Рішення № 103571936, 28.02.2022, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2022
Номер справи
260/83/22
Номер документу
103571936
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

28 лютого 2022 рокум. Ужгород№ 260/83/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Хустської міської ради (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, буд. 27) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Хустської міської ради, якою просить: 1) Визнати протиправною бездіяльність Хустської міської ради, що полягає у не розгляді на сесії заяви від 13.07.2021 року, зареєстрованої за №117792 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 площею 0,8200 га, яка розташована в АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 2110800000:01:052:0100; 2) Зобов`язати Хустську міську раду на сесії розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.07.2021 року, зареєстровану за №117792 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8200 га, яка розташована в АДРЕСА_2 , для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 2110800000:01:052:0100 та прийняти рішення відповідно до ст. 118 Земельного Кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03 вересня 2020 року позивач звернулася до Хустської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,8200 га в АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства. Однак, відповідач у місячний строк не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, у зв`язку з чим позивачем було замовлено у ТОВ «Моя Земля» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, про що було повідомлено відповідача. 13 липня 2021 року позивач звернулася до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8200 га в АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства. Листом від 20 липня 2021 року відповідач повідомив, що у зв`язку з відсутністю на земельній ділянці об`єкта нерухомості, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розроблений без рішення сесії Хустської міської ради про надання дозволу на його розроблення, що суперечить статті 118 Земельного кодексу України, а тому відповідач не має підстав для розгляду вказаної заяви по суті. Позивач вважає, що відповідач протиправно у двотижневий строк не розглянув клопотання позивача від 13 липня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та не прийняв з цього питання жодного рішення.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв`язку з тим, що позивачем порушено строк для реалізації її права щодо розроблення проекту землеустрою без згоди Хустської міської ради.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач 03 вересня 2020 року звернулася до Хустської міської ради із заявою, в якій просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , площею 0,8200 га для особистого селянського господарства.

Не отримавши відповіді на вказану заяву позивач 24 грудня 2020 року звернувся до Хустської міської ради із заявою, якою повідомив, що ним укладено договір про надання послуг по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з ТОВ «Моя Земля».

На замовлення позивача розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_2 на території Хустської міської ради.

13 липня 2021 року позивач звернулася до Хустської міської ради із заявою, в якій просила затвердити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у власність земельну ділянку, площею 0,8200 га ,яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства.

Листом від 20 липня 2021 року № 156/10-10 виконавчий комітет Хустської міської ради повідомив позивача, що враховуючи, що на земельній ділянці зазначеній позивачем відсутній об`єкт нерухомості, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розроблений без рішення сесії Хустської міської ради про надання дозволу на його розроблення, що суперечить статті 118 Земельного кодексу України, Хустська міська рада не має підстав для розгляду заяви по суті.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Приписами ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до абз. 3 ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

За змістом ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Отже, повноваження щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства спірної земельної ділянки належать Хустській міській раді.

Відповідно до статті 59 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

За змістом п. 34 ч. 1 ст. 26 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин.

Положеннями ч. 5 ст. 46 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Виходячи з наведених правових норм, рішення про затвердження або відмову у затвердженні проекту землеустрою належить до виключних повноважень міської ради шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні.

Відсутність належним чином оформленого рішення Хустської міської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його затвердженні після спливу встановленого законом двотижневого строку розгляду клопотання особи, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Як вже встановлено судом, позивач звернулася до Хустської міської ради із заявою, в якій просила затвердити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у власність земельну ділянку, площею 0,8200 га ,яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства.

В той же час, відповідач не розглянув заяву позивача про затвердження проекту землеустрою, у строк, встановлений ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України та не прийняв рішення за результатами його розгляду, натомість листом від 20 липня 2021 року № 156/10-10 виконавчий комітет Хустської міської ради повідомив позивача, що враховуючи, що на земельній ділянці зазначеній позивачем відсутній об`єкт нерухомості, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розроблений без рішення сесії Хустської міської ради про надання дозволу на його розроблення, що суперечить статті 118 Земельного кодексу України, Хустська міська рада не має підстав для розгляду заяви по суті.

Разом з тим, суд зазначає, що неприйняття Хустською міською радою жодного рішення у строк, визначений статтею 118 Земельного кодексу України, ставить особу у правову невизначеність, що є недопустимим у відповідності до змісту та сутності принципів верховенства права та законності, а також порушує конституційні права позивача щодо розгляду її звернення органом місцевого самоврядування.

Відтак, на переконання суду, відсутність рішення Хустської міської ради за результатами розгляду заяви позивача від 13 липня 2021 року свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відтак, оскільки рішення по суті за заявою позивача відповідачем не прийнято, суд з урахуванням вимог ст. 245 КАС України, а також висновків суду у даній справі щодо порушення процедури розгляду заяви позивача, вважає за необхідне зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача від 13 липня 2021 року про затвердження проекту землеустрою, та прийняте відповідне рішення за результатами його розгляду, з урахуванням висновків суду.

Відтак, позовні вимоги необхідно задовольнити.

За правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірності не розгляду заяви позивача про затвердження проекту землеустрою. Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню, та необхідно визнати таку бездіяльність відповідача протиправною та зобов`язати його розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою від 13 липня 2021 року, з урахуванням висновків суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у відповідності до ст. 139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Хустської міської ради (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, буд. 27, код ЄДРПОУ 04053714) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Хустської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 13 липня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8200 га, яка розташована в АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства на пленарному засіданні Хустської міської ради Закарпатської області .

3. Зобов`язати Хустську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 13 липня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,8200 га, яка розташована в АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства на пленарному засіданні Хустської міської ради Закарпатської області та прийняти відповідне рішення ,з урахуванням висновків суду.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Хустської міської ради (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, буд. 27, код ЄДРПОУ 04053714) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень).

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.Д. Маєцька