Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/15479/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Публічного акціонерного товариства «Свемон Волинь» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, контролюючий орган, позивач) звернулося із позовом до Публічного акціонерного товариства «Свемон Волинь» (далі ПАТ «Свемон Волинь», відповідач, товариство) про стягнення з банківських рахунків ПАТ «Свемон Волинь» податкового боргу в сумі 189257,78 грн (сто вісімдесят дев`ять тисяч двісті п`ятдесят сім гривень сімдесят вісім копійок) в дохід Державного бюджету.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення статей 16, 36, 38 Податкового кодексу України (далі - ПК України) за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість в сумі 93247,53 грн, який виник в результаті несплати грошових зобов`язань визначених згідно із податковими повідомленнями-рішеннями від 22 листопада 2017 року №0085371207 та від 16 січня 2018 року №000441403 та нарахованої пені; з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 95840,25 грн, який виник в результаті несплати грошових зобов`язань визначених згідно із податковим повідомленням-рішенням від 16 січня 2018 року №0000451403 та нарахованої пені, а також по земельному податку з юридичних осіб в сумі 170,00 грн, який виник в результаті несплати грошових зобов`язань визначених згідно із податковим повідомленням-рішенням від 15 листопада 2017 року №0080551206. З метою погашення податкового боргу була сформована та надіслана податкова вимога від 11 липня 2013 року №655-19, однак податковий борг не був погашений.
З огляду на зазначене, контролюючий орган просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами (арк. спр. 33).
Вказана ухвала направлена рекомендованою кореспонденцією за юридичною адресою відповідача, однак повернута відділенням поштового зв`язку 21 січня 2022 року із довідкою «за закінченням терміну зберігання» (арк. спр. 42).
Відтак, із урахуванням положень частини шостої статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), слід вважати, що копія ухвали вручена належним чином.
Відповідач відзив на позов не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, перевіривши доводи позивача у заяві по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань ПАТ «Свемон Волинь» з 09 квітня 1993 року зареєстроване як суб`єкт господарювання та взято на податковий облік як платник податків в ГУ ДПС у Волинській області (арк. спр. 5-8).
Згідно розрахунку сум податкового боргу, наданого позивачем, за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість в сумі 103068,53 грн, з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 95840,25 грн та по земельному податку з юридичних осіб в сумі 170,00 грн (арк. спр. 10).
Вказані обставини контролюючий орган також підтверджує довідкою про наявність податкового боргу по платежах до бюджету станом на 08 листопада 2021 року (арк. спр. 9) та інтегрованою карткою платника податків за відповідними платежами (арк. спр. 18-29).
З метою стягнення наявної заборгованості, ГУ ДПС у Волинській області, керуючись підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пунктом 95.3 статті 95 ПК України, звернулось із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачений обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПК України, законами з питань митної справи.
За приписами підпункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Так, податковий борг з податку на додану вартість виник в результаті несплати грошових зобов`язань, визначених контролюючим органом згідно із податковими повідомленнями-рішеннями від 22 листопада 2017 року №0085371207 в сумі 1009,23 грн та від 16 січня 2018 року №000441403 в загальній сумі 64502,50 грн, в тому числі: за податковим зобов`язанням 51633,00 грн; за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 12869,50 грн, а також пені, нарахованої відповідно до статті 129 ПК України в розмірі 27735,70 грн (арк. спр. 12-13).
Таким чином загальна заборгованість ПАТ «Свемон Волинь» з податку на додану вартість із виготовлених в Україні товарів (робіт, послуг), яка заявлена відповідачем до стягнення в межах розгляду даної справи становить 93247,53 грн.
Податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств виник в результаті несплати грошових зобов`язань визначених згідно із податковим повідомленням-рішенням від 16 січня 2018 року №0000451403 в загальній сумі 69292,50 грн, в том числі: за податковим зобов`язанням 63245,00 грн; за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 6047,50 грн, а також пені, нарахованої відповідно до статті 129 ПК України в розмірі 32340,40 грн (арк. спр. 15).
Однак як убачається із інтегрованої картки платника з податку на прибуток приватних підприємств за 2018 рік з урахуванням наявної переплати в сумі 5792,65 грн загальна заборгованість ПАТ «Свемон Волинь» за вказаним платежем становить 95840,25 грн (арк. спр. 28).
Податковий борг по земельному податку з юридичних осіб (Ковельський район) виник в результаті несплати грошових зобов`язань визначених згідно із податковим повідомленням-рішенням від 15 листопада 2017 року №0080551206 в сумі 170,00 грн (арк. спр. 17).
Отже, загальна сума заборгованості ПАТ «Свемон Волинь» по платежах до бюджету, яка заявлена відповідачем до стягнення в межах розгляду даної справи становить 189257,78 грн (сто вісімдесят дев`ять тисяч двісті п`ятдесят сім гривень сімдесят вісім копійок).
Податкові повідомлення - рішення від 15 листопада 2017 року №0080551206 та від 22 листопада 2017 року №0085371207 були надіслані у встановленому порядку за юридичною адресою ПАТ «Свемон Волинь» та як убачається із рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень вручені відповідачу 28 листопада 2017 року та 02 січня 2018 року відповідно (арк. спр. 12, 17 зворот.)
Податкові повідомлення - рішення від 16 січня 2018 року №000441403 та №0000451403 були надіслані у встановленому порядку за юридичною адресою відповідача, однак повернуті відділенням поштового зв`язку неврученими 20 лютого 2018 року із довідкою «за закінченням терміну зберігання» (арк. спр. 14, 16).
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно пункту 42.2. статті 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Пунктом 42.5 статті 42 ПК Україїни передбачено, що у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
В судовому порядку зазначені податкові повідомлення-рішення станом на день розгляду справи відповідачем не оскаржувались. Доказів протилежного суду не надано.
Таким чином, грошове зобов`язання визначене такими податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженим.
Відповідно до пункту 57.3. статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 287.5 статті 287 ПК України передбачено, що податок з плати за землю фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до підпункту 14.1.162. пункту 14.1 статті 14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Нормами підпункту 129.1.2 пункту 129.1. статті 129 ПК України, передбачено, що при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов`язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження.
Відповідно до підпункту 129.3.4-1. пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені, передбаченої підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, закінчується в день настання строку погашення грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами перевірки. Така пеня нараховується в день закінчення її нарахування за весь період заниження податкового зобов`язання, починаючи з дня, визначеного підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, по день закінчення.
Згідно із пунктом 129.4. статті 129 ПК України, на суми заниження податкового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.2 та 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, нараховується пеня за кожний календарний день заниження податкового зобов`язання, включаючи день настання строку погашення податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
За приписами підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
З врахуванням викладеного несплачені у встановлені законодавством строки суми податкового зобов`язання набули статусу податкового боргу.
Згідно пункту 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків..
З метою погашення податкового боргу Головне управління ДПС у Волинській області сформувало податкову вимогу форми «Ф» від 11 липня 2013 року №655-19 на суму 25857,70 грн, яка була надіслана у встановленому порядку за юридичною адресою ПАТ «Свемон Волинь» та як вбачається із рекомендованого повідомлення була вручена відповідачу 17 липня 2013 року (арк. спр. 11).
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Аналогічні норми передбачені і пунктом 6 розділу ІІІ Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 червня 2017 №610.
Таким чином, податкова вимога надсилається тільки один раз після виявлення заборгованості, в разі збільшення податкового боргу податкова вимога додатково не надсилається (не вручається), що не виключає права контролюючого органу стягнути з такого платника податку суму заборгованості, яка існує на день стягнення.
Виконання обов`язку позивачем щодо надіслання платнику податків вимоги судом установлено, доказів оскарження податкової вимоги сторонами не надано.
Обставини надіслання відповідачу податкової вимоги форми «Ф» від 11 липня 2013 року №655-19 встановлені постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року у справі №803/251/14 за позовом Луцької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до ПАТ «Свемон Волинь» про стягнення податкового боргу, яке набрало законної сили 07 травня 2014 року.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як убачається із інтегрованої картки позивача за 2015-2021 роки податковий борг у ПАТ «Свемон Волинь» не переривався (арк. спр. 18-29, 38-39).
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Податковим кодексом України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95).
Таким чином, оскільки за відповідачем обліковується податковий борг в загальній сумі 189257,78 грн (сто вісімдесят дев`ять тисяч двісті п`ятдесят сім гривень сімдесят вісім копійок), доказів сплати якої відповідач суду не надав, а вжиті контролюючим органом заходи не призвели до його погашення, тому адміністративний позов належить задовольнити шляхом прийняття рішення про стягнення в дохід Державного бюджету України податковий борг в сумі 189087,78 грн (сто вісімдесят дев`ять тисяч вісімдесят сім гривень 00 копійок) та в дохід місцевого бюджету міста Ковеля податкового боргу в сумі 170,00 грн (сто сімдесят гривень 00 копійок).
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З урахуванням такого правила, витрати позивача - суб`єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 243-246, 255, 257, 262, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) до Публічного акціонерного товариства «Свемон Волинь» (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Зв`язківців, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 01190356) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Публічного акціонерного товариства «Свемон Волинь» в банках, обслуговуючих платника податків в дохід Державного бюджету України податковий борг в сумі 189087,78 грн (сто вісімдесят дев`ять тисяч вісімдесят сім гривень 00 копійок) та в дохід місцевого бюджету міста Ковеля податковий борг в сумі 170,00 грн (сто сімдесят гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 21 лютого 2022 року.