Рішення № 103572833, 28.02.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2022
Номер справи
300/3649/21
Номер документу
103572833
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" лютого 2022 р. справа № 300/3649/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області та Державної судової адміністрації України про зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області (далі - ТУ ДСА в Івано-Франківській області, відповідач-1) з вимогою зобов`язати ТУ ДСА в Івано-Франківській області виплатити йому нараховану суддівську винагороду судді Городенківського районного суду Івано-Франківської області в розмірі 106219,26 грн. на підставі пункту 4.3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 28.08.2020 № 10-р/2020, ухваленого у справі № 1-14/2020(230/20), як правового акта, який підлягає застосуванню, за період з 18 квітня 2020 по 27 серпня 2020, з відрахуванням відповідних сум податків і зборів.

На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 повідомив, що працює суддею Городенківського районного суду Івано-Франківської області. За період з 18 квітня 2020 по 27 серпня 2020 йому виплачена суддівська винагорода, розмір якої не відповідає розміру установленому Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII. Вказав, що закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 553-ІХ від 13.04.2020 не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки ним не внесено змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» який є спеціальним законом. ТУ ДСА в Івано-Франківській області при обмеженні розміру суддівської винагороди позивача діяло всупереч статей 19, 130 Конституції України, оскільки виплачувало її у меншому розмірі, ніж це визначено спеціальним законом (30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб). Рішенням Конституційного Суду України від 28.08.2020 № 10-р/2020, ухваленим у справі № 1-14/2020(230/20), визнано такими, що не відповідають Конституції України положення частин першої, третьої статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» зі змінами, якими розмір суддівської винагороди було обмежено 10 розмірами мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020. В пункті 4.3 мотивувальної частини рішення Конституційний Суд України вказав, що втрачені у зв`язку з цим обмеженням кошти необхідно компенсувати відповідними виплатами. Позивач вказує на те, що звернувся з цим позовом, з огляду на пункт 4.3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 28.08.2020 № 10-р/2020, з метою захисту свого права на отримання суддівської винагороди у встановленому законом розмірі.

ТУ ДСА в Івано-Франківській області подало відзив на позовну заяву від 07.09.2021, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування такої позиції пояснило, що суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у встановленому Бюджетним кодексом України порядку. Відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів; за обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних та розпорядників коштів нижчого рівня. Відповідно до статей 148, 151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади здійснює Державна судова адміністрація України, яка здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності місцевих загальних судів. ТУ ДСА в Івано-Франківській області є розпорядником коштів нижчого рівня та здійснює нарахування працівникам апарату суду та суддям виплат, передбачених чинними нормативними актами, в межах коштів, затверджених кошторисом видатків на відповідний рік. 18.04.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» № 553-ІХ від 13.04.2020, відповідно до якого нарахована заробітна плата, грошове забезпечення працівників, суддівська винагорода суддів обмежується максимальним розміром 47230 грн. на місяць. ТУ ДСА в Івано-Франківській області як розпорядник коштів нижчого рівня не мало правових підстав для виплати суддівської винагороди без застосування обмежень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (у редакції Закону № 553-ІХ). Рішення Конституційного Суду України від 28.08.2020 № 10-р/2020 не поширюється на правовідносини, що виникли до дня його ухвалення та не є підставою для задоволення позовних вимог за період з 18.04.2020 по 28.02.2020.

Ухвалою від 24.09.2021 суд залучив співвідповідачем у справі Державну судову адміністрацію України та витребував у вказаного відповідача додаткові докази у справі.

