Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
м. Черкаси
23 лютого 2022 року справа № 580/1415/22
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Паламар П.Г., розглянувши матеріали позовної заяви у справі за позовом ОСОБА_1 до управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
21.02.2022 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з адміністративним позовом до управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації (18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 185), в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати наказ № 1 від 04.01.2022 року в частині утворення та затвердження складу конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора-художнього керівника комунального закладу «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» Черкаської обласної ради;
-визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора-художнього керівника комунального закладу «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» Черкаської обласної ради, яке оформлене протоколом № 9 від 26.01.2022 року щодо визначення переможцем конкурсного добору ОСОБА_2 .
Перевіривши матеріали позовної заяви, суддя вважає, що дана справа не підсудна Черкаському окружному адміністративному суду та її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з наступних підстав.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, оголошено конкурсний відбір на посаду директора-художнього керівника комунального закладу «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» Черкаської обласної ради, та наказом №1 від 04.01.2022 року затверджено склад конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на дану посаду.
26.01.2022 рішення конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду директора-художнього керівника комунального закладу «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» Черкаської обласної ради, оформленого протоколом №9, визначено переможцем конкурсного добору ОСОБА_2 .
Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду.
Разом з тим, надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі Zand v. Austria у рішенні від 12.10.1978 вказав, що словосполучення встановлений законом поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття суд, встановлений законом у частині першій статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>. З огляду на це не вважається судом, встановленим законом орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Водночас, визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі і обов`язок суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, а тому, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися судом, встановленим законом у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
В силу ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, перелік яких наведений у пунктах 1 - 12 цієї частини, зокрема п. 2 спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 КАС України встановлено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи судом встановлено, що предметом позову є допущені, на думку позивача, порушення порядку проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора-художнього керівника комунального закладу «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» Черкаської обласної ради, яке відноситься до відання Черкаської ОДА.
Згідно з інформацією ЄДРПОУ про юридичну особу - Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка, 90.01 «Театральна та концертна діяльність» (основний).
Тобто, суд звертає увагу, що добір кадрів на керівні посади на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери його управління, не свідчать, що посада керівника такого підприємства, установи чи організації належить до сфери управління відповідача є державною службою або є публічною посадою.
В свою чергу, державні (комунальні) підприємства, установи чи організації не є суб`єктом владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства, а діяльність директора комунального підприємства, установи чи організації не належить до публічної служби, визначеної цим Кодексом.
Відносини з приводу призначення чи звільнення директора є трудовими. Видання відповідного акта органу, якому підзвітне таке підприємство, установа, організація не змінює правової природи цих відносин.
Судом вказує, що керівник комунального закладу «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» Черкаської обласної ради не віднесено до посад державних службовців чи інших посад публічної служби, зазначених у п. 17 ч. 1 ст. 3 КАС України, а отже даний спір не може вирішуватись у порядку адміністративного судочинства.
За правилами ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства..
За таких умов, даний спір є цивільно-правовим та підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства за правилами Цивільно-процесуального кодексу України.
Оскільки, спір у справі виник поза межами публічно-правового спору, а зазначену справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, є відмовою у відкритті провадження в адміністративній справі.
У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.( ч. 6 ст. 170 КАС України)
Керуючись ст.ст. 170, 171, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя,
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, у зв`язку з тим, що позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Роз`яснити позивачу, що розгляд даного спору віднесено до юрисдикції загального суду.
Повернути позивачу позовну заяву разом із усіма доданими до неї матеріалами та направити копію даної ухвали.
Ухвала набрала законної сили у відповідності до вимог ст. 256 КАС України, проте може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Петро ПАЛАМАР