Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 344/19175/21
Провадження № 3/344/203/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2022 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, ІПН НОМЕР_1 , за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 вчинив керування транспортним засобом особою в стані наркотичного сп`яніння, а також відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп`яніння, за наступних обставин.
Так, 20.11.2021 о 13 год 02 хв в м.Івано-Франківську по вул. Надрічна, 60 водій ОСОБА_2 керував транспортним засобом марки «Mercedes МЛ 230», н.з. НОМЕР_2 , в стані наркотичного сп`яніння, медичний огляд на стан наркотичного сп`яніння проводився у встановленому законом порядку в медичному закладі у лікаря-нарколога та підтверджується висновком лікаря №795, чим порушив вимоги п.2.9а) Правил дорожнього руху України.
Також, 20.11.2021 о 15 год 56 хв в м.Івано-Франківську по вул. Надрічна, 4 зупинено транспортний засіб марки «Mercedes МЛ 230», н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп`яніння, а саме звужені зіниці очей, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці, та від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Так, за змістом ч.1 ст.130 КУпАП, відповідальність особи наступає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до вимог п.2.9а) Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколів серії ААБ №127945 від 20.11.2021 та серії ААБ №127946 від 20.11.2021 про адміністративне правопорушення, висновком Івано-Франківського КНП «ПНЦ ІФОР» №795 від 20.11.2021, направленням від 20.11.2021, письмовими поясненнями ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 20.11.2021, відеозаписами.
У судовому засіданні 14.12.2021 ОСОБА_2 , якому роз`яснено вимоги ст.268 КУпАП, просив розгляд справи відкласти, оскільки його захисник адвокат Яш П.К. зайнятий в розгляді іншої справи, яка слухається Коломийським міськрайонним судом.
12.01.2022 ОСОБА_2 не з`явився, з`явився його захисник - адвокат Яш П.К., якому роз`яснено вимоги ст.271 КУпАП, який просив відкласти судове засідання, оскільки ОСОБА_2 бажає особисто брати участь у розгляді справи.
08.02.2022 у судове засідання з`явилися ОСОБА_2 та його захисник - адвокат Яш П.К., який просив відкласти судове засідання, оскільки останнім надіслано до КНП «ПНЦ ІФОР» адвокатський запит про надання матеріалів, які стосуються проведення огляду ОСОБА_1 , однак на даний час вказані матеріали не отримано.
У судове засідання 28.02.2022 ОСОБА_2 та його захисник - адвокат Яш П.К. не з`явилися, хоча належним чином повідомлялися про час та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою, яка міститься в матеріалах справи. Станом на час розгляду справи жодних заяв та клопотань від ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Яша П.К. про відкладення розгляду справи не надходило. Оскільки судом вже неодноразово відкладався розгляд справи про адміністративне правопорушення, тому суд розцінює це виключно як спробу уникнути відповідальності за правопорушення шляхом затягування розгляду справи та строків притягнення до адміністративної відповідальності. За таких обставин, керуючись ст.268 КУпАП, вважаю, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та його захисника.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №127945 від 20.11.2021, 20.11.2021 о 13 год 02 хв в м.Івано-Франківську по вул. Надрічна, 60 водій ОСОБА_2 керував транспортним засобом марки «Mercedes МЛ 230», н.з. НОМЕР_2 , в стані наркотичного сп`яніння, медичний огляд на стан наркотичного сп`яніння проводився у встановленому законом порядку в медичному закладі у лікаря-нарколога та підтверджується висновком лікаря №795, чим порушив вимоги п.2.9а) Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №127946 від 20.11.2021, 20.11.2021 о 15 год 56 хв в м.Івано-Франківську по вул. Надрічна, 4 зупинено транспортний засіб марки «Mercedes МЛ 230», н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп`яніння, а саме звужені зіниці очей, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці, та від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Протоколи про адміністративне правопорушення складені на бланку відповідного зразка з серійним номером ААБ №127945 та ААБ №127946 уповноваженою на те особою поліцейським та містить підпис працівника поліції, а також підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
В протоколах, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі "дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення" викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у ч. 1 ст.130 КУпАП, за якою складено протокол.
Відповідно до норм діючого законодавства, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу.
Матеріали провадження не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час зупинки автомобіля та складанні протоколів про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
При складенні вказаних протоколів ОСОБА_1 роз`яснювалися його права і обов`язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП.
