Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" лютого 2022 р. справа № 300/7885/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення від 30.06.2021, зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення від 30.06.2021, зобов`язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач припинив призначену позивачу житлову субсидію з підстав не передбачених Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2021 дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку.
09.12.2021 позивачем зазначений в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недолік усунутий.
Разом із позовною заявою ОСОБА_1 подано суду клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване тим, що ставка судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 05.06.2021.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та звільнено позивача від сплати судового збору за подання до адміністративного суду даного позову.
Відповідач на адресу суду подав відзив на позовну заяву (а.с.5356). Із заявленим позовом не погоджується. Вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення діяв на підставі та в межах наданих йому повноважень з урахування усіх обставин. З цих підстав просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
22.02.2022 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, яку згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2022 повернуто без розгляду.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, зазначає таке.
11.02.2021 управлінням соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації призначено ОСОБА_1 житлову субсидію на період з 01.05.2021 по 30.04.2022 (а.с.57).
Згідно повідомлення від 30.06.2021 відповідач повідомив ОСОБА_1 про припинення надання житлової субсидії з травня 2021 відповідно до абзацу першого підпункту 5 п.14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі Положення №848). Вказана обставина визнається сторонами по справі.
Як зазначає відповідач, підставою прийняття такого рішення слугувала отримана інформація про наявність у ОСОБА_1 простроченої понад три місяці заборгованості з оплати за послугу з постачання та розподілу природного газу, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (а.с.58).
Вважаючи такі дії та рішення відповідача протиправними, позивач звернулась з вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції Українизакріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, яке в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме:витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік(далі - Положення №848).
Відповідно до пункту 1 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно пункту 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Пунктом 5 Положення №848 передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
декларацію про доходиі витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що 11.02.2021 управлінням соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації призначено ОСОБА_1 житлову субсидію на період з 01.05.2021 по 30.04.2022. Згідно повідомлення від 30.06.2021 відповідач повідомив ОСОБА_1 про припинення надання житлової субсидії з травня 2021 відповідно до абзацу першого підпункту 5 п.14 Положення №848, у зв`язку з наявністю у ОСОБА_1 простроченої понад три місяці заборгованості з оплати за послугу з постачання та розподілу природного газу, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Абзацом першим підпункту 5 пункту 14 Положення №848 передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).
Отже, застосована відповідачем норма Положення №848 визначає перелік випадків за яких приймається рішення про відмову в призначенні житлової субсидії (не призначається), а не рішення про її припинення.
Також, згідно пункту 81 Положення №848 визначено, що у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним упідпункті 5пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний період не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина у порядку, визначеномупунктом 62цього Положення, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.
Тобто, вказана норма, у випадку встановлення простроченої понад три місяці заборгованості з оплати за послугу з постачання та розподілу природного газу, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії, визначає єдиний алгоритм дій, а саме не призначення житлової субсидії на наступний період, а не її припинення.
В той же час, пунктами 119-120 Положення № 848 передбачені випадки припинення надання раніше призначеної субсидії на підставі рішення комісії за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг та за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, відповідно, у разі настання таких випадків:
- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;
- громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
- громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у п. 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених у п. 18 цього Положення;
- виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.
Як наслідок, суд зазначає, що чинне законодавство не передбачає такої підстави припинення виплати вже призначеної житлової субсидії, як наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати за послугу з постачання та розподілу природного газу, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд доходить висновку, що прийняте відповідачем рішення про припинення житлової субсидії ОСОБА_1 , суперечить нормам Положення №848, чим порушує права позивача в сфері соціальних гарантій.
Вирішуючи питання про наявність підстав для задоволення заявлених позовних вимог, суд доходить висновку, що порушене право ОСОБА_1 підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправним та скасування рішення управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації про припинення надання ОСОБА_1 з 01.05.2021 призначеної житлової субсидії №112913 на період з 01.05.2021 по 30.04.2022 та поновлення такої житлової субсидії.
В той же час, зважаючи на попередні висновки суду, позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо непоінформування позивача про прийняте рішення про припинення надання житлової субсидії з 01.05.2021, не спрямована на захист та відновлення порушеного права в сфері соціального захисту, а тому на думку суду не підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2статті 77 КАС України, у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого спірного рішення, в зв`язку з чим позов слід задовольнити частково.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44379468, вул. Галицька, 32, м. Тисмениця, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77401) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення від 30.06.2021, зобов`язання до вчинення дій - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації про припинення з 01.05.2021 житлової субсидії №112913 призначеної ОСОБА_1 на період з 01.05.2021 по 30.04.2022.
Зобов`язати управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44379468, вул. Галицька, 32, м. Тисмениця, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77401) поновити з 01.05.2021 житлову субсидію №112913 призначену ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на період з 01.05.2021 по 30.04.2022.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.