Рішення № 103598337, 04.02.2022, Ленінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
04.02.2022
Номер справи
205/8322/21
Номер документу
103598337
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

04.02.2022 Єдиний унікальний номер 205/8322/21

Єдиний унікальний номер: 205/8322/2021

Номер провадження 2а/205/19/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМУКРАЇНИ

04 лютого 2022 року м. Дніпро

Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Мовчан Д.В.

при секретарі Волкобоєвої А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Дніпровської міської ради, про скасування постанови про накладення адміністративного штрафу, закриття провадження по справі, -

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позивач звернулася до суду з вищеназваним адміністративним позовом про скасування постанови № 33/1831 про накладення адміністративного стягнення від 15.09.2021 року, винесену Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Дніпровської міської ради, відповідно до якої на неї, Позивача, було накладено штраф у розмірі 6 800 грн. 00 коп., чим порушила ч.2ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення(далі - КУпАП).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вказана постанова є необґрунтованою, при розгляді справи відносно нього суб`єктом владних повноважень не були доведені та з`ясовані певні обставини справи, у зв`язку з чим така постановапідлягає скасуванню, а провадження по адміністративній справі відносно позивача - закриттю, у зв`язку ізвідсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.

Відповідач у встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження по справі строк відзив на адміністративний позов не подав.

Будь-яких інших заяв по суті справи до суду не надходило.

ІІ. Заяви, клопотання учасників справи.

Позивач подав суду письмову заяву, у якій просить розглянути адміністративну справу без його участі за наявними у матеріалах справи доказами, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач у судове засіданняне з`явився,про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки в судове засідання не повідомив, ніяких письмових заяв чи клопотань до судуне надходило.

Будь-яких інших заяв із процесуальних питань до суду не надходило.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).

Ухвалою суду від 08.12.2021 року у Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Дніпровської міської ради були витребувані матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно притягнення 15.09.2021 року (постанова № 33/1831) ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУаАП.

За вищевказаних обставин та вимог процесуального законодавства суд вирішує справу на підставі наявних матеріалів та доказів.

ІV.Обставини,встановлені судом,та змістспірних правовідносин,з посиланнямна докази,на підставіяких встановленівідповідні обставини.

Судом встановлено, що 18.08.2021 року відповідачем по данійсправі, адміністративною комісією при виконавчому комітеті Дніпровської міської ради,було винесено постанову № 33/1831 про накладення адміністративного стягнення. У вказаній постанові зазначено, що 18.08.2021 о 12 год. 30 хв. за адресою: м. Дніпро, вул.. Юрія Кондратюка, буд.1, позивач ОСОБА_1 , знаходячись на своєму робочому місці в кіоску здійснювала продаж цигарок «HARVEST» та «FORTE» поштучно (роздрібно), чим порушила ч.2ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У свою чергу позивач не визнає та вважає недоведеною обставину реалізації нею у вказаних час та місці саме цигарок «HARVEST» та «FORTE» поштучно (роздрібно), стверджуючи що нею здійснювалось продаж сигар вказаних торгівельних марок.

Таким чином, судом встановлено, що в даному випадку між сторонами виник публічно-правовий спір з приводу правомірності притягнення Позивача, та накладення на останнього адміністративного стягнення у вигляді штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2ст.156 КУпАП.

V. Оцінка суду доказів та аргументів сторін. Мотиви застосування норм права судом.

Згідност. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення(далі -КУпАП) адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частина 2статті 19 Конституції Українивизначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно з підпунктом 4 пункту "б" частини 1статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: розгляд справ про адміністративні правопорушення, віднесені законом до їх відання; утворення адміністративних комісій та комісій з питань боротьби зі злочинністю, спрямування їх діяльності.

Стаття 214 КУпАПвизначає, що адміністративні комісії при виконавчих органах сільських, селищних, міських рад вирішують усі справи про адміністративні правопорушення, за винятком віднесених цим Кодексом до відання інших органів (посадових осіб).

Відповідно достатті 215 КУпАП, яка визначає порядок утворення колегіальних органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, адміністративні комісії утворюються відповідними органами місцевого самоврядування у складі голови, заступника голови, відповідального секретаря, а також членів комісії. В адміністративних комісіях при виконавчих органах місцевих рад є посада звільненого відповідального секретаря комісії. Порядок діяльності адміністративних комісій встановлюється цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.

Частина третястатті 46 КАС Українивизначає, що відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено законом.

При цьому, у розумінніКАС Українисуб`єкт владних повноважень не обов`язково має статус юридичної особи. Такий суб`єкт визначається за наявність у останнього владних управлінських функцій, якими безумовно наділена адміністративна комісія.

Наведене не суперечить частині третійстатті 55 КАС України, згідно якої юридична особа, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»визначає (п. 2 ч. 1 ст. 153) забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: особам, які не досягли 18 років.

З диспозиції ч. 2ст. 156 КупАПслідує, що особу можливо притягнути до відповідальності за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного, алкогольними), слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар).

При цьому, достатньою та необхідною правовою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення є наявність в її діях (бездіяльності) відповідного складу правопорушення, що повинно підтверджуватися належними і допустимими доказами.

Статтею 251 КУпАПпередбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішенні справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функцію фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконаннями правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно дост. 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Проте, відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів того, що позивачем було порушено вказані вимогизаконодавства, суду не були представлені будь-які докази суспільно шкідливої поведінки позивача, яка б в подальшому мала стати підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності відповідно доч. 2ст. 156 КУпАП.

Ухвала суду від 08.12.2021 року про витребування у відповідача доказів у вигляді матеріалів про накладення на позивача адміністративного стягнення вказаним суб`єктом владних повноважень не виконана. Судом неодноразово відкладався розгляд справи для надання можливості суб`єкту владних повноважень подати свої заперечення та докази в їх обґрунтування. Однак сторона відповідача в особі свого представника у судове засідання не з`явилась, не довела суду правомірності свого рішення щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2ст. 156 КУпАП.

Суд вказує, що відповідно до ч. 1 та ч. 2ст. 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд доходить висновку, що Відповідачем у передбачений законом спосіб не доведено правомірність прийнятого рішення про притягнення Позивача до адміністративної відповідальності, а враховуючи заперечення позивачем факту скоєння ним адміністративного проступку, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Позивача по справі.

Більш того, сторона позивача надала суду письмові докази (товарна накладна від 15.10.2021 року № б/н, каталог торгівельної продукції) того, що тютюнові вироби «HARVEST» та «FORTE», якими вона здійснювала торгівлю є не сигаретами, а саме сигарами, продаж яких поштучно дозволено нормами чинного законодавства Країни, у зв`язку із чим такі дії не охоплюються диспозицією ч. 2ст. 156 КУпАП.

Вказані доводи позивача суб`єктом владних повноважень у передбачений процесуальним законом спосіб, тобто шляхом надання суду достатніх, належних та допустимих доказів, спростовані не були.

У відповідності до п.3 ч.3ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог та скасування постанови № 33/1831 від 15.09.2021 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу в розмірі 6 800 грн. 00 коп., за що передбачена відповідальність за ч. 2ст. 156 КУпАП, а також про закриття провадження в адміністративній справі, оскільки на день ухвалення судом рішення строк накладення адміністративного стягнення на Позивача, передбаченийст. 38 КУпАП, є таким, що сплинув.

VІ. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, судовий збір у розмірі 454 грн. 00 коп. сплачений позивачем при зверненні до суду з даним позовом, підлягає стягненню з Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Дніпровської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ч.2 ст.156,251,252, 254, 256,258, 280,285, 287, 288, 289 КУпАП, ст. 9, 14, 73, 74, 77, 90, 242-246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП: НОМЕР_1 ,зареєстрована заадресою: АДРЕСА_1 ) до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Дніпровської міської ради (місцезнаходження:49000,м.Дніпро,пр..Дмитра Яворницького,буд.75,код ЄДРПОУ04052092), про скасування постанови про накладення адміністративного штрафу, закриття провадження по справі- задовольнити.

2. Постанову № 33/1831 від 15.09.2021 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн. 00 коп., за що передбачена відповідальність за ч. 2ст. 156 КУпАП, -скасувати.

3. Провадження у адміністративній справі про вчинення 15.09.2021 року ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 156 КУпАП, -закрити.

4. Стягнути в порядку розподілу судових витрат з Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Дніпровської міської ради (місцезнаходження:49000,м.Дніпро,пр..Дмитра Яворницького,буд.75,код ЄДРПОУ04052092) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 454 гривень 00 коп. на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя:Д. В. Мовчан