Встановлено наступний порядок огляду водія на стан наркотичного сп`яніння.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.3 ст.266 КУпАП, у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Відповідно до змісту ст. 266 КУпАП та «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, якщо поліцейський уповноваженого підрозділу НПУ виявляє ознаки стану наркотичного сп`яніння у водія транспортного засобу (наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість), у зв`язку з чим є законні підстави вважати, що останній перебуває у такому стані, то має право вимагати пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан наркотичного сп`яніння.
Перевірка працівниками поліції стану наркотичного сп`яніння щодо ОСОБА_1 проводилась відповідно до п.3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року.
Огляд на стан сп`яніння ОСОБА_1 проводився у лікаря нарколога у Івано-Франківському КНП «ПНЦ ІФОР» за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Млинарська, 21, про що міститься посилання у протоколі серії ААБ 127945, з долученням відповідного висновку №795 від 20.11.2021. Як вбачається із вказаного висновку, ОСОБА_2 перебував у стані наркотичного сп`яніння та вказаний висновок підписано останнім без зауважень.
У висновку №795 КНП «ПНЦ ІФОР» від 20.11.2021 та в протоколі в графі «підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» міститься власноручний підпис ОСОБА_1 .
Згідно п.12 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.
З матеріалів справи вбачається, що поліцейський направляв ОСОБА_1 20.11.2021 о 16 год 43 хв до найближчого закладу охорони здоров`я КНП «ПНЦ ІФОР», що підтверджується направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Також, за змістом даного направлення вбачається, що у водія ОСОБА_1 виявлено ознаки сп`яніння, а саме звужені зіниці, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці.
Як вбачається з протоколу серії ААБ №127946 від 20.11.2021, правопорушник з наявними ознаками наркотичного сп`яніння відмовився від проходження огляду у встановленому законом порядку.
Враховую, що доказове значення має не саме визнання або заперечення ОСОБА_1 своєї вини, а та конкретна інформація про обставини, що мають значення для справи, тобто фактичні дані щодо відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння.
Як того вимагає п.6 розділу Х Інструкції з оформлення працівниками патрульної служби МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, що затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015р. №1395, відмова від проходження в установленому порядку огляду для визначення стану сп`яніння відбулася у присутності двох свідків: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Пояснення вказаних свідків об`єктивно підтверджуються як змістом протоколу серії ААБ №127946 про адміністративне правопорушення, так й матеріалами справи.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , долучених до матеріалів справи, у їх присутності водій ОСОБА_2 відмовився у встановленому законом порядку проїхати в медичний заклад для проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння, про що засвідчили своїми підписами у протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №127946.
Таким чином, перевіривши сукупність доказів в справі, вважаю, що викладеними матеріалами справи поза всяким розумним сумнівом доведено факт відмови ОСОБА_1 пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан наркотичного сп`яніння.
ОСОБА_1 ставилось у вину згідно з протоколом серії ААБ №127946 про адміністративне правопорушення відмова від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння, тобто порушення п.2.5 ПДР України, а не керування транспортним засобом у стані наркотичного сп`яніння, тобто порушення п. 2.9 ПДР України.
Згідно п.27 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23.12.2005 року №4 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, також про адміністративні правопорушення на транспорті», керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу.
Із відеозаписів, переглянутих в судовому засіданні, вбачається, що 20.11.2021 близько 13 год 02 хв водій ОСОБА_2 керував автомобілем марки «Mercedes» та був зупинений працівниками поліції. У водія ОСОБА_1 виявлено ознаки наркотичного сп`яніння та останній погодився проїхати в медичний заклад для проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння. Крім того, поліцейським проведено поверхневу перевірку водія ОСОБА_1 щодо заборонених речей та оглянуто автомобіль. Також, поліцейським озвучено, що відповідно до висновку лікаря нарколога ОСОБА_2 перебуває у стані наркотичного сп`яніння. Після чого ОСОБА_1 ознайомлено з протоколом про адміністративне правопорушення про те, що останній керував транспортним засобом в стані наркотичного сп`яніння та вручено його копію. У подальшому, працівниками поліції зупинено автомобіль марки «Mercedes», під керуванням водія ОСОБА_1 та роз`яснено, що останнього вже відсторонено від керування транспортним засобом. Також у водія ОСОБА_1 виявлено ознаки наркотичного сп`яніння та останній у присутності 2 свідків відмовився їхати в медичний заклад для проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння.
Згідно ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.130 КУпАП як керування транспортним засобом особою в стані наркотичного сп`яніння, а також відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп`яніння,т а накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративних правопорушень в діях особи, щодо якої складено протоколи, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 23, 33, 36, 130, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення - штраф в розмірі одна тисяча неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить сімнадцять тисяч гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 496 грн 20 коп судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО