Єдиний державний реєстр судових рішень 28.02.2022
єдиний унікальний номер справи 531/14/22
номер провадження 2/531/192/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2022 року м. Карлівка
Карлівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Черняєвої Т.М.,
за участю секретаря - Мельник О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ :
Позивач Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (далі УСЗН) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування виплачених коштів.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що відповідачці, за її заявою від 19.04.2019 року була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї на період з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року (рішення УСЗН від 25.05.2019 року) та допомога сім`ям з дітьми (одиноким матерям) на період з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року (рішення УСЗН від 02.05.2019 року).
26.11.2019 року ОСОБА_2 повторно звернулася до УСЗН із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, декларацією про доходи та майновий стан. За результатами перевірки, проведеної державним соціальним інспектором 26.11.2019 року, було виявлено, що у власності малозабезпеченої сім`ї перебуває більше одного транспортного засобу, а отже заявник надала неповну інформацію, яка безпосередньо впливає на визначення права на призначення державної соціальної допомоги, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти у сумі 29229,43 грн. за період з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року. Заявою від 02.12.2019 року ОСОБА_2 дала згоду на утримання суми боргу з допомоги багатодітної сім`ї та з неї було утримано 20400,00 грн. за період з 01.11.2019 року по 30.11.2019 року та з 01.12.2019 року по 30.04.2020 року.
12.08.2020 року ОСОБА_2 повторно звернулася до УСЗН із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, декларацією про доходи та майновий стан. 19.08.2020 року їй призначено державну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року, а 18.08.2020 року - призначена допомога сім`ям з дітьми (допомога одинокій матері) на період з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року та здійснено перерахунок виплачених коштів, відповідно до п.134 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для всіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою КМУ від 22.07.2020 року. Сума надміру виплачених коштів становить 21817,76 грн., зокрема: державної соціально допомоги малозабезпеченій сім`ї за період з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року - 11190,91 грн.; державної допомоги одинокій матері за період з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року - 10626,85 грн.
Згідно заяви ОСОБА_2 від 29.06.2021 року підтверджено суму боргу та надано згоду на добровільне її повернення частинами щомісячно та 01.07.2021 року було сплачено 4000,00 грн. Залишок невідшкодованих коштів становить: державної соціально допомоги малозабезпеченій сім`ї - 9190,90 грн.; державної допомоги одинокій матері за період з - 8626,85 грн.
Відповідно до розпорядження КМУ від 16.12.2020 року №163-р та постанови ВРУ від 17.07.2020 року №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» в області завершується процес реорганізації 25 районів із утворенням 4 районних державних адміністрацій та, відповідно, 4 районних управлінь соціального захисту населення. У Карлівському районі на місця залишився лише відділ з питань призначення та виплати державної соціальної допомоги та надання інших видів соціальної підтримки населення. З 05.02.2021 року вказані відділи входять до структури управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації.
У зв`язку з вищевикладеним, просили стягнути із відповідачки на користь позивача вищевказані кошти та судовий збір, сплачений при подачі позову до суду.
Ухвалою від 12.01.2022 року постановлено проводити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, направила до суду заяву про розгляд справи без її участі, просила позов задовольнити у повному обсязі, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідачка у судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнала та не заперечувала проти їх задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється..
Суд, дослідивши письмові докази окремо та в їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України
Статтею 4 вказаного закону визначено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (далі Порядок №250), затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується управліннями праці та соціального захисту населення у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно п.5 Порядку №250, для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація).
Статтею 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 року №2811-ХІІ (далі Закон №2811-ХІІ), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Умови призначення і виплати видів допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом №2811-ХІІ, визначені Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженими постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751 (далі Порядок №1751).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 19.04.2019 року звернулася до УСЗН із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг та додала до неї декларацію про доходи та майновий стан (а.с.7-10).
Рішенням УСЗН від 28.05.2019 року ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01.04.2019 року по 14.06.2019 року у розмірі 4585,27 та з 15.06.2019 року по 30.09.2019 року - 4835,27 грн. (а.с.11).
Рішенням УСЗН від 02.05.2019 року ОСОБА_2 призначено допомогу сім`ям з дітьми (на трьох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ), з 01.04.2019 року по 30.09.1019 року у сумі 1816,68 грн., 1816,68 грн. та 1415,68 грн. відповідно (а.с.12).
26.11.2019 року ОСОБА_2 повторно звернулася до УСЗН із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг та додала до неї декларацію про доходи та майновий стан (а.с.13-16).
