Постанова № 103557246, 25.02.2022, Тернівський міський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
25.02.2022
Номер справи
194/249/22
Номер документу
103557246
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 194/249/22

Номер провадження 3/194/78/22

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2022 року суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Корягін В.О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Головного управління державної податкової служби України у Дніпропетровській області, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Юр`ївка, Дніпропетровської області, громадянина України, працюючого керівником Комунального підприємства «Тернівське житлове комунальне підприємство», РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, -

В С Т А Н О В И В:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 31.01.2022 № 163-2/2847/04-36-18-11, складеного головним державним ревізором-інспектором Павлоградського відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Дніпропетровській області Сичовою Н.В. за результатами камеральної перевірки Комунального підприємства «ТЖКП», яке розташовано за адресою: Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Маяковського, буд. 29, з питань своєчасності подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати сум податку на додану вартість за вересень-жовтень 2021 року, було встановлено порушення керівником КП «ТЖКП» ОСОБА_1 , а саме: платником податків несвоєчасне сплачено податкова декларація з податку на додану вартість № 9349121824 від 17.11.2021 року за жовтень 2021 року у сумі 675979,00 грн. по строку сплати на 30.11.2021 року, у зв`язку з чим, порушено вимоги п. 57.1 ст. 57 глави 4 розділу ІІ та п.п. 203.2 ст. 203 розділу V Податкового кодексу України. Порушено встановлено актом камеральної перевірки від 18.10.2021 року № 34990/04-36-18-11/31657751 від 10.12.2021 року, на підставі чого, 31.01.2022 року відносно керівника КП «ТЖКП» ОСОБА_1 , був складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, однак надав до суду письмові пояснення, в яких вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП не визнав, посилаючись на те, що органами податкової служби була проведена камеральна перевірка КП «ТЖКП» з питань не сплати узгодженої суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість за вересень-жовтень 2021 року та складено акт № 34990/04-36-18-11/31657751 від 10.12.2021 року. Однак, протокол про адміністративне правопорушення складався в порушення вимог ст. 256 КУпАП, за його відсутності, як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, так у протоколі відсутній його підпис про ознайомлення із змістом протоколу, та про те, що йому роз`яснено права і обов`язки, відсутні його пояснення та відомості належного його повідомлення про час і місце складання протоколу про адміністративне правопорушення. ОСОБА_1 вказує, що лист про запрошення його для складання протоколу за ст. 163-2 КУпАП, з Павлоградського відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків до підприємства не надходив, а 16.02.2022 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення, який складено за його відсутності, у порушення ст. 256 КУпАП протокол ним не підписаний та в ньому відсутній запис про відмову ним від підписання протоколу, та відсутній підпис на підтвердження роз`язнення йому прав та обов`язків, передбачених ст. 268 КУпАП, та відсутня розписка про вручення йому протоколу або запис про відмову в отриманні ним примірнику протоколу. Також, всупереч імперативній нормі ст. 256 КУпАП, отже щодо складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, йому стало відомо лише після отримання протоколу 16.02.2022 року, що був надісланий через поштове відділення. ОСОБА_1 зазначає, що суть правопорушення не розкрита, зокрема, не вказано якими діями та в який спосіб саме з вини керівника не відбулося перерахування належних до сплати податків та зборів (обов`язкових платежів). В протоколі, всупереч вимогам ст. 256 КУпАП не викладена суть адміністративного правопорушення, а зазначені лише його наслідки. Не зазначено її протиправних дій, що призвели до несвоєчасної сплати податкової декларації з податку на додану вартість за вересень-жовтень 2021 року.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі всебічного, повного і об`єктивного аналізу всіх доказів по справі в їх сукупності, у відповідності до вимог ст. 252 КУпАП, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час та за місцем вчинення правопорушення.

За ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративна відповідальність.

