Рішення № 103592851, 02.03.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2022
Номер справи
300/4603/21
Номер документу
103592851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" березня 2022 р. справа № 300/4603/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Надвірнянська автобаза» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Надвірнянська автобаза» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №234329 від 01.06.2021.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно та з порушеннями вимог чинного законодавства не складено акт перевірки про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів під час проведення перевірки, жодних документів після здійснення вагового контролю не надано та у винесених документах не зазначено яким саме обладнанням проведено зважування транспортного засобу. Зазначив, що пересувний пункт габаритно-вагового контролю не стояв на твердому покритті, а фактично був розміщений на ґрунтовій обочині дороги. Також вказав, що відповідачем не було попереджено товариство про час і місце розгляду справи та незаконно прийнято постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу №234329 від 01.06.2021 за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових параметрів. Таким чином вказана постанова про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу є незаконною, у зв`язку з чим вона підлягає скасуванню.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.13-14).

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Вказала, що посадовими особами відповідача, відповідно до норм чинного законодавства України, в ході проведення габаритно-вагового контролю було встановлено перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів, без відповідного дозволу. За результатами розгляду справи 01.06.2021 року відповідачем встановлено, що транспортний засіб рухався з перевищенням допустимих вагових параметрів, а саме на перевищення 4,95 т., від нормативу, тобто на 12,38% та винесено постанову №234329 від 01.06.2021 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17 000 грн. Зазначила, що зважування транспортного засобу було проведено повіреним обладнанням, а постанову правомірно складено на автомобільного перевізника. Оскільки про розгляд справи позивача було повідомлено належним чином, то постанова про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу винесена правомірна. Просила у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши і оцінивши докази, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на рейдову перевірку №013653 від 13.04.2021 року Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, головних спеціалістів ОСОБА_1 ОСОБА_2 направлено для проведення рейдової перевірки транспортних засобів (Галицький, Рогатинський, Калуський, Надвірнянський райони) з 14.04.2021 року по 16.04.2021 року.

15.04.2021 року вказаними посадовими особами складено акт №273651 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, відповідно до якого водієм ОСОБА_3 на автодорозі Н-10 на автомобілі МАN, номерний знак НОМЕР_1 , що належить ТОВ «Надвірнянська автобаза», порушено вимоги абз. 15 ч.1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Також посадовими особами 15.04.2021 року складено довідку №0009207 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт №0011356 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, відповідно до яких загальна маса становить 44,95 т при допустимій 40 т, навантаження на здвоєну вісь складає 27,5 т., при допустимій 16 т.

Вказане також підтверджується чеком зважування транспортного засобу від 15.04.2021 року №02841.

В подальшому відповідачем направлено лист на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Надвірнянська автобаза» про призначення на 01.06.2021 року з 10 до 12 год., розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, згідно вказаного акту. Вказаний лист повернувся неврученим з відміткою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання».

01.06.2021 року заступником начальника Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, винесено постанову №234329 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ТОВ «Надвірнянська автобаза» в розмірі 17 000 грн., за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачене абз. 15 ч. 1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Також контролюючим органом винесено розрахунок №30 від 15.04.2021 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 446,40 Євро.

Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.

Закон України «Про автомобільний транспорт» регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до ст. 1 Закону, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;

послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.

Відповідно до ч. 11 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі Порядок № 1567).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно п. 15 Порядку 1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення вантажів.

Відповідно до ст. 48 Закону, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Таким чином, перелік необхідних документів не є вичерпним, оскільки у ст. 48 Закону визначено, що законодавством можуть бути передбачені інші документи необхідні для внутрішніх перевезень вантажів.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.

Згідно статті 50 Закону України «Про автомобільний транспорт» договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція тощо).

