Рішення № 103564149, 22.02.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2022
Номер справи
520/26630/21
Номер документу
103564149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2022 р. № 520/26630/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (м-н Конституції, буд. 1, Палац Праці, 3 під., 4 п, м. Харків,61200) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, в якому просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 заборгованості зі щомісячних страхових виплат за періоди з 06.12.2015 по 28.02.2018 та з 01.10.2018 по 31.01.2019.

2. Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість зі щомісячних страхових виплат за періоди з 06.12.2015 по 28.02.2018 та з 01.10.2018 по 31.01.2019.

3. У разі задоволення позовної заяви судові витрати покласти на Відповідача.

В обґрунтування позову зазначено, що бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 заборгованості зі щомісячних страхових виплат за періоди з 06.12.2015 по 28.02.2018 та з 01.10.2018 по 31.01.2019 є протиправною та такою, що порушує права позивача на отримання соціальних виплат.

Ухвалою суду від 21.12.2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Представником відповідача 10.01.2022 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що в спірних правовідносинах діяв в межах чинного законодавства України.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Балаклійському районі Харківської області, як особа переміщена з тимчасово окупованої території України, з 01.12.2014 по 05.12.2015 на підставі особистої заяви та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05.12.2014 № 6301003766, виданої управлінням соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації.

Крім того позивач, як особа переміщена з тимчасово окупованої території України, перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати в Чугуївському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області з 01.03.2018 по 30.09.2018 на підставі особистої заяви та довідки від 18.09.2017 № 0000332899, виданої управлінням соціального захисту населення Чугуївської районної адміністрації, про фактичне місце проживання у Чугуївському районі.

З 01.10.2018 виплати позивачу - ОСОБА_1 , були припинені відділенням на підставі протоколу від 11.10.2018 № 42 Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Чугуївського району Харківської області, згідно якого фактичне місце мешкання не підтверджено.

З 01.02.2019 щомісячні виплати позивачу були продовжені відділенням на підставі особистої заяви від 14.02.2019, довідки від 18.09.2017 № 6323-8694 та протоколу комісії від 14.02.2019 № 7.

Позивач, вбачаючи у невиплаті заборгованості зі щомісячних страхових виплат за періоди з 06.12.2015 по 28.02.2018 та з 01.10.2018 по 31.01.2019 порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Порядок та умови надання страхових виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням визначений Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. №1105 (далі - Закон №1105).

Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1105 визначено, що особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Такі особливості були врегульовані постановами Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509 «Про затвердження Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції» та №531 «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706 (далі - закон №1706), Порядком надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014 р. №20 (далі - Порядок №20).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. №1706 внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 того ж закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно абз. 2 ч. 8 ст. 4 Закону №1706 (у редакції, чинній станом на дату видачі довідки Позивачу) термін дії довідки становить 6 місяців з моменту її видачі. У випадку продовження дії обставин, що визначені у статті 1 цього Закону, термін дії такої довідки може бути продовжено на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа має повторно звернутися за фактичним місцем свого проживання до відповідного структурного підрозділу відповідної місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення.

Відповідно до п. 2 розділу І Порядку №20 особи, які тимчасово переміщені, мають право на призначення та/або продовження раніше призначених страхових виплат, страхових витрат на медичну та соціальну допомогу відповідно до Закону №1105 безпосередньо в робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - робочі органи виконавчої дирекції Фонду) за фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, за формою, наведеною в додатку до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі -Закон 1706).

Згідно п. 2 розділу III Порядку №20 у разі звернення особи, яка тимчасово переміщена, з документами, зазначеними у пункті 1 цього розділу, робочий орган виконавчої дирекції Фонду не пізніше десяти робочих днів приймає рішення про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати, яке оформлює своєю постановою про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати на строк дії довідки про взяття на облік, але не більше строку, на який особа має право на страхові виплати.

Суд зазначає, що на підставі поданих документів відповідно до вищезазначених вимог законодавства відповідачем ОСОБА_1 була продовжена щомісячна страхова виплата як внутрішньо переміщеній особі до м. Балаклія Харківської області на строк по 05.12.2015 року включно, тобто на до закінчення терміну дії довідки № 6301003766 від 05.12.2014 року.

Як вже було встановлено судом вище, у березні 2018 року ОСОБА_1 був прийнятий на облік до Чугуївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (далі - Чугуївське відділення) на підставі заяви та довідки від 18.09.2017 року №0000332899 про взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи до смт. Новопокровка Чугуївського району Харківської області, постановою від 04.06.2018 року №2016/5483/6844/26 щомісячна страхова виплата була продовжена з 01.03.2018 року.

11.10.2018 року на засіданні районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (протокол №42) відповідачем було прийняте рішення про припинення ОСОБА_1 державних соціальних виплат.

Підпунктом 2 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 (далі -Порядок №365), встановлено, що у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються.

Частиною 1 статті 46 Закону України №1105 встановлений перелік підстав для припинення страхових виплат і надання соціальних послуг, серед яких є п. 6 - в інших випадках, передбачених законодавством.

Тобто, законодавцем передбачена можливість припинення страхових виплат і у випадках, прямо не зазначених у частині 1 статті 46 Закону №1105.

Положення п. 6 ч. 1 ст. 46, п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1105, ст. 1 та 4 Закону №1706, п. 1 розділу 3 Порядку №20 та пп. 2 та 4 п. 12 Порядку №365 кореспондуються між собою та у сукупності надають достатню, законну та обґрунтовану підставу для припинення Позивачу страхових виплат у випадку відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання.

На вказаній підставі постановою від 17.10.2018 року №2016/5483/6844/27 позивачу з 01.10.2018 року були припинені щомісячні страхові виплати.

14.02.2019 року ОСОБА_1 знову звернувся до Чугуївського відділення із заявою про продовження щомісячних страхових виплат.

Позивач був прийнятий на облік та постановою від 22.02.2019 року №2016/5483/6844/28 йому були продовжені щомісячні страхові виплати з 01.02.2019 року.

Окрім іншого судом встановлено, що відповідно до листа Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 25.11.2021 року № 02-14-4098 позивачу не виплачувались та не нараховувались страхові виплати за періоди з 06.12.2015 по 28.02.2018 та з 01.10.2018 по 31.01.2019, а отже у відповідача відсутня заборгованість перед позивачем за оскаржувані періоди.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (м-н Конституції, буд. 1, Палац Праці, 3 під., 4 п, м. Харків,61200) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.