107, 23.02.2022, Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
23.02.2022
Номер справи
742/4306/21
Номер документу
103630107
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Провадження № 2/742/251/22

Єдиний унікальний № 742/4306/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2022 року місто Прилуки

Прилуцький міськрайоннийсуд Чернігівськоїобласті вскладі:головуючого-суддіІльченка О.І.,секретаря судовихзасідань ГолушкоН.А.,розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судум.Прилукицивільну справуза позовомДержавноїекологічної інспекції у Чернігівській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, внаслідок незаконної порубки дерев,-

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція у Чернігівській області, яка є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, звернулась до суду із позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди у розмірі 1650,00 гри. заподіяної державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок знесення зеленого насадження та судового збору в розмірі 2270,00 грн.

В обґрунтування позову зазначається, що до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області з Прилуцького відділу поліції надійшли матеріали стосовно повідомлення, щодо факту самовільного знесення дерева в АДРЕСА_1 .

04.02.2020 складено протокол № 000009 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та керуючись нормами діючого законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Пташник А.Г. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 21/04, у вигляді штрафу в сумі 170 грн, який 14.02.2020 ОСОБА_1 сплачено в добровільному порядку

Розрахунок суми шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства складає - 1650, 00 грн.

13.02.2020 ОСОБА_1 було направлено листа про можливість добровільної сплати шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, який він отримав 18.02.2020, але порушником добровільно збитки не сплачені, тому позивачем і подано відповідний позов.

У судове засідання представник позивача не з`явився, надіславши до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явився, з невідомих для суду причин, хоча про час і місце судового засідання був повідомлений завчасно та належним чином, а також не надав заперечень щодо суті позову і не повідомив про поважність причини неявки в судове засідання. У зв`язку з цим, суд, відповідно до ст.280 ЦПК України, вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області з Прилуцького відділу поліції надійшли матеріали стосовно повідомлення, щодо факту самовільного знесення дерева в АДРЕСА_1 , що вбачається з листа від 04.01.2020 за № 4703/124/48/2020 з додатками (копії додатків були неналежної якості) а.с.7-12.

Наказом Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 03.02.2020 № 117 працівникам інспекції наказано провести заходи державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі збереження водних та земельних ресурсів, надр, атмосферного повітря, рослинного та тваринного світу, об`єктів природно-заповідно фонду, водних живих ресурсів та поводження з відходами на території Чернігівської області (а.с.4).

Згідно акту про результати заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства № 16/04 від 04.02.2020, згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 03.02.2020 здійснено заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на території с.Охіньки Прилуцького району. При здійсненні огляду, було встановлено, що знесення зеленого насадження здійснено громадянином ОСОБА_1 на землях загального користування, а саме: знесено дерево породи акація діаметром 36 см, що росло на узбіччі дороги в провулку, що прилягає до вул.Горянська поблизу домогосподарств № 9 та АДРЕСА_2 . За інформацією представника Охіньківської сільської ради Прилуцького району комісійних обстежень зелених насаджень за даною адресою не проводилось, звернень або заяв щодо обстежень дерев за вказаною прив`язкою від громадян, які проживають в населеному пункті, не надходило. Дозволу на знесення вказаного дерева Охіньківська сільська рада Прилуцького району не надавала. В ході проведення заходу здійснено заміри діаметру пня знесеного дерева рулеткою вимірювальною металевою Р5УЗК, що є власністю Державної екологічної інспекції у Чернігігвській області, складено перелікову відомість (а.с.5-6).

04.02.2020 складено протокол № 000009 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та керуючись нормами діючого законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Пташник А.Г. винесено постанову № 21/04 про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн, який ОСОБА_1 сплачено в добровільному порядку 14.02.2020 (а.с. 13-15).

Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, виконано згідно такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, затверджених постановою КМУ від 08.04.99р. № 559 (у редакції постанови КМУ від 01.02.12 р. № 111). Сума шкоди становить 1650,00 грн (а.с.17).

13 лютого 2020 року відповідачу було направлено листа про можливість добровільної сплати шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, який ОСОБА_1 отримав 18.02.2020, що вбачається з трекінгу Укрпошта. А також роз`яснено, що у разі відмови від добровільного відшкодування шкоди або неповідомлення про результати розгляду даного листа Державна екологічна інспекція звернеться з позовною заявою до суду (а.с.16,18-19).

При розгляді даної справи судом застосовуються положення законодавства, що регулюють правовідносини з приводу відшкодування шкоди, які закріплені в ЦК України та підзаконних нормативно-правових актах.

Ст.66 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ч.1 ст.105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні зокрема у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Ч.1 ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов`язком держави.

Відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належать: складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом; пред`являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року №275 Державна екологічна інспекція України (далі Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Пунктом 7 вищевказаного Положення визначено, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи. Наказом Міністерства енергетики та захисту довікілля України від 07.04.2020 року №230 затверджено Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції. Відповідно до п.п.1,3 даного наказу Державна екологічна інспекція відповідної області є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Основними завданнями Держекоінспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.

Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі і щодо законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, зокрема: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення тощо (Розділ ІІ). Згідно з п.п.6-10 Розділу ІІ Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, для виконання покладених на неї завдань Держекоінспекція має право: розраховувати розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належить до її компетенції, пред`являти претензії, вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах. Таким чином, саме Державна екологічна інспекція є органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Згідно зі ст.105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Тому суд приходить до висновку про наявність підстав звернення позивача до суду з метою застосування до ОСОБА_1 цивільно-правової відповідальності.

Відомості щодо добровільного відшкодування завданої шкоди відповідачем у матеріалах справи відсутні.

Відповідно до приписів ст.20-2 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» до компетенції державної екологічної інспекції належить організація і здійснення державного контролю за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень вимог законодавства про охорону, утримання і використання зелених насаджень.

Вказаним законом вищезазначений орган наділений повноваженнями виступати позивачем у судах.

Згідно зі ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст.41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно зі ст.10 Закону України «Про рослинний світ» спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

Відповідно до ст.69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Ст.40 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об`єктів рослинного світу.

Ст.107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Згідно з ч. 3ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З огляду на наведене та з урахуванням визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності й диспозитивності цивільного процесу, саме на відповідача покладено обов`язок доведення відсутності його вини в завданні шкоди позивачу.

Цивільне законодавство в деліктних зобов`язаннях передбачає презумпцію вини. Якщо в процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.

Оскільки ОСОБА_1 добровільно не відшкодував завдану позивачеві шкоду, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Чернігівській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки в ході судового розгляду суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, то з відповідача на користь позивача підлягає до стягненню сума судового збору, сплачена позивачем при подачі позову до суду та документально підтверджена платіжним дорученням від 04.11.2021 на суму 2270 грн.

Керуючись ст.ст.2-5,12,13,23,76-81,89,141,147,259,280-284 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позов Державної екологічної інспекціїу Чернігівськійобласті (м.Чернігів,вул.Малясова,12,ЄДРПОУ 38053846)до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ,ІПН НОМЕР_1 )про відшкодуванняшкоди,внаслідок незаконноїпорубки дерев задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , суму шкоди, заподіяної державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок знесення дерева у розмірі 1650 (одна тисяча шістсот п`ятдесят) грн 00 коп і зарахувати на рахунок отримувач ГУК у Чергін.обл/тг с.Сухопол/24062100; р/р UA 688999980333199331000025725, код ЄДРПОУ 37972475.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 на користь Державної екологічної інспекції у Чернігівській області 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн у рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

Стягувач: Державна екологічна інспекція у Чернігівській області 14017, м Чернігів вул Малясова, 12 ( р/р НОМЕР_2 в ДКСУ м Київ, код ЄДРПОУ 38053846).

Суддя Олександр ІЛЬЧЕНКО