Рішення № 103554982, 24.02.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2022
Номер справи
300/8167/21
Номер документу
103554982
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" лютого 2022 р. справа № 300/8167/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області

про визнання відмови протиправною та зобов`язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також позивачка, ОСОБА_1 ), 13.12.2021 звернулася в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), у якій просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 05.11.2021 №8824-8369/Ш-02/8-0900/21 у нездійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарних роки, які передують року призначення пенсії за віком;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , починаючи з 05.11.2021 відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарних роки, які передують року призначення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що 12.10.2021 звернулась до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області з проханням призначити їй пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-1V (надалі, також - Закон №1058-1V), враховуючи при її призначенні показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (за 2018, 2019 та 2020 роки), однак отримала відмову у такому призначенні у зв`язку з відсутністю підстав для застосування показника середньої заробітної плати, оскільки вона перебуває на обліку, як отримувач пенсії з 24.11.2004, а не звертається за призначенням пенсії вперше. ОСОБА_1 не погоджується з такою відмовою, вважає її такою, що суперечить абзацу 3 частини 3 статті 45 Закону №1058, у зв`язку з чим звернулася з даним позовом до суду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до правил, встановлених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с.17-18).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на електронну пошту суду 26.01.2022 (а.с.23-24). Так, у відзиві за №0900-0903-8/2949 від 24.01.2022 представниця відповідача зазначила, що 29.11.2004 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-ІV; з 09.09.2008 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 переведено на пенсію державного службовця з одночасним призначенням пенсії відповідно до Закону №1058, зокрема, для розмежування витрат по виплаті пенсії, які здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету. Таким чином, позивачці вже була призначена пенсія відповідно до Закону №1058. Крім того, оскільки після попереднього призначення (перерахунку), а саме 09.09.2008 позивачка набула тільки 8 місяців страхового стажу, права на застосування нової середньої заробітної плати за три попередні роки (2018-2020) у неї немає. Також звернула увагу, що позивачка зверталася до суду з позовною заявою з цього приводу та рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 у справі №300/1765/21 у задоволенні її позову відмовлено. На підставі викладеного, представниця ГУ ПФУ в Івано-Франківській області просила в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

На поштову адресу суду 02.02.2022 від позивачки надійшла відповідь на відзив (а.с. 119-121), в якій остання спростовує заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов та просить його відхилити.

Суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 263 КАС України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив. З огляду на викладене, пояснення, міркування та аргументи, наведені позивачкою у відповіді на відзив, при розгляді та вирішенні даної справи судом не приймаються до уваги.

Розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 29.11.2004 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-ІV.

Згідно із записами трудової книжки від 20.08.1972, ОСОБА_1 з 09.09.2008 звільнена з Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області у зв`язку з виходом на пенсію по інвалідності, на підставі статті 38 КЗпП України (зворотна сторона а.с. 37).

Позивачку, на підставі заяви від 10.09.2008 (зворотна сторона а.с. 32), переведено на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723.

У подальшому, 10.03.2021 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою та 11.03.2021 з уточненою заявою про призначення їй пенсії по віку за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тобто просила перевести її з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», враховуючи при її призначенні показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Зазначена обставина щодо переведення ОСОБА_1 з березня 2021 року з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлена рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 у справі №300/1765/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання до їх вчинення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено та яке за результатами апеляційного перегляду постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2021 залишене без змін. У зв`язку з викладеним, така обставина, відповідно до приписів частини 4 статті 78 КАС України, не підлягає доказуванню.

Надалі ОСОБА_1 , вважаючи що її переведення з пенсії по інвалідності, призначеної за нормами Закону №1058-ІV на пенсію по віку за нормами цього ж закону здійснено вперше, та те, що з часу призначення пенсії по інвалідності за Законом №1058-ІV її трудовий стаж становить більше, ніж 24 місяці, у зв`язку з чим підлягає застосуванню абзац 3 частини 3 статті 45 Закону №1058, звернулася до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою від 12.10.2021, в якій просила здійснити правильний обрахунок величини її пенсії по віку з 10.03.2021, застосувавши при такому обрахунку середню заробітну плату (дохід), по Україні, визначену частиною 2 статті 40 Закону України №1058-ІV, тобто із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії відповідно до абзацу 3 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV (а.с. 6-7).

Листом від 05.11.2021 №8824-8369/Ш-02/8-0900/21 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повідомило позивачку, що застосовувати показник середньої заробітної плати, який зазначено у зверненні, немає законних підстав, оскільки вона перебуває на обліку як одержувач пенсії з 24.11.2004, а не звертається за призначенням пенсії вперше. Зазначило, що пенсія перерахована та виплачується згідно з чинним законодавством (а.с. 8-9).

Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, з метою захисту свого права на пенсійне забезпечення в належному розмірі, ОСОБА_1 звернулася до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд керується приписами Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також бере до уваги положення законів та підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України Про державну службу від 16.12.1993 №3723-ХІІ (надалі, також - Закон №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-1V (як зазначено вище - Закон №1058-1V).

Згідно з преамбулою Закону №1058-IV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №1058-ІV відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 10 Закону №1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною 2 статті 40 Закону №1058-IV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Також, частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Зі змісту даних норм вбачається, що Законом №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.

Окрім цього, пунктом 2.8 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

ОСОБА_1 з 29.11.2004 призначено пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону №1058-ІV.

Отже, своє право на призначення пенсії (вперше) відповідно до положень Закону №1058-ІV позивачка реалізувала у 2004 році.

Надалі, ОСОБА_1 з 10.09.2008 переведено на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723.

При цьому, до переведення на пенсію державного службовця позивачці вже була призначена у 2004 році пенсія по інвалідності згідно з вимогами Закону №1058-ІV.

Також, на підставі заяви позивачки від 10.03.2021 ОСОБА_1 переведено з пенсії, призначеної відповідно до Закону №3723 на пенсію за нормами Закону №1058-ІV.

Позивачка вважає, що після призначення пенсії по інвалідності вона набула 45 місяців страхового стажу, що є більшим, ніж визначено у статті 45 Закону №1058-ІV, тому у її випадку підлягає до застосування виняткова норма, а саме абзац 3 частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною 2 статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

З даного приводу суд зазначає, що зі змісту абзацу 3 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV вбачається, що для її застосування необхідна сукупність таких умов:

-особа має не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі;

-має місце переведеннявперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Оскільки ОСОБА_1 у 2004 році вже реалізувала своє право виходу на пенсію згідно вимог Закону №1058-ІV, а з 10.09.2008 переведено на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723, то відсутні підстави вважати, що має місце переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 вперше.

Крім того, позивачка після попереднього призначення (перерахунку), а саме 10.09.2008, набула тільки 8 місяців страхового стажу та права на застосування нової середньої заробітної плати за три попередні роки (2018-2020) у неї немає, що вже встановлено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 у справі №300/1765/21.

Що стосується доводів представниці ГУ ПФУ в Івано-Франківській області стосовно повторного звернення позивачки до суду з позовною заявою з цього приводу, суд зауважує, що у спорі, який був предметом розгляду у справі №300/1765/21 підставою звернення було переконання позивачки щодо наявності у неї у 2021 році права на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням у відповідності до приписів статті 40 Закону №1058-IV, оскільки вважала, що за таким призначенням звернулася вперше.

Натомість підставою звернення до суду з позовом, що розглядається, стало переконання позивачки щодо наявності умов для застосування до неї положень абзацу 3 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV.

Також суд відхиляє посилання позивачки на правову позицію, висловлену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі №876/5312/17, оскільки така ухвалена у справах щодо інших правовідносин та фактичні обставини яких є відмінними від тих, які встановлені у межах розгляду цієї справи. Так, правовідносини, які розглядалися Верховним Судом у справі №876/5312/17 стосувалися відмови пенсійного органу в призначенні позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки. Верховний Суд дійшов висновку, що при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону №1788-XII, до територіальних органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV. Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку щодо протиправності відмови відповідача у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки

У справі, що розглядається не має місце отримання ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону №1058-IV вперше (чи то шляхом призначення, чи переведення), оскільки, як встановлено судом вище, до отримання позивачкою пенсії відповідно до Закону №3723, їй у 2004 році вже була призначена пенсія відповідно до норм Закону №1058-IV.

Крім цього, позивачка не навела правового обґрунтування своєї вимоги щодо проведення перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, починаючи саме з 05.11.2021, враховуючи, що із заявою про такий перерахунок до відповідача ОСОБА_1 звернулася 12.10.2021.

З огляду на встановлені судом фактичні обставини та проаналізовані правові положення, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування у спірних правовідносинах положень абзацу 3 частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV та здійснення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , починаючи з 05.11.2021, відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарних роки, які передують року призначення пенсії.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому у їх задоволенні слід відмовити.

У зв`язку із відмовою в задоволенні позову та відсутністю доказів, які підтверджували б понесення відповідачем будь-яких витрат, що підлягають відшкодуванню та пов`язаних з розглядом справи, судові витрати розподілу не підлягають.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.