Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/9312/21
17 лютого 2022 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Галінська А.В.
представника позивача Варода П.Б.
представника відповідача Петровська Х.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної державної адміністрації третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Чортківська міська рада Тернопільської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільської обласної державної адміністрації (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Чортківська міська рада Тернопільської області, в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 12 жовтня 2021 року №623/01.02-01 "Про передачу у комунальну власність земельної ділянки на території Чортківської міської ради Чортківського району", зобов`язати Тернопільську обласну державну адміністрацію повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 серпня 2021 року про продаж земельної ділянки площею 0,6616 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 6125510100:01:011:0893, що розташована за адресою АДРЕСА_1 .
Позов обґрунтований тим, що в спірних правовідносинах позивачем ОСОБА_1 було дотримано всіх вимог законодавства щодо реалізації свого права на отримання у власність земельної ділянки шляхом викупу, внаслідок чого у позивача виникли правомірні очікування та законні сподівання на прийняття уповноваженим державним органом рішення щодо його питання в межах визначеного строку та у спосіб визначений законодавством, що регулює ці відносини. На думку позивача, відповідачем Тернопільською ОДА не було дотримано законодавчо визначеного строку розгляду звернення позивача, а також всупереч приписів законодавства відмовлено в реалізації права позивача, і при цьому видано оскаржуване розпорядження, що може призвести до зміни розпорядника земельної ділянки, чим практично нівельовано легітимні сподівання позивача на реалізацію свого законного права. Звернув увагу суду на тому, що чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 128 Земельного кодексу України.
Ухвалою суду від 21.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 20.01.2022 о 11:00 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що зважаючи на пункт 4 Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" та факт передачі земельної ділянки у комунальну власність за заявою Чортківської міської ради, відповідач не є розпорядником даної земельної ділянки. Просить врахувати, що у зв`язку з тим, що відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб, тому обласна державна адміністрація не уповноважена приймати рішення про продаж земельної ділянки площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893, про що позивача повідомлено листом від 18.10.2021 № 45575/4-19/5479-Л-020/15 та рекомендовано звернутись з відповідним клопотанням до Чортківської міської ради.
20.01.2022 у відкритому судовому засіданні розгляд справи відкладено до 02.02.2022 о 12:00 год.
02.02.2022 у відкритому судовому засіданні розгляд справи відкладено до 17.02.2022 о 12:30 год.
17.02.2022 у відкритому судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача у відкритому судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позову повністю з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи у відкрите судове засідання не прибув, подав письмову заяву про розгляд справи без участі представника Чортківської міської ради, при вирішенні даного спору покладається на розсуд суду та просить справу розглядати за наявними у справі доказами, у відповідності до вимог чинного законодавства. Крім цього, представник третьої особи подав до суду письмове клопотання про долучення матеріалів справи, яке суд розцінює як письмові пояснення, в яких представник Чортківської міської ради вказав, що відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності, право власності на спірну земельну ділянку належить Чортківській міській раді.
Судом встановлено, що позивачу на праві приватної власності належить нерухоме майно - комплекс загальною площею 1930,6 кв.м., який знаходиться по АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 11 червня 2015 року, індексний номер 38907980.
Право власності на вказане майно позивач набув на підставі договору купівлі-продажу комплексу від 14 серпня 2014 року, посвідченого Пивоваром В.А., приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за №523.
11 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільської обласної державної адміністрації із заявою про передачу йому у власність шляхом викупу земельної ділянки площею 0,6616 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 6125510100:01:011:0893, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , яка перебуває в державній власності. На укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки позивач надав згоду.
Відповідач листом від 6 грудня 2019 року №4550/4-19/5285-Л-020/15, повідомив ОСОБА_1 , що надати дозвіл на проведення експертної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки можливо лише після припинення права постійного користування на дану земельну ділянку третьої особи ДП Чортківський ливарно-механічний завод.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 у справі №500/1/20 позовні вимоги задоволено частково, зобов`язано Тернопільську обласну державну адміністрацію повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2019 та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду. Вказане рішення набрало законної сили 07.08.2020.
Частиною четвертою ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Після цього, Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 10 грудня 2020 року №741/01.02-01 вирішено: 1.Припинити право постійного користування державного підприємства "Чортківський ливарно-механічний завод" земельною ділянкою площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 . Надати громадянину ОСОБА_1 дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 з метою передачі її у власність шляхом викупу для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_1 . Чортківській районній державній адміністрації укласти з суб`єктом оціночної діяльності у сфері оцінки земель договір на проведення оцінки земельної ділянки площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 та договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
В подальшому, 19 липня 2021 року між позивачем ОСОБА_1 та Чортківською районною державною адміністрацією укладено договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 19 липня 2021 року на умовах, серед іншого, наступних: 1.1 Предметом цього договору є порядок та розмір сплати позивачем ОСОБА_1 авансового внеску в рахунок оплати вартості земельної ділянки площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_1 .; 2.1. Авансовий внесок, що підлягає перерахуванню позивачем ОСОБА_1 становить 3000 (три тисячі) грн. 00 коп. 4.3. Сума коштів, яка передбачена п. 2.1 даного Договору зараховується до ціни продажу земельної ділянки.
19 липня 2021 року позивачем ОСОБА_1 на виконання умов вищевказаного договору сплачено 3000 гривень, що підтверджується квитанцією №19-1351881/С від 19 липня 2021 року.
30 липня 2021 року Чортківська районна державна адміністрація надіслала відповідачу Тернопільській обласній державній адміністрації, згідно супровідного листа №01-17/1357 від 30 липня 2021 року, наступні документи: 1) звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 ; 2) висновок про експертну грошову оцінку земельної ділянки; 3) рецензію на звіт про експертну грошову оцінку; 4) копію договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 19 липня 2021 року.
