Рішення № 103572872, 28.02.2022, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2022
Номер справи
340/5423/21
Номер документу
103572872
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/5423/21

провадження № 2-ап/340/3/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 20.07.2021 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області розглянути запит від 20.07.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території Голованівського району вільних земельних ділянок, що можуть бути використані для садівництва і городництва з місцями їх розташування.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача 20.07.2021 з запитом про надання публічної інформації, а саме щодо наявності на території Голованівського району вільних земельних ділянок, що можуть бути використані для садівництва і городництва з місцями їх розташуваннями. Запит відповідачем отримано 22.07.2021 та мав би надати відповідь не пізніше 29.07.2021, проте відповіді позивач не отримав ні у передбачений законом строк, ні на момент звернення до суду з позовом. Вважаючи, що право на інформацію включає в себе не лише право на її отримання, а й своєчасність отримання інформації він звернувся до суду із цим позовом.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому вказує, що на запит позивача від 20.07.2021 надано вичерпну відповідь від 28.07.2021 за вих. № ПІ-140/0-1412/0/63-21, що підтверджується реєстрацією у службовій програмі відповідача та реєстром вихідної кореспонденції. Враховуючи наведене, відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі ( а.с.60-70).

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

20.07.2021 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Кіровогрдській області із запитом про отримання публічної інформації, а саме, просив надати інформацію щодо наявності на території Голованівського району вільних земельних ділянок, що можуть бути використані для садівництва і городництва з місцями їх розташуваннями, який був доставлений на адресу відповідача 22.07.2021( а.с.7-8).

Позивач, зазначивши, що не отримував відповідь на запит від 20.07.2021р. звернувся до суду із цим позовом.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації визначено у Законі України Про доступ до публічної інформації від 13 січня 2011 року №2939-VI.

Відповідно до ст.1,5 Закону України Про доступ до публічної інформації публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на інформаційних стендах, будь-яким іншим способом, а також надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно зі ст.3 Закону України Про доступ до публічної інформації право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6)юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Відповідно до частини другої ст.1 Закону України Про доступ до публічної інформації публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Такі випадки встановлені частиною першою ст. 6 Закону України Про доступ до публічної інформації, згідно з якою публічною інформацією з обмеженим доступом, є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Статтею 12 Закону України Про доступ до публічної інформації передбачено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Частиною 1 ст.20 Закону України Про доступ до публічної інформації визначено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Таким чином, діючим законодавством України встановлено обов`язок розпорядника інформації надати відповідь на запит у визначений Законом строк.

Відповідно до ч.3-4 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником. У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.

На підтвердження факту надання відповіді на запит від 20.07.2021 відповідачем надано копію відповіді від 28.07.2021 № ПІ-519/0-582/0/63-21 та копію реєстру відправки поштової кореспонденції з 01.07.2021 по 31.07 ( а.с.74-75,80-81).

Статтею 13 Закону України «Про поштовий зв`язок» від 04 жовтня 2001 року № 2759-III передбачено порядок надання поштового зв`язку, зокрема, у абзаці 3 вказано, що у договорі про надання послуг поштового зв`язку, якщо він укладається у письмовій формі, та у квитанції, касовому чеку тощо, якщо договір укладається в усній формі, обов`язково зазначаються найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість. У договорі, стороною якого є національний оператор зв`язку, укладеному у будь-якій формі, має міститися попередження про недопущення пересилання письмової кореспонденції, виконаної і розтиражованої друкарським способом, без вихідних даних (тираж, назва друкарні, номер замовлення та інше). За недотримання цієї вимоги несе відповідальність оператор поштового зв`язку.

Відповідно до частини 2 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270 зазначено, зокрема, що розрахунковий документ - документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв`язку.

Аналізуючи вказані норми, суд робить висновок, що належним доказом надіслання суб`єктом владних повноважень відповіді на запит позивача є квитанція або касовий чек, в якому зазначено найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість.

Враховуючи вищевикладене, суд критично оцінює надані відповідачем докази надіслання відповіді на запит позивачу, оскільки вони не підтверджують факт направлення та отримання вказаної відповіді позивачем, а є лише фактом фіксування наявності відповіді в установі.

Враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, у відповідності до вимог ч.2 ст.77 КАС України не доведено належними доказами надання відповіді на запит позивача у порядку Закону України Про доступ до публічної інформації, суд вважає, що позовні вимоги, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати сторонами не понесені

Керуючись ст.ст. 6-9, ст.ст. 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ел. пошта - ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Академіка Корольова, 26, м.Кропивницький, 25030, ел. пошта - kirovohrad@land.gov.ua, код ЄДРПОУ 39767636) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо ненадання публічної інформації за запитом ОСОБА_1 від 20.07.2021 року.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит ОСОБА_1 на інформацію.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області розглянути запит від 20.07.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території Голованівського району вільних земельних ділянок, що можуть бути використані для садівництва і городництва з місцями їх розташування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун