Рішення № 103535087, 22.02.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2022
Номер справи
520/24740/21
Номер документу
103535087
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2022 року № 520/24740/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (Держпром, 3 п., 2 пов., м. Харків, 61022) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, в якому з урахуванням уточнень просила суд:

- визнати протиправними дії ГУПФУ у Харківській області щодо зменшення щомісячних пенсійних виплат з травня 2020 року;

- зобов`язати ГУПФУ у Харківській області виконати ЗУ 1058 (п. 2 ст. 42), ЗУ 2148 (розд.XV, п. 4.4) і протягом 2 тижні здійснити перерахунок (індексацію) відповідну пенсію ОСОБА_1 з урахуванням річних коефіцієнтів індексації, починаючи з 2019 року, а також доплат за перевищення трудового стажу (31 рік) та дітей війни;

- зобов`язати ГУПФУ у Харківській області провести повний перерахунок пенсії з урахуванням індексації з травня 2020 року та протягом місяця виплатити різницю між фактично виплаченою та належною пенсією, яка має бути виплачена ОСОБА_1 ;

- встановити судовий контроль за терміном виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо зменшення щомісячних пенсійних виплат з травня 2020 року.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області та отримує пенсію.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 року по справі №820/2163/18 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова (вул. Гольдбергівська, 15, Харків, 61140) про зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Зобов`язано Слобожанське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року, застосувавши при обчисленні розміру пенсії за віком величину оцінки одного року страхового стажу 1,35%, загальний страховий стаж 51 рік 1 місяць 20 днів, повні дані про заробітну плату та виплатити недораховану суму пенсії з 01.10.2017 року. В іншій частині позову відмовлено.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 по справі № 520/8990/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх) про зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , застосувавши при обчисленні розміру пенсії за віком величину оцінки одного року страхового стажу 1,35% та виплатити недораховану суму пенсії з травня 2020 року. В іншій частині позову відмовлено.

Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області листом №6010-8877/Б-02/8-2000/21 від 24.05.2021 року на звернення позивача повідомило, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 по справі № 820/2163/18 позивачу з 01.10.2017 здійснено відповідний перерахунок пенсії, застосувавши при обчисленні розміру пенсії за віком величину оцінки одного року страхового стажу 1,35 %. Зазначено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 по справі № 520/8990/2020 дублює рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 по справі № 820/2163/18. Також, зазначено, що зобов`язань щодо проведення індексації пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески відповідно Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (із змінами внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України № 251 від 01.04.2020, № 127 від 22.02.2021) (далі - Постанова № 124) рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 по справі № 820/2163/18 не покладено.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не проведення індексації пенсії, звернулась до суду з даним позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ (надалі - Закон №1282) індексація грошових доходів населення - індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

При цьому, згідно з абзацом 1-2 статті 2 Закону №1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Відповідно до статті 4 Закону №1282 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За правилами частини 6 статті 5 Закону №1282, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до частини 6 статті Закону №1282, порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (Порядок №1078).

Згідно з пунктом 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Абзацом 3 пункту 4 Порядку № 1078 передбачено, що у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуваннями виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачується особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

За приписами абзацу п`ятого пункту 4 Порядку №1078 частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Згідно підпункту 4 пункту 6 Порядку №1078 індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету.

Таким чином, з наведеного слідує, що пенсія, яку отримує позивач, є об`єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін, що перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області листом №6010-8877/Б-02/8-2000/21 від 24.05.2021 року на звернення позивача повідомило, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 по справі № 820/2163/18 позивачу з 01.10.2017 здійснено відповідний перерахунок пенсії, застосувавши при обчисленні розміру пенсії за віком величину оцінки одного року страхового стажу 1,35 %. Зазначено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 по справі № 520/8990/2020 дублює рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 по справі № 820/2163/18. Також, зазначено, що зобов`язань щодо проведення індексації пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески відповідно Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (із змінами внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України № 251 від 01.04.2020, № 127 від 22.02.2021) (далі - Постанова № 124) рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 по справі № 820/2163/18 не покладено.

За таких обставин, відповідач не врахував та не перевірив наявність вищевказаних підстав визначених законом для проведення індексації пенсії позивача.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не здійсненні ОСОБА_1 індексації її пенсійних виплат.

Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на викладене та для ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, яка полягає у не здійсненні ОСОБА_1 індексації пенсійних виплат і зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області розглянути питання нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації пенсійних виплат, із врахуванням висновків суду.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання ГУПФУ у Харківській області виконати ЗУ 1058 (п. 2 ст. 42), ЗУ 2148 (розд.XV, п. 4.4) і протягом 2 тижні здійснити перерахунок (індексацію) відповідну пенсію ОСОБА_1 з урахуванням річних коефіцієнтів індексації, починаючи з 2019 року, а також доплат за перевищення трудового стажу (31 рік) та дітей війни та зобов`язання ГУПФУ у Харківській області провести повний перерахунок пенсії з урахуванням індексації з травня 2020 року та протягом місяця виплатити різницю між фактично виплаченою та належною пенсією, яка має бути виплачена ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Судовим розглядом встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що відповідачем взагалі не було здійснено нарахування та виплати індексації пенсії позивача.

Так, рішенням у даній справі зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області розглянути питання нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації пенсійних виплат, із врахуванням висновків суду.

Тобто, права позивача було відновлено належним чином.

Так, позовні вимоги у вказаній частині звернені на майбутнє, в даній частині позовних вимог права позивача не є порушеними.

З огляду на викладене позовні вимоги в частині зобов`язання ГУПФУ у Харківській області виконати ЗУ 1058 (п. 2 ст. 42), ЗУ 2148 (розд.XV, п. 4.4) і протягом 2 тижні здійснити перерахунок (індексацію) відповідну пенсію ОСОБА_1 з урахуванням річних коефіцієнтів індексації, починаючи з 2019 року, а також доплат за перевищення трудового стажу (31 рік) та дітей війни та зобов`язання ГУПФУ у Харківській області провести повний перерахунок пенсії з урахуванням індексації з травня 2020 року та протягом місяця виплатити різницю між фактично виплаченою та належною пенсією, яка має бути виплачена ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі, суд зазначає, що згідно приписів ч.1 ст. 382 КАС України, встановлення такого контролю є правом, а не обов`язком суду, відповідно до фактичних обставин справи.

В даній справі суд не вбачає підстав для застосування судового контролю.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (Держпром, 3 п., 2 пов., м. Харків, 61022) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, яка полягає у не здійсненні ОСОБА_1 індексації пенсійних виплат.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області розглянути питання нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації пенсійних виплат, із врахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.