Рішення № 10358394, 03.06.2010, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
03.06.2010
Номер справи
2/148-10
Номер документу
10358394
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03.06.10р.Справа № 2/148-10

За позовом Прокурора м.Марганець в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальної компанії "Дніпрообленерго", м.Дніпропетровськ в особі Нікопольського району електричних мереж, м.Нікополь

до Комунального підприємства "Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", м.Марганець

про стягнення заборгованості, пені, 3% річних, втрат від інфляції за спожиту активну електричну енергію в сумі 1 177 590,03 грн.

Суддя Боділовська М.М.

Представники:

За участю прокурора Зіма В.Б., посвідчення № 117 від 13.08.2007р.

Від Позивача: Дядюра К.Г., довіреність № 215 від 05.05.2010р.

Від Відповідача: не з'явився.

Суть спору:

Розглядається позов Прокурора м.Марганець в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальної компанії "Дніпрообленерго", м.Дніпропетровськ в особі Нікопольського району електричних мереж, м.Нікополь до Комунального підприємства "Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", м.Марганець про стягнення заборгованості, пені, 3% річних, втрат від інфляції за спожиту активну електричну енергію в сумі 1 177 590,03 грн.

В судовому засіданні було об'явлено перерву до 03.06.2010 року.

Прокурор надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд стягнути з Відповідача 442 773,76 грн. основного боргу, 33 111,68 грн. пені; 5 443,02 грн. річних та 50 084,86 грн. втрат від інфляції. Заяву прийнято до розгляду.

Відповідач підтвердив наявність станом на 26.05.2010 року заборгованості за спожиту електроенергію в сумі 442 733,76 грн.; повідомив, що заборгованість виникла у зв"язку із скрутним фінансовим становищем підприємства, несвоєчасними розрахунками споживачів за послуги водопостачання та водовідведення: тариф послуги покриває собівартість на 70%; різниця тарифу у сумі 7,7 млн. грн. відшкодована з бюджету тільки 01.03.2010 року.

Відповідач просить суд при стягненні пені прийняти до уваги його скрутне фінансове становище.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд-

Встановив:

Конституційний суд України в рішенні від 08.04.1999 року № Зрп/99 визначив, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулось чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. При цьому, інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами державних органів, підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. В пункті 5 мотивувальної частини вказаного рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 року № Зрп/99 зазначено, що поняття «Орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у відповідних правовідносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованих на захист інтересів держави.

Прокурор м. Марганець вважає за необхідне представляти інтереси держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» (ВАТ ЕК «Дніпрообленерго») в особі структурної одиниці Нікопольського району електричних мереж (Нікопольський РЕМ), виходячи з наступного.

Відповідно до Указу Президента України «Про затвердження Положення про Міністерство палива та енергетики України» № 598 від 14.04.2000 р. Міністерство палива та енергетики України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс), основними завданнями якого є державне управління паливно-енергетичним комплексом, забезпечення реалізації державної політики в паливно-енергетичному комплексі, забезпечення енергетичної безпеки держави, розроблення пропозицій щодо вдосконалення економічних важелів стимулювання розвитку паливно-енергетичного комплексу, участь у формуванні, регулюванні та вдосконаленні ринку паливно-енергетичних ресурсів.

ВАТ ЕК «Дніпрообленерго» засноване відповідно до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 18.08.1995 року № 160 шляхом перетворення державного енергопостачального підприємства у державне акціонерне підприємство ЕК «Дніпрообленерго» відповідно до Указу Президента України від 04.04.1995 року № 285 (згідно п. 1.1 Статуту ВАТ ЕК «Дніпрообленерго») , Нікопольський РЕМ, відповідно до п. 2.1 Положення, є структурною одиницею ВАТ ЕК «Дніпрообленерго».

Міністерство палива та енергетики України здійснює функцію управління ВАТ ЕК «Дніпрообленерго» на підставі постанови КМУ «Про управління державними корпоративними правами» від 15.05.2000 року, так як 75 % акцій компанії належить державі (постанова КМ України № 794 від 22.06.04р). У зв'язку з чим, інтереси держави збігаються з інтересами ВАТ ЕК «Дніпрообленерго» в особі структурної одиниці Нікопольського району електричних мереж.

Заподіяна шкода у вигляді несплати споживачами заборгованості за спожиту ними електричну енергію ВАТ ЕК «Дніпрообленерго» в особі Нікопольського РЕМ, спричинена відповідно державі.

ВАТ «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго»в особі структурної одиниці Нікопольського району еклектичних мереж (Позивач), власником 75% акцій якої є держава, у відповідності до Закону України «Про електроенергетику» та Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996 року № 28 (зі змінами та доповненнями - далі Правила КЕЕ), проводило постачання електроенергії Відповідачу згідно договору на постачання електричної енергії № З МГ від 01.03.05 року.

