Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2022 року м. Київ № 640/7280/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до проГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368), яка полягає в неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії:
в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18076, у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 27 грудня 2019 року, з 15 січня 2019 року;
в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18093, у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 29 квітня 2020 року, з 1 січня 2020 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням її розміру, визначеного як 70 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження її максимального розміру, з 15 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18076;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКГТП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням її розміру, визначеного як 70 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження її максимального розміру, з 1 січня 2020 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18093, до наступного перерахунку пенсії на умовах та відповідно до законодавства;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) нарахувати та одноразово (однією сумою) здійснити виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії за 2019-2020 роки; подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення в порядку статті 382 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач вважає, що в нього виникло право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб; які мають право на пенсію за Законом (відповідно до частини четвертої статті 63 Закону), а також з урахуванням відповідного окладу за посадою, військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що входять до складу грошового забезпечення позивача та викладені в довідках (див. додатки 4 і 5), згідно з частиною третьою статті 43 Закону).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі № 640/7280/21 та запропоновано відповідачу в п`ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали надати суду відзив на позовну заяву.
Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву стверджує про відсутність підстав для задоволення позову. Зазначає, що нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими проводилися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, після дати набрання рішенням Окружного адміністративного суду України від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 законної сили не приймалося. У зв`язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови № 103, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах. У зв`язку із скасуванням пунктів І, 2 постанови № 103 неможливо здійснити жодні перерахунки. У зв`язку з викладеним, зазначає, що відповідач діяв правомірно при проведенні перерахунку пенсії позивачу оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України № 2262-ХІІ, Постанови № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 29.01.2020).
Від позивача, через канцелярію суду, надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої він зазначає, що Позивач, маючи всі правові підстави для перерахунку пенсії (постанови Кабінету Міністрів України від 10.01.2019 № 3 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 718 та від 30 серпня 20І7 р. №704» та від 15.01.2020 № 16 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15», лист Адміністрації Державної прикордонної служби України до Пенсійного фонду України від 17.10.2019 р. № 1671 (таємно), довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.11.2019 № 11/18076, від 06.04.2020 № 11/18093), звертався із відповідними заявами від 02.03.2019 року, від 27.12.2019 року та від 29.04.2020 року до ГУ ПФУ у м. Києві. Копії зазначених документів долучені до позовної заяви у справі № 640/7280/21. За таких обставин, враховуючи вищенаведеяе, відповідач протиправно не провів Позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, з врахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 15.01.2019 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що входять до складу грошового забезпечення Позивача та викладені в довідках Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.11.2019 № 11/18076, від 06.04.2020 № 11/18093.
Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття спрощеного позовного провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Відповідно до розрахунку пенсія призначена (обчислена) з 30.12.2014 і становить:
посадовий оклад (ПО) у розмірі: 9590,00 грн.;
оклад за військовим званням (ОВЗ) «полковник» у розмірі: 1480,00 грн.;
процентна надбавка за вислугу років, 50% від (ПО+ОВЗ) у розмірі: 5535,00 грн.;
сума грошового забезпечення для обчислення пенсії: 16605, 00 грн.;
основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі: 11623,50 грн.
Позивач завернувся 02.03.2019 до відповідача із заявою в електронній формі на веб-портал Пенсійного фонду України про перерахунок раніше призначеної йому пенсії у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення - окладу за посадою (заступник керівника розвідувального органу), яку він займав до звільнення з військової служби.
Відповідач листом від 23.05.2019 № 110287/02 відмовив позивачу в перерахунку раніше призначеної йому пенсії у зв`язку з невизначенням в постанові Кабінету Міністрів України від 10 січня 2019 року № 3 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 718 та від 30 серпня 2017 року № 704» умов проведення перерахунку пенсій, а також неможливістю реалізації Пенсійним фондом України подання заяв в електронній формі на перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Адміністрацією Державною прикордонної служби позивачу видано довідку від 25.11.2019 № 11/18079 про розмір грошового забезпечення за посадою заступника начальника Управління - начальника інформаційно-аналітичного відділу Центрального апарату Управління інформації (заступника керівника розвідувального органу) Адміністрації Державної прикордонної служби України - з 15 січня 2019 року.
