Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/2063/22
РІШЕННЯ
іменем України
01 березня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Заслучненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Заслучненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, в якому просить:
- визнати дії протиправними та такими, які мають ознаки бездіяльності - ненадання документів на запит на отримання публічної інформації від 19.01.2022 голови Розумного Анатолія Григоровича Заслучненської сільської ради (Заслучненське ОТГ);
- зобов`язати голову Заслучненської сільської ради (Заслучненське ОТГ) Розумного Анатолія Григоровича виконати запит на отримання публічної інформації від 19.01.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що 19 січня 2022 року направив запит на отримання публічної інформації, адресований голові Заслучненської сільської ради (Заслучненське ОТГ).
Проте, у відповідь відповідач повідомив позивача про те, що надання запитуваних документів в електронному (цифровому) форматі є неможливим, зважаючи на що позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 08 лютого 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, жодних клопотань чи заяв до суду не надходило, у зв`язку із чим на підставі п. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив на ступне.
19.01.2022 позивач направив на електронну адресу Заслучненської сільської ради (Заслучненське ОТГ) запит на отримання публічної інформації, в якому просив: надати в електронному вигляді (цифровому вигляді) - генеральний план с. Котюржинці (Котюрженецького старостинського округу Заслучненське ОТГ).
У відповідь на зазначений запит, відповідач листом від 26.01.2022 №43/02-21 повідомив позивача про те, що у розпорядженні Заслучненської сільської ради відсутні матеріали генерального плану с. Котюржинці в електронному (цифровому) форматі. Зважаючи на це, надати такі документи в електронному (цифровому) форматі є неможливим.
Не погодившись із такою відповіддю відповідача та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 34 Конституції України закріплює, що кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
За змістом частин першої, другої статті 7 Закону України від 2 жовтня 1992 року №2657-XII «Про інформацію» (надалі - Закон № 2657-XII) право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.
Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.
За приписами статті 1 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (надалі - Закон № 2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом
Право на доступ до публічної інформації гарантується, з поміж іншого, обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (пункт 1 частини першої статті 3 Закону №2939-VI).
Частинами першою-третьою статті 19 Закону №2939-VI визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
За змістом частин 1, 2 статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити у задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Частиною 4 цієї ж статті закріплено, що у відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Встановлений статтею 22 Закону №2939-VI перелік підстав для відмови у задоволенні запиту на інформацію є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.
Як видно з матеріалів справи, відповідач у відповіді від 26.01.2022 в порушення частини 4 статті 22 Закону №2939-VI не навів установлених у цій статті підстав для відмови у задоволенні запиту на інформацію, що свідчить про очевидну необґрунтованість відмови та, відповідно - його протиправність.
При цьому, у відповіді на інформаційний запит позивача, відповідач не зазначив про те, що запит передбачає створення нової інформації, оскільки в даному випадку йдеться про переведення вже існуючої інформації в електронний вигляд, тобто надання інформації, яка вже існує та розпорядником якої є відповідач.
Також відповідач не зазначив у відповіді про те, про відсутність у сільської ради технічної чи ресурсної можливості переведення в електронну форму запитуваних позивачем документів.
Отже, відповідач був зобов`язаний задовольнити вказаний запит позивача та надати скановані копії запитуваних документів.
Аналогічного висновку в подібних спірних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постанові від 31 січня 2019 року по справі №820/4258/17.
Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З врахуванням вищевикладеного суд зазначає, що оскільки у даному випадку запит направлений позивачем до відповідача, стосується отримання останнім публічної інформації, то фактично такий запит є реалізацією наявного у позивача права на отримання доступу до публічної інформації, розпорядником якої є відповідач.
Згідно статті 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин, приймаючи до уваги встановлені фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність у спірних відносинах порушеного права позивача у сфері публічно-правових відносин.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин, про захист яких вони просять, від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, з метою повного та ефективний захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, шляхом зобов`язання Заслучненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області повторно розглянути та надати відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 19.01.2022, відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI та з урахуванням висновків суду, викладених у цій справі.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки, відповідачем не спростовано, а позивачем у свою чергу доведено неналежність розгляду його інформаційного запиту на отримання публічної інформації, тому суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до положень ст.139 КАС України, відсутні підстави для розподілу судових витрат, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Заслучненської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області щодо неналежного розгляду запиту ОСОБА_1 від 19.01.2022 на отримання публічної інформації.
Зобов`язати Заслучненську сільську ради Хмельницького району Хмельницької області повторно розглянути та надати відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 19.01.2022, відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI та з урахуванням висновків суду, викладених у цій справі.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Заслучненська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області (вул. І.О.Масловського, 2, с. Заслучне, Красилівський район, Хмельницька область, 31050 , код ЄДРПОУ - 04407170)
Головуючий суддя Я.В. Драновський