Рішення № 103543546, 21.02.2022, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
937/7699/21
Номер документу
103543546
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 21.02.2022

Справа № 937/7699/21

2/937/526/22

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

«21» лютого 2022 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Сметаніної А.В.,

за участі секретаря - Горбань Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мелітополі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів,

В С Т А Н О В И В:

Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області звернулось до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачені бюджетні кошти у розмірі 4 036 грн.

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області 13.01.2020 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Відповідно до рішення про призначення допомоги від 21.01.2020 відповідачу була призначена допомога: з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 2 218,00 грн. на кожну дитину, загальна сума 4 436,00 грн., щомісячно. Допомога на дітей одиноким матерям призначалася і виплачувалася відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, у редакції чинній на момент спірних питань. Відповідно до п. 36 постанови № 1751 допомога виплачується протягом шести календарних місяців. Для продовження виплати вищезазначеної допомоги відповідачу необхідно було звернутися до позивача у липні 2020 року із заявою та відповідним пакетом документів. Але, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» було встановлено, що строк виплати в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до відповідача. Так, враховуючи норми вищезазначеної постанови відповідачу було продовжено виплату допомоги одиноким матерям у розмірі 4 436,00 грн. за липень 2020 року. Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було встановлено, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 p., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 p., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги. Дана постанова була прийнята 22.07.2020, набрала чинності - 24.07.2020 та відповідно до п. 5 підлягає застосуванню з 01.07.2020. Отже, при наданні відповідачем заяви 02.07.2020 для підтвердження права на отримання допомоги з 01.07.2020, з урахуванням змін у порядку призначення, відповідач відповідно до рішення від 17.08.2020 вже не мала права на отримання допомоги. Сума переплати бюджетних коштів становить 4 436,00 грн. (виплата за липень місяць 2020 року). Отже, враховуючи норми чинного законодавства, поверненню підлягають кошти, які були виплачені за липень 2020 року у розмірі 4 436,00 грн. 09.10.2020 відповідачу було направлено повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів у розмірі 4 436,00 грн. у відповідності з чинним законодавством. Відповідач 05.02.2021 звернулася до управління із заявою щодо продовження строку виплати надміру нарахованої допомоги та сплатила грошову суму у розмірі 400 грн. Відповідно до наказу начальника управління строк виплати було продовжено до 30.04.2021, але відповідач більше не виявила бажання повернути кошти самостійно, відрахування здійснити не можливо, оскільки відповідачу не призначено вищезазначену допомогу. У разі неможливості добровільного повернення виплачених сум допомоги такі кошти стягуються у судовому порядку, тому управління звернулося до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області.

Представник позивача в судове засідання не з`явилася, від неї надійшла заява про розгляд справи без її участі, на позовних вимогах наполягає, у разі неявки відповідача в судове засідання просить винести заочне рішення.

Відповідач в судове засідання не з`явилася з невідомої суду причини, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про що свідчить її особистий підпис в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказі за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Таким чином, суд вважає, що відповідач ОСОБА_1 вважається належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, не з`явилася в судове засідання без поважних причин та не повідомила про причини неявки, відзив на позовну заяву не подала, позивач не заперечує проти ухвалення по справі заочного рішення, тому суд, з урахуванням вимог ст. 280 ЦПК України, вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача ОСОБА_1 , ухваливши заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України з урахуванням заяви представника позивача про слухання справи за його відсутності та у зв`язку з неявкою відповідача фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясуванні обставин справи, дійшов висновку, що позовна заява підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до положень ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Як вбачається з вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася із заявою до управління 13.01.2020 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) /а.с.6-7/.

Згідно рішення Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області від 21 січня 2020 року ОСОБА_1 було призначено допомогу у період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року у розмірі 2 218,00 гривень на кожну дитину, у загальному розмірі 4 436,00 гривень, щомісячно. Умови призначення і виплати одиноким матерям регулюються Законом України «Про державну допомогу сім?ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям із дітьми, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 №1751/а.с.8/.

Відповідно до пункту 36 Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» було встановлено, що строк виплати в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до відповідача.

Враховуючи норми вищезазначеної постанови відповідачу було продовжено виплату допомоги одиноким матерям у розмірі 4 436,00 грн. за липень 2020 року.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було встановлено, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 p., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 p., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги.

02 липня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. Із вищевказаної заяви вбачається, що відповідач не працює, не навчається, не є приватним підприємцем, не перебуває на обліку в центрі зайнятості. При подачі заяви відповідач взяла на себе обов`язок повідомити позивача про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, що підтверджується особистим підписом в заяві/а.с.9-10/.

Згідно рішення Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області від 17 серпня 2020 року ОСОБА_1 не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.07.2020, тому що у складі сім?ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці, що передують зверненню/а.с.11/.

Відповідно до Акту проведення перевірки по справі №6644/424087 від 09.10.2020 Управлінням соціального захисту населення проведена перевірка правильності та повноти інформації по справі ОСОБА_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі висновків проведеної перевірки виявлено, що заявник ОСОБА_1 надала невірну інформацію, внаслідок чого було надмірно виплачено кошти в сумі 4 436,00 гривень протягом періоду з 01 липня 2020 року по 31 липня 2020 року. Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 №1751 вирішено: переплачену суму допомоги в розмірі 4 436,00 гривень необхідно стягнути з заявника ОСОБА_1 /а.с.12/.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміну у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно положень ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім`ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері, одинокі усиновителі (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері дитини.

Згідно ст. 18-3 зазначеного закону - допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджених постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року, суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із Законом.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У зв`язку з неподанням інформації, яка впливає на призначення допомоги, Управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, який складає 4 436,00 гривень.

09.10.2020 відповідачу було направлено повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів у розмірі 4 436,00 грн. у відповідності з чинним законодавством /а.с.13/.

Відповідач 05.02.2021 звернулася до управління із заявою щодо продовження строку виплати надміру нарахованої допомоги до 30.04.2021 з щомісячною оплатою у зв`язку з тяжким матеріальним становищем та сплатила грошову суму у розмірі 400 грн. /а.с.14/.

Відповідно до наказу Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області № 174-Р від 24.02.2021 строк виплати було продовжено до 30.04.2021 /а.с.15/.

Однак, відповідач так і не повернула неправомірно отримані бюджетні кошти.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надмірно виплачених бюджетних коштів у розмірі 4036,00 гривень є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ч. 6 ст. 141 ЦПК України, судові витрати суд стягує з відповідача на користь держави.

Виходячи з викладеного та керуючись ст. ст. 11, 15, 16, 1166, 1212 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 258, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області надміру виплачені бюджетні кошти в розмірі 4 036 (чотири тисячі тридцять шість) гривень 00 копійок, перерахувавши їх в ГУДКУ в Запорізькій області, одержувач: Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, МФО 820172, ОКПО 03193086, на р/р НОМЕР_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області протягом 30 днів з дня його складення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справі, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ст.284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування та ім`я сторін та інших учасників справи:

Позивач: Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, місцезнаходження: Запорізька область, м. Мелітополь, вулиця Чернишевського, 26, ЄДРПОУ 03193086.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 .

Повне судове рішення складено 21 лютого 2022 року.

Суддя Мелітопольського

міськрайонного суду

Запорізької області: А.В. Сметаніна