Рішення № 103619130, 09.03.2022, Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
09.03.2022
Номер справи
682/82/22
Номер документу
103619130
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 682/82/22

Провадження № 2/682/186/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2022 року м. Славута

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області у складі :

головуючої судді Зеленської В.І,

з участю секретарки судових засідань Козир О.П.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,

в с т а н о в и в:

13.01.2022 Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії за період з 01.09.2020 р по 30.04.2021 р в розмірі 7216 грн 48 коп та судових витрат.

В позовній заяві позивач зазначив, що 21.12.2017 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області звернулась відповідачка ОСОБА_2 із заявою про признчення житлової субсидії відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р № 848 (в редакції на момент виникнення правовідносин), а також подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. 09.01.2018 рішенням про призначення субсидії відповідачці була призначена житлова субсидія з грудня 2017 року по квітень 2018 року. З травня 2018 року Управління самостійно здійснювало розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні, відповідно до абз. 1 п. 16, абз. 2 п.17 Положення від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови КМУ від 27 квітня 2018 року № 329). З травня 2019 року Управління самостійно здійснювало розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні, після закінчення строку отримання житлової субсидії, згідно з абз. 1 п. 16, абз. 2 п. 92 Положення від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови КМУ від 14 серпня 2019 р № 807). 25.05.2021 р відповідно до п. 78 та п. 79 Положення від 21 жовтня 1995 р № 848 Управління сформувало та направило запит до Пенсійного фонду України і Державної податкової служби України для отримання інформації про доходи одержувачів житлової субсидії, що отримували її в попередньому періоді, для самостійного призначення житлової субсидії на наступний період, тобто з 01.05.2021 р по 30.04.2022 р. На відповідний запит 10.06.2021 з ДПС та Пенсійного фонду України надійшли відомості про те, що по особовій справі ОСОБА_3 виявлено: по ДПС - невідповідність прізвища, ім`я, по батькові ідентифікаційному номеру, по ПФУ - неідентифікована особа. На запит Управління до Центрального відділу ДРАЦС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшла відповідь про те, що 07.08.2020 року був зареєстрований шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Отже, у серпні 2020 року у ОСОБА_3 змінився соціальний статус (з неодруженої на одружену) та склад сім`ї: до складу сім`ї ОСОБА_3 додався ОСОБА_4 . Тобто, з вересня 2020 р відповідачка повинна була подати нову заяву та декларацію про доходи для призначення субсидії. Однак, відповідачка нову заяву та декларацію про доходи для призначення субсидії не подала, продовжувала отримувати субсидію, внаслідок чого їй було надміру виплачена сума житлової субсидії в розмірі 7216 грн 48 коп . Листом № 24-17/2932 від 06.09.2021 р відповідачці було запропоновано повернути надміру виплачену житлову субсидію, однак, станом на 29.12.2021 кошти не повернуті. Просить позов задовольнити.

Відповідачка ОСОБА_1 належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи судом, відзив на позов не подала, не подала заяву про розгляд справи з участю сторін.

Дослідивши позовну заяву та письмові докази, суд приходить до наступного.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі Положення), затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами).

Відповідно до пункту 2 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Пунктом 9 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. У сільській місцевості заяви громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій приймаються уповноваженими особами, визначеними виконавчими комітетами селищних і сільських рад, та передаються відповідним органам соціального захисту населення. У разі утворення об`єднаної територіальної громади заяви з необхідними документами для призначення житлових субсидій приймаються уповноваженими особами, що визначені виконавчими органами ради об`єднаної територіальної громади, та передаються відповідним органам соціального захисту населення. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій.

Встановлено, що 21 грудня 2017 року відповідачка ОСОБА_2 звернулась до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області із заявою № 50133 про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (а.с.5) та подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.6) в якій зазначила, що у квартирі АДРЕСА_1 зареєстрована лише вона; її доходи за період з 01.04.2017 по 30.09.2017 складаються лише із зарплати у ТОВ "Ямас-Буд" та ТОВ "УБК"Будінжиніринг"; відомості про витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, відсутні.

Згідно з п. 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329), після закінчення строку отримання житлової субсидії, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

З наданих позивачем розрахунків судсидії вбачається, що 9 січня 2018 р відповідачці ОСОБА_2 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з грудня 2017 року по квітень 2018 року включно щомісячно в сумі 914,87 грн (а.с.17); з 1 вересня 2020 року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не призначено, так як вартість послуг не перевищує обов`язкового платежу (а.с.10); 16 жовтня 2020 року відповідачці знову призначено грошову готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2020 року по квітень 2021 року включно щомісячно в сумі 409,12 грн (а.с.11); 23 листопада 2020 року відповідачці призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2020 року по квітень 2021 року включно щомісячно в сумі 1037,73 грн (а.с.12); 14 грудня 2020 року відповідачці призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з грудня 2020 року по квітень 2021 року включно щомісячно в сумі 1064,42 грн (а.с.13); 15 лютого 2021 року відповідачці призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2021 року по квітень 2021 року включно щомісячно в сумі 1292,33 грн (а.с.14); 23 лютого 2021 року відповідачці призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2021 року по квітень 2021 року включно щомісячно в сумі 1357,04 грн (а.с.15); 9 квітня 2021 року відповідачці призначено готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з квітня 2021 року по квітень 2021 року включно щомісячно в сумі 698,80 грн (а.с.16).

Тобто, субсидію на оплату житлово - комунальних послуг відповідачка отримала на опалювальний період 2017 - 2021 роки включно на підставі поданої заяви у 2017 році. При цьому додаткових заяв на отримання субсидій на опалювальний період до органів соціального захисту населення відповідачка не подавала, оскільки така субсидія призначалась відповідачці в автоматичному режимі відповідно до пункту 16 Положення , що не заперечується позивачем - Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області.

Відповідно до п. 90 Положення від 21 жовтня 1995 року № 848, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств; зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.

З довідки від 26.10.2021 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб за період з 01.10.2021 по 26.10.2021 вбачається, що за адресою АДРЕСА_2 зареєстрована одна особа - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а відповідачка значилась зареєстрвоаною за даною адресою в період з 03.09.2015 по 22.10.2021 (а.с.8).

З листа Центрального відділу ДРАЦС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 27.07.2021 № 931/5.1-44 вбачається, що 07.08.2020 Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану про шлюб Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) складено актовий запис № 913 про шлюб ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.9).

За приписами пункту 16 Положення № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.

Відповідно до пункту 22 Положення № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Зазначені зміни до Положення № 848 внесені згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 набрали чинності 01.05.2018, тобто на дату призначення відповідачці субсидії зазначені норми не діяли, однак на дату реєстрації шлюбу - 07.08.2020 вказана норма була чинною.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачкою неправомірно отримано субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з вересня 2020 року по квітень 2021 року, так як нею не було подано нової заяви про призначення субсидії та не подано відомостей про реєстрацію шлюбу і відомості про зміну майнового стану, зокрема - декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.

На підставі викладеного позовні вимоги слід задовольнити.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідачки в користь позивача відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 4-13, 17, 18, 81, 133, 137, 141, 263, 265, 274, 279 ЦПК України, Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами), суд

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області (код ЄДРПОУ 21316173)надміру виплачені кошти житлової субсидії за період з 01.09.2020 р по 30.04.2021 р в розмірі 7216 грн 48 коп та 2270,00 грн судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Славутський міськрайонний суд.

Головуючий суддя Зеленська В. І.