Рішення № 103603091, 03.03.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2022
Номер справи
560/17681/21
Номер документу
103603091
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/17681/21

РІШЕННЯ

іменем України

03 березня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Старокостянтинівський молочний завод" до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області про визнання недійсною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "Старокостянтинівський молочний завод" звернулось в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, в якій просить суд визнати недійсним та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області про накладення штрафу за порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин" №43 від 21.10.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі Протоколу про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин" від 28.09.2021 №02, головним державним інспектором ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області винесено постанову №43 від 21.10.2021 про накладення на ДП "Старокостятинівський молочний завод" в особі директора штрафу за порушення вимог Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин" №2042-VIIІ, Закону України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів" у розмірі 30000,00 грн.

Позивач вважає, що зазначена постанова №43 від 21.10.2021 є протиправною з огляду на наявність з боку відповідача процесуальних порушень щодо процедури її винесення та безпідставність виявлених порушень.

Зазначає, що оскаржувана постанова відповідача не містить нормативного обґрунтування та належних, допустимих доказів того, що продукція позивача містить порушення вимог маркування, що не становить загрозу життю або здоров`ю людини, а тому постанова №43 від 21.10.2021 є протиправною та підлягає скасуванню.

Вказує, що назва харчового продукту: Продукт рослинно-вершковий "Екстра" 82,5% загального жиру, в тому числі немолочного жиру 20% від загального жиру ТУ У 15.4-30580812-001:2006 та Маса нетто: 200 г(g) наведені в одному полі видимості, що повністю відповідає вимогам ч. 7 ст. 8 Закону №2639.

Назва харчового продукту: Продукт рослинно-вершковий "Селянський" 72,5% загального жиру, в тому числі немолочного жиру 20% від загального жиру ТУ У 15.4-30580812-001:2006 та Маса нетто: 200 г(g) наведені в одному полі видимості, що повністю відповідає вимогам ч. 7 ст. 8 Закону №2639.

На думку позивача, виходячи з того, що вся обов`язкова інформація для споживача надана у відповідності до чинного нормативного документу, на підставі якого виготовлена продукція, інформація на маркуванні є точною, достовірною та зрозумілою для споживача, а відтак порушення відсутні.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 30.12.2021 надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що з 22.09.2021 по 28.09.2021 було здійснено інспектування ДП «Старокостянтинівський молочний завод» на підставі звернення громадянина ОСОБА_1 від 17.09.2021 стосовно маркування харчового продукту Екстра 82,5% жиру та Селянський 72,5% жиру виробник - ДП "Старокостянтинівський молочний завод" вул. І. Франка 47, м. Старокостянтинів, Хмельницька область, 31104. Факт порушення був зафіксований в акті №27 від 28.09.2021 та в протоколі №2 від 28.09.2021.

За порушення, які зазначені в акті та протоколі, 21.10.2021 прийнята постанова №43 про накладення на ДП «Старокостянтинівський молочний завод» штрафу у розмірі 30000,00 грн, за порушення п. 22 ч. 1 ст. 65 Закону №2042-VІІІ щодо реалізації харчових продуктів або кормів, маркування яких не відповідає законодавству, якщо це не створює загрози для життя та/або здоров`я людини або тварин.

Зазначає, що управління під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ДП "Старокостянтинівський молочний завод" діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством про безпечність та якість харчових продуктів, що підтверджується матеріалами перевірки та доданими доказами, посилається на правомірність підстав винесення спірної постанови.

Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив. Зазначає, що з доводами відповідача не погоджується, з підстав викладених у позові. Вважає, що спірна постанова про накладення на позивача штрафу є протиправною, просить позов задовольнити повністю.

Судом встановлено, що Позивач - дочірнє підприємство "Старокостянтинівський молочний завод" (далі - ДП "Старокостянтинівський молочний завод") зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Основним видом економічної діяльності є перероблення молока, виробництво масла та сиру (10.51).

