Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 березня 2022 року м. Рівне№460/12430/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просив:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії, з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 %;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1, 35 % з 01.03.2021, зі збереженням всіх коефіцієнтів підвищення пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з жовтня 2017 він перебував на обліку відповідача як отримувач пенсійних виплат із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 %. Вважав, що з 01.03.2021 відповідач безпідставно здійснив обрахунок його пенсії із застосуванням величини оцінки страхового стажу 1%, а відмова у перерахунку з застосуванням величини 1,35% є протиправною та безпідставною. За таких обставин, просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 08.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена у відзиві на позов від 26.10.2021, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Зазначав на обґрунтування такої позиції про те, що при проведенні перерахунку пенсії позивача автоматизованим способом з 01.03.2021, внаслідок збою програмного забезпечення, його пенсію помилково обчислено з урахуванням коефіцієнту страхового стажу 1,35%, в результаті чого пенсійну виплату позивача із врахуванням заробітної плати, збільшеної згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 (6679,44 грн.), встановлено у розмірі 2652,61 грн., тобто у завищеному розмірі, що суперечить чинному пенсійному законодавству. Вказану помилку було виявлено у квітні 2021 року та з 01.06.2021 коефіцієнт страхового стажу визначено з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позов та надані докази у їх сукупності та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що з 29.10.2017 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Страховий стаж позивача становить 29 років 5 місяців 9 днів. Коефіцієнт страхового стажу, визначений з урахуванням вартості одного року страхового стажу 1,35 % , становив 0,39713.
Розмір пенсії позивача, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати до 01.03.2021 становив 1840,10 грн.
З 01.03.2021 по червень 2021 пенсійним органом застосовано коефіцієнт страхового стажу, визначений з урахуванням вартості одного року страхового стажу 1,35 %, в результаті чого пенсія позивача встановлена на рівні 2652,61 грн.
Починаючи з червня 2021 року пенсійним органом перераховано пенсію ОСОБА_1 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, в результаті чого його пенсія становить 1964,89 грн.
На переконання позивача, відповідач з 01.03.2021 протиправно зменшив величину оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%, з огляду на що останній звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, який набрав чинності з 11.10.2017, внесено зміни, зокрема, до Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.
Відповідно до положень ст.27 вказаного Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп *Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно з п.4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Разом з тим, п.4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV передбачено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Відповідно, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно положень п. 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивача пенсійний орган, враховуючи положення п.4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, визначив коефіцієнт страхового стажу позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, на рівні 0,39713.
Розмір пенсії за віком, визначений з урахуванням зазначеного коефіцієнту страхового стажу, до 01.03.2021 становив 1840,10 грн.
Відповідно до ч.2 ст.42 Закону 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням середньої заробітної плати відповідно до ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (далі Порядок №124).
Пунктом 2 Порядку №124 визначено, що перерахунку підлягають, зокрема, пенсії, обчислені відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 4 Порядку №124 передбачено, що розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.
За змістом пункту 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до положень ст.25 Закону, яка містить формулу визначення коефіцієнту страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
22.02.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" (далі - Постанова №127).
Згідно пункту 1 Постанови №127 перерахунок пенсій відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Аналіз вищенаведених норм права свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV є рішення Кабінету Міністрів України, у якому визначається розмір, дата та порядок збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України 22.02.2021 прийнято Постанову №127, якою установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, з 01.03.2021 у відповідача виник обов`язок здійснити перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. При цьому, при перерахунку пенсій відповідач повинен керуватися Порядком №124, зокрема і пунктом 6 Порядку №124, яким передбачено обов`язкове врахування під час перерахунку пенсій сум доплат до попереднього розміру пенсій.
З 01.03.2021, на виконання пункту 1 Постанови №127 органами Пенсійного фонду України автоматизованим способом проведено перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2015 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховуються для обчислення пенсії (3764,40 грн. x 1,17 x1,11), у розмірі 1,11.
За наслідками проведених індексацій показник заробітної плати для обчислення пенсій з 01.03.2021 становив 5426,60 грн.
Як було зазначено, відповідно до п.6 вказаного вище Порядку №124, проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку (станом на 01.03.2021 величина оцінки одного року страхового стажу,згідно із статтею 25 Закону, дорівнює 1%).
Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Коефіцієнт страхового стажу позивача, визначений з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % становить 0,29417 ((29 років х 12 місяців + 5 місяців) х 1 % : (100% x12)).
Таким чином, після проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до вимог п.6 Порядку №124, розмір заробітної плати для обчислення пенсії, згідно з Постановою №127, становить 6679,44 грн.
Розмір пенсії за віком, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до ст.27 Закону №1058-IV, з 01.03.2021 становить 1964,89 грн. (6679,44 грн. - заробітна плата х 0,29417 - індивідуальний коефіцієнт страхового стажу).
Враховуючи зазначене, при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.03.2021 відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, розмір пенсії позивача повинен становити не 1840,10 грн., а 1964,89 грн.
Поряд з цим, як пояснив відповідач, внаслідок збою програмного забезпечення, пенсію позивача з 01.03.2021 помилково обчислено з урахуванням коефіцієнту страхового стажу 1,35%, в результаті чого його пенсійну виплату із врахуванням заробітної плати, збільшеної згідно з Постановою №127 (6679,44 грн.), встановлено у розмірі 2652,61 грн.
Тобто, станом на 01.03.2021 пенсійний орган враховував величину оцінки одного року страхового стажу - 1,35%, а не 1%, як вважав позивач.
Проте, з 01.06.2021 розмір пенсії позивача становить 1964,89 грн., визначений з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, обрахований у відповідності до вимог Закону №1058-IV та постанов Кабінету Міністрів України.
З огляду на наведене, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо застосування величини оцінки страхового стажу в розмірі 1% при перерахунку з 01.03.2021 пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з 01.03.2021 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, є безпідставними, необґрунтованими та спростовуються матеріалами адміністративної справи.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
При зазначених обставинах, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 02 березня 2022 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м.Рівне, 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя С.А. Борискін