Відповідно до висновку про експертну грошову оцінку земельної ділянки ринкова вартість (експертна грошова оцінка) земельної ділянки станом на 21 липня 2021 року становить 497719 грн. 40 коп. без урахування ПДВ, у розрахунку один квадратний метр земельної ділянки 75 грн. 22 коп.
Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 12 жовтня 2021 року №623/01.02-01, вирішено: Передати у комунальну власність Чортківської міської територіальної громади Чортківського району Тернопільської області в особі Чортківської міської ради земельну ділянку державної форми власності площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Доручити ОСОБА_2 , заступникові голови обласної державної адміністрації, після прийняття органом місцевого самоврядування відповідного рішення у встановленому законодавством порядку підписати акт приймання-передачі земельної ділянки, зазначеної у пункті 1 цього розпорядження.
Вказане Розпорядження прийнято за результатами розгляду клопотання Чортківської міської ради від 09.09.2021 стосовно передачі спірної земельної ділянки державної власності у комунальну власність.
Відповідач Тернопільська обласна державна адміністрація листом від 18 жовтня 2021 року №4575/4-19/5479-Л-020/15 повідомила позивача ОСОБА_1 , що клопотання щодо продажу земельної ділянки площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 розглянуто та повідомлено, що розпорядженням Тернопільської обласної державної адміністрації від 12 жовтня 2021 року №623/01.02-01 "Про передачу у комунальну власність земельної ділянки на території Чортківської міської ради Чортківського району" земельна ділянка з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 площею 0,6616 га передана в комунальну власність. Тому Тернопільською обласною державною адміністрацією рекомендовано ОСОБА_1 звернутись в Чортківську міську раду з відповідним клопотанням.
Не погоджуючись з вказаним розпорядженням Тернопільської обласної державної адміністрації від 12 жовтня 2021 року №623/01.02-01 "Про передачу у комунальну власність земельної ділянки на території Чортківської міської ради Чортківського району", позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини п`ятої статті 122 Земельного кодексу України, обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
За змістом пункту 4 Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" у державній власності залишаються: а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; які належать до земель оборони; б)земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; в)землі зон відчуження та безумовного (обов`язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу, а також земель, які відповідно до закону віднесені до комунальної власності.
Також, згідно частини першої статті 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Як слідує з матеріалів справи, Розпорядженням Тернопільської обласної державної адміністрації від 12.10.2021 № 623/01.02-01 земельну ділянку площею 0,6616 га з кадастровим номером 6125510100:01:011:0893 передано у комунальну власність Чортківської міської територіальної громади Чортківської міської територіальної громади Чортківського району Тернопільської області в особі Чортківської міської ради.
Суд зазначає, що зі змісту частини першої статті 122 Земельного кодексу України вбачається, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що у спірному випадку відповідач не уповноважений приймати рішення про продаж земельної ділянки, про що позивача повідомлено листом від 18.10.2021 № 45575/4-19/5479-Л-020/15 та рекомендовано звернутись з відповідним клопотанням до Чортківської міської ради.
Крім цього, згідно частини першої статті 128 Земельного кодексу України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, проводиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Відповідно частини третьої статті 128 Земельного кодексу України, орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Разом з тим, суд вважає, що дані норми статті регулюють принципи надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок чи відмови в наданні дозволу.
Так, вирішуючи даний спір по суті, суд приймає до уваги твердження сторони відповідача стосовно того, що дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки позивачу був наданий розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 10.12.2020 № 741/01.02-01.
Суд вважає, що оскаржуване в даній справі розпорядження належить до актів індивідуальної дії, тобто стосуються прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, дія яких вичерпується їхнім виконанням.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Акти місцевих державних адміністрацій індивідуальної дії, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший строк введення їх у дію.
Відтак, на думку суду, спірне розпорядження відповідає вимогам статті 116, 117 Земельного кодексу України та пункту 4 Прикінцеві та перехідні положення Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності та не суперечить інтересам позивача.
Поряд з цим, суд вважає, що зважаючи на пункт 4 Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності та факт передачі ділянки у комунальну власність за заявою Чортківської міської ради, відповідач не є розпорядником спірної земельної ділянки. Наведене, на думку суду, підтверджується Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 12 жовтня 2021 року №623/01.02-01, відомостями з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності, право власності на спірну земельну ділянку належить Чортківській міській раді (індексний номер 294007134).
Крім того суд зазначає, що Договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки не є договором купівлі-продажу земельної ділянки, а є лише реалізацією розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 10.12.2020 № 471/01.02-01 "Про надання громадянину ОСОБА_1 дозволу на проведення експертної грошової оцінки, тобто, однієї складової процедури отримання земельної ділянки у власність.
Слід зазначити, що кінцеве рішення про передачу земельної ділянки позивачу у власність прийняте не було.
При цьому суд враховує, що з 04.01.2022 спірна земельна ділянка є комунальною власністю Чортківської міської ради, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно частин першої та другої ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
За змістом пункту 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент».
Враховуючи наведені вище обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні даного позову слід відмовити повністю.
Оскільки суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 28 лютого 2022 року.
Оскільки головуюча суддя перебувала у відпустці в період з 21.01.2022 по 25.02.2022, повний текст рішення складено та підписано у перший робочий день 28.02.2022.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Тернопільська обласна державна адміністрація (місцезнаходження:вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль,46021 код ЄДРПОУ: 00022622);
третя особа - Чортківська міська рада Тернопільської області (місцезнаходження вул. Шевченка, 21, м.Чортків, Тернопільська область,48500 код ЄДРПОУ 24636045).
Головуюча суддяДерех Н.В.