На підставі наказу начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області №2020 від 21.09.2021, відповідно до направлення на проведення заходу ДП Старокостянтинівський молочний завод від 21.09.2021 №1784 в період з 22.09.2021 по 28.09.2021 державними інспекторами Старокостянтинівського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області проведений позаплановий захід державного нагляду (контролю) ДП Старокостянтинівський молочний завод, за результатами якого складений акт №27 від 28 вересня 2021 стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин. Підставою інспектування ДП Старокостянтинівський молочний завод, який знаходиться за адресою: 31104, м.Старокостянтинів, вул.Івана Франка, 47, слугувало звернення гр. ОСОБА_1 від 17.09.2021 стосовно маркування:

- продукту рослинно-вершкового "Екстра" 82,5% жирності, в тому числі молочного жиру 20% від загального вмісту;

- продукту рослинно-вершкового "Селянський" 72,5% жирності, в тому числі молочного жиру 20% від загального вмісту;

- продукту рослинно-вершкового "Селянський" 72,5% жирності, в тому числі молочного жиру 10% від загального вмісту.

У проведенні заходу державного контролю (інспектування) брали участь, крім інспекторів, перший заступник генерального директора ДП Старокостянтинівський молочний завод, провідний інженер з якості харчової безпеки, начальник контрольно - вимірювальної лабораторії, фахівець з питань ветеринарної медицини.

При здійсненні позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо ДП Старокостянтинівський молочний завод встановлено, що на молокопереробному підприємстві виготовляється продукт рослинно-вершковий Екстра 82,5% жиру та продукт рослинно-вершковий "Селянський" 72,5% жиру, що підтверджується декларацією виробника/Посвідчення про якість (масло) №11 на продукти рослинно-вершкові ТУ У 15.4-30580812-001:2006 від 12 вересня 2021 та декларацією виробника/Посвідчення про якість (масло) №14 на продукти рослинно-вершкові ТУ У 15.4-30580812-001:2006 від 15 вересня 2021.

В затвердженому Асортименті продукції ДП Старокостянтинівський молочний завод на 2021 рік, що виробляється на потужностях розміщених за адресою вул.І.Франка 47, м.Старокостянтинів, Хмельницької області зазначено найменування продукції - Продукт рослинно-вершковий 82,5% загального жиру, в тому числі молочного жиру (5%, 10%, 10,5%, 15%, 20%) від загального вмісту жиру, в споживчій упаковці, брикет масою нетто 500 г, 200 г, в транспортній упаковці масою нетто 25 кг по ТУ У 15.4-30580812-001:2006 Продукт рослинно-вершковий. Технічні умови та продукт рослинно-вершковий 72,5% загального жиру, зокрема молочного жиру не менше (5%, 10%, 10,5%, 15%, 20%) від загального вмісту жиру, в транспортній упаковці масою нетто 5 кг, 10 кг, 25 кг, в споживчій упаковці, брикет масою нетто 180 г, 200 г, 500Г по ТУ У 15.4-30580812-001:2006 Продукт рослинно-вершковий. Технічні умови.

На підприємстві ДП Старокостянтинівський молочний завод як такий харчовий продукт Екстра 82,5% жиру та Селянський 72,5% жиру згідно до нормативних документів не зазначено та не затверджено.

На офіційний запит Старокостянтинівського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області №88-13/852 від 22.09.2021 оператором ринку не надана офіційна відповідь з додатками до зазначеного терміну 24.09.2021 та до завершення інспектування.

За результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено порушення:

- частини першої статті 5 Закону України №2639-VIII від 06.12.2018 Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів (далі - Закону України №2639), а саме наявне маркування продукту не надає споживачу точної інформації, а саме назва: "Екстра 82,5% жиру" та "Селянський 72,5% жиру" - не є точною і є такою, що може вводити в оману споживача;

- частини третьої статті 5 Закону України №2639, а саме змінена інформація про харчовий продукт за допомогою зовнішнього вигляду продукту, опису та графічних зображень вводить в оману та погіршує можливість здійснення кінцевим споживачем свідомого вибору;

- частини четвертої статті 5 Закону України №2639, а саме не дотримано вимог законодавства щодо надання інформації про харчові продукти;

- частини 3, 7 статті 8 Закону України №2639, а саме не дотримані вимоги до розміщення та представлення обов`язкової інформації про харчові продукти, а саме не вказано на одному полі видимості поверхні упаковки описову частину харчового продукту відповідно до ТУ У 15.4-30580812-001:2006 "Продукт рослинно-вершковий";

- статті 11 Закону України №2639, а саме назва харчового продукту не надає конкретну інформацію про вид продукту, а саме: офіційна назва це є звичною назвою яка застосовується в описовій назві харчового продукту, відповідно до ТУ У 15.04.-30580812-001:2006 "Продукт рослинно-вершковий".

У поясненнях, зауваженнях або запереченнях акта перевірки №27 від 28.09.2021 представником ДП Старокостянтинівський молочний завод зазначено, що з висновками акта щодо виявлених порушень не згідні. На упаковці продуктів є наявна вся обов`язкова інформація про харчовий продукт в доступному полі видимості відповідно до вимог Закону України №2639.

Представник ДП Старокостянтинівський молочний завод отримав копію акта №27 від 28.09.2021 складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин 30.09.2021.

28.09.2021 заступником начальника управління - начальником відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Старокостянтинівського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області відповідно до пунктів 3, 7 статті 8, пункту 1 статті 11, пункту 1 статті ЗУ №2639 складено протокол №02 про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми. За змістом якого, суть порушення:

1. наявне маркування продукту не надає споживачу точної інформації, а саме назва: "Екстра 82,5% жиру" та "Селянський 72,5% жиру" - не є точною і є такою, що може вводити в оману споживача, що порушує ч. 1 ст. 5 Закону України №2639;

2. змінена інформація про харчовий продукт за допомогою зовнішнього вигляду продукту, опису та графічних зображень вводить в оману та погіршує можливість здійснення кінцевим споживачем свідомого вибору, що порушує ч. 3 ст. 5 Закону України №2639;

3. не дотримано вимог законодавства щодо надання інформації про харчові продукти, що суперечить вимогам ч. 4 ст. 5 Закону України №2639;

4. не дотримані вимоги до розміщення та представлення обов`язкової інформації про харчові продукти, а саме: не вказано на одному полі видимості поверхні упаковки описову частину харчового продукту відповідно до ТУ У 15.04.-30580812-001/2006 "Продукт рослинно-вершковий", що порушує ч. 3, 7 ст. 8 Закону України №2639;

5. назва харчового продукту не надає конкретну інформацію про вид продукту, а саме офіційна назва це є звичайною назвою, яка застосовується в описовій назві харчового продукту, відповідно до ТУ У 15.4-30580812-001:2006 "Продукт рослинно-вершковий", що порушує ст. 11 Закону України №2639;

6. ТУ У 15.4-30580812-001:2006 "Продукт рослинно-вершковий. Технічні умови" та зміни до них, які викладені російською мовою, що суперечить вимогам Закону України від 14.07.2021 №2704 "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Представник ДП «Старокостянтинівський молочний завод» зі змістом протоколу №2 від 28.09.2021 ознайомлений 30.09.2021.

Державним інспектором Старокостянтинівського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Доманською Галиною Петрівною видано припис №05 про усунення порушень вимог законодавства від 28.09.2021 відповідно до якого:

1. заборонено використання пакувального матеріалу для харчового продукту "Екстра 82,5% жиру" та "Селянський 72,5% жиру". Термін виконання - 19.10.2021;

2. привести у відповідність маркування пакувального матеріалу для харчового продукту відповідно до вимог Закону України №2639. Термін виконання - 19.10.2021;

3. привести ТУ У 15.4-30580812-001:2006 "Продукт рослинно-вершковий. Технічні умови" до вимог Закону України №2639. Термін виконання - 19.10.2021;

4. привести у відповідність ТУ У 15.04-30580812-001:2006 "Продукт рослинно-вершковий. Технічні умови" до вимог Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Термін виконання - 19.10.2021.

З приписом №05 про усунення порушень вимог законодавства від 28.09.2021 представник ДП Старокостянтинівський молочний завод ознайомлений та другий примірник одержав 30.09.2021 ОСОБА_2 .

Повідомленням Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області ДП «Старокостянтинівський молочний завод» було повідомлено про час, дату і місце розгляду справи про адміністративне правопорушення о 11 год. 00 хв. 21.10.2021. Вказане повідомлення вручене представнику ДП Старокостянтинівський молочний завод 06.10.2021.

