ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 206
РІШЕННЯ
Іменем України
20.05.2010Справа №2-6/1443-2010
За позовом Державної адміністрації Лівадійського, Масандрівського, Місхорського парків- пам’яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, АР Крим, м. Ялта
до відповідачів:
1. Виконавчого комітету Кореїзької селищної Ради, АР Крим, м. Ялта, смт. Кореїз;
2. Кореїзької селищної Ради, АР Крим, м. Ялта, смт. Кореїз.
про визнання незаконним та відміну рішення та пункту рішення.
Суддя В.М. Шкуро
представники:
Від позивача - Руденко В.П., представник, довіреність від 26.12.2009р. №060-09/1
Від відповідачів – Масліва Л.В., юрист, довіреність від 20.10.2009р. №02-17/613
Суть спору: Державна адміністрації Лівадійського, Масандрівського, Місхорського парків-пам’яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення звернулась в господарський суд АР Крим з позовом до Кореїзької селищної ради та її виконавчого комітету про визнання незаконним та відміну рішення виконкому Кореїзької селищної ради №107 від 23.04.2008р. «Про дозвіл Громадському об’єднанню громадян «Гермес» встановлення легких архітектурних форм в смт. Кореїз» та пункту 1.3 рішення Кореїзької селищної ради №1723 від 18.12.2009р. «Про внесення уточнень в рішення Кореїзької селищної ради і її виконавчого комітету».
Позовні вимоги мотивовані тим, що Місхорський парк є парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, який входить до складу природно-заповідного фонду України. Відповідно до положень статей 9, 38 Закону України «Про природно заповідний фонд України» території та об’єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися у природоохоронних, науково-дослідних, оздоровчих та інших рекреаційних цілях. Утримання та реконструкція парків-пам’яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення проводиться за проектами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджуються органами, у підпорядкуванні яких перебувають ці парки.
На встановлення легких архітектурних форм ГОГ «Гермес» для реалізації сувенірної та курортної продукції в районі санаторія «Ай-Петрі» проект організації території Місхорського парку науковими організаціями не розроблявся та не погоджувався Міністерством охорони навколишнього природного середовища України. Окрім того, ГОГ «Гермес» взагалі не значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а отже не є суб’єктом господарювання та не наділене право здійснення підприємницької діяльності.
Відповідач позов не визнав, посилаючись на дотримання вимог природоохоронного законодавства при прийнятті оспорюваних рішень на відсутність встановлення меж парку в натурі.
Розглянувши матеріали справи, заслухав представників сторін, суд –
ВСТАНОВИВ:
23.04.2008р. виконавчим комітетом Кореїзької селищної ради прийнято рішення №107 «Про дозвіл Громадському об’єднанню громадян «Гермес» встановлення легких архітектурних форм в смт. Кореїз» (т.1, а.с.30).
Вказаним рішенням ГОГ «Гермес» дозволено встановлення легких архітектурних форм для торгівлі сувенірною і курортною продукцією в смт.Кореїз, в районі санаторію «Ай-Петрі», строком на 15 років.
В подальшому 18.12.2009р. Кореїзькою селищною радою було прийнято рішення №1723 «Про внесення уточнень в рішення Кореїзької селищної ради і її виконавчого комітету» (т.1, а.с.56). Згідно пункту 1.3 вказаного рішення, пункт 1 рішення виконкому №107 від 23.03.2009р. перед словами «легких архітектурних форм» вписати «в особі громадян-учасників», далі по тексту.
Після внесення відповідних змін пункт 1 рішення виконкому Кореїзької селищної ради №107 від 23.03.2009р. набрало наступного змісту «Дозволити Громадському об’єднанню громадян «Гермес» встановлення в особі громадян-учасників легких архітектурних форм для торгівлі сувенірною і курортною продукцією в смт.Кореїз, в районі санаторію «Ай-Петрі», строком на 15 років».
Дослідивши представлені сторонами докази у підтвердження своїх доводі і заперечень, заслухав представників сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
19.11.2004р. виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим зареєстровано Державну адміністрацію Лівадійського, Масандрівського, Місхорського парків-пам’яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, про що видано свідоцтво серії А01 №066501 про державну реєстрацію юридичної особи (далі – Держадміністрація парків).
Відповідно до пунктів 1.1 та 1.2 Положення про Державну адміністрацію Лівадійського, Масандрівського, Місхорського парків-пам’яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, Держадміністрація парків створена на виконання наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 12.05.2004р. №196 з метою вдосконалення управління територіями Лівадійського, Масандрівського і Місхорського парків-пам’яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення і входить до сфери управління Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, (т.1, а.с.11-15).
Статтею 44 Земельного кодексу України передбачено, що до земель природно-заповідного фонду включаються штучно створені об’єкти, зокрема парки-пам’ятки садово-паркового, та відповідно до частини 2 статті 45 цього Кодексу порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.
Згідно статті 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» території та об’єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися, зокрема у природоохоронних, науково-дослідних, оздоровчих та інших рекреаційних цілях.
Встановлені частиною першою цієї статті Закону основні види використання, а також заготівля деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливство, рибальство та інші види використання можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об’єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об’єктів.
Відповідно до Положення про порядок установлення лімітів використання природних ресурсів загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1992 р. №459 та Інструкцію про застосування порядку та установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008р. №27 (далі – Інструкція), діяльність в межах території та об’єктів природно-заповідного фонду здійснюється відповідно до лімітів, розроблених на підставі їх наукового обґрунтування у відповідності до затверджених Мінприроди проектів організації їх території (пункт 2.6 Інструкції).
