Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
15 лютого 2022 року м. Київ№ 640/8591/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Яцеленко Ю.О., розглянувши у підготовчому провадженні клопотання № 2532/15-21 від 19.10.2021 представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - Смикалова В., та клопотання б/н від 07.02.2022 представника АТ «Оператор газотранспортної системи «Тисменицягаз» Аннишина С. у адміністративній справі за позовом
Акціонерного товариства «Оператор газотранспортної системи «Тисменицягаз» доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послугпровизнання бездіяльності протиправною, та зобов`язання вчинити певні діїприсутні у судовому засіданні представники сторін:позивача Павліченко Л.М., відповідача Усачова А.І.,ВСТАНОВИВ:
Акціонерним товариством «Оператор газотранспортної системи «Тисменицягаз» (адреса: 77400, м. Тисмениця, вул. Вісконта, 3, ідентифікаційний код 20538865, ел. пошта oksana.monyuk@tsgas.com.ua) (далі позивач, АТ «ОГС «Тисменицягаз», Товариство) подано на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва позов до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (адреса: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, ідентифікаційний код 39369133, ел. пошта box@nerc.gov.ua) (надалі відповідач, Нацкомісія, НКРЕКП), у якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг з перегляду тарифу на розподіл природного газу для Акціонерного товариства «Оператор газотранспортної системи «Тисменицягаз» на 2019-2020 роки у бік економічно обґрунтованого;
- зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг встановити для Акціонерного товариства «Оператор газотранспортної системи «Тисменицягаз» економічно обґрунтований тариф на послуги розподілу природного газу, включивши до складу такого тарифу: компенсацію витрат та збитків, яких зазнало АТ «Тисменицягаз» за минулий періоди, а саме 2019-2020 роки, внаслідок невідповідності тарифу на розподіл природного газу економічно обґрунтованому рівню, у розмірі 59 257,40 грн. без ПДВ.
Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що протиправна бездіяльність НКРЕКП, яка призвела до збитковості Товариства у спірний період, виявляється саме у невиконанні Нацкомісією обов`язку стосовно перегляду економічного необґрунтованого тарифу для AT «Тисменицягаз».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.04.2021 (суддя Пащенко К.С.) відкрито провадження у адміністративній справі № 640/8591/21, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
До канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло клопотання № 2532/15-21 від 19.10.2021 представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - Смикалова В. про зупинення провадження у справі для примирення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.01.2022 постановлено вийти зі спрощеного провадження, призначено підготовче засідання по справі на 08.02.2022.
На адресу суду також надійшло клопотання представника АТ «Тисменицягаз» про зупинення провадження у справі у зв`язку з необхідністю примирення між сторонами по справі.
В обґрунтування клопотання зазначено, що 27.08.2021 Президентом України підписано та опубліковано Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» від 14.07.2021 №1639-ІХ (далі Закон).
Прийняття зазначеного Закону спрямоване на врегулювання заборгованостей між учасниками ринку природного газу, що виникла у зв`язку з дією економічно необґрунтованих тарифів у період 2013-2020 років, та які позбавили суб`єктів ринку природного газу можливості здійснювати розрахунки за договорами, обов`язковість яких передбачена чинним законодавством України, в т.ч. Кодексом ГРМ та Кодексом ГТС.
Так, відповідно до статті 4 Закону взаєморозрахунки в цілях погашення заборгованості, визначеної статтею 1 цього Закону, здійснюються за рахунок видатків державного бюджету для врегулювання в т.ч. різниці між фактичною обґрунтованою вартістю послуг з розподілу природного газу, що надаються операторами газорозподільних систем, та тарифами на розподіл природного газу, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, станом на розрахункову дату в цілях погашення заборгованості операторів газорозподільних систем, у тому числі підтвердженої судовими рішеннями та/або реструктуризованої, не сплаченої станом на розрахункову дату: за договорами транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року, особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, а також за договорами купівлі-продажу природного газу для виробничо-технологічних та власних потреб, укладеними з НАК «Нафтогаз України».
Таким чином, зазначений Закон, за висновком заявника, безпосередньо впливає на вирішення справи № 640/8591/21, оскільки врегулювання заборгованостей на умовах даного Закону виключить необхідність встановлення нових тарифів із включенням компенсацій за попередні періоди.
У відкритому судовому засіданні 15.02.2022 судом розглянуто клопотання позивача про зупинення провадження у справі, заслухано пояснення представника відповідача, яка проти задоволення клопотання не заперечувала.
Судом оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Відповідно до ч. 1 ст. 190 КАС України, сторони можуть повністю або частково врегулювати спір на підставі взаємних поступок. Примирення сторін може стосуватися лише прав та обов`язків сторін. Сторони можуть примиритися на умовах, які виходять за межі предмета спору, якщо такі умови примирення не порушують прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб. Умови примирення не можуть суперечити закону або виходити за межі компетенції суб`єкта владних повноважень.
Умови примирення сторони викладають у заяві про примирення сторін. Заява про примирення сторін може бути викладена у формі єдиного документа, підписаного сторонами, або у формі окремих документів: заяви однієї сторони про умови примирення та письмової згоди іншої сторони з умовами примирення (частина 3 статті 190 КАС України).
Умови примирення сторін затверджуються ухвалою суду. Затверджуючи умови примирення сторін, суд цією самою ухвалою одночасно закриває провадження у справі (ч. 5 ст. 190 КАС України).
Згідно із ч. 5 ст. 47 КАС України сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії судового процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення - до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотанні.
Враховуючи обставини справи та бажання сторін надати їм час для примирення, суд приходить до висновку про задоволення клопотань сторін про зупинення провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 190, п. 4 ч. 1 ст.ст. 236, 241-243, 248, 256 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
1.Клопотання № 2532/15-21 від 19.10.2021 представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - Смикалова В., та клопотання б/н від 07.02.2022 представника АТ «Оператор газотранспортної системи «Тисменицягаз» Аннишина С. задовольнити.
2.Для надання сторонам часу для примирення провадження у адміністративній справі № 640/8591/21 зупинити до 15.02.2023.
Ухвала, відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена.
Повний текст ухвали виготовлено 17.02.2022.
Суддя К.С. Пащенко