Постанова № 10356404, 06.07.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2010
Номер справи
2а-2588/10/2370
Номер документу
10356404
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2588/10/2370 06.07.2010 р. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гаврилюка В. О.,

секретар судового засідання Хоменко О. О.,

за участю представників:

позивача Чумак В. В.,

відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Уманського районного центру зайнятості до державного підприємства “Родниківка” про стягнення штрафних санкцій,

встановив:

Уманським районним центром зайнятості подано позов про стягнення з державного підприємства “Родниківка” штрафу в розмірі 850 грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що за порушення вимог статті 8 Закону України “Про зайнятість населення”, а саме за використання праці іноземця без дозволу державної служби зайнятості, до відповідача застосований штраф в розмірі 850 грн., який відповідачем не сплачений.

В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не зявився, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив розглянути справу без його участі на підставі наданих документів.

Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.

Державне підприємство “Родниківка”, як субєкт господарювання юридична особа, ідентифікаційний код 00487195, зареєстрований Уманською районною державною адміністрацією Черкаської області 16.08.2001р.

Згідно повідомлення від 26.12.2006р. відповідач взятий на облік Уманським районним центром зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Спеціальним законом, який визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю, є Закон України “Про зайнятість населення” від 1 березня 1991 року № 803-XII (далі Закон № 803-XII).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 803-XII зайнятість - це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Зайнятість населення, що проживає на території України, забезпечується державою шляхом проведення активної соціально-економічної політики, спрямованої на задоволення його потреб у добровільному виборі виду діяльності, стимулювання створення нових робочих місць і розвитку підприємництва.

Згідно ст. 6 Закону № 803-XII відносини зайнятості в Україні регулюються цим Законом та іншими законодавчими актами України, прийнятими відповідно до цього Закону. Якщо міжнародним договором або угодою, укладеними Україною, встановлено інші правила, ніж передбачені законодавством про зайнятість в Україні, то застосовуються правила міжнародних договорів і угод. Законодавство про зайнятість поширюється на постійно проживаючих в Україні іноземних громадян і осіб без громадянства, якщо інше не передбачено законодавством України.

Частинами 1, 4 статті 18 Закону № 803-XII передбачено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування; у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.

Відповідно до п. 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 р. № 47 (далі Положення), інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.

Згідно абз. 2 п. 5, абз. 1 пп. “а”, пп. “д” п. 6, Положення основними завданнями інспекції є здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями законодавства про зайнятість; інспекція відповідно до покладених на неї завдань: проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями; здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.

Судом встановлено, що головним спеціалістом інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості з відома директора та у присутності головного бухгалтера проведена планова перевірка додержання законодавства про зайнятість населення державного підприємства “Родниківка” в ході якої встановлено, зокрема, що на підприємстві з 17.12.1998р. по 13.12.2001р., з 28.03.2003р. по 21.11.2007р., з 04.03.2008р. працювала і працює гр. ОСОБА_2, яка є громадянкою Російської Федерації, отримала посвідку на постійне проживання в Україні 25.05.2007р.

Результати перевірки зафіксовані в акті № 39 від 23.12.2009р., з актом перевірки директор відповідача ознайомлений, один екземпляр акту він отримав.

На підставі зазначеного акту позивачем винесено припис в якому зазначено, зокрема, відповідачу в десятиденний термін надати обґрунтування використання праці гр. ОСОБА_2 до 25.05.2007р.

30.03.2010р. за № 10 начальником інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості на підставі акту № 39 від 23.12.2009р., припису № 39 від 23.12.2009р. складено акт про порушення вимог статті 8 Закону України “Про зайнятість населення”, а саме встановлено, що у відповідача відсутні правові підстави для використання праці громадянки ОСОБА_2 без дозволу державної служби зайнятості, а також запропоновано державному підприємству “Родниківка” в десятиденний термін сплатити штраф в розмірі 850 грн.

Акт № 10 від 30.03.2010р. отриманий відповідачем 06.04.2010р., проте станом на день подання позову зазначений в ньому штраф не сплачений.

Частиною 4 статті 8 Закону № 803-XII (в редакції станом на 25.05.2007р.) передбачено, що у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості України з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у пятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Ці кошти спрямовуються до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до пп. “г” п. 8 Положення інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України “Про зайнятість населення” і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.

За вказаних обставин, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства “Родниківка” (20324, Черкаська область, Уманський район, с. Родниківка, вул. Гагаріна, 1Б, ідентифікаційний код 00487195) на користь Уманського районного центру зайнятості (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Воїнів-інтернаціоналістів, 1, ідентифікаційний код 21368537) штраф в розмірі 850 (вісімсот пятдесят) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова складена в повному обсязі 12.07.2010р.

СуддяВ.О. Гаврилюк