Пунктом 1.4 Інструкції встановлено, що ліміти на використання природних ресурсів встановлюються щороку.
Згідно до пункту 2.1 Інструкції заявниками на ліміти є особи у віданні яких знаходяться природні ресурси у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
У відповідності до пункту 3.2. розділу III Інструкції ліміти в оздоровчих та інших рекреаційних цілях, а також в освітньо-виховних цілях встановлюються з визначенням меж, площ територій, кількості відвідувачів та умов відвідування з урахуванням ступеня рекреаційного та іншого навантаження на ці території.
На сьогодні проект організації території Місхорського парку на встановлення легких архітектурних форм для реалізації сувенірної та курортної продукції в районі санаторія «Ай-Петрі» науковими організаціями не розроблявся та не погоджувався Мінприроди.
Отже рішення виконкому Кореїзької селищної ради №107 від 23.04.2008р., яким без проекту організації території Місхорського парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення і встановлення лімітів на використання природних ресурсів парку дозволено ГОГ «Гермес» встановлення легких архітектурних форм на території парку, та, відповідно і пункт 1.3 рішення Кореїзької селищної ради №1723 від 18.12.2009р. про внесення уточнень в це рішення виконкому, насамперед порушують заборону на здійснення на землях природно-заповідного фонду будь-якої діяльності, що суперечить цільовому призначенню або може негативно впливати на стан об’єктів природно-заповідного фонду.
Згідно ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання, а стаття 16 ЦК України передбачає право особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового чи майнового права і інтересу. Частиною 2 ст.16 ЦК України визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, зокрема це визнання незаконним акту органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що рішення виконкому Кореїзької селищної ради №107 від 23.04.2008р. та пункт 1.3 Кореїзької селищної ради №1723 від 18.12.2009р. не враховують положень статей 44 Земельного кодексу України, статей 9, 38 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», що є підставою для визнання їх незаконними в судовому порядку.
Посилання відповідача на відсутність встановлених в натурі меж Місхорського парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення спростовується наступним.
На замовлення Мінекобезпеки України у 2000р. Кримським інститутом екології та природних ресурсів здійснено розробку проекту організації території та встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки Місхорського парку площею 22,0768 га (т.1, а.с.18-25).
Рішенням Кореїзької селищної ради від 15, 29 березня 2001р. №880 встановлено хагальну площу Місхорського парку 23 га в тому числі:
- 13,36 га – власне паркова територія;
- 5,64 га – територія архітектурно-паркового комплексу СК «Дюльбер»;
- 2,29 га – територія палацо-паркового комплексу держдачі «Місхор»;
- 1,71 га - територія готельного комплексу «Ялита» (т.1, а.с.27-28).
Постановою Верховної Ради АР Крим від 20.02.2002р. №2278-3/02 встановлені межі селища Кореїз (Кореїзької селищної ради) площею 355 га», в тому числі 23 га в межах селища Кореїз це землі природоохоронного призначення (Місхорський парк).
Актом встановлення меж земельної ділянки в натурі від 25.12.2003р. межі населеного пункту закріплені на місцевості (т.1, а.с.74).
Тобто, Місхорський парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення є визначеною територією із встановленням в натурі (на місцевості) межами земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території парків-пам'яток садово-паркового мистецтва забороняється будь-яка діяльність, що не пов'язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує їх збереженню.
Оскільки, саме на Держадміністрацію парків покладено завдання забезпечення проведення державної політики у галузі збереження, охорони та використання парків, заявлений позов про визнання незаконними та скасування оспорюваних рішень Кореїзької селищної ради і її виконавчого комітету підлягає задоволенню.
Понесені позивачем судові витрати з оплати 85 грн. державного мита і 236 витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, суд відносить порівну на відповідачів .
Вступна і резолютивна частини рішення оголошені в судовому засіданні 20 травня 2010 року.
Рішення оформлене відповідно до ст.84 ГПК України і підписане 25 травня 2010 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконними та скасувати рішення виконкому Кореїзької селищної ради №107 від 23.04.2008р. «Про дозвіл Громадському об’єднанню громадян «Гермес» встановлення легких архітектурних форм в смт. Кореїз» та пункту 1.3 рішення Кореїзької селищної ради №1723 від 18.12.2009р. «Про внесення уточнень в рішення Кореїзької селищної ради і її виконавчого комітету».
Стягнути з виконавчого комітету Кореїзької селищної ради (адреса: 98670, АР Крим, смт.Кореїз, вул.Севастопольське шосе,27) на користь Державної адміністрації Лівадійського, Масандрівського, Місхорського парків-пам’яток садово–паркового мистецтва загальнодержавного значення (98600, АР Крим, вул. Масандрівський парк, 40, ідентифікаційний код юридичної особи 33223992) судові витрати з оплати 42,50 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Кореїзької селищної ради (адреса: 98670, АР Крим, смт.Кореїз, вул.Севастопольське шосе,27) на користь Державної адміністрації Лівадійського, Масандрівського, Місхорського парків-пам’яток садово–паркового мистецтва загальнодержавного значення (98600, АР Крим, вул. Масандрівський парк, 40, ідентифікаційний код юридичної особи 33223992) судові витрати з оплати 42,50 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішення законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Шкуро В.М.