Державна судова адміністрація України (далі - ДСА України, відповідач-2) подала суду відзив на адміністративний позов від 19.10.2021, в якому просить в задоволенні позову відмовити. Вказаний відповідач зазначив про те, що 18.04.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» № 553-ІХ від 13.04.2020, відповідно до якого суддівська винагорода суддів обмежена 10 мінімальними заробітними платами, що становить 47230 грн. на місяць. Отже, за чинності в період з 14.04.2020 по 28.08.2020 вказаної норми закону, не було підстав для виплати суддівської винагороди без застосування обмежень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік». Щодо рішення Конституційного Суду України, на яке посилається позивач, то відповідач навів ті ж аргументи, які виклав відповідач-1. Також у відзиві відповідач-2 додатково повідомив, що відповідно до Інструкції щодо застосування кодів економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333 (зі змінами), виплата суддівської винагороди, як і заробітна плата працівників апарату суду у 2020 році здійснювалася за кодом економічної класифікації видатків (КЕКВ) 2111 «Заробітна плата». Кошторисні призначення ТУ ДСА в Івано-Франківській області для місцевих загальних судів за цим кодом станом на 31.12.2020 становили 140114,3 тис. грн. Бюджетні асигнування, передбачені кошторисом на 2020 рік ТУ ДСА в Івано-Франківській області за КПКВК 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів та установ системи правосуддя» за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» відкрита в повному обсязі.

Суд дослідив заяви учасників справи по суті справи, долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

ОСОБА_1 з 13.09.2009 проходить публічну службу на посаді судді. З 18.03.2011 позивач перебував на посаді судді Городенківського районного суду Івано-Франківської області, що підтверджується копіями наказів по суду № 40 від 18.03.2011, № 02-06/69 від 10.09.2018, трудової книжки НОМЕР_1 (а.с. 20, 26, 33-44). З 17.08.2020 ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків голови Городенківського районного суду Івано-Франківської області, що підтверджується наказом по суду від 17.08.2020 № 02-60/80 (а.с. 28).

В період з січня по березень 2020 року ОСОБА_1 отримував суддівську винагороду у визначеному Законом України «Про судоустрій і статус суддів» розмірі (посадовий оклад у розмірі 30 прожиткового мінімуму для працездатних осіб та надбавку за вислугу років у розмірі 30% від посадового оклад, що підтверджується довідкою ТУ ДСА в Івано-Франківській області від 08.07.2021 № 286 та архівною відомістю № 272 з січня по грудень 2020 (а.с. 31-32).

В період з 18.04.2020 до 28.08.2020 ТУ ДСА в Івано-Франківській області, на підставі статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (у редакції Закону № 553-ІХ), здійснювало нарахування та виплату суддівської винагороди ОСОБА_1 із застосуванням обмеження максимального розміру виплати сумою 47230 грн. на місяць.

Відповідно до наданої ТУ ДСА в Івано-Франківській області архівної відомості № 272 з січня по грудень 2020 при нарахуванні суддівської винагороди ОСОБА_1 в період з 18.04.2020 до 28.08.2020 її розмір (до вирахування податків та зборів) зменшено на загальну суму 106219,26 грн. (в квітні 2020 на 13327,33 грн., в травні 2020 на 23774,95 грн., в червні 2020 на 22586,20 грн., в липні 2020 на 27194,08 грн., в серпні 2020 на 19426,70 грн.).

Витребувані від відповідачів з метою офіційного з`ясування всіх обставин справи відомості дозволяють встановити такі обставини, що мають значення для вирішення цього спору:

- у 2020 році кошторисні призначення ТУ ДСА в Івано-Франківській області за кодом програмної класифікації 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» для судів Івано-Франківської області за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» становили 140114,3 тис. грн.;

- ДСА України не вносила зміни до кошторису ТУ ДСА в Івано-Франківській області щодо зменшення бюджетних асигнувань за КЕКВ 2111 «Заробітна плата»;

- ТУ ДСА в Івано-Франківській області в період з 18.04.2020 до 28.08.2020 на підставі частин першої та третьої статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (у редакції Закону № 553-ІХ) здійснювало виплату суддівської винагороди із застосуванням обмеження її максимального розміру десятьма мінімальними заробітними платами, тобто 47230 грн. на місяць;

- ТУ ДСА в Івано-Франківській області не вносило зміни до кошторису та помісячних розписів видатків місцевих загальних судів Івано-Франківської області, зокрема й Городенківського районного суду Івано-Франківської області, для виплати суддівської винагороди в сторону зменшення за період квітень-серпень 2020 року;

- ТУ ДСА в Івано-Франківській області в 2020 році на підставі Інструкції щодо застосування кодів економічної класифікації видатків бюджету використано в повному обсязі в 2020 році бюджетні асигнування за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» в сумі 140114,3 тис. грн. для виплати як суддівської винагороди, так і заробітної плати працівників апарату суду.

