Рішення № 103558770, 24.02.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2022
Номер справи
560/16842/21
Номер документу
103558770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/16842/21

РІШЕННЯ

іменем України

24 лютого 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмову протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернулася до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просила:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області оформленої у вигляді листа за №10321-8901/К-03/8-2200/21 від 28.10.2021 року в переведенні, призначенні й виплаті для ОСОБА_1 пенсію за віком державного службовця відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( 3723-ХІІ);

- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести, призначити, здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 13.11.2018 року пенсію державного службовця за віком відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку , зазначеного в довідках за №2895 від 06.09.2021 року , №2936 від 08.09.2021 року виданих Летичівською селищною радою Хмельницької області з врахуванням виплачених сум;

- постанову суду в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що на виконання рішення суду від 07.04.2021 у справі №560/7075/20 звернулася до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII. Однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області області №10321-8901/К-03/8-2200/21 від 28.10.2021 позивачу відмовлено у задоволенні її заяви.

Ухвалою суду від 03.12.2021 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що оскільки право на пенсію за віком згідно Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ "Про державну службу" визначає стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, а рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.04.2021 не покладено на головне управління зобов`язань щодо призначення позивачці пенсії як державному службовцю, тому підстави для призначення даного виду пенсії у головного управління відсутні.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 з 26 липня 2018 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058-ІV)

27.08.2020 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії за віком призначеної відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу".

Листом від 06.11.2020 №2200-0313-8/49300 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №14 від 01.09.2020 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до закону України від 10.12.2015 року №889 "Про державну службу", у зв`язку з відсутністю 20-річного стажу роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 закону України №3723 "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.04.2021 у справі №560/7075/20 (залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2021) позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 14 від 01.09.2020 року про відмову у переведені ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу". Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 року по 28.02.2015 року на посаді секретаря ради та виконкому Ялинівської сільської ради, з 01.04.2015 року по 13.11.2015 року на посаді тимчасово виконуючого обов`язки Ялиніського сільського голови, та з 13 листопада 2015 року по 24.06.2016 року на посаді виконуючого обов`язки старости на території Летичівської селищної об`єднаної територіальної громади до стажу державної служби. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на пенсію державного службовця відповідно до закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII від 27.08.2020 з врахуванням висновків суду. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 420,40 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області .

05.10.2021 позивач письмово звернулась до відповідача виконати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.04.2021.

Листом від 28.10.2021 року № 10321-8901/К-03/6-2200/21 позивачу відмовлено та повідомлено, що період роботи з 04.07.2001 року по 28.02.2015 року на посаді секретаря ради та виконкому Ялинівської сільської ради, з 01.04.2015 року по 13.11.2015 року на посаді тимчасово виконуючого обов`язки Ялиніського сільського голови, та з 13 листопада 2015 року по 24.06.2016 року на посаді виконуючого обов`язки старости на території Летичівської селищної об`єднаної територіальної громади зараховано до стажу державної служби.

Оскільки суд не зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести , призначити й виплачувати пенсію державного службовця за віком , а тому відсутні правові підстави для переведення , призначення й виплати пенсії за віком державного службовця на підставі цього судового рішення.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Отже, до 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 1 травня 2016 року, відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

При цьому законодавством визначено певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 певного стажу держслужби така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до зазначеної статті є досягнення такими особами пенсійного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про державну службу № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.04.2021 у справі №560/7075/20 (залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2021) зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 року по 28.02.2015 року на посаді секретаря ради та виконкому Ялинівської сільської ради, з 01.04.2015 року по 13.11.2015 року на посаді тимчасово виконуючого обов`язки Ялиніського сільського голови, та з 13 листопада 2015 року по 24.06.2016 року на посаді виконуючого обов`язки старости на території Летичівської селищної об`єднаної територіальної громади до стажу державної служби.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 28.10.2021 підтвердило, що до стажу державної служби позивачу зараховано періоди роботи з 04.07.2001 по 28.02.2015, з 01.04.2015 по 13.11.2015 та з 13.11.2015 по 24.06.2016 в органах місцевого самоврядування (14 років 10 місяців 22 дні).

Тому у позивача наявний необхідний вік та страховий стаж, передбачений абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, оскільки відповідачем зараховано на виконання рішення суду від 07.04.2021 у справі №560/7075/20 періоди роботи в органах місцевого самоврядування, стаж державної служби позивача на день набрання чинності Законом № 889-VІІІ становить більше 10 років.

Тобто, на позивача поширюється дія пункту 10 Прикінцевих і перехідних положень вказаного Закону України "Про державну службу" № 889- VIII.

Отже, з урахуванням того, що вказані періоди підлягають зарахуванні до стажу державної служби позивача, та враховуючи, що станом на 01 травня 2016 року позивач працювала на посаді, робота на якій зараховується до державної служби, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв`язку з чим оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є протиправними.

Щодо вимоги позивача здійснити виплату пенсії державного службовця з 13.11.2018, суд враховує наступне.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Оскільки позивач із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII звернулася до пенсійного органу 27.08.2020, нарахування та виплата такої пенсії повинно проводитись саме з дня звернення із відповідною заявою, тобто з 27.08.2020.

Також суд звертає увагу на те, що за змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 по зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивача в таких типових справах є зобов`язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у відповідній довідці.

Як наслідок, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплату позивачу з 27.08.2020 пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках Летичівської селищної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, з урахуванням виплачених сум.

Щодо клопотання позивача про звернення рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнень за один місяць, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 1статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Із зазначеного слідує, що негайно виконуються рішення суду саме про стягнення пенсії, що є вимогою майнового характеру. Однак зобов`язання вчинити дії, в тому числі перерахувати та виплатити пенсію, є вимогою немайнового характеру та, відповідно, не є тотожною за своїм значенням вимозі про стягнення конкретної суми. Рішення суду у цій справі носить саме зобов`язальний характер, а судом не присуджувалась конкретна сума пенсії, яка підлягає стягненню. Тому відсутні підстави для допущення до негайного виконання рішення суду в частині вимоги про зобов`язання виплати пенсію у межах стягнення за один місяць.

Наведене свідчить про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

У зв`язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області області №10321-8901/К-03/8-2200/21 від 28.10.2021.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ з 27.08.2020 в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках Летичівської селищної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 24 лютого 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 (Вербка,Летичівський район, Хмельницька область,31525 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,м. Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.М. Майстер