Відповідно до довідки від 25.11.2019 № 11/18076, розмір грошового забезпечення з 15 січня 2019 року:
посадовий оклад у розмірі 20020,00 грн.;
оклад за військовим званням «полковник» у розмірі 1480,00 грн.;
надбавка за вислугу років, 50% від (ПО+ОВЗ) у розмірі 10750,00 грн.;
надбавка за інтенсивність служби, 100% ПО у розмірі 20020,00 грн.;
надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, 15% від ПО у розмірі 3003,00 грн.;
премія, 28,60% від ПО у розмірі 5725,72 грн.
Всього: 60998,72 грн.
Позивач завернувся до відповідача із листом-заявою від 27.12.2019 з вимогою здійснити перерахунок і виплату пенсії, починаючи з 15 січня 2019 року та надав довідку від 25.11.2019 № 11/18076, як додатковий документ, який дає право на підвищення пенсії.
Відповідач листом від 20.01.2020 №2600-0312-8/1648 відмовив позивачу в перерахунку раніше призначеної йому пенсії у зв`язку з відсутністю надходження повідомлення від Міністерства соціальної політики України про підстави для проведення перерахунку пенсій та відсутністю правових підстав для проведення перерахунку пенсій згідно із наданою довідкою.
Адміністрацією Державною прикордонної служби України видано позивачу довідку від 06.04.2020 № 11/18093 про види і розмір грошового забезпечення за посадою заступника начальника Управління - начальника інформаційно-аналітичного відділу Центрального апарату Управління інформації (заступника керівника розвідувального органу) Адміністрації Державної прикордонної служби України) як додатковий документ, який дає право на підвищення пенсії, - з 1 січня 2020 року.
Відповідно до довідки від 06.04.2020 № 11/18093, розмір грошового забезпечення з 1 січня 2020 року є таким:
посадовий оклад у розмірі 26500,00 грн.;
оклад за військовим званням «полковник» у розмірі 1480,00 грн.;
надбавка за вислугу років, 50% від (ПО+ОВЗ) у розмірі 13990,00 грн.;
надбавка за інтенсивність служби, 100%) ПО у розмірі 26500,00 грн.;
надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, 15% від ПО у розмірі 3975,00 грн.;
премія, 47,30%) від ПО у розмірі 12534,50 грн.
Всього: 84979,50 грн.
Позивач звернувся до відповідача із листом-заявою від 29.04.2020 року про перерахунок йому пенсії, починаючи з 15 січня 2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.11.2019 № 11/18076 і з 01 січня 2020 року - на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.04.2020 № 11/18093, у зв`язку зі зміною розмірів грошового забезпечення за посадою (заступник керівника розвідувального органу), яку він займав до звільнення з військової служби.
Відповідач листом від 05.05.2020 № 2600-0312-8/54848 відмовив позивачу в перерахунку раніше призначеної йому пенсії у зв`язку з відсутністю повідомлень від Міністерства соціальної політики України про підстави для проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а також відсутністю правових підстав для проведення перерахунку пенсій згідно з наданими довідками.
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його законні права та інтереси, звернувся до суду із даним позовом.
Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх у сукупності, суд бере до уваги наступне.
Частиною третьою статті 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Щодо позовних вимог в частині визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, яка полягає в неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 пенсії:
в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18076, у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 27 грудня 2019 року, з 15 січня 2019 року;
в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18093, у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 29 квітня 2020 року, з 1 січня 2020 року, суд зазначає наступне.
На час проведення перерахунку пенсії позивачу пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 було встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
- з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
- з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Так, під час проведення перерахунку пенсії позивача та встановлення поетапності виплати підвищення пенсії Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві діяло у відповідності до приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, яка на той час була чинною.