При оцінці встановлених фактичних обставин справи суд керується такими нормами права:

Відповідно до статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

У преамбулі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) зазначено, що цей Закон визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.

За частинами першою, другою статті 4 Закону № 1402-VIII судоустрій і статус суддів в Україні визначаються Конституцією України та законом. Зміни до цього Закону можуть вноситися виключно законами про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Відповідно до частини першої статті 135 Закону № 1402-VIII суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Частиною другою статті 135 Закону № 1402-VIII визначено, що суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Відповідно до частини третьої статті 135 Закону № 1402-VIII (яка згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 4-р/2020 від 11 березня 2020 року діє в редакції Закону № 1774-VIII) базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

18 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-ІХ (далі - Закон № 553-ІХ), згідно з пунктом 10 розділу І якого Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року № 294-IX (далі - Закон № 294-IX) доповнено, зокрема, статтею 29 такого змісту, що діяла до ухвалення Рішення Конституційного Суду України № 10-р/2020 від 28 серпня 2020 року:

- «Установити, що у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, заробітна плата, грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ (включаючи органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування) нараховуються у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року. При цьому у зазначеному максимальному розмірі не враховуються суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оплата щорічної відпустки» (частина перша);

- «Зазначене обмеження не застосовується при нарахуванні заробітної плати, грошового забезпечення особам із числа осіб, зазначених у частині першій цієї статті, які безпосередньо задіяні у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС). Перелік відповідних посад встановлюється Кабінетом Міністрів України» (частина друга);

- «Обмеження, встановлене у частині першій цієї статті, застосовується також при нарахуванні заробітної плати, суддівської винагороди, грошового забезпечення відповідно народним депутатам України, суддям, суддям Конституційного Суду України, членам Вищої ради правосуддя, членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, прокурорам, працівникам, службовим і посадовим особам Національного банку України, а також іншим службовим і посадовим особам, працівникам, оплата праці яких регулюється спеціальними законами (крім осіб, встановлених у переліку, затвердженому Кабінетом Міністрів України відповідно до частини другої цієї статті)» (частина третя).

Конституційний Суд України Рішенням від 28 серпня 2020 року № 10-р/2020 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частин першої, третьої статті 29 Закону № 294-IX зі змінами; абзацу дев`ятого пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 553-IX; ці положення Законів № 294-IX, № 553-IX втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

В процесі правозастосування при прийнятті цього рішення суд при визначенні релевантних (таких, що підлягають застосуванню) норм права керується такими мотивами:

30 вересня 2016 року набрали чинності зміни, внесені до Конституції України згідно із Законом України від 02 червня 2016 року №1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» (далі - Закон № 1401-VIII).

Цим Законом, з-поміж іншого, статтю 130 Основного Закону України викладено в новій редакції, текст якої зазначено вище. У контексті спірних правовідносин потрібно наголосити, що Конституція України у редакції Закону № 1401-VIII вперше містить положення, які закріплюють спосіб визначення розміру суддівської винагороди, а саме, що «розмір винагороди встановлюється законом про судоустрій».

З цією конституційною нормою корелюються норми частини першої статті 135 Закону № 1402-VIII, які у поєднанні (системному зв`язку) дають чітке розуміння, що єдиним нормативно-правовим актом, яким повинен і може визначатися розмір суддівської винагороди є закон про судоустрій. Наявність в Конституції України цієї норми дає підстави для висновку, що для цієї групи правовідносин у сфері організації судової влади (визначення розміру та джерел фінансування суддівської винагороди) закон про судоустрій є спеціальним законом, відповідно він має пріоритет над іншими нормативно-правовими актами. Оскільки Конституція України, відповідно до її статті 8, має найвищу юридичну силу, наявність в її тексті прямої вказівки на спосіб визначення суддівської винагороди слугує безапеляційним способом подолання будь-яких протиріч у правовому регулюванні правовідносин на кшталт тих, з яких виник цей спір, на користь спеціального закону (про судоустрій). Оскільки норми Конституції України є нормами прямої дії, а отже, при вирішенні спору суд може застосовувати їх безпосередньо, особливо тоді, коли закон чи інший нормативно-правовий акт їм суперечить (частина четверта статті 7 КАС України).

