Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/11763/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач, пенсійний орган) про визнання протиправними дії щодо відмови у здійсненні доплати належної їй пенсії згідно рішення про призначення пенсії 032350004465 в розмірі 2674,73 грн з моменту призначення пенсії - 08 квітня 2019 року до 29 травня 2021 року із врахуванням вже виплачених сум; зобов`язати відповідача здійснити доплату належної їй пенсії згідно рішення про призначення пенсії 032350004465 в розмірі 2674,73 гри. з моменту призначення пенсії - 08 квітня 2019 року до 29 травня 2021 року із врахуванням вже виплачених сум, що становить 25496,55 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 08 квітня 2019 року перебуває на обліку в органах ПФУ як одержувач пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно рішення ПФУ 032350004465 розмір призначеної позивачу пенсії становить 2674,73 грн.
Зазначений розрахунок був проведений на підставі поданих ОСОБА_1 до уповноваженого органу документів, зокрема довідки №21 про заробітну плату для обчислення пенсії від 18 квітня 2019 року, однак з травня 2019 по червень 2021 року позивач отримувала мінімальний розмір пенсії.
Уповноваженими особами ПФУ при подачі документів для призначення пенсії було повідомлено про необхідність проведення перевірки даних довідки №21 про заробітну плату для обчислення пенсії від 18 квітня 2019 року, однак управління контрольно- перевірочної роботи ГУ ПФУ у Волинській області позапланову перевірку достовірності даних вказаної довідки здійснено на підставі направлення лише від 19 січня 2021 року № 111/КПР.
Відділом перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення отримано довідку від 28 січня 2021 №121/2 про результати проведення позапланової перевірки достовірності наданих документів для призначення пенсій та довідку про заробіток від 29 січня 2021 року №271, видану підприємством «Амексім» з врахуванням виявлених невідповідностей.
На підставі заяви позивача здійснено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробіток від 29 січня 2021 року №271
Такі дії ПФУ у Волинській області ОСОБА_1 уважає незаконними, з тих підстав, що згідно рішення ПФУ 032350004465 розмір призначеної пенсії становить 2674,73 грн, однак їй виплачувався мінімальний розмір пенсії.
Із відповідною заявою про зарахування невиплачених сум пенсії в розмірі 2674,73 грн. відповідно до рішення ПФУ 032350004465, позивач звернулась до Головного управління ПФУ у Волинській області, проте останній відмовив у здійсненні перерахунку з посиланням на ті обставини, що до довідки №21 від 18 квітня 2019 року, яка подавалась до заяви від 22 квітня 2019 року про призначення пенсії, не було подано первинних документів.
Позивач звертає увагу, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 18 квітня 2019 року №21 містить посилання назв первинних документів, на підставі яких була видана довідка, відомості, де знаходяться документи для проведення перевірки, у разі необхідності, зазначена довідка разом із іншими документами була взята відповідачем для розрахунку пенсії позивача та прийнято рішення 032350004465 про призначення пенсії в розмірі 2674,73 грн, починаючи з 08 квітня 2019 року, однак до проведення пенсійним органом перевірки, виплачувалась пенсія у мінімальному розмірі.
Уважає, що відповідачем порушено її права на соціальний захист в старості, з огляду на що просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
У відзиві на позовну заяву від 17 грудня 2021 року №0300-0902-7/53063 відповідач позовних вимог не визнав, мотивуючи тим, що 22 квітня 2021 року позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Пенсія позивачу була обчислена з урахуванням страхового стажу 28 років 05 місяців 10 днів та середньомісячного заробітку 4184,99 грн, обчисленого за період роботи з 01 липня 2000 року по 30 квітня 2008 року із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2016 - 2018 роки 6188,89 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,67621). Станом на 08 квітня 2019 року розмір пенсії складає 1497,00 грн.
В результаті проведеної відповідачем позапланової перевірки підприємства «Амексім» з питань дотримання вимог законодавства щодо достовірності поданих відомостей для призначення пенсії, у довідці від 18 квітня 2019 року №21 виявлено розбіжності у сумах, відображених у первинних документах.
Підприємством «Амексім» за результатами перевірки видано нову довідку від 29 січня 2021 року про заробітну плату для обчислення пенсії позивачу за період з 01 липня 1995 року по 30 червня 2000 року.
Зазначає, що у разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо і усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Заяву про проведення перерахунку пенсії із застосуванням довідки про зарплату за 60 календарних місяців №271 від 29 січня 2021 року подано позивачем 29 квітня 2021 року, відповідно перерахунок розміру пенсії проведено з 01 травня 2021 року.
Оскільки довідка про заробіток позивача від 29 січня 2021 року №271, яка відповідає первинним документам, отримана пізніше трьох місяців з дати подання про призначення пенсії, провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням згаданої довідки з дня призначення пенсії, немає підстав.