Далі встановлено, що 02.12.2019 року було проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявником ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 ) для призначення соціальної допомоги та встановлено, що нею було надано неповну інформацію стосовно того, що у власності чи володінні є більше одного транспортного засобу, що безпосередньо впливає на визначення права призначення державної соціальної допомоги, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти у сумі 29229,43 грн. протягом періоду з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року, які необхідно стягнути із заявника (а.с.21).
Заявою від 02.12.2019 року ОСОБА_2 дала згоду на утримання вказаної суми заборгованості із допомоги сім`ям з дітьми (а.с.22).
Рішенням УСЗН від 04.12.2019 року відмовлено ОСОБА_2 у призначенні державної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі п.12 Порядку №250, оскільки нею подано недостовірні відомості про транспортні засоби (механізми). Не має права на призначення допомоги з 01.11.2019 року по 30.04.2019 року (а.с.23).
Рішенням УСЗН від 04.12.2019 року відмовлено ОСОБА_2 у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, оскільки у власності сім`ї є більше одного транспортного засобу (а.с.24).
Згідно рішення УСЗН від 04.12.2019 року, визначено вирахувати надміру сплачені кошти за о/р НОМЕР_1 за рахунок щомісячних відрахувань у розмірі 100 відсотків суми, що підлягає виплаті за о/р 448114, на підставі заяви (а.с.25).
Рішенням УСЗН від 04.12.2019 року призначено допомогу сім`ям з дітьми на утримання трьох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 01.11.2019 року по 30.11.2019 року та з 01.12.2019 року по 30.04.2020 року у розмірі 1652,05 грн., 1652,05 грн. та 1233,05 грн. відповідно та 1752,05 грн., 1752,05 грн. та 1313,03 грн. відповідно (а.с.26).
12.08.2020 року ОСОБА_2 повторно звернулася до УСЗН із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг та додала до неї декларацію про доходи та майновий стан (а.с.27-30).
Рішенням УСЗН ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01.07.2020 року по 21.12.2020 року в сумі 2435,60 грн. та з 22.12.2020 року по 31.12.2020 року - 3032,30 грн. (а.с.31).
Пунктом 13 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою КМУ від 22.07.2020 року №632 «Декі питання виплати державної соціальної допомоги» визначено, що під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються: 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для непрацюючих працездатних осіб, які не мали доходів, доходи яких були меншими за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту), та/або якими чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування); осіб, які зареєстровані в центрі зайнятості та не отримували допомогу по безробіттю; осіб, які доглядали за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку.
На виконання зазначеної вище вимоги, УСЗН, рішеннями від 16.12.2020 року було здійснено перерахунок допомог малозабезпеченій сім`ї та допомоги одинокій матері (а.с.33,35). Сума надміру виплачених коштів склала 21817,76 грн., з яких: державної соціально допомоги малозабезпеченій сім`ї за період з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року - 11190,91 грн.; державної допомоги одинокій матері за період з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року - 10626,85 грн.
У липні 2021 року ОСОБА_2 добровільно відшкодовано 4000,00 грн. та залишок невідшкодованих коштів становить - державної соціально допомоги малозабезпеченій сім`ї - 9190,90 грн.; державної допомоги одинокій матері за період з - 8626,85 грн., що підтверджується довідками-розрахунками, доданими до позовної заяви (а.с.40-41).
З метою досудового врегулювання спору, 22.11.2021 року УСЗН направлено ОСОБА_2 претензію щодо добровільного повернення переплати коштів (а.с.38).
На день звернення до суду та на час розгляду справи судом кошти не повернені.
Враховуючи вищезазначене, та визнання відповідачкою позову, з відповідачки повинно бути стягнуто на користь позивача надмірно виплачені кошти.
З урахуванням положень ст. 141 ЦПК України, з відповідачки на користь держави має бути стягнуто судовий збір.
Згідно ч.3 ст.7 Закону України «Про судовий збір», у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 81, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування виплачених коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації надміру сплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 9190,90 грн. та надміру виплачені кошти допомоги на дітей одинокій матері у розмірі 8626,85 грн., а всього 17 817,75 грн. (сімнадцять тисяч вісімсот сімнадцять гривень сімдесят п`ять копійок).
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації судові витрати у сумі 1240,50 грн.
Повернути Управлінню соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністраціїз державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, у розмірі 1240,50 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Карлівський районний суд Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування сторін.
Позивач - Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації, юридична адреса: вул.Короленка, 7, м. Полтава, код ЄДРПОУ 05385890, р/р НОМЕР_2 (для сплати заборгованості) та р/р НОМЕР_3 (для сплати судового збору), МФО 820172, Державна казначейська служба України м.Київ.
Відповідач - ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , зареєстрована у АДРЕСА_1 .
Суддя Т.М.Черняєва