Розмір суддівської винагороди визначено у статті 135 Закону № 1402-VIIІ, який з огляду як на свою назву, так і сферу правового регулювання (означену в преамбулі) є законом про судоустрій в значенні частини другої статті 130 Конституції України

Зміни до цього Закону в частині, яка регламентує розмір суддівської винагороди у охоплений позовними вимогами період, не вносилися, тому ТУ ДСА в Івано-Франківській області не мало законних підстав для обмеження її виплати розміром, що становить 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року.

Щодо Закону № 553-ІХ (яким внесені зміни до Закону № 294-ІХ, зокрема доповнено його статтею 29 (пункт 10 розділу І Закону № 553-ІХ), на який покликаються відповідачі у відзиві на позов як на підставу обмеження ним розміру суддівської винагороди позивача), то з огляду на наведені вище міркування щодо правового регулювання спірних відносин цей закон, оскільки він не є законом про судоустрій, і ним не вносилися зміни до Закону № 1402-VIII (стосовно розміру суддівської винагороди) - не може встановлювати розмір суддівської винагороди.

Закон № 294-ІХ (у редакції Закону № 553-ІХ) має іншу сферу регулювання. Вимоги щодо його змісту містяться в частині другій статті 95 Конституції України та деталізовані у Бюджетному кодексі України. Цей закон (про державний бюджет) не повинен містити інакшого чи додаткового правового регулювання правовідносин, що охоплюються предметом регулювання інших законів України, особливо тієї сфери суспільних відносин, для яких діють спеціальні (виняткові) норми. Конституція України не надає закону про Державний бюджет України вищої юридичної сили стосовно інших законів. На такий аспект законодавчого регулювання звернув увагу Конституційний Суд України у рішеннях від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України).

Вирішення описаної колізії має ґрунтуватися на підході, відповідно до якого перевагу у застосуванні має спеціальна правова норма, якщо її видання передбачено актом вищої юридичної сили. Для спірних правовідносин спеціальними є норми статті 135 Закону № 1402-VIII, які попри те, що в часі цей закон прийнятий раніше, мають пріоритет стосовно пізніше прийнятого Закону № 294-ІХ (у редакції Закону № 553-ІХ). Окільки Конституція України має найвищу юридичну силу, тому «спеціальність» Закону № 1402-VIII, зокрема його статті 135, спирається передусім на конституційні положення частини другої статті 130, і є своєрідним її продовженням.

Отже, розбіжність між нормами (різних) законів щодо регулювання одних правовідносин (розміру суддівської винагороди), яка виникла у зв`язку з набранням чинності Законом №553-ІХ, має вирішуватися на користь Закону № 1402-VIII.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що обмеження відповідачем-1 виплати позивачеві в період з 18.04.2020 до 28.08.2020 суддівської винагороди (розміром, що не перевищує десять мінімальних заробітних плат) на підставі статті 29 Закону № 294-ІХ (зі змінами, внесеними Законом № 553-ІХ, у редакції, яка діяла на дату виникнення спірних відносин), було неправомірним.

Судом встановлено, що сума недоплаченої ОСОБА_1 за спірний період суддівської винагороди становить 106219,26 грн.

Суд при прийнятті рішення враховує, що ця справа з огляду на суб`єктний склад, підстави та предмет спору, фактично є типовою. Відомості Єдиного державного реєстру судових рішень та публікації в спеціалізованих юридичних ЗМІ свідчать про те, що судами вже розглянуто декілька тисяч аналогічних справ (https://sud.ua/ru/news/video/194725-kompensatsiya-suddivskoyi-vinagorodi-za-karantin-ta-zarplata-aparatu-sudiv-scho-robiti-video; https://lexinform.com.ua/v-ukraini/suddyam-mayut-doplatyty-ponad-1-mlrd-126-mln-grn). Вказані обставини суд визнає загальновідомими).

Питання наявності/відсутності конфлікту інтересів судді адміністративного суду, що перебуває на адміністративній посаді, при зверненні до суду з аналогічним позовом було предметом обговорення Ради суддів України (https://advokatpost.com/iakyj-suddia-administratyvnoho-sudu-mozhe-oskarzhuvaty-obmezhennia-suddivskoi-vynahorody-rishennia-rsu).