Наголошує, що відповідно до норм чинного законодавства органом, що призначає пенсію є Пенсійний фонд України (його територіальні органи). Саме органи Пенсійного фонду обчислюють розмір пенсії відповідно до положи статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням індивідуального стажу та заробітку пенсіонера.
Отже, здійснити обраховану позивачем самостійно доплату з 08 квітня 2019 року з урахуванням виплачених сум в розмірі 25496,55 грн немає законних підстав.
З наведених підстав ГУ ПФУ у Волинській області просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 37-38).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України (арк. спр. 31).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2021 року вирішено судовий розгляд даної справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 КАС України (арк. спр. 34).
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 25 червня 2019 року серії НОМЕР_2 (арк. спр. 8)..
Так, згідно із рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 03 травня 2019 року №0032350004465 ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 08 квітня 2019 року в розмірі 2674,73 грн (арк. спр. 12, 39).
ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу із заявою від 29 квітня 2021 року про перерахунок пенсії з підстав зміни надбавки (надання нової довідки про заробітну плату після проведення перевірки, довідка в ЕПС) (арк. спр. 9-10).
Окрім того, позивач звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 20 серпня 2021 року, в якій просила здійснити доплату належної їй пенсії в розмірі 2674,73 гри. з моменту призначення пенсії - 08 квітня 2019 року із врахуванням вже виплачених сум (арк. спр. 15).
За результатами розгляду вказаної заяви відповідач листом від 14 вересня 2021 року №9841-9959/П-02/8-03200/21 повідомив, що пенсія позивачу була обчислена з урахуванням страхового стажу 28 років 05 місяців 10 днів та середньомісячного заробітку 4184,99 грн, обчисленого за період роботи з 01 липня 2000 року по 30 квітня 2008 року із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2016 - 2018 роки 6188,89 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,67621). Станом на 08 квітня 2019 року розмір пенсії складає 1497,00 грн.
В результаті проведеної відповідачем позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо достовірності поданих відомостей для призначення пенсії, у довідці від 18 квітня 2019 року №21 виявлено розбіжності у сумах, відображених у первинних документах.
Заяву про проведення перерахунку пенсії із застосуванням довідки про заробітну плату за 60 календарних місяців №271 від 29 січня 2021 року подано позивачем 29 квітня 2021 року, відповідно перерахунок розміру пенсії проведено з 01 травня 2021 року (арк. спр. 16-17).
ОСОБА_1 не погоджуючись із відмовою пенсійного органу у здійсненні доплати належної їй пенсії в розмірі 2674,73 грн з моменту призначення пенсії - 08 квітня 2019 року до 29 травня 2021 року із врахуванням вже виплачених сум, звернулася із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантоване право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Закон №1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України (стаття 81 Закону №1788-ХІІ).
Відповідно до частин першої, третьої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Статтею 56 Закону №1788-ХІІ визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; військова служба; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації.
Відповідно до частин першої, другої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Як установлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 08 квітня 2019 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка призначена в розмірі 2674,73 грн (арк. спр. 12, 39).
За змістом абзацу першого частини другої статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 40 Закону 1058-IV визначено, що для обчисленні враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердженні про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь - які 60 календарних страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до пункту 4.2 Розділу IV Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.
Пунктом 1.9. розділу І Порядку №22-1, передбачено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Частиною третьою статті 44 Закону 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в інших випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність їх відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному йому страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Для підтвердження зазначених даних у довідці про заробітну плату органи Пенсійного фонду України можуть приймати засвідчені в установленому порядку копії первинних документів (особових рахунків), на підставі яких видано довідку.
Як установлено судом, в результаті проведеної відповідачем позапланової перевірки підприємства «Амексім» з питань дотримання вимог законодавства щодо достовірності поданих відомостей для призначення пенсії, у довідці №21 від 18 квітня 2019 року виявлено розбіжності у сумах, відображених у первинних документах.
Підприємством «Амексім» за результатами перевірки видано нову довідку від 29 січня року 2021 про заробітну плату для обчислення пенсії позивачу за період з 01 липня 1995 року по 30 червня 2000 року.
У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону №1058. Зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо і усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Заяву про проведення перерахунку пенсії із застосуванням довідки про заробітну плату за 60 календарних місяців від 29 січня 2021 року №271 подано позивачем 29 квітня 2021 року, відповідно, на думку суду, перерахунок розміру пенсії правомірно проведено пенсійним органом проведено з 01 травня 2021 року.
Окрім того, оскільки довідка про заробіток позивача від 29 січня 2021 року №271, яка відповідає первинним документам, отримана пізніше трьох місяців з дати подання про призначення пенсії, провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням згаданої довідки з дня призначення пенсії, немає підстав.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З урахуванням наведеного, на думку суду, відсутні правові підстави визнавати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у здійсненні доплати належної позивачу з моменту призначення пенсії, оскільки із заявою про перерахунок такої пенсії ОСОБА_1 звернулася лише 29 квітня 2021 року.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 21 лютого 2022 року.