Розглянувши протокол про порушення Закону України "Про державний контроль за дотримання законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин" від 28.09.2021 №02 щодо ДП "Старокостянтинівського молочного заводу" - в особі першого заступника генерального директора ДП "Старокостянтинівського молочного заводу" Жука Валерія Миколайовича, головним державним інспектором Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області 21.10.2021 винесено постанову №43 про накладення штрафу за порушення закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", якою накладено на ДП "Старокостянтинівський молочний завод" - в особі першого заступника генерального директора ДП "Старокостянтинівський молочний завод" - ОСОБА_2 накладено штраф в розмірі 30000,00 грн.

Згідно з постановою, станом на 28.10.2021 оператором ринку порушуються встановлені законодавством вимоги щодо здійснення реалізації харчових продуктів, маркування яких не відповідає законодавству, якщо це не створює загрози для життя та/або здоров`я людини та тварини чим грубо порушуються вимоги ч. 1 ст. 5; ч. 3 ст. 5, ч. 4 ст. 5, ч. 3,7 ст. 8, ст. 11 Закону України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів". Чим порушено вимоги ч. 1 п. 22 ст. 65 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я і благополуччя тварин" здійснення реалізації харчових продуктів, маркування яких не відповідає законодавству.

Позивач, вважаючи постанову №43 від 21.10.2021 про накладення штрафу за порушення закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин" протиправною, звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V).

Статтею 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно з частиною 6 статті 2 Закону №877-V центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, його територіальні органи зобов`язані забезпечити дотримання з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", виключно вимог частин першої, четвертої, шостої - сьомої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої - чотирнадцятої статті 4, частин першої (крім вимоги щодо отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу) та третьої статті 6, частин першої - четвертої, шостої, восьмої - десятої статті 7, частин першої та другої статті 12, статей 13-18, 20, 21 цього Закону.

Відповідно достатті 3Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю).

Згідно із статтею 6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).

Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 №1023-ХІІ, захист прав споживачів у сфері безпечності та якості харчових продуктів, інформування про їх властивості, у тому числі маркування, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та якості харчових продуктів.

Перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки.

Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.

Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Згідно з частиною 2 статті 7 Закону №877-V на підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Із матеріалів справи слідує, що державними інспекторами Старокостянтинівського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області з 22.09.2021 по 28.09.2021 було здійснено інспектування ДП "Старокостянтинівський молочний завод" на підставі звернення громадянина ОСОБА_1 від 17.09.2021 стосовно маркування харчового продукту Екстра 82,5% жиру та Селянський 72,5% жиру виробник - ДП "Старокостянтинівський молочний завод" вул. І. Франка 47, м. Старокостянтинів, Хмельницька область, 31104.

Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 1 Закону № 2042-VIII, компетентний орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, тобто, відповідно до Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, затвердженого Наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 року № 166.

Суд зазначає, що саме відповідач є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Крім того, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 11 Закону №2042-VIII, під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час їх роботи, тобто фактично Держпродспоживслужба та її територіальні органи мають право здійснювати позапланові перевірки без отримання погодження органу державної влади, який здійснює формування політики у цій сфері.

Слід зазначити, що підставою для інспектування відповідача було звернення фізичної особи про порушення що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю.

З урахуванням зазначених обставин, суд вважає необґрунтованими посилання позивача щодо недотримання відповідачем процедури проведення позапланового заходу.

Згідно із положеннями частини шостої статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Суд зазначає, що представник позивача отримав акт перевірки 30.09.2021, про що вказано на останньому аркуші акта від 28.09.2021 №27.

Отже, дії відповідача стосовно проведення інспекційного відвідування та складення відповідних документів здійснені з дотриманням належної процедури та в межах наданих повноважень.

Правові та організаційні засади надання споживачам інформації про харчові продукти з метою забезпечення високого рівня захисту здоров`я громадян і задоволення їхніх соціальних та економічних інтересів встановлює Закон України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів" від 06.12.2018 №2639-VIII.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №2639-VIII, з урахуванням винятків, передбачених цим розділом для фасованих харчових продуктів, обов`язковою для надання є така інформація:

1) назва харчового продукту; 2) перелік інгредієнтів; 3) будь-які інгредієнти або допоміжні матеріали для переробки, які наведені у додатку N 1 до цього Закону або походять з речовин чи продуктів, наведених у додатку N 1 до цього Закону, які використовуються у виробництві або приготуванні харчового продукту і залишаються присутніми у готовому продукті, навіть у зміненій формі; 4) кількість певних інгредієнтів або категорій інгредієнтів у випадках, передбачених цим Законом; 5) кількість харчового продукту в установлених одиницях вимірювання; 6) мінімальний термін придатності або дата "вжити до"; 7) будь-які особливі умови зберігання та/або умови використання (за потреби); 8) найменування та місцезнаходження оператора ринку харчових продуктів, відповідального за інформацію про харчовий продукт, а для імпортованих харчових продуктів - найменування та місцезнаходження імпортера; 9) країна походження або місце походження - у випадках, передбачених статтею 20 цього Закону; 10) інструкції з використання - у разі якщо відсутність таких інструкцій ускладнює належне використання харчового продукту; 11) для напоїв із вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об`ємних одиниць - фактичний вміст спирту у напої (крім продукції за кодом 2204 згідно з УКТ ЗЕД); 12) інформація про поживну цінність харчового продукту.

Згідно пункту 3 статті 8 Закону №2639-VIII, обов`язкова інформація про харчові продукти розміщується на видному місці, має бути чіткою і розбірливою та, за потреби, наноситися у спосіб, що унеможливлює її видалення.

У відповідності до пункту 7 статті 8 Закону № 2639-VIII, інформація, передбачена пунктами 1, 5 і 11 частини першої статті 6 цього Закону, має наводитися в одному полі видимості.

Назвою харчового продукту є його офіційна назва. За відсутності офіційної назви назвою харчового продукту є його звична назва. Якщо звичної назви не існує або вона не використовується, застосовується описова назва харчового продукту (частина 1 статті 11 Закону №2639-VIII).

Крім того, відповідно до частини 1 статті 5 Закону №2639-VIII оператор ринку харчових продуктів, відповідальний за інформацію про харчовий продукт, зобов`язаний забезпечити наявність і точність інформації про харчовий продукт відповідно до цього Закону.

Так, згідно акта перевірки встановлено, що при здійсненні позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо ДП "Старокостянтинівський молочний завод" вул. І.Франка 47, м. Старокостянтинів, Хмельницька область на молокопереробному підприємстві виготовляється Продукт рослинно-вершковий Екстра 82,5% жиру та Продукт рослинно-вершковий Селянський 72,5% жиру, що підтверджується Декларацією виробника/Посвідчення про якість (масло) №11 на продукти рослинно-вершкові ТУ У 15.4-30580812-001:2006 від 12.09.2021 та Декларацією виробника/Посвідчення про якість (масло) №14 на продукти рослинно-вершкові ТУ У 15.4-30580812-001:2006 від 15.09.2021.

При цьому було надано витяги: затверджений Асортимент продукції ДП "Старокостянтинівський молочний завод" на 2021 рік; витяги з копій ТУ У 15.4-30580812-001:2006 та зміну "изменение №7" до ТУ У 15.4-30580812-001:2006 російською мовою, що стосується асортименту продукції - продукт рослинно-вершковий; зразки пакувальних матеріалів на вищезазначені продукти рослинно-вершкові; декларацій виробника/Посвідчення про якість (масло) №4 від 15.09.2021 та №11 від 12.09.2021 на продукти рослинно-вершкові ТУ У 15.4-30580812-001:2006 (проте не затверджені та не скріплені печаткою).

В затвердженому Асортименті продукції ДП "Старокостянтинівський молочний завод" на 2021 рік встановлено, що виробляється на потужностях розміщених за адресою вул. І.Франка, 47, м. Старокостянтин6ів, Хмельницької області зазначено найменування продукції - Продукт рослинно-вершковий 82,5% загального жиру, в тому числі молочного жиру (5%, 10%, 10,5%, 15%, 20%) від загального вмісту жиру, в споживчій упаковці, брикет масою нетто 500 г, 200 г, в транспортній упаковці масою нетто 25 кг по ТУ У 15.4-30580812-001:2006 Продукт рослинно-вершковий. Технічні умови та продукт рослинно-вершковий 72,5% загального жиру, зокрема молочного жиру не менше (5%, 10%, 10,5%, 15%, 20%) від загального вмісту жиру, в транспортній упаковці масою нетто 5 кг, 10 кг, 25 кг, в споживчій упаковці, брикет масою нетто 180 г, 200 г, 500Г по ТУ У 15.4-30580812-001:2006 Продукт рослинно-вершковий. Технічні умови.

На підприємстві ДП Старокостянтинівський молочний завод як такий харчовий продукт Екстра 82,5% жиру та Селянський 72,5% жиру згідно до нормативних документів не зазначено та не затверджено.

Водночас, відповідно до положень ДСТУ 4399:2005 "Масло вершкове" запроваджено наступну класифікацію масла залежно від масової частки жиру: - вершкове масло "екстра" (80,0 - 85,0% жиру); вершкове масло селянське (масова частка жиру, % - від 72,5 до 79,9); вершкове масло бутербродне (61,5-72,4 % жиру); топлене масло (молочний жир) - масова частка жиру, % - 99,0 (99,8).

Суд звертає увагу, що згідно положень ДСТУ 4445:2005 "Спреди та суміші жирові" (що має місце в даному випадку) не передбачено класифікації із вищенаведеними назвами "екстра", "селянське", "бутербродне".

Тобто, у потенційних споживачів вказаного продукту, зокрема перед придбанням створюється можливість стійкого уявлення, що даний товар який реалізується серед молочних продуктів та містить позначення "Екстра 82,5% жиру", за своїм складом має бути саме вершковим маслом без наявності у ньому жирів немолочного походження.

Згідно наданих фотокопій вказаного продукту виготовленого ДП "Старокостянтинівський молочний завод" встановлено, зокрема на упаковці харчового продукту розміщено додаткову інформацію стосовно даного продукту: "Продукт рослинно-вершковий "Екстра" 82,5% загального жиру, в тому числі молочного жиру 20% від загального вмісту жиру ТУ У 15.4-30580812-001:2006".

З огляду на зазначене, суд зауважує, що вказаний вище харчовий продукт не є вершковим маслом "екстра" відповідно до вимог ДСТУ 4445:2005, а являє собою суміш рослинних та молочних жирів, із вмістом молочного жиру лише 20% від загального вмісту жиру.

Таким чином, наявне маркування продукту не надає споживачу точної інформації стосовно назви продукту, а саме: "Екстра 82,5% жиру", що вказана на поверхні упаковки, тоді як повинна бути вказана офіційна назва продукт рослинно-вершковий "Екстра 82,5% загального жиру", а назва вказана лише частково, що є порушенням вимог Закону №2639-VIII.

Аналогічні висновки стосуються також продукту рослинно-вершковий "Селянський" 72,5%, оскільки вказаний продукт не є вершковим маслом відповідно до вимог ДСТУ 4445:2005, а являє собою суміш рослинних та молочних жирів, із вмістом молочного жиру лише 20% від загального вмісту жиру.

Вказані порушення було зафіксовано в акті № 27 від 28.09.2021 та в протоколі № 2 від 28.09.2021.

Суд встановив, та не заперечується позивачем, що на момент прийняття оскаржуваної постанови №43 від 21.10.2021 про накладення штрафу не було надано доказів, які б підтверджували усунення встановлених порушень.

Відповідно до частини 3 статті 66 Закону № 2042-VIII протокол про порушення цьогоЗакону, законодавства про харчові продукти та корми (далі - протокол) за результатами здійснення заходів державного контролю мають право складати державні інспектори та державні ветеринарні інспектори.

Відповідно до частини 6 статті 66 Закону № 2042-VIII особа, щодо якої складено протокол, або її представник має право викласти у протоколі або на окремому аркуші, що додається до нього, своє пояснення щодо змісту протоколу, засвідчивши їх особистим підписом. У разі відмови особи, щодо якої складено протокол, або її представника від надання таких пояснень у протоколі робиться відповідний запис. Викладені у протоколі або на окремому аркуші, що додається до нього, пояснення свідків та/або потерпілих засвідчуються їхніми підписами.

Протокол складається у двох примірниках та підписується особою, яка його склала. Один примірник протоколу вручається під розписку особі, щодо якої складено протокол, або її представникові, а другий - зберігається у компетентному органі або його територіальному органі. У разі відмови особи, щодо якої складено протокол, або її представника від отримання примірника протоколу в ньому робиться відповідний запис, і не пізніше наступного робочого дня після складення протокол надсилається такій особі рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення. У разі ненадання особою, щодо якої складено протокол, інформації про її місцезнаходження (місце проживання) протокол надсилається за відповідною адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, і вважається врученим незалежно від факту його отримання такою особою (частина 7 статті 66 Закону №2042).