Разом з тим, касаційний суд при перегляді судових рішень у цій категорій спорів (постанови № 340/1916/20 від 03.03.2021, № 520/13014/2020 від 23.06.2021, №160/6740/20 від 28.07.2021) скасував рішень судів першої та апеляційної інстанції та скерував справи на новий розгляд, з наданням вказівок щодо встановлення належного суб`єктного складу учасників справи (фактично про залучення ДСА України як головного розпорядника бюджетних коштів до участі у справі у якості співвідповідача), з`ясування певних юридично значимих фактів для правильного вирішення спору і застосування ефективного способу захисту порушеного права позивача. Суд при розгляді цієї адміністративної справи врахував такі висновки касаційного суду, витребувавши у відповідачів необхідні для повного та всебічного з`ясування обставин справи відомості.

Встановлені судом обставини дозволяють зробити такі висновки:

- у 2020 році ДСА України затвердило кошторис ТУ ДСА в Івано-Франківській області за кодом програмної класифікації 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» з кошторисними призначеннями 140114,3 тис. грн., що є достатнім для виплати суддівської винагороди у встановленому статтею 135 Закону № 1402-VIIІ розмірі; зміни до цього кошторису (про зменшення бюджетних асигнувань за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» у зв`язку із прийняттям Закону № 553-ІХ) не приймалися;

- ТУ ДСА в Івано-Франківській області в період з 18.04.2020 до 28.08.2020 здійснювало виплату суддівської винагороди позивачу із застосуванням обмеження її максимального розміру до 47230 грн. на місяць. Відповідач-1 пояснює такі дії виконанням вимог частин першої та третьої статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (у редакції Закону № 553-ІХ). При цьому, ТУ ДСА в Івано-Франківській області не вносило зміни до кошторису та помісячних розписів видатків місцевих загальних судів Івано-Франківської області, зокрема й Городенківського районного суду Івано-Франківської області, для виплати суддівської винагороди в сторону зменшення за період: квітень-серпень 2020 року;

- в 2020 році ТУ ДСА в Івано-Франківській області на підставі Інструкції щодо застосування кодів економічної класифікації видатків бюджету використовувало бюджетні асигнування за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» для виплати як суддівської винагороди, так і заробітної плати працівників апарату суду. Згадані бюджетні асигнування в сумі 140114,3 тис. грн. використано в 2020 році в повному обсязі, при цьому зекономлені за рахунок обмеження суддівської винагороди в період з 18.04.2020 до 28.08.2020 кошти спрямовано на виплату заробітної плати працівникам апарату суду. Тобто витрачено за тим самим КЕКВ 2111, проте на оплату праці іншої категорії отримувачів бюджетних коштів.

Встановлюючи належного відповідача у цій справі в частині обов`язку по сплаті ОСОБА_1 недоплачену йому за період з 18.04.2020 до 28.08.2020 суддівської винагороди в сумі 106219,26 грн., суд врахував, що з формальної точки зору дії щодо обмеження розміру суддівської винагороди позивача вчинило ТУ ДСА в Івано-Франківській області. Разом з тим, суд врахував також таке:

- ТУ ДСА в Івано-Франківській області є територіальним органом ДСА України, що йому підпорядковується;

- відповідач-1, як і решта 26 територіальних органів ДСА України, діяв в спірний період в однаковий спосіб щодо всіх суддів місцевих судів в межах його адміністративної юрисдикції: обмежував розмір виплати сумою 47230 грн (суд визнає цю обставину загальновідомою).

За таких обставин для суду є цілком очевидним, що ДСА України, хоч і не прийняло письмового розпорядження про застосування його територіальними органами Закону № 294-ІХ у редакції Закону № 553-ІХ (у всякому випадку відповідачі не надали суду копії такого розпорядчого документу), проте його територіальні органи, зокрема й ТУ ДСА у Львівській області, як розпорядники коштів нижчого рівня, вчиняли дії щодо обмеження розміру суддівської винагороди всіх суддів місцевих судів з відома та згоди головного розпорядника бюджетних коштів.

В контексті питання про обрання ефективного способу захисту порушеного права позивача суд враховує таке:

01.01.2021 набрав чинності наказ Міністерства Фінансів України «Про затвердження Змін до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету» від 27.10.2020 № 636 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2020 за № 1130/35413), відповідно до якого КЕКВ 2.1. Код 2100 «Оплата праці і нарахування на заробітну плату», який включає в себе КЕКВ 2111 «Заробітна плата», доповнено новим підрозділом - 2.1.1.3. Код 2113 «Суддівська винагорода», за яким виділяються бюджетні призначення для виплати таких видатків бюджету: 1) суддівська винагорода за встановленими посадовими окладами; надбавка за вислугу років; доплата за перебування на адміністративній посаді в суді, доплата за науковий ступінь, доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці; 2) допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу під час надання щорічної відпустки; 3) вихідна допомога у разі виходу у відставку.»

Отже, з 2021 року (на відміну від 2020) бюджетні видатки на виплату суддівської винагороди здійснюються не за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» (за яким і надалі фінансуються видатки на виплату заробітної плати працівникам апарату суду), а за новим КЕКВ 2113 «Суддівська винагорода». За таких обставин стягнення недоплаченої суддівської винагороди за період з 18.04.2020 до 28.08.2020 у розмірі 106219,26 грн. з ТУ ДСА в Івано-Франківській області матиме наслідком примусове списання цієї суми з бюджетних видатків, призначених для виплати суддівської винагороди в 2022 році. За такого вирішення ситуації для покриття дефіциту коштів для виплати поточних сум суддівської винагороди, стане необхідним внесення ДСА України змін в кошторис ТУ ДСА в Івано-Франківській області, ініціювання внесення змін в Закон № 294-ІХ з метою отримання додаткових бюджетних асигнувань на ці потреби. Оскільки вирішення таких питань потребує послідовних дій кількох суб`єктів бюджетного процесу, то розраховувати на їх оперативне вирішення не доводиться. З огляду на це відновлення права позивача на отримання недоплаченої частини суддівської винагороди за квітень-серпень 2020 року шляхом стягнення з ТУ ДСА в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань на 2022 рік за КЕКВ 2113 «Суддівська винагорода» не буде ефективним чи адекватним способом захисту, оскільки швидше за все потягне за собою затримку у виплаті суддівської винагороди за 2022 рік як позивачу, так і іншим суддям загальних місцевих судів Івано-Франківської області, які фінансуються ТУ ДСА в Івано-Франківській області в межах сум, закладених в кошторис на 2022 рік.

Суд враховує пояснення відповідачів про те, що для виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів в державному бюджеті України передбачена спеціальна бюджетна програма КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є ДСА України; водночас для ТУ ДСА у Івано-Франківської області не передбачено бюджетних видатків чи окремих бюджетних програм для виконання рішень судів на користь судді (позивача).

Відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845, в разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою.

Відповідно до статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на вказані вище висновки, суд вважає, що обраний позивачем в позовній заяві спосіб захисту порушеного права ОСОБА_1 не буде ефективним, а тому є необхідним вийти за межі позовних вимог та захистити таке право у спосіб стягнення недоплаченої йому суддівської винагороди в сумі 106219,26 грн. (за вирахуванням податків та зборів) за рахунок бюджетної програми КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є ДСА України.

Підсумовуючи, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково у спосіб, вказаний судом вище, вийшовши за межі позовних вимог.

Сторонами не понесли судових витрат у справі. Отже, відсутні підстави для їх розподілу.

Керуючись статтями 9 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області щодо нарахування та виплати судді Городенківського районного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року до 28 серпня 2020 року у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетної програми КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, на користь судді Городенківського районного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 недоплачену за період з 18 квітня 2020 року до 28 серпня 2020 року суддівську винагороду в розмірі 106219 (сто шість тисяч двісті дев`ятнадцять) гривень 26 копійок, з утриманням при виплаті з цієї суми передбаченихзакономподатків та обов`язкових платежів.

Відмовити в задоволенні решти позову.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Відповідач 1: Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 26289647, вулиця Грюнвальдська, 11, місто Івано-Франківськ, 76000.

Відповідач 2: Державна судова адміністрація України, код ЄДРПОУ 26255795, вулиця Липська, 18/5, місто Київ, 01601.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.