В ході проведеної перевірки встановлено, що постачання електроенергії Відповідачу здійснювалось Марганецькою дільницею електричних мереж Нікопольського РЕМ ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго". Відповідач за жовтень 2009 р. - січень 2010 р. спожив електроенергії на суму 1 490 472,41грн., проте сплатив лише 396 420,49 грн. Станом на 02.03.2010 р. КП «МВУВКГ» має заборгованість за спожиту активну електроенергію в сумі 1 094 051,92 грн.

Порядок розрахунків за поставлену електроенергію встановлено в п. 4.4 Договору.

Згідно з п. 4.4. договору, остаточний розрахунок за спожиту електроенергію у розрахунковому місяці Споживач повинен здійснити не пізніше 5-ти операційних днів з дня отримання рахунку.

Відповідач неналежним чином виконував свої обов'язки, порушував умови договору, а саме: несвоєчасно та не в повному обсязі здійснював платежі за поставлену активну електроенергію, внаслідок чого утворилась заборгованість Відповідача перед Позивачем за поставлену у жовтні 2009 р. - січні 2010 р. активну електроенергію у сумі 1 094 051,92 грн. що підтверджується даними розрахунків сум заборгованості.

Відповідно до ст. ст. 546, 547, 549 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватись неустойкою, правочин щодо якої повинен вчинятись у письмовій формі.

Пунктом 5.2.1. Договору передбачено, що у разі прострочення платежів за спожиту електроенергію Споживач сплачує Енергопостачальнику суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 3 % річних з простроченої суми, а також пеню у розмірі 0,05 % від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, включаючи день фактичної оплати.

Сума нарахованої пені становить 33 111,68 грн., розрахунок додається.

Сума втрат від інфляції складає 50 084,86 грн., розрахунок додається.

Сума нарахованих 3% річних складає 5 443,02 грн., розрахунок додається.

Відповідачем було частково сплачено суму заборгованості, а саме 651 318,16 грн. Ціна позову складається із загальної суми боргу за спожиту електроенергію та штрафних санкцій і становить 531 373,32 грн.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином та у встановлений строк у відповідності з вказівками закону, договору; одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Згідно ст. 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Відповідачем визнана заборгованість в сумі 442 733,76 грн. і надані пояснення стосовно причин несвоєчасної оплати електроенергії.

Законом України «Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги» № 486/96-ВР від 13.11.1996 р. заборонено нараховувати та стягувати з громадян України пеню за несвоєчасне внесення квартирної плати та за житлово-комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична енергія, теплова енергія, водовідведення, утримання і експлуатація житла та прибудинкових територій, сміттєзбирання, ліфтове господарство). Дія цього Закону поширюється на час до усунення Кабінетом Міністрів України причин, зазначених у статті 1, і прийняття відповідного рішення Верховною Радою України.

В частині стягнення 33111,68 грн. пені суд вважає за необхідне задовольнити клопотання Відповідача: прийняти до уваги важкий фінансовий стан підприємства Відповідача, спричинений несвоєчасними розрахунками населення за послуги водопостачання та водовідведення, і зменшити розмір пені до 3311,16 грн.

Матеріалами і обставинами справи підтверджується правомірність позовних вимог в частині стягнення 442 733,76 грн. основного боргу; 5443,02 грн. річних; 50084,86 грн. втрат від інфляції.

Судові витрати покласти на Відповідача.

Керуючись викладеним, ст. 82, п.3 ст. 83, ст.ст. 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд-

ВИРІШИВ:

Стягнути з Комунального підприємства "Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (м.Марганець Дніпропетровської області, вул. К.Лібкнехта, 2а, код ЄДРПОУ 03340989) на користь Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Нікопольського району електричних мереж (53219, Дніпропетровська область, м.Нікополь, вул. Головко, 44, код ЄДРПОУ 05518977, поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 260333016993 у Нікопольському відділенні Ощадбанку України, МФО 306287, код 05518977) 442733,76грн. (чотириста сорок дві тисячі сімсот тридцять три грн. 76 коп.) основного боргу; 5443,02грн. (п"ять тисяч чотириста сорок три грн. 02 коп.) річних; 50084,86грн. (п"ятдесят тисяч вісімдесят чотири грн. 86 коп.) витрат від інфляції; 3311,16грн.(три тисячі триста одинадцять грн. 16 коп.) пені; 5 313,73грн. (п"ять тисяч триста тринадцять грн. 73 коп.) держмита; 236,00грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

СуддяМ.М. Боділовська Рішення підписано 08.06.2010 року.