Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21 лютого 2022 року Справа № 280/11096/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (69063, м. Запоріжжя, пров. Тихий, буд. 7)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
16.11.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Запорізького обласного територіального Центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021;
зобов`язати Запорізький обласний територіальний Центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 у розмірі 2270 грн., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу - 5993 грн., окладу за військове звання - 1725 грн., надбавки за вислугу років 45 % - 3473,10 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 65 % - 7274,22 грн., надбавки за таємність 15 % - 898,95 грн., та премії 41 % - 2457,13 грн.;
зобов`язати Запорізький обласний територіальний Центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2022 у розмірі 2481 грн., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2022, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу - 6550 грн., окладу за військове звання - 1886 грн., надбавки за вислугу років 45 % - 3796,20 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 65 % - 7950,93 грн., надбавки за таємність 15 % - 982,50 грн., та премії 41 % - 2685,50 грн.;
зобов`язати Запорізький обласний територіальний Центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, виконуючи рішення Третього апеляційного адміністративного суду м. Дніпро від 21.09.2021 № 280/2855/21 перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 у розмірі 2102 грн., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізький області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020 з урахуванням премії у розмірі 41% від посадового окладу;
зобов`язати Запорізький обласний територіальний Центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України при підрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням керуватися попередньою редакцією пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у зв`язку з набранням законної сили рішення Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, якими державні органи повинні керуватися у своїй діяльності і є обов`язковими для виконання до поки не відбудуться зміни у законодавстві.
Ухвалою суду від 22.11.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 з 01.06.2006 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.01.2021, яке набрало законної сили 13.02.2021, зокрема, зобов`язано Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.01.2021 по справі № 280/8162/20 Запорізьким ОТЦК та СП складено довідку від 25.01.2021 №477/с про розмір грошового забезпечення позивача виходячи з посадового окладу 4650,00 грн.; окладу за військовим званням 1340,00 грн.; надбавки за вислугу років 45% 2595,50 грн.; надбавка за таємність 15% - 697,50 грн.; надбавка за особливості проходження в/служби 65% - 5545,58 грн.; премія 10% - 65,00 грн. (а.с.26).
Листом від 29.06.2021 №1857/с відповідач направив до ГУ ПФУ у Запорізькій області коригуючу довідку від 29.06.2021 №1016/с про розмір грошового забезпечення позивача виходячи з посадового окладу 4650,00 грн.; окладу за військовим званням 1340,00 грн.; надбавки за вислугу років 45% 2595,50 грн.; надбавка за таємність 15% - 697,50 грн.; надбавка за особливості проходження в/служби 65% - 5545,58 грн.; премія 41% - 1906,50 грн. (а.с.27-28).
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.09.2021 по справі №280/2855/21 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено, зокрема, зобов`язано Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки перерахувати розмір грошового забезпечення позивачу з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Запоріжжі нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.02.2020 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
29.09.2021 позивач звернувся до відповідача з проханням підготувати та надати до ГУ ПФУ у Запорізькій області дві оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020 та станом на 01.01.2021 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень Постанови № 704 і телеграм Міністра оборони України за 2020-2021 роки, постанови Третього апеляційного адміністративного суду м. Дніпро від 21.09.2021 № 280/2855/21 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, та 01.01.2021 на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 (а.с.21-23).
Відповідач листом від 10.11.2021 № 3335/с повідомив позивачу, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду по справі № 280/2855/21 від 21.09.2021 року Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки була підготовлена довідка про грошове забезпечення від 04.10.2021 № 2026/С, станом на 29.01.2020 року, що розрахована шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 на відповідний коефіцієнт, надана до ГУПФУ 04.10.2021 з супровідним листом від 04.10.2021 3036/С.
Крім того, зазначив, що судова справа № 280/2855/21 від 21.09.2021 не є такою справою, що базується на висновках Великої Палати Верховного суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2019, додаткові види грошового забезпечення в т.ч. премія у довідці від 04.10.2021 № 2026/С, бути встановлені у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704. Відповідно до п 5 (пп. 2) цієї постанови, преміювання військовослужбовців здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів, виходячи з вищевикладеного, Вам була встановлена премія 10%.
Стосовно надання Запорізьким ОТЦК та СП оновленої довідки до ГУПФУ у Запорізької області, перерахованої з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, станом на 01.01.2021 року не було визначено у даному рішенні суду, тому підстав для надання такої довідки до ГУПФУ Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не має.
