Рішення № 103621239, 04.03.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2022
Номер справи
140/521/22
Номер документу
103621239
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2022 року ЛуцькСправа № 140/521/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в розгляді заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї; зобов`язання розглянути заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.

В обґрунтування позову позивач вказала, що звернулась до відповідача із заявою та необхідними документами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. У своєму повідомленні відповідач інформував, що її звернення не розглянуте у зв`язку з відсутністю усіх документів - у заяві та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не відображені відомості про реєстраційні номери облікових карток платників податків її неповнолітніх дітей. Такі дії відповідача позивач вважає дискримінаційними та протиправними, оскільки її діти не мають реєстраційних номерів та через своє неповноліття позбавлені можливості відмовилась від їх отримання у зв`язку із релігійними переконаннями у встановленому порядку, а іншого способу для цього чинним законодавством не передбачено. На думку позивача, реалізація функцій держави повинна здійснюватися без будь-якого примусу до людини, а з використанням альтернативних методів ідентифікації особи.

З наведених підстав позивач просила позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18 січня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.15-17). В обґрунтування цієї позиції відповідач вказав, що ОСОБА_1 27 жовтня 2021 року звернулася за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Однак, подаючи відповідну заяву, позивач до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики, внесла не в повному обсязі відомості про членів своєї сім`ї, а саме не зазначила реєстраційних номерів облікових карток платників податків - неповнолітніх дітей. Тому звернення ОСОБА_1 від 27 жовтня 2021 року відповідно до пункту 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632, далі - Порядок №250), не розглянуте, про що заявниці надіслано повідомлення від 08 листопада 2021 року №2514.

З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Інші заяви по суті справи та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні від сторін не надходили.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.

27 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.18).

Листом від 08 листопада 2021 року №2514 відповідач повідомив позивача, що її звернення не розглянуте, оскільки згідно з пунктом 5 Порядку №250 заява та декларація вважаються такими, що не подані у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті). Зокрема, у розділі 1 Декларації не внесено дані щодо реєстраційних номерів облікових карток платників податків на дітей (а.с.6. 22).

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України від 01 червня 2000 року №1768-ІІІ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон №1768-ІІІ) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму, шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним верствам населення.

Згідно зі статтею 1 Закону №1768-ІІІ державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Відповідно до статті 4 Закону №1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї.

Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

На підставі статті 4 Закону №1768-ІІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №250.

Як установлено пунктом 2 Порядку №250, державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до пункту 5 Порядку №250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).

Інформація про склад малозабезпеченої сім`ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

До складу малозабезпеченої сім`ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім`ї не включаються. Права члена сім`ї має одинока особа.

Відповідно до пункту 20 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про те, які документи у місячний строк потрібно подати додатково.

Орган соціального захисту населення інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про прийняття документів із зазначенням дати їх прийняття, а також документів, які необхідно у місячний строк подати додатково (шляхом надання/надсилання йому повідомлення у паперовому або електронному вигляді (за наявності електронної пошти).

Якщо протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї не виправив її та/або не подав документи, передбачені пунктом 5 цього Порядку, орган соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги, про що інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї в порядку, встановленому абзацом другим пункту 21 цього Порядку.

Пунктом 21 Порядку №250 передбачено, що рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

Відповідач не заперечує, що 27 жовтня 2021 року ОСОБА_1 подала заяву встановленої форми для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям разом із декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Проте рішення про призначення такої допомоги чи про відмову у її призначенні відповідач не прийняв (відмовився прийняти). Зі змісту листа Управління соціального захисту населення Ковельської РДА від 08 листопада 2021 року №2514 слідує, що у розділі 1 декларації не вказано реєстраційні номери облікових карток платників податків дітей ОСОБА_1 та із посиланням на пункт 5 Порядку №250 відповідач звернення позивача не розглянув по суті.

Абзацом одинадцятим пункту 5 Порядку №250 обумовлено, що заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

З наведеного слідує, що за загальним правилом в декларації про доходи та майновий стан заявник повинен зазначити реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та членів сім`ї, крім тих осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті.

У відзиві представник відповідача вказав, що позивач у декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не зазначила реєстраційних номерів облікової картки платника податків дітей - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Як вбачається із поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, позивач щодо своїх дітей - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 у графі 3 «Ідентифікаційний номер» розділу І декларації вказала «не оформляли».

Як стверджує позивач, діти не мають ідентифікаційних номерів через релігійні переконання.

Відповідно до абзацу сьомого пункту 70.1 статті 70 Податкового кодексу України облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред`явити паспорт. Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта (пункт 70.5 статті 70 Податкового кодексу України).

Суд звертає увагу, що до досягнення віку, з якого видається паспорт громадянина України, особа не має можливості звернутися до відповідного контролюючого органу в порядку, визначеному пунктом 70.5 статті 70 Податкового кодексу України, для її обліку за серією та номером паспорта. Паспорт громадянина України зразка 1994 року (у формі паспортної книжечки) видається після досягнення особою 16-річного віку (пункт 3 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2019 року №456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591). Однак це не повинно бути перешкодою для отримання державної соціальної допомоги сім`єю, яка має середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. В іншому випадку обмеження в реалізації конституційного права на соціальний захист з таких формальних підстав не відповідає принципу верховенства права.

Нерозгляд відповідачем заяви ОСОБА_1 від 27 жовтня 2021 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї без урахування нормативно-правових актів, якими встановлено право фізичних осіб з релігійних переконань відмовитись від реєстраційного номера облікової картки платника податків та облік за серією та номером паспорта лише з досягненням відповідного віку, з якого видається паспорт громадянина України, порушують охоронювані законом права та інтереси сім`ї позивача на соціальний захист.

При вирішенні позовних вимог суд враховує, що відповідач не прийняв відповідного рішення по суті за заявою ОСОБА_1 .

Таким чином, з урахуванням наданих статтею 245 КАС України повноважень суд дійшов висновку, що таке право підлягає захисту шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у розгляді звернення ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та зобов`язання розглянути таке звернення з урахуванням правової оцінки, наданої судом під час ухвалення рішення.

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач сплатила судовий збір у сумі 992,40 грн, що підтверджується квитанцією від 12 січня 2022 року №1014542002, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.3, 9).

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 992,40 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Івасюка, 15, ідентифікаційний код юридичної особи 03192046) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації щодо відмови у розгляді заяви ОСОБА_1 від 27 жовтня 2021 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 жовтня 2021 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та прийняти рішення з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації судові витрати у сумі 992,40 грн (дев`ятсот дев`яносто дві грн 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк