Рішення № 103574137, 28.02.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2022
Номер справи
560/18164/21
Номер документу
103574137
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/18164/21

РІШЕННЯ

іменем України

28 лютого 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 03.12.2021, в якому просить: 1) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій областях в переведенні, призначенні й виплаті для ОСОБА_1 пенсію за віком державного службовця відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (3723-ХІІ); 2) рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оформлене у вигляді листа за №2200-0304-8/67366 від 24.11.2021 визнати протиправним та скасувати; 3) зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди: - проходження строкової служби в лавах Радянської Армії з 11.05.1973 по 07.05.1975; - на посаді головного інженера Шепетівської райсільгосптехніки з 03.07.1985 по 06.02.1986; виконувача обов`язків керуючого Шепетівської райсільгосптехніки з 07.02.1986 по 01.04.1986; керуючого агропромисловим комплексом ремонтно-транспортного підприємства Шепетівського районного агропромислового об`єднання з 01.01.1986 по 01.10.1988; керуючого-заступника голови Шепетівського районного агропромислового об`єднання по механізації з 01.10.1988 по 01.01.1990; - з 02.01.1990 по 21.05.1992 директора ремонтно-транспортного підприємства Шепетівського районного агропромислового об`єднання; - на посаді заступника голови Шепетівської районної ради з 27.04.2006 року по 27.04.2010 року; 4) зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести, призначити та здійснити нарахування й виплачувати ОСОБА_1 з 30.09.2021 пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках за № 21 від 08.09.2021 (посадовий оклад 15520 грн., надбавка за ранг (5 ранг) 600 грн., надбавка за вислугу років (50 %) за стаж державної служби 28 років 6 місяців) 7760 грн , надбавки за інтенсивність праці 15520 грн. а всього 39400 грн. виданих Шепетівською районною державною адміністрацією Хмельницької області з урахуванням виплачених сум пенсії за віком (шифр 101).

Відповідно до ухвали від 14.12.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр.32).

25.01.2022 до суду поступив Відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вказує, що рішення від 04.10.2021 № 968260133916 про відмову в переведенні на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» прийнято головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області. Зазначає, що скільки станом на 01.05.2016 позивач не перебував на посадах віднесених до категорій посад державної служби та не мав 20 років стажу роботи на посадах державної служби рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.10.2021 ОСОБА_1 правомірно відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України Про державну службу. Також вказує про відсутність підстав для зарахування до стажу державної служби вказаних позивачем періодів роботи. Просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін та повідомити про час та місце розгляду справи з метою участі в судовому засіданні представника управління (арк. спр.41-51).

Ухвалою суду від 26.01.2022 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №560/18164/21 з викликом (повідомленням) сторін, відмовлено та залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області як другого відповідача у справі (арк. спр.55-56).

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 з 13.02.2014 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі Закон № 1058-ІV).

30.09.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця від 08.09.2021 № 21 за серпень 2021 року, виданої Шепетівською районною державною адміністрацією та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця особі, яка має не менше як 20 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 21 від 18.09.2021 за серпень 2021 року, виданої Шепетівською районною державною адміністрацією (арк. спр. 178-179, 201-202).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.10.2021 № 968260133916 відмовлено позивачу в переведенні на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Зазначено, що станом на 01.05.2016 стаж державної служби становить 16 років 8 місяців 29 днів (арк. спр. 212-213).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-0304-8/67366 від 24.11.2021 позивача повідомлено, що періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 не зараховуються до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-УІІІ. Період роботи в органах місцевого самоврядування з 27.04.2006 по 27.04.2010 не зараховано до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу». За документами пенсійної справи стаж роботи на посадах державної служби складає 16 років 8 місяців 29 днів. Оскільки відсутній станом на 01.05.2016 20-річний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, рішенням від 04.10.2021 відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України Про державну службу №889 з врахуванням довідок про заробітну плату від 09.05.2021 №6 та №7 (арк. спр. 26).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до п. 2 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про державну службу № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

Відповідачами зараховано стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців 16 років 8 місяців 29 днів, а саме періоди з 22.05.1992 по 22.03.2005 та з 28.04.2010 по 24.03.2014.

При цьому, відповідачем не зараховано до стажу державної служби період роботи з 27.04.2006 по 27.04.2010 на посаді заступника голови Шепетівської районної ради.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого, цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Обставина щодо втрати чинності Порядку №283, у зв`язку із затвердженням 25.03.2016 постановою № 229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби, судом не враховується, оскільки його норми були чинними на час здобуття позивачем стажу державної служби (далі - Порядок № 229).

Порядок № 229 у пункті 6 містить аналогічну норму, як і в пункті 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про державну службу № 889-VIII про те, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Тобто, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 здійснюється відповідно до Порядку № 283.

Згідно з п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема:

четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.

Згідно з п. 4 Порядку №229, до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Враховуючи наведене, період роботи позивача з 27.04.2006 по 27.04.2010 в органі місцевого самоврядування на посаді заступника голови Шепетівської районної ради слід зарахувати до стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2018 року по справі № 735/939/17 (адміністративне провадження №К/9901/2444/17).

Також, потрібно враховувати, що згідно з частиною 1 статті 2 закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII зазначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, з врахуванням наявності у позивача трудового стажу на державній службі станом на 01.05.2016, який зараховано відповідачем - 16 років 8 місяців 29 днів (не спірне), а також стаж за період роботи позивача з 27.04.2006 по 27.04.2010 в органі місцевого самоврядування на посаді заступника голови Шепетівської районної ради, як і службу в армії, ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України Про державну службу, тому оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову у переведенні з одного виду пенсії на інший є протиправним. Тобто, стаж позивача на державній службі становить більше 20 років на що фактично не впливають строкова служба в лавах Радянської Армії з 11.05.1973 по 07.05.1975, та періоди роботи з 03.07.1985 по 06.02.1986, з 07.02.1986 по 01.04.1986, з 01.01.1986 по 01.10.1988, з 01.10.1988 по 01.01.1990 та з 02.01.1990 по 21.05.1992. Крім цього, потрібно враховувати, що відповідачами не прийнято жодного рішення щодо зарахування чи відмови у зарахуванні позивачу до стажу державної служби цих періодів та встановлення розміру пенсії з урахуванням складових заробітку, і це не вплине на вищевказаний висновок суду про стаж позивача на державній службі, який становить більше 20 років та його права на цю пенсію. В порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, і потрібно враховувати, що суд не повинен вирішувати вимоги на майбутнє, а тому права позивача в цій частині не порушені, такі вимоги є передчасними, і відповідно задоволенню не підлягають.

Щодо клопотання позивача про допуск до негайного виконання рішення суду у межах суми платежу за один місяць, суд зазначає наступне.

Згідно з ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць (ч. 1 ст. 371 КАС України).

Оскільки цим рішенням вирішувались зобов`язальні вимоги, і не присуджено виплату пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, тому відсутні підстави для допуску до негайного виконання рішення суду.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб`єкти владних повноважень не довели, що діяли у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь, за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області 04.10.2021 №968260133916 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з одного виду пенсії на інший.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 27.04.2006 по 27.04.2010 на посаді заступника голови Шепетівської районної ради.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 30.09.2021 на пенсію за віком за нормами Закону України Про державну службу у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначеної в довідках Шепетівської районної державної адміністрації від 08.09.2021 №21.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 лютого 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014 , код ЄДРПОУ - 13967927) Головуючий суддя А.І. Петричкович