Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.06.10р.Справа № 31/117-10 За позовомКомунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація № 14", м. Кривий Ріг
до відповідачаФізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кривий Ріг
про Зобовязання укласти договір
Суддя Єременко А.В.
Представники:
Від позивачаСолод Р.Г., довіреність від 20.01.2010 р.;
Від відповідачаОСОБА_1, фізична особа-підприємець СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з позовом до відповідача про зобов'язання відповідача укласти договір з комунальним підприємством "Житлово-експлуатаційна організація №14" на надання житлово-комунальних послуг приміщення в буд. 2 вул. 23 Лютого в м. Кривий Ріг.
Позов вмотивовано тим, що дії відповідача, виражені в відмові від укладення договору, призводять до погіршення нормального функціонування підприємства, оскільки позивач вважає, що згідно ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах, тому без договорів неможливо надавати житлово-комунальні послуги та надсилати рахунки.
До позовної заяви доданий проект договору № 23/104 від 01.02.2009 р. про надання послуг з утримання будинків та прибудинкової території.
Відповідач відзив на позов не надав.
За погодженням сторін строк вирішення спору був продовжений на один місяць.
По справі оголошувалась перерва до 17.06.2010 р.
За згодою в сторін в судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Згідно витягу з протоколу засідання комісії з проведення конкурсу з визначення управителя будинку, споруди або групи будинків комунальної власності міста Кривого Рогу від 16.01.2009р. Комунальне Житлове Підприємство №14 визначено переможцем конкурсу визначення управителя будинку, споруди або групи будинків комунальної власності міста на території Тернівського району.
Наказом Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради від 25.08.2009р. №133 назву "комунальне житлове підприємство №14" змінено на Комунальне Підприємство "Житлово-Експлуатаційна Організація №14".
Рішенням Криворізької міської ради № 823 від 26.11.2008 року управителей жилих будинків зобовязано укласти угоди зі споживачами житлово-комунальних послуг.
За ОСОБА_1 зареєстровано право власності на нежиле приміщення за адресою: АДРЕСА_2, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 21075160, виданим КП "Криворізьке бюро технічної інвентаризації" 27.11.2008 року.
Розглянувши позовні вимоги, суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.За ст. 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з п. 3 ст. 179 ГК України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
В силу п. 1 ст. 187 ГК України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Ст. 630 Цивільного кодексу України передбачено, що договором може бути встановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку. Якщо у договорі не міститься посилання на типові умови, такі типові умови можуть застосовуватись як звичай ділового обороту, якщо вони відповідають вимогам статті 7 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Стаття 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Отже, послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є житлово-комунальними послугами у розумінні норм Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
На виконання положень цього Закону з метою впорядкування відносин між споживачами та виконавцями житлово-комунальних послуг затверджені, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. N 529 Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Статтями 20, 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Таким чином, необхідність укладення договору на надання житлово-комунальних послуг передбачена законом і його укладення визначено як обов'язок, а не право сторін.
Згідно ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Позивач 03.12.09 р. (вих. № 2333) направив на адресу відповідача пропозицію щодо укладання договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинковій території, яка отримана відповідачем 22.12.09 р.
Відповідач відповіді на зазначений лист не надав (доказів не надано).
На час вирішення спору в суді відповідач жодних заперечень щодо окремих умов проекту договору не надав.
Враховуючи, що відносини у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, а відповідач є споживачем житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинковій території, з огляду на належність відповідачу на праві власності нежитлового приміщення у будинку 2 по вул. 23 Лютого у м. Кривий Ріг, та не вчиняє дій, спрямованих на укладання договору на надання житлового-комунальних послуг, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Посилання відповідача на те, що останній не отримав належним чином оформленого договору та розрахунків не можуть бути підставою для відмови у позові.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (5000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) укласти з Комунальним підприємством "Житлово-експлуатаційна організація №14" (50047, м. Кривий Ріг, вул. 20 Лютого, 62, код ЄДРПОУ 20282526) договір на надання житлово-комунальних послуг, про що видати наказ.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14" (50047, м. Кривий Ріг, вул. 20 Лютого, 62, код ЄДРПОУ 20282526) 85,00 грн. держмита, 236,00 грн. витрат по сплаті витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати наказ.
Суддя А.В.Єременко