Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/403/22
РІШЕННЯ
іменем України
01 березня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у зарахуванні позивачу спеціального (педагогічного) стажу, викладену листом №12012-10902/П-03/8-2200/21 від 14.12.2021 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачу до спеціального (педагогічного) стажу, який дає право на призначення пенсії за віком та грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до норм статті 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи: з 02.08.1982 по 31.12.1991 на посаді викладача по класу фортепіано; з 01.01.1992 по 30.09.2021 на посаді викладача по класу фортепіано;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести повторний перерахунок спеціального (педагогічного) стажу позивачу включаючи зарахований за цим рішенням стаж, і за наявності достатнього стажу вирішити питання призначення позивачу грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до норм статті 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем при призначенні їй пенсії за віком протиправно відмовлено у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій.
Позивач вважає, що оскільки її стаж роботи на посаді викладача в закладах освіти перевищує 39 років, вона має законне право на отримання цієї грошової допомоги.
Зважаючи на це, просить зобов`язати Головне управління виплатити вказану грошову допомогу, зарахувавши до стажу роботи, що дає право на її призначення, періоди роботи з 02.08.1982 по 31.12.1991 та з 01.01.1992 по 30.09.2021 на посаді викладача по класу фортепіано у "Теофіпольській дитячій музичній школі" Теофіпольської РДА Хмельницької області, згодом у комунальному закладі "Теофіпольська дитяча музична школа" Теофіпольської селищної ради.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Посилається на те, що спірні періоди роботи не можуть бути зараховані до спеціального стажу роботи позивача, оскільки в розділі 1 «Освіта» Переліку установ, організацій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років (додаток №1 до наказу Міністерства соціального забезпечення Української PCP від 31.12.1959 року №135 «Про пенсії за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров`я і сільського господарства») посада викладача по класу фортепіано не передбачена.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з відомостями трудової книжки позивача остання з 02.08.1982 працювала викладачем по класу фортепіано у "Теофіпольській дитячій музичній школі" Теофіпольської РДА Хмельницької області.
Трудова книжка позивача не містить виправлень або описок стосовно трудового стажу, відтак належним чином підтверджує роботу позивача як педагогічного працівника Теофіпольської дитячої музичної школи.
Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виплату грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на що отримала відмову (лист від 14.12.2021 №12012-10902/П-03/8-2200/21), мотивовану відсутністю необхідного спеціального стажу, що дає право на таку виплату, оскільки посада викладача фортепіано не передбачена відповідним Переліком посад.
Вважаючи протиправною відмову пенсійного органу, позивач звернулась до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років (а з 01 квітня 2018 не менше 27 років).
Згідно з п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст.28 Закону України «Про освіту» №2145-VIII система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти. Невід`ємними складовими системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова перед вища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.
Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати».
Відповідно до п. 2 Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою КМУ від 04.11.1993 №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Згідно з п. 5 Порядку грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Згідно з п. 7 вказаного Порядку виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 №909 до переліку посад, які дають право на пенсію за вислугою років, віднесено роботу у загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах на посадах викладачів, заступників директорів з навчальної роботи, а також у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації, професійно-технічних навчальних закладах на таких посадах: директори, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної, навчально-виробничої) роботи, старші майстри виробничого навчання, майстри виробничого навчання, викладачі, педагоги професійного навчання, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах, фактом виходу на пенсію саме з цих посад у закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотриманням такою особою будь-якого іншого виду пенсії до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Посада викладача передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою КМУ від 04.11.1993 №909, відтак позивач вийшла на пенсію з посади педагогічного працівника (працівника освіти).
Таким чином, викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. "е" ст. 55 Закону "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909.
Аналогічні висновки містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 по справі №876/5312/17.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У правових висновках, які викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду України від 13 лютого 2019 року у справі №233/4308/17 стосовно оцінки правових висновків викладених у постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі №419/794/15 на яку посилається відповідач, зазначено, що за позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду цей правовий висновок Верховного Суду України не містить аналізу законодавства (зокрема, положень Закону України від 23 травня 1991 року № 1060-XII "Про освіту", Закону України від 22 червня 2000 року №1841-III "Про позашкільну освіту", Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, який затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року №963, Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2011 року №433, яке регулює правовідносини, що виникають при розгляді органами Пенсійного фонду України заяв громадян про призначення пенсій за вислугу років на підставі п. "е" ст. 55 Закону № 1788-ХІІ, а тому не в повній мірі відповідає принципам, закріпленим у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України; у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", зокрема, щодо перевірки того, чи прийнято суб`єктом владних повноважень оскаржуване рішення з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Проте, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 30 січня 2019 року у справі №876/5312/17 відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 25 травня 2016 року у справі № 419/794/15, зазначивши, що викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років.
Отже, Велика Палата Верховного Суду України не підтримала правові висновки, які були викладені у поставові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі №419/794/15.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що відмова Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області, оформлена листом №12012-10902/П-03/8-2200/21 від 14.12.2021 року, щодо не зарахування до спеціального стажу позивачу, який дає право на отримання пенсії за вислугу років, є протиправною.
Зважаючи на викладене, позивачу слід зарахувати трудовий/страховий стаж на посаді викладача по класу фортепіано у "Теофіпольській дитячій музичній школі" Теофіпольської РДА Хмельницької області, згодом у комунальному закладі "Теофіпольська дитяча музична школа" Теофіпольської селищної ради до педагогічного стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності вчинення своїх дій стосовно відмови позивачу у наданні грошової допомоги при наявності у останньої відповідного стажу роботи, а тому позовні вимоги необхідно задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №12012-10902/П-03/8-2200/21 від 14.12.2021 року у призначені ОСОБА_1 грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області зарахувати до спеціального стажу (який дає право на отримання пенсії за вислугу років) періоди роботи ОСОБА_1 на посаді викладача по класу фортепіано з 02.08.1982 по 31.12.1991 та з 01.01.1992 по 30.09.2021 у "Теофіпольській дитячій музичній школі" Теофіпольської РДА Хмельницької області (з 26.02.2021 - комунальний заклад "Теофіпольська дитяча музична школа" Теофіпольської селищної ради).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок спеціального (педагогічного) стажу ОСОБА_1 , включаючи зарахований за цим рішенням стаж, і за наявності достатнього стажу вирішити питання призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до статті 7-1 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору у розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Я.В. Драновський