Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №461/6638/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2022 року м. Львів
м. Львів
Галицький районний суд м.Львова у складі
головуючого судді Мисько Х.М.
при секретарі судового засідання Рум`янцева Ю.П.
за участі позивача ОСОБА_1
представник позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського комунального підприємства «Старий Львів» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом доЛьвівського комунального підприємства «Старий Львів» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позивач позов мотивує тим, що він проживає в квартирі, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . 23 січня 2020 року між Львівським комунальним підприємством «Старий Львів» та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 , в особі ОСОБА_4 , було укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 . Позивач не погоджується з розрахунками Відповідача за житлово-комунальні послуги, вважає їх протиправними, такими, що суперечать умовам договору управління та вимогами чинного законодавства України та такими, що підлягають перерахуванню. Формування тарифу на оплату за послуги з управління повинне здійснюватися відповідно до умов договору, укладеного між співвласниками багатоквартирного будинку та Відповідачем, однак це не відповідає фактичним нарахуванням, що здійснює відповідач під час дії Договору управління. Відповідач протиправно, всупереч вимогам чинного законодавства та встановленим Львівською міською радою нормам та правилам нарахування плати за вивезення твердих побутових відходів у м. Львові, нараховує плату за послугу з розрахунку площі житлового приміщення споживача, а не з розрахунку кількості проживаючих в помешканні осіб, як цього вимагає чинне законодавство.
Крім того, Позивач зазначає, що нарахування електроенергії за освітлення місць загального користування, в будинку АДРЕСА_2 повинно розподілятися на дев`ять квартир, однак Відповідач розподіляє таке лише на вісім квартир.
Представник Відповідачаподав відзивна позовнузаяву,відповідно доякого взадоволенні позовупросить відмовити.В обґрунтуваннявідзиву посилаєтьсяна те,що послугиз управліннябагатоквартирним будинкомза адресою: АДРЕСА_2 ,Відповідач надаєвідповідно додоговору №104від 23січня 2020року.Пунктом 3.1Договору визначено,що цінапослуги зуправління,на датуукладання договору,становить 4,61грн.(утому числіПДВ надодану вартість0.71грн.)за 1кв.м.загальної площіжитлового та/абонежитлового приміщенняу будинкута включає:витрати наутримання будинкута прибудинковоїтериторії іпоточний ремонтспільного майнабудинку врозмірі 4.19з врахуваннямПДВ;винагорода управителюв розмірі10%від витратна утриманнябудинку,що надату укладеннядоговору становить0,42грн.з ПДВна місяць.На часпідписання договоруу розділах1.6,1.7додатку №3до Договорудопущена технічнаописка,яка невплинула назагальну цінупослуг 4,61грн.,відображену уп.п.3.1Договору,а саме:тариф натехнічне обслуговуваннята поточнийремонт мережелектропостачання таелекторообладнання замість 0.11 грн., був вказаний 0.34 грн. та тариф на поточний ремонт замість 0.720 грн., зазначений 0.11 грн. Зазначені у додатку № 3 до Договору тарифи відповідають тарифам, вказаним, у п. 2.1 Догоговору та є обов`язковими до сплати Позивачем.
Між Відповідачем та ТзОВ «Грінера Україна» укладений договір про надання послуг з вивезення побутових відходів. За вказаним договором споживачем послуг є Відповідач, а не мешканці (власники) житлових та нежитлових приміщень, що знаходяться на території обслуговування відповідача. Відповідач не є надавачем комунальної послуги з вивезення ТПВ, а тому розрахунок оплат за вивезення ТПВ між відповідачем та мешканцями (власниками) житлових та нежитлових приміщень, що знаходяться в управлінні підприємств здійснюється з розрахунку 1 кв. м. загальної площі помешкання, а не від кількості зареєстрованих осіб.
Щодо нарахування та оплати за освітлення місць загального користування по будинку АДРЕСА_2 , представник відповідача зазначає, що кв. АДРЕСА_4 вказаного будинку є нежитловим приміщенням, яке обладнане окремим засобом обліку електричної енергії та показники електролічильника по АДРЕСА_5 віднімаються від показників загальнобудинкового лічильника, за яким в подальшому щомісяця розраховується тариф, для усіх споживачів за освітлення місць загального користування будинку АДРЕСА_2 .
Відповідно до ухвали Галицького районного суду м. Львова від 13 серпня 2021 року відкрито провадження у справі.
Згідно ухвали Галицького районного суду м. Львова від 25.10.2021 р., підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівського комунального підприємства «Старий Львів» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії закрито та страву призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача та позивач позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про таке.
23 січня 2020 року між ЛКП «Старий Львів» та ОСОБА_4 , яка діяла від імені співвласників багатоквартирного будинку, що за адресою: АДРЕСА_2 укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком./а.с.11-14/
Відповідно до п. 1.1 Договору, управитель зобов`язується надати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (далі по тексту послуги з управління), що розташований за адресою: АДРЕСА_2 (далі по тексту - будинок), а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління, згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
Згідно з п. 1.3 Договору, послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов для задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території.
Відповідно до п. 1.5 Договору, послуга з управління надається відповідно до Додатку № 3 до цього договору, що є його невід`ємною частиною.
Пунктом 3.1 Договору встановлено, що ціна послуги з управління на дату укладення цього Договору становить 4,61 грн. (в т.ч. податок на додану вартість 0. 70 грн.) за 1 кв.м. загальної площі житлового та/або нежитлового приміщення у будинку та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 3, 49 грн. (без ПДВ). з урахуванням ПДВ 4. 19 грн., відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (далі - кошторис витрат), що міститься в Додатку 3 до цього договору; винагороду управителю в розмірі 10% від витрат на утримання будинку, що на дату укладення цього Договору становить 0, 42 грн. з ПДВ на місяць.
Відповідно до Додатку № 3 до Договору № 104 від 23 січня 2020 року, кошторис та вимог до якості послуг на управління будинком по АДРЕСА_2 до обов`язкового переліку робіт та їх вартості становлять: витрати з прибирання прибудинкової території 0.08 грн., витрати з прибирання сходових кліток, 2.151 грн.; витрати з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання. водовідведення, теплопостачання і зливної каналізації 0.29 грн.; витрати з дератизації на 1 м2 загальної площі квартири, нежитлового/житлового приміщення у будинку 0,02 грн.; обслуговування димових та вентиляційних каналів будинку 0,143 грн.; технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання 0,31 грн.; поточний ремонт 0,11 грн.; всього собівартість послуг (без урахування податку на додану вартість) 3,49 грн.; винагорода управителя з ПДВ 0.42 грн.; всього ціна послуги в т.ч. ПДВ (п. 1.7. + п 1.8. + 20% ПДВ) 4.61 грн../а.с.15/
02 січня 2020 року між ЛКП «Старий Львів» та ТзОВ «ГРІНЕРА УКРАЇНА» укладено Договір про надання послуги вивезення побутових відходів./а.с.34-37/
Відповідно до п. 2.5 Договору про вивезення побутових відходів, вартість вивозу ТПВ становить 803,74 грн. за одну тонну, в тому числі з ПДВ. У випадку затвердження нового тарифу, Виконкомом Львівської міської ради для виконання, вартість послуг по вивозу ТПВ згідно цього Договору змінюватиметься з моменту набрання чинності рішенням Виконкому Львівської міської ради без будь-яких внесень змін до цього договору.
Згідно п. 2.1 Додатку № 3 до Договору № 104 від 23 січня 2020 року, послуга з вивезення твердих побутових відходів (збирання, зберігання, вивезення) здійснюється згідно з фактичними об`ємами вивезених побутових відходів на підставі актів виконаних робіт і виставлених рахунків та надається шляхом укладення окремого договору виконавцем послуг.
21 червня 2019 року виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення №572 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів ум. Львові на 2019-2023 роки». Відповідно до п.1.1 Норм надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Львові за 2019-2023 роки, розрахункова одиниця норми надання послуги з вивезення побутових відходів на розрахункову одиницю на одного мешканця багатоквартирного будинку становить 0,99 кг./а.с.103-105/
Згідно службових записок, адресованих на ім`я директора ЛКП «Старий Львів» встановлено, що станом на кінець місяця, з показників загально будинкового лічильника обліку електроенергії для освітлення місць загального користування, вираховувались показники кв. № 9 зазначеного будинку./а.с. 72-81/
Відповідно до ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 ст. 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненнями особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом.
Згідно ч, 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Під час розгляду справи, судом не встановлено, що Відповідачем допущено неправомірне нарахування витрат на освітлення місць загального користування, за адресою АДРЕСА_2 , а твердження позивача та його представника про те, що службові записки адресовані на ім`я директора ЛКП «Старий Львів» не відповідають дійсності, суд залишає поза увагою, оскільки таке твердження не спростоване належними та допустимими доказами.
Щодо неправомірності нарахування за вивезення твердих побутових відходів, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Пунктом 10 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що норми споживання комунальних послуг це кількісні показники споживання комунальних послуг, які використовуються для розрахунків за спожиті комунальні послуги у випадках, передбачених законодавством.
Частиною першою ст.10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до Закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов`язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Якщо інше не визначено законом, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель багатоквартирного будинку або інша уповноважена особа, яка укладає колективний договір про надання комунальних послуг, згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування, має право на вибір серед визначених у встановленому законодавством порядку виконавців послуг з поводження з побутовими відходами.
02 січня 2020 року між ЛКП «Старий Львів» та ТзОВ «ГРІНЕРА УКРАЇНА» укладено Договір про надання послуги вивезення побутових відходів./а.с.34-37/
Відповідно до п. 2.5 Договору про вивезення побутових відходів, вартість вивозу ТПВ становить 803,74 грн. за одну тонну в тому числі з ПДВ. У випадку затвердження нового тарифу Виконкомом Львівської міської ради для виконання, вартість послуг по вивозу ТПВ згідно цього Договору змінюватиметься з моменту набрання чинності рішенням Виконкому Львівської міської ради без будь-яких внесень змін до цього договору.
Згідно п. 2.1 Додатку № 3 до Договору № 104 від 23 січня 2020 року, послуга з вивезення твердих побутових відходів (збирання, зберігання, вивезення) здійснюється згідно з фактичними об`ємами вивезених побутових відходів на підставі актів виконаних робіт і виставлених рахунків та надається шляхом укладення окремого договору виконавцем послуг.
Таким чином, судом встановлено, що Відповідач здійснює управління багатоквартирним будинком, за адресою АДРЕСА_2 та не є безпосереднім, надавачем послуги з вивезення твердих побутових відходів за вказаною адресою. Рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради №572 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів ум. Львові на 2019-2023 роки» не містить прямої вказівки про зобов`язання застосовувати викладені у рішенні норми, підприємствами, які безпосередньо не надають послугу щодо вивезення твердих побутових відходів. Відтак, зважаючи на викладене та враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач як на підставу для задоволення позову не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 141, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Львівського комунального підприємства «Старий Львів» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
З урахуванням тих обставин, що позивача було звільнено від сплати судового збору, судові витрати слід віднести на рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги,відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом 30днів з дня складення повного судового рішення.
Сторони у справі -
позивач ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживає: АДРЕСА_6 ;
відповідач Львівського комунального підприємства «Старий Львів», ЄДРПОУ 20782401, адреса: 79008, м. Львів, вул. Сербська, 15;
Суддя Х.М. Мисько