Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
22 лютого 2022 р. справа № 520/25919/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку спрощеного провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа: Пенсійний фонд України, про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії -
встановив:
Позивач, ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, громадянин), у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у період, з дня перерахування пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% за займаною посадою в листопаді 2017 року, проведеного ГУ ПФУ в Харківській області, на виконання постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 06.10.2017 року № 623/1875/17 по день перерахунку його пенсії у розмірі 86% за займаною посадою в серпні 2018 року, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 року по справі № 820/918/18; 2) враховуючи, що внаслідок протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, пенсія ОСОБА_1 переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018р., що позбавляє його права на отримання щомісячної доплати до пенсії за абзацом першим п.1 Постанови КМУ від 14.07.21р за №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до абзацу першого п.1 Постанови КМУ від 14.07.21р за №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та зобов`язання ГУ ПФУ в Харківській області провести виплату різниці між отримуваною пенсією ОСОБА_1 з врахуванням Постанови КМУ від 14.07.21р за №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та перерахованою на підставі абзацу першого п.1 цієї постанови за весь період її дії.
Аргументуючи ці вимоги, зазначив, що має право на щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 гривень, але дана доплата не призначена унаслідок протиправної бездіяльності пенсійного органу.
Відповідач, Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з поданим позовом не погодився. Зазначив, що підстави для виплати щомісячної доплати в сумі 2000 гривень згідно постанови КМУ №713, у пенсійного органу відсутні, оскільки основний розмір пенсії позивача при перерахунку пенсії у 2018 році згідно рішення суду збільшився на 1150,46 грн., тому ОСОБА_1 виплачується щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови КМУ №713 від 14.07.2021 в розмірі 849,54 грн.
У відповіді на відзив позивач посилався на те, що перерахунок пенсії у серпні 2018 року згідно рішення суду відбувся з вини пенсійного органу, а отже, він має право на щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 гривень
Період відпустки з 28.12.2021р. по 31.12.2021р., з 01.01.2022р. по 06.01.2022р., з 25.01.2022р. по 26.01.2022р., вихідні та святкові дні з 25.12.2021р. по 27.12.2021р., з 07.01.2022р. по 09.01.2022р., знаходження на лікарняному з 10.01.2022р. по 14.01.2022р., з 01.02.2022р. по 11.02.2022р. зумовили розгляд справи по суті 22.02.2022р.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом установлено, що заявник - ОСОБА_1 проходив публічну службу в органах та підрозділах органів внутрішніх справ України, звідки був звільнений у відставку з посади начальника ізолятора тимчасового тримання при Ізюмському МРВ УМВСУ в Харківській області у спеціальному званні "майор міліції", з 06.11.1995 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Пенсію призначено у розмірі 86% грошового забезпечення (вислуга років - 32).
З 01.01.2016р. заявник набув право на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії у порядку ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв"язку із підвищенням поточного грошового забезпечення діючим поліцейським Національної поліції України.
У добровільному порядку терорганом системи ПФУ не було прийнято рішення про перерахунок пенсії заявника з 01.01.2016р.
Постановою Ізюмського міськрайнного суду Харківської області від 06.10.2017 по справі №623/1875/17 (залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного суду від 13.11.2017) було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.01.2016 перерахувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.
У грудні 2017р. позивачу з 01.01.2016 було проведено перерахунок пенсії на виконання указаного рішення суду.
Сума пенсії позивача до виплати після проведеного перерахунку з 01.01.2016 склала - 5.033,27 грн.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) пенсійним органом з 01.01.2016 року здійснено перерахунок пенсії заявника з розміру грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Перерахунок проведено з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, яку надано ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, що підтверджено листом від 28.01.2021р. №835-17781/О-02/8-2000/21.
Пенсію обчислено в розмірі 70% із грошового забезпечення у сумі 7.071,36грн., тому основний розмір пенсії після цього перерахунку склав 4.949,95 грн., але з урахуванням вимог ст.63 Закону №2262 заявник продовжив отримувати пенсію у попередньому розмірі - 5.033,27 грн.
Вказані обставини визнані пенсійним органом в листі від 28.10.2021р. №31450-31963/О-03/8-2800/21.
У подальшому, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 року по справі №820/918/18 (набрало законної сили 11.04.2019 року) було визнано протиправною діяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 , щодо зменшення основного розміру пенсії з 86% грошового забезпечення за займаною посадою до 70%; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за основним розміром пенсії у 86% грошового забезпечення за займаною посадою.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.01.2019 року по справі №520/11784/18, зокрема, стягнуто з Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 з 01.01.2016 року по 31.10.2018 року різницю між виплаченою пенсією у 70% та основним розміром у 86% грошового забезпечення за займаною посадою.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З наданих матеріалів пенсійної справи №10018622 встановлено, що з 01.01.2016 року пенсійним органом проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 86% з 01.01.2016р.
Отже, право на отримання пенсії в розмірі 86% грошового забезпечення поліцейського за прирівняною посадою заявник набув станом на 01.01.2016 року, у добровільному порядку це право заявника терорганами системи ПФУ із результатом збільшення розміру пенсії не реалізовувалось, допущені суб"єктом владних повноважень помилки були виправлені судовими актами у справах №623/1875/17 та №820/918/18.
Сторонами справи не заперечується, що перерахунок пенсії з 01.01.2016 року в розмірі 86% грошового забезпечення за займаною посадою пенсійним органом проведено у серпні 2018 року на виконання згаданих рішень судів, після чого основний розмір пенсії позивача з 01.01.2016 року склав - 6.183,73 грн. (86% грошового забезпечення).
З 01.07.2021 року згідно з постановою КМУ від 14.07.2021р. №713 заявнику встановлено щомісячну доплату в сумі 849,54 гривень.
Вказані обставини підтверджуються висновком про призначення пенсії та перерахунком пенсії заявника.
За зверненням заявника стосовно нарахування та виплати щомісячної доплати в сумі 2000 гривень згідно постанови КМУ від 14.07.2021р. №713, листом від 28.10.2021р. №31450-31963/О-03/8-2800/21 пенсійним органом повідомлено про встановлення заявнику щомісячної доплати на виконання постанови КМУ від 14.07.2021р. №713.
Не погодившись із відповідністю закону владних волевиявлень пенсійного органу з приводу встановлення щомісячної доплати згідно постанови КМУ від 14.07.2021р. №713 не у розмірі 2.000,00 грн., заявник ініціював даний спір.
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Право громадян на соціальний захист проголошено ст.46 Конституції України, а п.6 ч.1 ст.92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України і з 01.01.2004р. таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення".
У силу дії норми ст. 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, порядок соціального захисту у формі пенсійного забезпечення військовослужбовців, звільнених зі служби у відставку, унормовано, насамперед, приписами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі за текстом - Закон № 2262-XII).
14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" відповідно до якої з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановлено наступне.
"Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
2. Установити, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.".
Із приписів п.1 означеного акту права випливає, що доплата у розмірі 2.000,00грн. стосується пенсій, призначених до 01.01.2018р., розмір яких обчислений у порядку ст.ст.13, 21, 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із грошового забезпечення станом до 01.01.2018р. та які не перераховувались після 01.03.2018р.
Суд вважає, що за кореспонденцією ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" розмір раніше призначеної пенсії громадянина підлягає перерахунку у разі настання чітко обумовленої законом підстави - або збільшення поточної винагороди за працю діючого публічного службовця у співставних умовах, або виникнення потреби у виправленні минулих помилок/дефектів/вад/недоліків реалізації управлінської функції суб`єктом владних повноважень, або подання особою нових документів, котрі впливають на розмір пенсії.
Указані фактори є приводами для вчинення органом публічної адміністрації управлінського волевиявлення стосовно обчислення нового розміру пенсії у формі рішення.
У випадку вчинення органом публічної адміністрації бездіяльності чи відмови у проведенні перерахунку пенсії ст.ст.55, 124-129 Конституції України визначений правовий механізм захисту у вигляді судового контролю за функціонуванням суб"єкта владних повноважень.
При цьому, ані календарна дата діяння чи рішення пенсійного органу, ані календарна дата виконання рішення суду, постановленого на захист порушеного права громадянина на належне соціальне забезпечення у розумінні ч.1 постанови КМУ від 14.07.2021р. не можуть бути кваліфіковані у якості дати перерахунку пенсії, позаяк цією датою є календарна дата (день) минулого часу, з якого відбувається перерахунок пенсії.
У ході розгляду спору судом достеменно встановлено, що у спірних правовідносинах пенсію заявнику вперше призначено з 06.11.1995 року у розмірі 86% грошового забезпечення (вислуга років - 32).
На виконання постанови Ізюмського міськрайнного суду Харківської області від 06.10.2017 по справі №623/1875/17 у грудні 2017 позивачу з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, розмір якої склав - 5033,27 грн.
В подальшому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) пенсійним органом з 01.01.2016 року здійснено перерахунок пенсії заявника з розміру грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Пенсію обчислено в розмірі 70% грошового забезпечення - 7071,36 грн. і тому основний розмір пенсії склав - 4.949,95 грн., однак відповідно до ст. 63 Закону №2262 заявник продовжив отримувати пенсію у попередньому розмірі - 5.033,27 грн.
У подальшому, на виконання рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 року по справі №820/918/18 у серпні 2018 року пенсійним органом проведено перерахунок пенсії заявнику у розмірі 86% з 01.01.2016р.
Отже, право на отримання пенсії в розмірі 86% грошового забезпечення заявник набув станом на 01.01.2016 року.
Станом на 01.01.2016 року пенсію перераховано з 5.033,27 грн. (70% від розміру грошового забезпечення) до 6183,73 грн. (86% від розміру грошового забезпечення).
Основний розмір пенсії позивача з 01.01.2016 року становить 6.183,73 грн. (86% грошового забезпечення).
Відтак, слід дійти висновку про те, що після 01.01.2016 року основний розмір пенсії позивача не перераховувався та не переглядався.
Станом на 01.07.2021 року згідно постанови КМУ від 14.07.2021р. №713 заявнику встановлено щомісячну доплату в сумі 849,54 гривень.
Отже, відповідачем не заперечується того, що заявник відноситься до кола осіб, на які розповсюджуються положення постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Проте, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, заявнику не встановлено, а встановлено лише в сумі 849,54 гривень.
Водночас, відповідач зазначає про здійснення перерахунку розміру пенсії позивача на підставі Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 року по справі №820/918/18 після 01.03.2018р. (у серпні 2018р.), а тому до спірних правовідносин застосовується п.3 ч.1 Постанови КМУ № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Суд не погоджується з вказаними доводами пенсійного органу та вважає, що до спірних відносин встановлення щомісячної доплати у вигляді різниці між сумою підвищення та сумою 2000 грн. є незастосованим, оскільки у спірних відносинах юридичне значення має не підстава перерахунку пенсії (власне рішення пенсійного органу або рішення суду), а саме календарна дата, коли громадянин набув право на перерахунок пенсії, що в даному випадку відбулось - 01.01.2016 року.
З урахуванням того, що перерахунок пенсії позивача здійснювався станом на 01.01.2016р., з моменту коли заявник набув право на такий перерахунок, застосуванню підлягає п.1 ч.1 постанови КМУ № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» - виплата щомісячної доплати в розмірі 2.000,00грн.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб`єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, а тому суд вважає за необхідне обтяжити пенсійний орган обов`язком провести з 01.07.2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до абзацу першого п.1 Постанови КМУ від 14.07.21р за №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», здійснивши виплату різниці пенсії з 01.07.2021 року.
Вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у період, з дня перерахування пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% за займаною посадою в листопаді 2017 року, проведеного ГУ ПФУ в Харківській області, на виконання постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 06.10.2017 року № 623/1875/17 по день перерахунку його пенсії у розмірі 86% за займаною посадою в серпні 2018 року, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.18 року по справі № 820/918/18, задоволенню не підлягають, оскільки задоволення в цій частині позовних вимог не призведе до повного та ефективного захисту порушеного права позивача.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов - задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження - майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) провести з 01.07.2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до абзацу першого п.1 Постанови КМУ від 14.07.21р за №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», здійснивши виплату різниці пенсії з 01.07.2021 року.
Позов у решті вимог - залишити без задоволення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження - майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Роз`яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).
СуддяО.В. Старосєльцева