Судом встановлено, що під час проведення відповідачем 15.04.2021 року габаритно-вагового контролю виявлено, що водієм ОСОБА_3 , на автодорозі Н-10 на автомобілі МАN, номерний знак НОМЕР_1 , що належить ТОВ «Надвірнянська автобаза», під час перевезення вантажу допустив перевищення нормативних вагових параметрів, а саме: загальна маса становить 44,95 т., при допустимій 40 т., навантаження на здвоєну вісь складає 27,5 т., при допустимій 16 т., перевищення 4,95 т., від нормативу, тобто на 12,38%, тим само ним порушено вимоги абз. 15 ч.1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевезення вантажу з перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Надалі контролюючим органом проведено розгляд справи, який позивач вважає незаконним, за результатами якого його притягнуто до відповідальності та накладено штраф в розмірі 17 000 грн.

З матеріалів адміністративної справи встановлено, що відповідно до наданого під час проведення перевірки свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , транспортний засіб, яким здійснювалось перевезення належить ТОВ «Надвірнянська автобаза».

Тому контролюючим органом листом, який направленей на адресу ТОВ «Надвірнянська автобаза», було повідомлено про призначення на 01.06.2021 року розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт. Вказаний лист повернувся неврученим з відміткою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 32).

Відтак посилання представника позивача про не повідомлення товариства про дату і час розгляду справи є безпідставними.

01.06.2021 року заступником начальника Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, за результатами розгляду справи, винесено постанову №234329 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ТОВ «Надвірнянська автобаза» в розмірі 17 000 грн.

Таким чином на переконання суду відповідачем правомірно визначено позивача як перевізника, оскільки саме перевезення фактично проводилося ТОВ «Надвірнянська автобаза», що підтверджується товарно-транспортною накладною від 15.04.2021 року №0001606. Жодних документів, які б зазначали протилежне в матеріалах справи відсутні.

Щодо посилання позивача на те, що у винесених відповідачем під час проведення перевірки документах не зазначено посилання на зважувальне обладнання, не пред`явлено направлення на перевірку та проведено зупинку транспортного засобу руками, а не сигнальним диском (жезлом), суд зазначає, що окремі недоліки в оформленні матеріалів перевірки не свідчать про відсутність порушень і відповідно не спростовують їх.

Більше того жодних доказів на підтвердження вказаних обставин позивачем не подано.

Не надано позивачем також жодних доказів на підтвердження того, що пересувний пункт габаритно-вагового контролю не стояв на твердому покритті, а фактично був розміщений на ґрунтовій обочині дороги, що вплинуло на точність зважування транспортного засобу позивача.

Безпідставними є також твердження позивача про те, що зважування проведено обладнанням, у якого відсутні відомості про його справність та повірку, оскільки вказане спростовується наданими представником відповідача Сертифікатом затвердження типу засобів вимірювальної техніки від 21.11.2007 року №UA-MI/1-2195-2007 та Свідоцтвом про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки від 16.11.2020 року №34-00/3338, яке чинне до 16.11.2021 року.

Інших доказів чи обставин, які б спростовували виявлене порушення представником позивача не зазначено.

Також суд зазначає, що перевезення вантажу проведено саме ТОВ «Надвірнянська автобаза», а позивач належним чином повідомлявся відповідачем про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 року за №1306 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Згідно з абз.15 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порушення під час перевезення вантажу підтверджуються актом №273651 проведення перевірки, довідкою №0009207 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, актом №0011356 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та чеком про зважування від 15.04.2021 року №02841.

Враховуючи викладене та допущення позивачем встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, за що передбачена відповідальність згідно абз. 15 частини 1 статті 60 вказаного Закону, постанова №234329 від 01.06.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу прийнята контролюючим органом правомірно.

З огляду на викладене позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Згідно з ст.139 КАС України судові витрати слід віднести на рахунок позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 242-246, 255, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Надвірнянська автобаза», код ЄДРПОУ 38554114, вул. Майданська, 10, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78405;

відповідач: Західне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, код ЄДРПОУ 39816845, вул. Тополина, 3, с. Угорники, Івано-Франківської міської ради, 76492.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.