Рішення № 103585093, 01.03.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2022
Номер справи
380/771/22
Номер документу
103585093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/771/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області та Самбірської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (далі відповідач-1), Самбірської міської ради Львівської області (надалі відповідач-2) у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо належного розгляду скарги від 28.09.2021 і надання відповіді у встановлений законом строк;

зобов`язати відповідачів розглянути скаргу від 28.09.2021 і надати обґрунтовану відповідь.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28 вересня 2021 року він звернувся до управління Держгеокадастру в Самбірському районі Львівської області зі скаргою на самозахоплення землі з сторони сусіда, в якій просив провести обстеження земельної ділянки біля будинку АДРЕСА_1 і скласти відповідний акт, зобов`язати власника будинку по АДРЕСА_2 звільнити самовільно захоплену земельну ділянку. Листом від 19.10.2021 року позивача було повідомлено про скерування його скарги до Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області. 02.11.2021 року на електронну пошту ОСОБА_1 отримав лист від 26.10.2021 року від Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, яким його повідомлено про перескерування скарги до Симбірської міської ради. Відповіді на вказане звернення позивач не отримав. З огляду на викладені обставини, просив суд позов задовольнити.

Відповідач-1 надав відзив на позов, в якому зазначив, що Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській в межах компетенції розглянуло скаргу громадянина ОСОБА_1 щодо самовільного зайняття частини земельної ділянки власником будинку АДРЕСА_2 , та надало обґрунтовану відповідь від 26.10.2021. Зі змісту листа вбачається, що Відповідачем у відповідь на скаргу Позивача повідомлено про підстави проведення перевірок дотримання вимог земельного законодавства органом місцевого самоврядування. Головне управління Держгеокадастру у Львівській області просило Самбірську міську раду розглянути питання, порушені у скарзі гр. ОСОБА_1 щодо самовільного зайняття частини земельної ділянки власником будинку по АДРЕСА_2 на засіданні земельної комісії Самбірської міської ради Самбірського району Львівської області. Головне управління Держгеокадастру у Львівській області вважає, що вжило всіх належних заходів і у строк щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_1 , діяло на підставі, в межах та у спосіб передбаченим Конституцією України і Законами України. Просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідач-2 у встановлений судом строк відзив на позов не подав.

Відповідно до частини 4 статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи наведене, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Згідно з ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази, з`ясувавши обставини, на які позивач та посилається як на підставу своїх вимог, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Суд встановив, що 28 вересня 2021 року позивач звернувся до управління Держгеокадастру в Самбірському районі Львівської області зі скаргою на самозахоплення землі з сторони сусіда, в якій просив провести обстеження земельної ділянки біля будинку АДРЕСА_1 і скласти відповідний акт, зобов`язати власника будинку по АДРЕСА_2 звільнити самовільно захоплену земельну ділянку.

Листом від 19.10.2021 року позивача було повідомлено про скерування його скарги до Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області.

02.11.2021 року на електронну пошту ОСОБА_1 отримав лист від 26.10.2021 року від Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, яким його повідомлено про перескерування скарги до Самбірської міської ради.

Відповіді на вказане звернення від Самбірської міської ради позивач не отримав.

Позивач, вважає бездіяльність відповідачів щодо ненадання йому відповіді на зазначену заяву протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з ст. 3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Згідно з ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Статтею 18 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Згідно з статтею 19 Закону органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Суд встановив, що Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області в межах компетенції розглянуло скаргу громадянина ОСОБА_1 щодо самовільного зайняття частини земельної ділянки власником будинку АДРЕСА_2 та надало обґрунтовану відповідь від 26.10.2021.

З відповіді відповідача-1 листа вбачається, що у відповідь на скаргу Позивача повідомлено про підстави проведення перевірок дотримання вимог земельного законодавства органом місцевого самоврядування. Головне управління Держгеокадастру у Львівській області просило Самбірську міську раду розглянути питання, порушені у скарзі гр. ОСОБА_1 щодо самовільного зайняття частини земельної ділянки власником будинку по АДРЕСА_2 , на засіданні земельної комісії Самбірської міської ради Самбірського району Львівської області.

Отже, відсутня протиправна бездіяльність з сторони відповідача-1 щодо не розгляду та ненадання відповіді ОСОБА_1 на скаргу від 28.09.2021.

Бездіяльність - це пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити.

В той же час, Самбірська міська рада Львівської області скаргу ОСОБА_1 від 28.09.2021 не розглянула та відповідь на скаргу не надала.

Таким чином, з наведеного слідує, що відповідач-2 всупереч вимогам Закону України «Про звернення громадян», не розглянув заяву позивача від 28.09.2021 по суті, що свідчить про порушення вимог Закону України «Про звернення громадян», тим самим допустив протиправну бездіяльність.

Доказів того, що відповідачем-2 було надано відповідь на заяву ОСОБА_1 від 28.09.2021 суду не надано.

Згідно зі статтею статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проаналізувавши норми законодавства, дослідивши зібрані докази, суд вважає, що відповідач -- Самбірська міська ради Львівської області не довів правомірність допущеної бездіяльності.

Крім того, суд кваліфікує неподання Самбірською міською радою Львівської області відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов щодо відповідача-2 є обґрунтованим, а тому його слід задовольнити частково.

Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір слід стягнути з Самбірської міської ради Львівської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79000, м.Львів, пр.Чорновола, 4, Ідентифікаційний код 39769942), Самбірської міської ради Львівської області (81400, Львівська обл., м.Самбір, пл.Ринок, 1, Ідентифікаційний код 26269805) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Самбірської міської ради Львівської області (81400, Львівська обл., м.Самбір, пл.Ринок, 1, Ідентифікаційний код 26269805) щодо ненадання відповіді ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) відповіді на скаргу від 28.09.2021.

Зобов`язати Самбірську міську раду Львівської області (81400, Львівська обл., м.Самбір, пл.Ринок, 1, ідентифікаційний код 26269805) надати письмову відповідь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) відповіді на скаргу від 28.09.2021.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Самбірської міської ради Львівської області (81400, Львівська обл., м.Самбір, пл.Ринок, 1, ідентифікаційний код 26269805) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) 908 (дев`ятсот вісім) гривень судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.М. Брильовський