Справа про порушення цьогоЗакону, законодавства про харчові продукти та корми (далі - справа) розглядається компетентним органом або його територіальними органами. Від імені зазначених органів розглядати справи мають право головні державні інспектори та головні державні ветеринарні інспектори (частина 8 статті 66 Закону № 2042-VIII).

Справа розглядається не пізніше п`ятнадцяти робочих днів з дня отримання відповідною посадовою особою протоколу та інших матеріалів справи. За письмовим клопотанням особи, щодо якої складено протокол, розгляд справи відкладається, але не більше ніж на десять робочих днів, для подання нею додаткових матеріалів або з інших поважних причин (частина 9 статті 66 Закону № 2042-VIII).

Час і місце розгляду справи повідомляються особі, щодо якої складено протокол, не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дня її розгляду. Повідомлення про час і місце розгляду справи вручається особі, щодо якої складено протокол, або її представникові під розписку або надсилається їй рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення. Повідомлення про час і місце розгляду справи, надіслане рекомендованим поштовим відправленням за місцезнаходженням (місцем проживання) особи, щодо якої складено протокол, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вважається врученим незалежно від факту його отримання такою особою (частина 10 статті 66 Закону № 2042-VIII).

Повідомлення про те, що о 11 год 00 хв. 21 жовтня 2021 року у приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області відбудеться розгляд справи про адміністративне правопорушення було надіслане рекомендованим поштовим відправленням першому заступнику генерального директора ДП "Старокостянтинівський молочний завод" та отримане представником позивача 06.10.2021.

Особа, щодо якої складено протокол, має право ознайомитися з матеріалами справи, надавати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися правовою допомогою адвоката або іншого фахівця у галузі права, оскаржувати постанову у справі (частина 12 статті 66 Закону № 2042-VIII).

Відповідальність за порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин встановлена статтею 65 Закону № 2042-VIII.

Відповідно до пункту 19-6 частини 1 статті 65 Закону №2042-VIII оператори ринку несуть відповідальність, зокрема, за ненадання, несвоєчасне надання інформації, надання недостовірної інформації на вимогу посадової особи компетентного органу або його територіального органу тягнуть за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі п`яти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.

Згідно із частинами 14, 15 статті 66 Закону № 2042-VIII за результатами розгляду справи головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення штрафу; 2) про закриття справи.

Постанова у справі має містити: 1) прізвище, ім`я, по батькові посадової особи, яка винесла постанову; 2) дату і місце розгляду справи; 3) відомості про особу, щодо якої винесено постанову, а також потерпілого (за наявності); 4) опис обставин, встановлених під час розгляду справи, та доказів, що їх підтверджують; 5) посилання на положення законодавства, які були порушені, та/або зазначення підстав для закриття справи; 6) посилання на положення закону, які передбачають відповідальність за правопорушення; 7) прийняте у справі рішення.

Постанова про накладення штрафу має відповідати вимогам до виконавчого документа, передбаченим Законом України "Про виконавче провадження".

Суд звертає увагу, що у даному випадку факт порушення позивачем вимогЗакону України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів" від 06.12.2018 №2639 (ненадання інформації щодо харчових продуктів, надання неточної, недостовірної та незрозумілої для споживачів інформації про харчовий продукт) підтверджується та встановлений актом від 28.09.2021 №27 та протоколом від 28.09.2021 №2. Жодних доказів, які б спростовували факт вчинення порушень позивач суду не надав.

Суд зазначає, що позивачем не спростовано вказані порушення, які містяться у акті перевірки, протоколі, а тому відповідач за результатами розгляду матеріалів інспекційного відвідування, протоколу від 28.09.2021 №2 про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин" виніс правомірну постанову про накладення штрафу №43 від 21.10.2021.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлення судом відсутності підстав для задоволення позовних вимог, судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Дочірнього підприємства "Старокостянтинівський молочний завод" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Дочірнє підприємство "Старокостянтинівський молочний завод" (вул. І. Франка, 47, м. Старокостянтинів, Хмельницька область, 31104 , код ЄДРПОУ - 31952591) Відповідач:Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (вул. Шевченка, 53, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 40358308)

Головуючий суддя О.О. Михайлов