Відповідно до загального визначення адміністративного правопорушення у ст.9КУпАП обов`язковою ознакою складу правопорушення є вчинення особою певної дії або її бездіяльність, які згідно з ст.256КУпАП мають бути конкретно визначені у протоколі.

За ст.280ККУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З`ясовуючи вказані обставини, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з п.п. 4, 6 розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства Фінансів України № 566 від 02.07.2016 року, зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол.

Відповідно до ч. 1 ст.256КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Так, у протоколі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, зазначено факт порушення, яке було виявлено за результатами камеральної перевірки від 10.12.2021 року, проте, опис дій, які покладені у вину ОСОБА_1 носить загальний, а не конкретний характер та не висвітлює той склад правопорушення, який вчинив саме ОСОБА_1 , як керівник КП «ТЖКП»; не зазначено, яка форма вини щодо таких діянь та, які суспільно-небезпечні наслідки настали або могли настати внаслідок таких винних дій.

Крім того, згідно з п.п. 7-10 розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту Протоколу.

Пояснення тазауваження засуттю вчиненогоправопорушення вносятьсядо Протоколуі засвідчуютьсяпідписом особи,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності.Пояснення тазауваження можутьдодаватися доПротоколу окремо,про щоу Протоколіробиться запис. При складанні Протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права й обов`язки, передбачені статтею 63Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у Протоколі. Про ознайомлення із Протоколом особа щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи органу доходів і зборів. Протокол складається у двох примірниках, що підписується посадовою особою, яка склала Протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є. У разі відмови особи, щодо якої складається Протокол, від підписання Протоколу посадова особа органу доходів і зборів робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності. Особа, щодо якої складається Протокол, має право письмово викласти підстави своєї відмови від підписання Протоколу, які додаються до Протоколу окремо, про що робиться запис у Протоколі.

Так, згідно матеріалів справи видно, що лист запрошення на розгляд справи та складання протоколу відповідно до ст. 163-2 КУпАП від 26.01.2022 року № 2433/04-36-18-1131657751, був направлений уповноваженою особою ГУ ДПС у Дніпропетровській області на адресу керівника КТ «ТЖКП», який на підприємство не надходив, а надходив протокол про адміністративне правопорушення 16.02.2022 року через поштове відділення, тобто останньому стало відомо про справу значно пізніше ніж було складено протокол про адміністративне правопорушення, що позбавило можливості особи, яка притягається до адміністративної відповідальності бути присутнім під час складання протоколу, надати усні та письмові пояснення, ознайомитися з правами та обов`язками, а також поставити у протоколі свій підпис.

З огляду на викладене, з матеріалів справи видно, що протокол про адміністративне правопорушення № 163-2/2847/04-36-18-11 від 31.01.2022 року складено головним державним ревізором-інспектором Павлоградського відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Дніпропетровській області в порушення вимог ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення.

Так, диспозицією ч. 1 ст. 163-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов`язкових платежів).

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст.62Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов`язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 р. у справі «Кобець проти України», визначено, зокрема, що доведення вини має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Враховуючи те, що протокол про адміністративне правопорушення № 163-2/2847/04-36-18-11 від 31.01.2022 року складено з порушення вимог ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, а також те, що уповноваженою особою ГУ ДПС у Дніпропетровській області, не дотримано відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає, що в матеріалах справи відсутні остаточні дані з доказами складу правопорушення в діях ОСОБА_1 , що є вочевидь недостатнім для здійснення переконливих висновків щодо наявності винуватості, є сумнівним, і повинно тлумачитись на користь особи, у відношенні якої було складено протокол про адміністративне правопорушення.

З огляду на викладене, перевіривши матеріали справи, суддя дійшов висновку про недоведеність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст.247КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

У зв`язку з викладеним, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст.247КУпАП за відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.

В зв`язку із закриттям справи про адміністративне правопорушення, судовий збір стягненню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.62 Конституції України, ст.ст. 9, 130, 247, 280, 283, 284 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський міський суд Дніпропетровської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя В.О. Корягін