Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 560/17000/21
РІШЕННЯ
іменем України
28 лютого 2022 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області в особі Хмельницького відділу Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом від 19.11.2021, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі територіального підрозділу - Хмельницького відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в обміні, оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 2) зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі територіального підрозділу - Хмельницького відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області обміняти, оформити та видати паспорт громадянина зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування позовних вимог вказує, що звернулась до відповідача із заявою щодо оформлення та видачі паспорта у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року, однак отримала відмову. Вважає, що відповідач порушує її права та інтереси, відмовляючи у оформленні паспорта у формі книжечки.
Відповідно до ухвали від 06.12.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
23.12.2022 до суду поступив відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що враховуючи вимоги законодавства про звернення громадян, розглянуто заяву позивача та надіслано письмову відповідь №Ч-140/6/6802-221/6833.37.3/198-21 від 27.10.2021, в якій роз`яснено, порядок звернення за паспортом громадянина України у формі книжечки та визначений законодавством перелік документів, які необхідно подати. Звернення позивача подане з метою отримання паспорта громадянина України, за формою і змістом не відповідає вимогам до заяви встановленого зразка, яка є підставою для вчинення територіальними органами і підрозділами ДМС відповідних дій/прийняття рішень щодо оформлення паспорта громадянина України. Паспорт не може бути видано на підставі заяви довільного зразка. Також, позивачем не було долучено законодавчо встановлених документів, що є передумовою для розгляду питання щодо видачі паспорта у формі паспортної книжечки. Позивачем не подано заяви встановленого зразка, оригіналу паспорта, що підлягає обміну. За відсутності заяви встановленого зразка та необхідних документів, Відповідач позбавлений можливості видати паспорт громадянина України.
26.01.2022 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що доводи відповідача, які висловлені у відзиві на позовну заяву зводяться лише до формального виконання вимог Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
З`ясувавши обставини на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог так і заперечень, оцінивши надані учасниками справи докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького відділу Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області з заявою від 20.10.2021 про оформлення та видачу паспорта громадянина України, до якої додала: 1. копію свідоцтва про шлюб; 2. копію паспорта; 3. дві фотокартки; 4. заяву про видачу паспорта (арк. спр. 14).
Листом №Ч-76/6/6801-21/6833.37.3/199-21 від 27.10.2021, відповідач роз`яснив позивачу порядок звернення за паспортом громадянина України у формі книжечки та визначений законодавством перелік документів, які необхідно подати. Зазначив про необхідність надати в повному обсязі документи (арк. спр. 15).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Статтею 5 Законів України Про громадянство України (Закон №2235-III) (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Так, згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Отже, чинним Положенням передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.
Згідно з статтею 13 Закону України Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус (далі - Закон №5492-VI) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.
Відповідно до частин 2, 4 та 6 статті 14 Закону №5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
Отже, вказаним Законом передбачено можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки. Тобто, заявник, звернувшись до уповноваженого суб`єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.
Оформлення та видача паспорта регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302).
Згідно з п.п.1 п.7 Порядку №302, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Пунктом 2 Розділу IV Оформлення паспорта вперше Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (Тимчасовий порядок), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 встановлено, що для обміну паспорта заявник подає:
1) заяву;
2) рішення суду;
3) паспорт, що підлягає обміну;
4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см;
5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв`язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати;
6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально;
7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
У разі обміну паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи.
Таким чином, передумовою оформлення та обміну паспорта громадянина України є особисте звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка, з долученням відповідного переліку документів.
Згідно з п. 4 Розділу IV Оформлення паспорта вперше Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (Тимчасовий порядок), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, факт видачі паспорта на ім`я особи, яка подала його для обміну, перевіряється працівником територіального підрозділу ДМС за даними відомчої інформаційної системи ДМС та відповідно до пунктів 4, 5 розділу VI цього Тимчасового порядку.
Отже, ОСОБА_1 не дотрималася вимог Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, адже, зокрема, замість оригіналу паспорта до заяви було долучено його копію. Отже, заява щодо обміну паспорта громадянина України у формі книжечки, без долучення передбачених документів, не є підставою для обміну паспорта будь-якого зразка, у тому числі і у формі книжечки.
Щодо посилань на застосування до спірних правовідносин правових висновків Верховного Суду наведених постанові від 19 вересня 2018 року у зразковій справі №806/3265/17 суд зазначає наступне.
Предметом спору у справі №806/3265/17 були вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов`язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Разом з тим, у даній справі відповідач не відмовляв позивачу у обміні паспорта у вигляді книжечки з підстав ненадання особою згоди на обробку персональних даних. Відповідь відповідача стосувалася того, що позивач звернувся про видачу паспорта до відповідача у невстановлений спосіб, через що йому було роз`яснено порядок звернення та необхідність подання передбачених законодавством документів.
Отже, підсумовуючи вищенаведене, суд вважає, що на день звернення із заявою у відповідача були відсутні правові підстави для обміну позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки, що не перешкоджає їй у встановленому порядку звернутися до відповідача з метою отримання (обміну) такого паспорта.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач не довела позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову довів, що не порушив вимоги закону при вирішенні заяви ОСОБА_1 , що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов не задовольняється.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на її користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 19.11.2021, залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 лютого 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області в особі Хмельницького відділу Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області (вул. Миколи Мазура, 4, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 37864148) Головуючий суддя А.І. Петричкович