Отже, на час проведення перерахунку пенсії позивачу відповідач керувався чинними на той час приписами законодавства.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.
Відтак, дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії за рахунок виплати 50 % суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року та 75 % з 01 січня 2019 року до 05 березня 2019 року не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок за вказаний період проведено на виконання постанови № 103, чинної до 05 березня 2019 року.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 11.03.2020 по справі № 160/3586/19.
На думку позивача, перерахунок та виплату його пенсії було здійснено без урахування з 15 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення № 11/18076 від 25.11.2019 та з 1 січня 2020 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення № 11/18093 від 06.04.2020.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обов`язок щодо нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Відповідно до вимог частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання частини 4 статті 63 вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України 13 лютого 2008 року прийнято Постанову № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок № 45).
Пунктами 1-3 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, аналіз вказаних вище норм законодавства свідчить про те, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій Пенсійним фондом проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на підставі повідомлення відповідними органами (п. 1 Порядку № 45) та надання вказаними органами відповідних довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.
Тобто перерахунок пенсій у визначеному вище порядку здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
При цьому, згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13) про правильне застосування статей 49 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Разом з цим, відповідно до частини 1 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд зазначає, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.
Так, судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивачем отримано та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідні довідки з зазначенням видів грошового забезпечення, визначених частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ.
Таким чином, у відповідача був наявний обов`язок для здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідно до наданих останнім довідок, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи наведене суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, яка полягає в неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 пенсії:
в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18076, у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 27 грудня 2019 року, з 15 січня 2019 року;
в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18093, у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 29 квітня 2020 року, з 1 січня 2020 року.
Виходячи з аналізу вищевикладеного в сукупності, з метою найбільш ефективного захисту порушеного права позивача суд приходить до висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі довідок від 25.11.2019 року № 11/18076 та від 06.04.2020 року № 11/1809 діяло протиправно, що є правовою підставою для задоволення позовних вимог позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії з 15 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18076 та з 1 січня 2020 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18093.
Щодо вимоги позивача в частинs зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням її розміру, визначеного як 70 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, суд зазначає наступне.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, зазначено: 1) ознаки типових справ; 2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм; 3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі. Це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Отже, за ознаками типової справи, які наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18, дану справу необхідно визнати типовою щодо вказаної, та в силу приписів частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у цій справі враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у зазначеній постанові.
Судом встановлено, що позивачу пенсія була призначена у 2014 році, на момент її первинного розрахунку її розмір складав 70 % від грошового забезпечення.
Стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Разом з тим відсоткове співвідношення, встановлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ без обмеження її максимального розміру, суд зазначає наступне.
Законом України від 06 грудня 2016 року №1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", (який набрав чинності 01 січня 2017 року) у частині сьомій статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ слова і цифри "у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Рішенням Конституційного суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме:
- частина сьома статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень;
- перше речення частини першої статті 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;
- положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до положень статті 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, щодо встановлення максимального розміру пенсії не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та щодо встановлення максимального розміру пенсії тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, не більше 10 740 гривень, - втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20 грудня 2016 року.
Законом України від 24 грудня 2015 року № 911 -VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01 січня 2016 року, частина п'ята статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень".
Після чого, Законом України від 06 грудня 2016 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ слова і цифри" у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Разом з тим, пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року №911-VІІІ передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року.
Крім того, Конституційним Судом України визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення законодавства, якими був обмежений максимальний розмір пенсії. Внесення в подальшому змін до Закону шляхом зазначення іншого часового періоду, протягом якого діють обмеження максимального розміру пенсії, за аналогією є неконституційними, оскільки вирішальне значення має не період дії обмеження, а сам факт обмеження прав особи на отримання пенсії у відповідному розмірі.
З цієї позиції можна зробити висновок, що після визнання за позивачем права на перерахунок пенсії, відповідачем буде здійснено такий перерахунок не у тому відсотковому розмірі відносно заробітної плати, на який сподівається позивач, та з обмеженням її граничним розміром.
