Рішення № 103574322, 28.02.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2022
Номер справи
560/13799/21
Номер документу
103574322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/13799/21

РІШЕННЯ

іменем України

28 лютого 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України , Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України , Національної поліції України про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 04.10.2021 в якому просить: 1) визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019: 2) визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо відмови у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 за прирівняною посадою поліцейського, посаді яку обіймав на день звільнення зі служби, з повною реальною інформацією згідно вимог статті 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-12 від 09.04.1992, приписів постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 із обов`язковим зазначенням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за наступною формою: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням майор поліції; надбавка за вислугу років; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; та. премії встановлених станом на 19.11.2019, що фактично виплачені за порівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії; 3) зобов`язати Ліквідаційну комісію Департаменту захисту економіки Національної поліції України виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 за рівноцінною посадою поліцейського, посаді яку ОСОБА_1 обіймав на день звільнення зі служби, з повною реальною інформацією згідно вимог статті 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-12 від 09.04.1992, приписів постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 із обов`язковим зазначенням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за наступною формою: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням майор поліції; надбавка за вислугу років: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; та премії, встановлених на 19.11.2019, що фактично виплачені за порівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, для проведення з грудня 2019 перерахунку основного розміру пенсії; 3) зобов`язати Ліквідаційну комісію Департаменту захисту економіки Національної поліції України надіслати копію оновленої довідки про грошове забезпечення на адресу: інд. АДРЕСА_1 , з метою подальшого захисту інтересів щодо перерахунку раніше набутої пенсії згідно чинного законодавства.

Ухвалою суду від 16.11.2021 клопотання Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України №509/39/03-2021 від 08.11.2021, задоволено частково. Залучено Національну поліцію України (код ЄДРПОУ 40108578) як другого відповідача по справі №560/13799/21. Надано Національній поліції України строк для подання відзиву на позов.

23.11.2021 до суду поступив відзив на позов, в якому представник Міністерства внутрішніх справ України вказує, що позовні вимоги помилково пред`явлені до МВС. Вказує, що уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів пенсійного фонду документів, для призначення пенсії є Сектор з питань пенсійного забезпечення в головному управлінні Національній поліції у відповідній області.

29.11.2021 до суду поступила відповідь на відзив Міністерства внутрішніх справ України, в якій позивач вказує, що МВС України є належним відповідачем та має відповідати за пред`явленим позовом.

30.11.2021 до суду поступив відзив на позов №530/39/03-2021 від 24.11.2021, в якому представник Департаменту захисту економіки Національної поліції України вказує, що позивач звільнявся саме з поліції, а не з органів внутрішніх справ. Крім цього, Департамент не уповноважений виготовляти та направляти довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Також вказує, що пенсія ОСОБА_1 призначена та розрахована із врахуванням премії 4582,83 гривень.

06.12.2021 до суду поступила відповідь на відзив Департаменту захисту економіки Національної поліції України, в якій позивач вказує, що фактично поліція є правонаступником міліції, тобто органом, на який покладені ті ж завдання та обов`язки, але при цьому оновлений та такий, що наближається до міжнародних та європейських стандартів таких органів. Вважає, що має право на виготовлення оновленої довідки про грошове забезпечення.

Згідно з ухвалою суду від 16.12.2021 витребувано у Національної поліції України докази.

10.01.2022 до суду поступив відзив на позов №6/26/6-2022 від 04.01.2022, в якому представник Національної поліції України вказує, що майор поліції ОСОБА_1 був звільнений зі служби в поліції наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 25.06.2018 № 135 о/с, тобто позивач звільнявся саме з поліції, а не з органів внутрішніх справ. Постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 прийнята 11.11.2015, тобто до моменту звільнення позивача зі служби, та зміни до неї, в частині складових грошового забезпечення, посадових окладів, по даний час не вносилися.

14.01.2022 до суду поступила відповідь на відзив Національної поліції України, в якій позивач вказує, що доводи, які наводить відповідач у відзиві на позов від 22.10.2021, є необгрунтовані, надумані тому непотрібно їх приймати до уваги, так як відповідач хоче затягнути розгляд справи та завести суд в обману. З постановкою такого питання відповідачем, не погоджується, оцінивши правомірність відмови та дій відповідача, виходить з наступного: Фактично поліція є правонаступником міліції, тобто органом, на який покладені ті ж завдання та обов`язки, але при цьому оновлений та такий, що наближається до міжнародних та європейських стандартів таких органів.

26.01.2022 до суду поступило клопотання №б/н/26/6-2021 від 30.12.2021, в якому представник Національної поліції України вказує, що Сектор з питань пенсійного забезпечення Національній поліції України є уповноваженим структурним підрозділом центрального органу управління поліції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Згідно з Наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України №135 о/с від 18.06.2018 По особовому складу, майора поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п. 2 (через хворобу) ч. 1 ст. 77 з 25.06.2018 (арк. спр. 28).

Відповідно до Розрахунку пенсії по інвалідності по пенсійній справі 2213013771, ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності з 26.06.2018 (арк. спр. 145).

Позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з запитом від 01.04.2021 про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення, однак листом від 13.04.2021 № 82331/22 йому відмовлено у виготовленні нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії (арк. спр. 31-33).

Також, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України з запитом від 08.09.2021 про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення, однак листом від 17.09.2021 № 32ау йому відмовлено у виготовленні нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Зазначено, що уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку пенсії) є територіальні мадичні об`єднання МВС по областях (арк. спр. 42-46).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) передбачено, що з 01 січня 2018 року підлягають перерахуванню пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний відсоток на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Отже, пунктом 3 Постанови №103 врегулювано питання перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, однак це не стосується позивача, оскільки йому призначено пенсію саме як поліцейському.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015 (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Цією ж постановою затверджені схеми окладів та окладів за спеціальним званням поліцейських, встановлені розмір та види щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Оскільки, позивач звільнений зі служби в поліції з 25.06.2018, грошове забезпечення він отримував відповідно до Постанови №988, а перерахунок його пенсії проводиться з урахуванням вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 (далі - Порядок №45).

Згідно з п.2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Отже, після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про перерахунок пенсії та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію, зокрема, Національній поліції. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яким у цьому випадку є відповідач у справі.

Згідно з п.3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідачі довідки визначеної Порядком №45 не складали за відсутності обставин визначених п.2 цього порядку, а відтак немає протиправної відмови у видачі нової довідки позивачу та зобов`язання подавати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 19 листопада 2019 року.

Щодо посилання позивача на рішення у справах №826/3858/18, №826/12704/18, суд їх не може враховувати у цій адміністративній справі, оскільки вони не стосуються спірних правовідносин, так як у них мова йде про перерахунок пенсії колишнім працівникам міліції, відповідно до Постанови №103, чого немає у цьому випадку.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених, статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, адже був звільнений з поліції, а не міліції, відтак перерахунок його пенсії проводиться з дотриманням вимог Порядку №45, який відповідачі не порушили, відмовляючи у виготовленні нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивача, тому позов слід залишити без задоволення, що підтверджено доказами, які перевірено судом.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 від 04.10.2021 залишити без задоволення.

Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Копії рішення надати учасникам судового розгляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 лютого 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідачі:Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 00032684) Ліквідаційна комісія Департаменту захисту економіки Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 00032684) Національна поліція України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 40108578)

Головуючий суддя А.І. Петричкович