Рішення № 103574191, 28.02.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2022
Номер справи
560/13691/21
Номер документу
103574191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/13691/21

РІШЕННЯ

іменем України

28 лютого 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А4507 про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини А4507, в якому просить визнати протиправним відмову відповідача у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення, викладену в листі від 02.08.2021 № 263/Ф/260 за період з 01.04.2021 року станом на день звільнення з військової служби - 18.06.2021 року, зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.04.2021 року по 18.06.2021 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час проходження військової служби та на день виключення зі списків особового складу військової частини відповідач не виплатив індексацію грошового забезпечення за період з 01.04.2021 року по 18.06.2021 року Вказує, що звернувся до військової частини А4507 із заявою про нарахування та виплату належних сум індексації грошового забезпечення. Листом від 02.08.2021 року №98263/ф/260, вказуючи на виконання вимог Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26.03.2018 року №248/1485 індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 нарахована за період з 01.04.2021 року по червень 2021 року в повному обсязі. Вважає, протиправною відмову відповідача в нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2021 року станом на день звільнення з військової служби 18.06.2021 року, а тому просить позовні вимоги задовольнити.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У поданому до суду відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що відповідно до грошового атестату виданого військовослужбовцю ОСОБА_1 за попереднім місцем службии заборгованостей по видах грошового забезпечення немає, тому у військової частини А4507 відсутні підстави для нарахування і виплати індексації за період з 02.10.2017 по 31.03.2021 років, і починаючи з часу зарахування військовослужбовця до списків особового складу частини ОСОБА_1 отримував належну індексацію грошового забезпечення в повному обсязі. Враховуючи викладене вище у задоволені позову просить відмовити.

У відповіді на відзив позивач послався на рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 р. у справі №9-рп/2013, постанови Верховного Суду від 19.06.2019 р. (справа 825/1987/19), від 05.02.2020 р. (справа 825/565/17), вказавши, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті. В спростування позиції відповідача щодо отримання ним належної індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , позивач відмітив, що доказів нарахування такої індексації відповідач не надав.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Позивач – ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині А4507.

16 липня 2021 року позивач звернувся до військової частини А4507 з заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 02.10.2017 року по 18.06.2021 року.

Листом від 02 серпня 2021 року №263/ф/260 відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення. Вказав, що згідно грошового атестату індексація грошового забезпечення виплачена, заборгованості немає, таким чином військова частина А4507 не має законних підстав нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у період з 02.10.2017 р. по 31.03.2021 року. На виконання вимог Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26.03.2018 №248/1485 індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 нарахована за період з 1 квітня 2021 року по 18 червня 2021 року.

Вважаючи протиправною відмову у нарахуванні і виплаті індексації грошового забезпечення з 01.04.2021 року з 18.06.2021 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Абзацом 2 частини четвертою статті 9 закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до частин другої, третьої статті 9 закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не врегульована процедура та порядок нарахування індексації грошового забезпечення.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Тому, до спірних правовідносин суд застосовує положення закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до статті 1 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення – встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Статтею 6 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Статтею 4 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (стаття 3 закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюються на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року (далі – Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 5 Порядку № 1078 передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку № 1078 підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

Відповідно до Довідки Військової частина А4507 від 09.07.2021 року №263/ф/235 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393 та суми винагород за безпосередню участь в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стрисуваня збройної агресії Російської Федерації, індексація грошового забезпечення позивачу квітень-травень 2021 року не нараховувалась та не виплачувалась.

Фактичною підставою для відмови позивачу щодо нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2021 р. по 18.06.2021 року слугував той факт, що позивачу така індексація нарахована та виплачена. Доказів, які б підтверджували цей факт, відповідач до суду не надав.

Статтею 18 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» встановлена державна гарантія, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до статті 16 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.

За змістом статті 19 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Статтею 20 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено що надання державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ і організацій та соціальних фондів на засадах адресності та цільового використання.

Згідно з абзацом першим пунктом 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню; підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Отже, індексація грошового забезпечення здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, за рахунок яких здійснюється виплата грошового забезпечення.

Під час судового розгляду спору відповідач не довів факт виплати індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.04.2021 року по 18.06.2021 року.

Тому, відмова військової частини А4507 щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період 01.04.2021 року по 18.06.2021 року є неправомірною.

У рішенні від 15 жовтня 2013 року N 9-рп/2013 Конституційний Суд України зазначив, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги (пункт 2.2), працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців (пункт 2.3).

Відсутність механізму виплати індексації за минулі періоди не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання належних йому сум індексації грошових доходів, виплата яких гарантована статтею 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вирішуючи зазначений спір, суд враховує, що механізм нарахування індексації визначений Порядком № 1078.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Таким чином, відмова відповідача щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2021 року по 18.06.2021 року є протиправною, а тому слід зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за вказаний період.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача необхідно задовольнити.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову військової частини А4507 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2021 року по 18 червня 2021 року.

Зобов`язати військову частина А4507 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період за період з 01 квітня 2021 року по 18 червня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) Відповідач:Військова частина А4507 (вул. Староказарменна дільниця, 2,Чернігів,14029 24302065)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук