Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/11980/21
Провадження № 1-кс/686/1581/22
УХВАЛА
14 лютого 2022 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Бурка С.В., з участю секретаря судового засідання Ленчицької А.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області Гнатюка М.І. про продовження строку досудового розслідування, у кримінальному провадженні №32021240000000020,
встановив:
Слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області Гнатюк М.І. звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури Лунь Ю.А., про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №32021240000000020 від 18.02.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, на шість місяців.
Як зазначено в клопотанні, «Слідчим управлінням ГУНП в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32021240000000020 від 18.02.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та інші невстановлені особи, у період 2018-2019, за рахунок реалізації імпортованих текстильних виробів без відображення по бухгалтерському та податковому обліках, можливо умисно ухилились від сплати податків, зборів та інших обов`язкових платежів у значних розмірах.
Так, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , організував ввезення на митну територію України текстильних виробів з частковим приховуванням їх від митного контролю, шляхом надання митним органам завідомо неправдивих документів, в яких відображені недостовірні відомсті щодо їх кількості та вартості, з подальшою реалізацією на території України, використовуючи реквізити «пов`язаних» суб`єктів господарської діяльності, а саме: фізичних осіб-підприємців ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) і ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), а також ПП «Сефері-Текстиль» (код ЄДРПОУ 42976547). Одним із основних постачальників текстильних виробів виступає компанія-нерезидент Туреччини_ «Sеferi tekstil ithalat ihracat san.tic.ltd.sti», директором якої являється брат ОСОБА_1 Алтут карабаджак.
Імпортована та прихована від митного контролю продукція після митного оформолення доставляється до складських приміщень, які розташовані на території ринку, а саме за адресами: АДРЕСА_1 , та АДРЕСА_2 . В подальшому, ввезені товари реалізовуються самими учасниками злочинної групи за готівкові кошти на території України через власну мережу магазинів « ІНФОРМАЦІЯ_1 », торгівельних майданчиків, які розташовані на ринках міста Хмельницького та інтернет магазинів « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ІНФОРМАЦІЯ_1 » та « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Також встановлено, що вищевказані суб`єкти господарської діяльності не декларують в повінй мірі отримані доходи від продажу імпортованої продукції та штучно накопичують їх значний залишок на складі, що підтверджується відповідно до баз даних АІС «Податковий Блок» ДФС України та АСМО «Інспектор» Держмитслужби.
Згідно висновку аналітичного дослідження від 31.12.2020 № 58/22-01-16-07-58/ НОМЕР_1 про результати дослідження фінансово-господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 встановлено, що фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , у зазначений період, завдано збитки Державному бюджету України у загальній сумі 8879220 грн. у вигляді заниження єдиного податку в сумі 6834918, 75 грн. ( ОСОБА_1 в сумі 3598390, 95 грн., ОСОБА_2 всумі 3236527, 80 грн.) та не нарахування та не сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору в сумі 2044301, 46 грн. (карабаджак Абдуррахман в сумі 867672,00 грн., ОСОБА_2 в сумі 1176629, 46 грн.).
У зв`язку з набранням чинності окремими положеннями Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 № 1150-IX у частині позбавлення повноважень слідчих підрозділів органів ДФС України на здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 216 КПК України, 24.09.2021 заступником керівника обласної прокуратури на підставі ч. 5 ст. 36 КПК України здійснення подальшого досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212 КК України, у кримінальному провадженні № 32021240000000020 від 18.02.2021 доручено слідчим слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1493-р від 24.11.2021 «Про початок діяльності Бюро економічної безпеки» з 25.11.2021 Бюро економічної безпеки України розпочало свою діяльність, правові засади якої, зокрема право на проведення досудового розслідування, визначено Законом України від 17.11.2021 №1888-ІX.
Згідно з вимогами п.1 ч.3 ст.216 КПК України детективи органів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 199, 200, 203-2, 204, 205-1, 206, 212, 212-1, 218-1, 219, 220-1, 220-2, 222, 222-1, 223-1, 224, 229, 231, 232, 232-1, 232-2, 233 КК України.
У зв`язку з викладеним, 29.12.2021 процесуальним прокурором визначено підслідність та доручено здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, у кримінальному провадженні № 32021240000000020 від 18.02.2021 детективам центрального апарату Бюро економічної безпеки України.
Постановою першого заступника Генерального прокурора Говди Р.М. від 11.01.2022 здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, у кримінальному провадженні № 32021240000000020 від 18.02.2021 доручено слідчим слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області.
14.01.2022 здійснення подальшого досудового розслідування кримінального провадження доручено слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області Гнатюку М.І.
Під час досудового розслідування кримінального провадження: витребувано податкову звітність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , інформацію з Єдиного реєстру довіреностей; до матеріалів кримінального провадження долучено копії реєстраційних справ вказаних юридичних осіб; отримано виписки про рух коштів по банківському рахунку в АТ «Ощадбанк», ПуАТ «Акордбанк», АТ «КБ Приват Банк» ОСОБА_2 , АТ «Універсал Банк» АТ «КБ Приват Банк» ОСОБА_3 , АТ «КБ Приват Банк» ПП «Сефері-Текстиль», АТ «КБ Приват Банк» ОСОБА_1 ; вилучено накладні щодо поставки текстильних матеріалів ПП «Сефері-Текстиль»;вилучено документацію щодо поставки текстильних матеріалів у ФОП ОСОБА_3 ; вилучено документацію податкову звітність фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , інформацію з Єдиного реєстру довіреностей, а також накладні щодо поставки текстильних матеріалів; проведено огляд виписок по відкритих банківських рахунках ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 ; вилучено схему ухилення від сплати податків ОСОБА_1 та іншими особами; проведено аналітичне дослідження щодо фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 , щодо наявності ознак правопорушення пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів в період з 01.01.2018 по 31.12.2019; вилучено документацію, що подавалась ФОП ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та службовими особами ПП «Сефері-текстиль» до Подільської митниці Держмитслужби для проведення акредитації суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та документації щодо митного оформлення ТМЦ у період 2018-2019 років.
Незважаючи на те, що на даний час у кримінальному провадженні виконано певний обсяг слідчих дій, однак вони не є достатніми для прийняття кінцевого рішення.
Так, для закінчення досудового розслідування необхідно: проведення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства фізичною особою ОСОБА_1 , що є необхідною умовою для прийняття обґрунтованого та законного рішення за результатами досудового розслідування; призначити у вказаному кримінальному провадженні судово-економічну експертизу; допитати з урахування висновків документальної перевірки та судової експертизи ОСОБА_5 та інших свідків.
З метою підтвердження чи спростування порушень вимог податкового законодавства ОСОБА_5 , кваліфікації його дій за ст. 212 Кримінального кодексу України, необхідно встановити суму коштів, що фактично не надійшли до бюджету чи державних цільових фондів, та які відповідно до чинного законодавства, можуть бути встановлені актом документальної перевірки дотримання податкового законодавства та/або висновком експерта.
Встановлення сум фактично несплачених податків, які відображаються в висновку акту документальної перевірки та підтверджується або спростовується за результатами проведення судово-економічної експертизи має важливе доказове значення у даному кримінальному провадженні та впливає на повноту і об`єктивність проведення досудового розслідування.
На час звернення з клопотанням до суду повідомлення про підозру жодній особі вручено не було.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 18.02.2022. Водночас, завершити досудове розслідування до цього часу не представляється можливим із вищевказаних підстав, а також внаслідок особливої складності провадження та необхідності проведення значного обсягу слідчих (розшукових) дій.
Для об`єктивного дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, що має важливе значення для досудового розслідування, та прийняття у кримінальному провадженні законного рішення, а також враховуючи те, що вказані дії не могли бути здійснені та завершені раніше з об`єктивних на те причин, слідчий у клопотанні просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні на 6 місяців.»
Слідчий в судове засідання не з`явився, проте, подав до суду заяву про можливість розгляду справи за його відсутності, у якій просить клопотання задовольнити.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Санкція ч.1 ст.212 КК України передбачає покарання у вигляді штрафу від п`яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого, тобто даний злочин є нетяжким.
П.1 ч.2 ст.219 КПК передбачає, що строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину.
Згідно із ч.1 ст.294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу, зокрема п. 2 ч.4 ст.219 КПК України передбачає продовження строку досудового розслідування на шість місяців щодо нетяжкого злочину.
Відповідно до ч.3 ст.295-1 КПК України слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.
Слідчим в клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні становить складність та що додатковий строк досудового розслідування необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, які не могли бути отримані раніше та про які зазначено у клопотанні, слідчі дії, які необхідно виконати мають суттєве значення для кримінального правопорушення.
Беручи доуваги,що зазначеніслідчим слідчіта процесуальнідії єзначимими уданому кримінальномупровадженні,а такожвраховуючи,що вказанідії слідчийне мігвчинити ранішез об`єктивнихпричин, строк досудового розслідування підлягає продовженню на шість місяців, що є достатнім та обґрунтованим задля вчинення всіх належних процесуальних та слідчих дій, в зв`язку з чим клопотання слідчого, яке є обґрунтованим, підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.110, 219, 294, 295-1 КПК України,
постановив:
Клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області Гнатюка М.І. задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №32021240000000020 від 18.02.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, на шість місяців.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя