Рішення № 103602855, 07.02.2022, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2022
Номер справи
440/6938/21
Номер документу
103602855
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/6938/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання Ель Яагубі О.В.,

представника відповідача Гизили Д.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення.

В С Т А Н О В И В:

Позивач фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення № 0024382405 від 28.04.2021 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення Головного управління ДПС у Полтавській області № 0024382405 від 28.04.2021 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені є протиправним, оскільки ним своєчасно сплачувався єдиний соціальний внесок за 2016 2019 роки. При цьому, звертав увагу, що нарахування штрафних санкцій відбулось виключно на підставі даних ІКП без проведення відповідної перевірки.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/6938/21 за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

20.07.2021 року від представника Головного управління ДПС у Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечував задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначав, що позивач перебуває на податковому обліку як фізична особа підприємець та є платником єдиного внеску. Функція адміністрування єдиного внеску була покладена на Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику починаючи з 01.10.2013 року з набранням чинності Закону України від 04.07.2013 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи. Передача інформації по єдиному внеску фізичних осіб підприємців з Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України здійснювалася на центральному рівні в електронному вигляді згідно Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондом загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 19.09.2013 року № 494, постановою правління Пенсійного фонду України від 19.09.2013 № 16-1. Станом на 01.10.2013 року по єдиному внеску за кодом платежу 71040000 (для фізичних осіб підприємців, у тому числі, які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) за позивачем рахується заборгованість в сумі 2558,06 грн. У зв`язку з несвоєчасною сплатою позивачем єдиного внеску за період з 10.04.2016 року по 19.01.2021 року податковим органом прийнято рішення № 0024382405 від 28.04.2021 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання 07.02.2022 року позивач не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином.

Представник Головного управління ДПС у Полтавській області в судовому засіданні заперечував задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа підприємець 23.02.2000 року, про що в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань внесений запис № 2 588 017 0000 019718, та з 01.01.2012 по 31.03.2014, з 01.01.2016 перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності (3 група).

Згідно картки особового рахунку платника фізичної особи підприємця, яка обрала спрощену систему оподаткування, станом на 30.09.2013 року за позивачем обліковується борг в сумі 2558,06 грн. /а.с.126/.

Станом на 19.01.2021 року заборгованість ФОП ОСОБА_1 зі сплати єдиного внеску складає 3922,23 грн. /а.с.77/.

28.04.2021 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято рішення № 0024382405 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 20.04.2016 по 19.01.2021 в розмірі штрафу 6297,06 грн. та пені 3559,42 грн. /а.с.9/.

Позивач не погодився із рішенням Головного управління ДПС у Полтавській області №0024382405 від 28.04.2021 та оскаржив його до суду.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 року (надалі - Закон №2464-VI).

За визначенням, наведеним у пункті 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до статті 2 Закону №2464-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

У статті 4 Закону №2464-VI наведений перелік платників єдиного внеску.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є зокрема фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно частини 2 статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний: 1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; 2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; 4) подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Згідно з абзацем третім частини восьмої статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Відповідно до частини 12 статті 9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно частин 2, 3 статті 25 Закону №2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів

Податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частини 10, 11 статті 25 Закону №2464-VI).

Законами України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" №404-VII від 04.07.2013 року та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" №406-VII від 04.07.2013 року, які набрали чинності 11.08.2013 року, до Податкового кодексу України та Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" №2464-VI внесено зміни, відповідно до яких функції щодо адміністрування єдиного внеску передані органам доходів і зборів.

Пунктом 3 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" №406-VII від 04.07.2013 року передбачено, що процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.

Заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи".

Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.

Відповідно до пункту 4 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" №406-VII від 04.07.2013 року Пенсійний фонд України протягом десяти днів з дня набрання чинності цим Законом передає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, реєстр страхувальників станом на дату набрання чинності цим Законом.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, формує новий реєстр страхувальників на підставі даних, отриманих із Пенсійного фонду України, відомостей, отриманих із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також інформаційного фонду єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.

Пунктом 5 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" №406-VII від 04.07.2013 року встановлено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.

Спільним листом Міністерства доходів і зборів України та Пенсійного фонду України від 30.08.2013 року №11149/5/99-99-17-03-01-16, №22777/03-01 повідомлено, що розпочаті органами Пенсійного фонду України процедури адміністрування стосовно прийняття та оброблення звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та обліку сплати страхових коштів у картках особових рахунків платників продовжені до 30.09.2013 року.

Таким чином органи доходів і зборів розпочали адмініструвати єдиний внесок з 01.10.2013 року.

Суд зазначає, що визначальним для вирішення цієї справи є встановлення фактів несплати (несвоєчасної) сплати позивачем єдиного соціального внеску на підставі даних картки особового рахунку органів пенсійного фонду та інформаційної системи органу доходів і зборів, а саме зворотного боку облікової картки платника єдиного соціального внеску.

Згідно картки особового рахунку та інтегрованої картки платника податку сплата ЄСВ не здійснювалась позивачем в окремі періоди, що мало наслідком виникнення недоїмки станом на 30.09.2013 року в сумі 2558,06 грн. та станом на 19.01.2021 року в сумі 3922,23 грн.

На підтвердження своєчасної сплати єдиного внеску позивачем надані суду копії квитанцій /а.с. 35-40, 140, 141/.

Дослідивши вказані докази суд зазначає, що відповідачем оплата за вказаними квитанціями відображена в облікових даних позивача згідно його інтегрованої картки та за її рахунок погашена сума недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості.

Так, за даними інтегрованої картки платника інформаційної системи ДПС України надане позивачем платіжне доручення від 04.03.2014 року на суму 4801,00 грн., сплачене на розрахунковий рахунок 37199204001634, зараховане в ІКП позивача за ТК 71040000 стаття 04 (Октябрський район), а платіжне доручення від 18.04.2014 року на суму 1268,00 грн., сплачене на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , зараховане в ІКП позивача за ТК 71040000 стаття 02 (Київський район).

Згідно частини 6 статті 25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Таким чином, доводи позивача про своєчасну сплату єдиного внеску не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, розрахунок застосованих штрафних санкцій та пені відповідає положенням Закону №2464-VI.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на викладене, відповідач діяв на підставі та у межах повноважень, визначених Законом України №2464-VI, а отже, рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0024382405 від 28.04.2021 є правомірним та не підлягає скасуванню, а отже у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправним та скасування рішення повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 03 березня 2022 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко