Рішення № 103569037, 28.02.2022, Шумський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
28.02.2022
Номер справи
609/86/22
Номер документу
103569037
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 609/86/22

2-о/609/16/2022

28 лютого 2022 року Шумський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді Харлана М.В.

за участю:

секретаря судового засідання Семенюк О.І.

прокурора Петрука С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шумськ цивільну справу за заявою: Кременецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Шумської міської ради

заінтересована особа: Державний реєстратор відділу державної реєстрації Шумської міської ради, Шумська міська рада

вимоги заявника: про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність Шумської міської ради,-

В С Т А Н О В И В :

І. Стислий виклад позиції позивача.

1. 02 лютого 2022 року Кременецька окружнапрокуратура вінтересах державив особіШумської міськоїради (далі заявник), звернулася до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність Шумської міської ради

2. Позов обґрунтований тим, що згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частиною 1 статті 62 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб, надає відповідні субвенції та дотації.

У Конституції України та Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, що є у власності територіальних громад міст.

Згідно з вимогами ст. 69 Бюджетного кодексу України до доходів місцевих бюджетів належать надходження від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебувають в комунальній власності; кошти від реалізації безхазяйного майна.

У зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на гідротехнічну споруду міська рада не може належним чином використовувати їх шляхом передачі в оренду разом з водними об`єктами, що призводить до ненадходження до бюджету коштів, які, у свою чергу, можуть бути використані на інші потреби територіальної громади, забезпечення завдань і функцій держави та місцевого самоврядування тощо.

Окрім того, нездійснення необхідного ремонту комплексу гідротехнічної споруди може призвести до руйнування самої гідротехнічної споруди та завдати шкоди прилеглим територіям, що полягає у пошкоджені посівів на земельних ділянках, розташованих поруч водойм, підтоплення лісу, тощо, та це все може призвести до надзвичайних ситуацій природного характеру.

Враховуючи зазначені положення, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді Кременецькою окружною прокуратурою витребувано інформацію від Шумської міської ради щодо стану вжиття заходів цивільно-правового характеру для передачі у комунальну власність безхазяйного майна гідротехнічної споруди, яка знаходяться по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020 року).

З акту обстеження гідротехнічних споруд від 11.01.2022 року, проведеного робочою групою представників Шумської міської ради, вбачається, що гідроспоруда потребує негайного ремонту у вигляді підсипання дамби, заміна дерев`яних дошок (заставок) та усунення інших дрібних дефектів. Стан гідроспоруд на даний час становить потенційну загрозу по підтопленню території, яка знаходиться нижче відповідно до місцевого рельєфу, у випадку прориву.

У відповідності до рішення сесії Шумської міської ради №1686 від 24.07.2015 року «Про добровільне об`єднання територіальних громад» територіальна громада Потуторівської сільської ради (із с. Потуторів включно) об`єднана у Шумську територіальну громаду з центром у місті Шумськ.

У 2017 році Шумською міською радою розпочато процедуру визнання безхазяйним нерухомого майна гідротехнічної споруди, що знаходяться по вул. Миру, 12, с. Потуторів Шумського району (Кременецького району відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020 року).

Пошук власника майна не дав результатів, у зв`язку з цим, керуючись ч. 2 статті 335 Цивільного кодексу України, Шумською міською радою до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено інформацію про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна гідротехнічної споруди, розташованої по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020 року).

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №94220088 на облік 10.08.2017 року взято наступне безхазяйне нерухоме майно, зокрема:

гідротехнічна споруда, що знаходяться по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020 року). Рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 10.08.2017 року індексний №94220088.

Також, Шумською міською радою 01.09.2017 року подано оголошення у друкованих засобах масової інформації газеті «Новини Шумщини» про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Станом на даний час сплило більше року з дня взяття на облік вищевказаного безхазяйного майна. При цьому, на даний час, ніхто не звертався до міської ради з питань належності зазначеного майна.

Шумська міська рада не здійснювала свої повноваження, надані її законодавством. Зокрема, обмежилася лише діями щодо постановки на облік безхазяйного майна та виготовлення технічної документації. Відтак, зволікання у зверненні Шумської міської ради до суду щодо передачі безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність позбавляє територіальну громаду правомочностей власника майна в тому обсязі, який їй дозволяє статус нерухомості як комунальної власності, негативно впливає на дохідну частину бюджету та фінансування видатків територіальної громади та створює загрозу пошкодження та знищення власності жителів територіальної громади.

Таким чином,не зверненнядо судуз заявоюпро передачубезхазяйного майнау комунальнувласність свідчитьпро нездійсненняШумською міськоюрадою покладенихна неїповноважень щодозахисту законнихінтересів держави,у зв`язкуз чиму прокуроразгідно ст.23Закону України«Про прокуратуру»наявні підставидля зверненняіз заявою. З огляду на вищевказане просить заяву задовольнити.

3. В судовому засіданні прокурор Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури Петрук С.О. заяву підтримав з підстав викладених у ній та просив її задовольнити.

Представник Шумської міської ради Тернопільської області в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у відсутності представника.

Представник заінтересованої особи державний реєстраторвідділу державноїреєстрації Шумськоїміської радиПилипчук Р.Т. в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення заяви не заперечує.

ІІ. Процесуальні дії у справі.

4. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 07 лютого 2022 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено судове засідання на 28 лютого 2022 року.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

5. У відповідності до рішення сесії Шумської міської ради №1686 від 24.07.2015 року «Про добровільне об`єднання територіальних громад» територіальна громада Потуторівської сільської ради (із с. Потуторів включно) об`єднана у Шумську територіальну громаду з центром у місті Шумськ.

6.12лютого 2016 року рішенням третьої сесії сьомого скликання Шумської міської ради Тернопільської області № 149 «Про припинення рад в результаті реорганізації шляхом приєднання» вирішено припинити юридичні особи сільських рад в результаті реорганізації шляхом об`єднання територіальної громади Шумської міської ради Шумського району Тернопільської області.

7. Рішенням Виконавчого комітету Шумської міської ради Тернопільської області від 06 липня 2017 року №193 вирішено присвоїти адресу на безхазяйне майно-гідротехнічну споруду, а саме: АДРЕСА_1 .

8. У 2017 році Шумською міською радою розпочато процедуру визнання безхазяйним нерухомого майна гідротехнічних споруд, що знаходяться по АДРЕСА_1 , зокрема, 18 липня 2017 року рішенням двадцять четвертої сесії (I пленарне засідання) сьомого скликання Шумської міської ради Тернопільської області №1155, вирішено взяти на облік безхазяйне нерухоме майно, гідротечнічну споруду, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

9. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 94220088 на облік 10.08.2017 року взято безхазяйне нерухоме майно гідротехнічна споруда, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 10.08.2017 року, індексний №94220088.

10. Судом встановлено, що Шумською міською радою 01.09.2017 року подано оголошення у друкованих засобах масової інформації газеті «Новини Шумщини» про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

11. Листом Тернопільської обласної ради від 23.03.2020 року №08-381 підтверджено, що вказана гідротехнічна споруда не належать до об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, управління якими здійснює Тернопільська обласна рада.

12. Із листа Фонду державного майна України від 13.04.2020 №10-24-7317 вбачається, що гідротехнічні споруди щодо яких прокурором заявлено позовні вимоги, не перебувають у власності та користуванні Шумської районної ради, Шумської районної державної адміністрації та/або у підвідомчих підприємствах, установах, організаціях, а також не відносяться до об`єктів державної власності.

13. Як вбачається із матеріалів справи, 20.07.2021року Кременецькоюокружною прокуратуроюнаправлено доШумської міськоїради лист№3829вих.21,з проханнямнадати інформаціюпро те,чи надходилидо міськоїради зверненняз питаньоформлення прававласності навказане нерухомемайно та чи буде Шумська міська рада використовувати своє право заявника та звертатися до суду із відповідною заявою.

14. У зв`язку із встановленням підстав для звернення до Шумського районного суду із заявою про передачу у комунальну власність гідротехнічних споруд, розташованих по АДРЕСА_1 на адресу Шумської міської ради повторно направлено запит №5548 вих.21 від 06.12.2021 року щодо надання інформації про те, чи буде Шумська міська рада використовувати своє право заявника та звертатися до суду із відповідною заявою.

15. Листами № 03-03/1372 від 27.07.2021 року та № 03-03/2417 від 31.12.2021 року Шумська міська рада повідомила, що до міської ради звернень з питань оформлення права власності на гідротечнічні споруди, які знаходяться по АДРЕСА_1 ,не надходили та своє право заявника звертатися до суду із відповідною заявою використовувати не буде, у зв`язку із відсутністю у бюджеті коштів на видатки пов`язані із сплатою судового збору.

16. Технічні характеристики нерухомого майна підтверджує технічний паспорт на гідротехнічну споруду, згідно якого гідротехнічна споруда, що по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020 року) складається з гребель та водоскиду (камінь бутовий). Вартість гідротехнічної споруди становить 256000 гривень.

17. З акту обстеження гідротехнічних споруд від 11.01.2022 року, проведеного робочою групою представників Шумської міської ради, вбачається, що гідроспоруда потребує негайного ремонту у вигляді підсипання дамби, заміна дерев`яних дошок (заставок) та усунення інших дрібних дефектів.

Стан гідроспоруд на даний час становить потенційну загрозу по підтопленню території, яка знаходиться нижче відповідно до місцевого рельєфу, у випадку прориву.

18. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 297153512 від 31.01.2022 року, що сформована Тернопільською обласною прокуратурою, підтверджено відсутність зареєстрованих прав на нерухоме майно, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

ІV. Оцінка Суду.

19. Постановою Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 року Про утворення та ліквідацію районів, що набрала чинності 19.07.2020 року, змінений адміністративно-територіальний устрій нашої Держави.

20. Зокрема, відповідно до підпункту 19 пункту 3 та абзацу 1 підпункту 19 пункту 1 цієї Постанови ліквідований Шумський район Тернопільської області та утворений Кременецький район Тернопільської області (з адміністративним центром у місті Кременець) у складі територій Борсуківської сільської, Великодедеркальської сільської, Вишнівецької селищної, Кременецької міської, Лановецької міської, Лопушненської сільської, Почаївської міської, Шумської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

21. Процесуальним законом визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).

22. В силу п. 7 ч. 1 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

23. Згідно ст.329ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.

24. Статтею 131-1Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

25. Відповідно до ч. 3 ст.23Закону України«Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

26.Відповідно доч.ч.3,4ст.56ЦПК Україниу визначенихзаконом випадкахпрокурор звертаєтьсядо судуіз позовноюзаявою,бере участьу розглядісправ зайого позовами,а такожможе вступитиза своєюініціативою усправу,провадження уякій відкритоза позовоміншої особи,до початкурозгляду справипо суті,подає апеляційну,касаційну скаргу,заяву проперегляд судовогорішення занововиявленими абовиключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.

Інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також у захисті прав та свобод органів місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування у визначених законом випадках є рівними за статусом носіями державної влади як і державні органи (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 02 жовтня 2018 року у справі 4/166"Б").

Відтак, «інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави" може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.

27. За приписами ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

28. Частиною 1 ст.10Закону України«Про місцевесамоврядування вУкраїні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншим законами.

29. В силу ч.ч. 3, 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

30. У відповідності до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

31. Частиною 2 ст. 60 Закону Украйни «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Шумська міськарада нездійснювала своїповноваження,надані їїзаконодавством.Зокрема,обмежилася лишедіями щодопостановки наоблік безхазяйногомайна тавиготовлення технічноїдокументації.Відтак,зволікання узверненні Шумськоїміської радидо судущодо передачібезхазяйної нерухомоїречі укомунальну власністьпозбавляє територіальнугромаду правомочностейвласника майнав томуобсязі,який їйдозволяє статуснерухомості яккомунальної власності,негативно впливаєна дохіднучастину бюджетута фінансуваннявидатків територіальноїгромади тастворює загрозупошкодження тазнищення власностіжителів територіальноїгромади, а тому вбачаються підстави для представництва прокурором інтересів держави в суді.

32. Згідно постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 912/2385/18 від 26 травня 2020 року бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

33. Відповідно до частини першої, другої статті 335ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

34. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Судом встановлено, що Шумською міською радою 01.09.2017 року подано оголошення у друкованих засобах масової інформації газеті «Новини Шумщини» про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

35. Згідно ст.329ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.

Суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади (ст. 333 ЦПК України).

З урахуванням наведеного, оскільки вказаними вище правовими нормами регламентовано особливий порядок набуття права власності на безхазяйну річ, який в даному випадку, на думку суду, був дотриманий, зокрема, мало місце оголошення про взяття на облік такої речі та дотримано річного строку після взяття на облік безхазяйної нерухомої речі для передачі цієї речі для реалізації новому власнику, а тому суд вважає за необхідне задовольнити заяву. Передати безхазяйне нерухоме майно гідротехнічну споруду, що знаходяться по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020 року) вартістю 256000 грн. у комунальну власність Шумської міської ради (код ЄДРПОУ 04396259).

V. Розподіл судових витрат між сторонами.

36. Заявником при подачі позову було сплачено 1240 грн. 50 коп. судового збору.

Відповідно до ч. 7 ст.294ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

З цих підстав,

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263, 265, 268, 315-316 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

1. Заяву Кременецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Шумської міської ради, заінтересованої особи Державного реєстратора відділу державної реєстрації Шумської міської ради про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність Шумської міської ради задовольнити.

2. Передати безхазяйне нерухоме майно гідротехнічну споруду, що знаходяться по вул. Миру, 12, с. Потуторів Шумського району (Кременецького району відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020 року) вартістю 256000 грн. у комунальну власність Шумської міської ради (код ЄДРПОУ 04396259).

Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Шумський районний суд Тернопільської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повне рішення суду складено 28 лютого 2022 року.

Заявник: Кременецька окружна прокуратура Тернопільської області, місце знаходження: 47000, м. Кременець вул. Словацького, 6а, Тернопільської області.

Заінтересовані особи: Державний реєстратор відділу державної реєстрації Шумської міської ради, місце знаходження: 47101, вул. Івана Франка, 30, м. Шумськ Тернопільської області.

Шумська міська рада Тернопільської області, місце знаходження: 47100, м. Шумськ, вул. Українська, 59, Тернопільської області, код ЄДРПОУ: 04396259.

Суддя: М. В. Харлан