Суд зазначає, що перерахунок пенсії не у тому відсотковому розмірі, який було встановлено позивачу при призначенні пенсії, та з обмеженням її граничним розміром, змусить позивача повторно звертатись до суду з позовом.
Рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
На думку суду, позовні вимоги про захист права не можуть вважатися передчасними, якщо вони були предметом правовідносин, з яких виник спір.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.12.2021 у справі №400/2085/19.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмеження граничного розміру з 05.03.2019 підлягають задоволенню (з моменту набранням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 законної сили).
З метою поновлення права позивача на отримання пенсії у належному розмірі підлягає задоволенню вимога про зобов`язання виплачувати пенсію до наступного перерахунку пенсії на умовах та відповідно до законодавства, та виплатити різницю між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії з 01.01.2020.
Щодо вимоги в частині зобов`язання відповідача подати протягом п`ятнадцяти днів з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення в порядку статті 382 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частинами першою та другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто, вказаною нормою Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Проте, судом на теперішній час не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дасть очікуваного результату, або що відповідач створить перешкоди для виконання цього рішення.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Що стосується повернення судового збору, то слід зазначити, що позивачем сплачено 735,30 грн за квитанцією, яка знаходиться в матеріалах справи.
Беручи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 735,30 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368), яка полягає в неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКГТП НОМЕР_1 ) пенсії:
в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18076, у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 27 грудня 2019 року, з 15 січня 2019 року;
в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18093, у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 29 квітня 2020 року, з 1 січня 2020 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКГТП НОМЕР_1 ) раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням її розміру, визначеного як 70 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження її максимального розміру з 05.03.2019, з 15 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18076.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКГТП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням її розміру, визначеного як 70 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження її максимального розміру, з 1 січня 2020 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18093.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) нарахувати та одноразово (однією сумою) здійснити виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКГТП НОМЕР_1 ) різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії за 2019-2020 роки.
6. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
7. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКГТП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 735,30 грн. (сімсот тридцять п`ять гривень тридцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Іщук І.О.
span>
Рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
На думку суду, позовні вимоги про захист права не можуть вважатися передчасними, якщо вони були предметом правовідносин, з яких виник спір.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.12.2021 у справі №400/2085/19.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмеження граничного розміру з 05.03.2019 підлягають задоволенню (з моменту набранням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 законної сили).
З метою поновлення права позивача на отримання пенсії у належному розмірі підлягає задоволенню вимога про зобов`язання виплачувати пенсію до наступного перерахунку пенсії на умовах та відповідно до законодавства, та виплатити різницю між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії з 01.01.2020.
Щодо вимоги в частині зобов`язання відповідача подати протягом п`ятнадцяти днів з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення в порядку статті 382 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частинами першою та другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто, вказаною нормою Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Проте, судом на теперішній час не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дасть очікуваного результату, або що відповідач створить перешкоди для виконання цього рішення.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Що стосується повернення судового збору, то слід зазначити, що позивачем сплачено 735,30 грн за квитанцією, яка знаходиться в матеріалах справи.
Беручи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 735,30 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368), яка полягає в неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКГТП НОМЕР_1 ) пенсії:
в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18076, у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 27 грудня 2019 року, з 15 січня 2019 року;
в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18093, у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 29 квітня 2020 року, з 1 січня 2020 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКГТП НОМЕР_1 ) раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням її розміру, визначеного як 70 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження її максимального розміру з 05.03.2019, з 15 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18076.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКГТП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням її розміру, визначеного як 70 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження її максимального розміру, з 1 січня 2020 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18093.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) нарахувати та одноразово (однією сумою) здійснити виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКГТП НОМЕР_1 ) різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії за 2019-2020 роки.
6. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
7. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКГТП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 735,30 грн. (сімсот тридцять п`ять гривень тридцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Іщук І.О.