Так, згідно довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 04.10.2021 №2026/с розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020 становить 18493,88 де: посадовий оклад 5550,00 грн.; окладу за військовим званням 1600,00 грн.; надбавки за вислугу років 45% 3217,50 грн.; надбавка за таємність 15% - 832,50 грн.; надбавка за особливості проходження в/служби 65% - 6738,88 грн.; премія 10% - 555,00 грн. (а.с.29).
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача стосовно відмови у перерахунку та не наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, а також зменшення такого виду додаткового грошового забезпечення, як премія з 41% до 10%, звернувся до суду з даним позовом. Крім того, позивач вважає, що до прийняття судом рішення позивач набуде права на перерахунок пенсії згідно розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення позивача з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та зобов`язання відповідача надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та на 01.01.2022 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу - 5993 грн., окладу за військове звання - 1725 грн., надбавки за вислугу років 45 % - 3473,10 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 65 % - 7274,22 грн., надбавки за таємність 15 % - 898,95 грн., та премії 41 % - 2457,13 грн., суд зазначає наступне.
Розмір грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема, визначався постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі за текстом - постанова Кабінету Міністрів України №704), згідно з п.4 якої у первісній редакції було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Постанова Кабінету Міністрів України №704 набрала чинності з 01.03.2018.
На момент набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №704 п.4 цього нормативно-правового акту був викладений у редакції згідно з п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
Пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України №103 втратив чинність у зв`язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18.
Тобто, з 29.01.2020, враховуючи дату ухвалення цього судового рішення, була відновлена дія п.4 постанови Кабінету Міністрів України №704 у первісній редакції, котра запроваджувала у якості однієї із величин алгоритму розрахунку показника окладу за посадою - мінімальний розмір заробітної плати.
У той же час, 01.01.2017 набрав чинності Закон України від 06.12.2016 №1774-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
За змістом пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1774-УІІІ мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.
Таким чином, за загальним правилом дії норм права у часі, у зв`язку з набранням чинності Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, щодо обчислення виплат у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають.
Під час розв`язання колізії між нормами п.3 розділу II Закону України від 06.12.2016р. №1774-VIII та п.4 постанови Кабінету Міністрів України №704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №103 (після скасування таких змін у судовому порядку) перевагу належить віддати положенням закону як акту права вищої юридичної сили.
Оскільки норма п.3 розділу II Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за приписи п.4 постанови Кабінету Міністрів України №704, то відсутні правові підстави для обчислення розміру окладу за посадою позивача та окладу за військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Подібні правові висновки щодо розв`язання колізії норм права (п.3 розділу II Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII та п.4 постанови Кабінету Міністрів України №704), зроблені Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 11.12.2019 (справа №240/4946/18).
Таким чином, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 704, в редакції і після скасування п.6 постанови Кабінету Міністрів України №103, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку щодо відсутності правових підстав для застосування з 29.01.2020 при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата, оскільки зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови № 704 не узгоджуються з пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1774-VIII.
Разом з тим, суд вважає звернути увагу на суть та зміст заявлених позивачем вимог у цій справі, а саме на предмет наявності чи відсутності у позивача права на перерахунок складових грошового забезпечення шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнту на прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2021 року та 1 січня 2022 року.
Фактично суть спору у цій справі полягає у тому, який саме прожитковий мінімум (станом на 01.01.2018 або станом на 01.01.2021 та 01.01.2022) підлягає застосуванню для розрахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 у редакції, що була чинною до 24 лютого 2018 року, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
У свою чергу додатки 1, 12, 13, 14 до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 також містять примітки, у яких в якості розрахункової величини зазначений розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).
З 24 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Отже, з 24 лютого 2018 року змінено розрахункову величину, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, а саме - замість «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)» передбачено використання «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року».
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та нечинним п. 6 Постанови № 103, яким п. 4 Постанови № 704 викладений у новій редакції.
Таким чином, у зв`язку з ухваленням судового рішення від 29 січня 2020 року відновлено дію п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №704 у редакції, яка передбачає використання розрахункової величини, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).
Отже, з огляду на відсутність правових підстав для застосування такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата та приймаючи до уваги відновлення дії положень постанови Кабінету Міністрів України №704, які діяли до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №103, суд доходить висновку про наявність правових підстав для перерахунку позивачеві складових грошового забезпечення шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнту на прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2021 року
Вказані обставини є підставою для задоволення позовної заяви в частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення позивача з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та зобов`язання відповідача перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 у розмірі 2270 грн., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу - 5993 грн., окладу за військове звання - 1725 грн., надбавки за вислугу років 45 % - 3473,10 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 65 % - 7274,22 грн., надбавки за таємність 15 % - 898,95 грн., та премії 41 % - 2457,13 грн..
Разом з тим, суд вважає передчасними та такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання відповідача перерахувати розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом 01.01.2022.
Суд зауважує, що позивач не звертався до відповідача із заявою про надання довідки про розмір його грошового забезпечення станом 01.01.2022 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Відтак спору щодо зазначених вимог на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Враховуючи те, що позивач ще не звертався до відповідача із зазначеним питанням, тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині будуть порушені. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача виконуючи рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 21.09.2021 № 280/2855/21 перерахувати розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 у розмірі 2102 грн., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізький області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020 з урахуванням премії у розмірі 41% від посадового окладу, суд зазначає наступне.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведена норма статті 43 Закону безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18.
У свою чергу, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону, згідно ч. ч. 1, 2, 4 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абз. 4 пп. 1 п. 5);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п. 6).
При цьому, пп. 2 п. 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.01.2021 по справі № 280/8162/20 відповідач підготував та направив до ГУ ПФУ оновлену довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії позивачу за тарифним розрядом № 21 від 25.01.2021 № 477/ с.
Згідно цієї довідки премія складала 10% від посадового окладу. Ознайомившись з оновленою довідкою, позивач звернувся листом до відповідача, у якому просить у зв`язку з допущеною помилкою відповідачем у підрахунку премії, зробити новий підрахунок зі збільшенням премії до 41% та надати оновлену довідку до ГУ ПФУ.
Відповідач направив до ГУ ПФУ нову довідку від 29.06.2021 № 1016/с (а.с.28) про грошове забезпечення позивача, у якій премія складала 41% від посадового окладу.
При цьому на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 21.09.2021 по справі № 280/2855/21 відповідач підготував та направив до ГУ ПФУ оновлену довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії позивачу за тарифним розрядом № 21 від 04.10.2021 № 2026/ с, в якій премія складала 10% від посадового окладу.
Суд зазначає, що відповідно з абзацом 1 та п.5 (пп.2) Постанови КМУ № 704, Міністру оборони України надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання «здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення»
Міністр Оборони України, використовуючи надане йому право Постановою КМУ № 704, кожного календарного року видає телеграму-розпорядження про розмір премії військовослужбовців МОУ згідно їх тарифних розрядів.
Згідно з телеграми-розпорядження Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 з 1 січня 2019 року у Збройних Силах та у Державній спеціальній службі транспорту для категорії офіцерів з тарифним розрядом № 21 виплачувати премію згідно додатку 1 до цієї телеграми, а саме 41 % (а.с.30-31)
Такий же відсоток (41 %) залишився і в 2020-2021 роках згідно телеграм- розпоряджень Міністра оборони від 14.01.2020 № 248/291 та від 27.01.2021 № 248/612 відповідно, які визначали порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України та у Державної спеціальної служби транспорту у 2020-2021 роках за тарифним розрядом № 21 (а.с.31-37).
Таким чином, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру премії з 41% грошового забезпечення до 10%, у зв`язку із чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Частиною 2ст. 77 КАС Українивстановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (69063, м. Запоріжжя, пров. Тихий, буд. 7, код ЄДРПОУ 07835529)-задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Запорізького обласного територіального Центру комплектування та соціальної підтримки щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021.
Зобов`язати Запорізький обласний територіальний Центр комплектування та соціальної підтримки перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 у розмірі 2270 грн., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу - 5993 грн., окладу за військове звання - 1725 грн., надбавки за вислугу років 45 % - 3473,10 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 65 % - 7274,22 грн., надбавки за таємність 15 % - 898,95 грн., та премії 41 % - 2457,13 грн.
Визнати протиправними дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зменшення ОСОБА_1 такого виду додаткового грошового забезпечення, як премія з 41% до 10% зазначеного у довідці Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 04.10.2021 №2026/с виданої на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 21.09.2021 по справі № 280/2855/21 .
Зобов`язати Запорізький обласний територіальний Центр комплектування та соціальної підтримки на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 21.09.2021 по справі № 280/2855/21 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області коригуючу довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням премії у розмірі 41%.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 1816,00 грн. (одну тисячу вісімсот шістнадцять гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (69063, м. Запоріжжя, пров. Тихий, буд. 7, код ЄДРПОУ 07835529).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 21.02.2022.
Суддя О.В. Конишева