Рішення № 103534646, 23.02.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2022
Номер справи
480/11893/21
Номер документу
103534646
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2022 року Справа № 480/11893/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/11893/21 за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 77 % відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.04.2018;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо відмови у перерахунку основного розміру пенсії за вислугу років 5003-5383/С-02/8-1800/21 від 15.07.2021 з 70% відповідних сум грошового забезпечення до 77 % відповідних сум грошового забезпечення починаючи з 01.04.2018 та зобов`язати відповідача здійснити з 01.04.2018 перерахунок пенсії за вислугу років виходячи з 77 % відповідних сум грошового забезпечення та провести виплати недоотриманих сум з урахуванням раніше проведених;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови № 6756-8397/С-02/8-1800/21 від 27.08.2021 здійснити перерахунок пенсії, у проведенні перерахунку та виплати пенсії згідно оновленої довідки про грошове забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» МВС України від 16.06.2021 № 33/39- 1032, станом на листопад 2019 року, за відповідною посадою із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити обчислення, перерахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення з 01.12.2019, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, згідно з довідкою, виданою Державною установою «Територіальне медичне об`єднання по Сумській області» МВС України від 16.06.2021 № 33/39-1032 за відповідною посадою станом на листопад 2019 року із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад за прирівняною посадою поліцейського (помічник чергового) складає 1900 грн., оклад за спеціальним званням старший сержант поліції - 1000 грн., надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 50% - 1450,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби - 39,99% - 1739,37 грн., премія ( відсотків нарахованого грошового забезпечення) 145,71 % - 8873,11 грн., а всього - 14962,68 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідачем був безпідставно зменшений розмір пенсії за вислугу років позивача з 77% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Крім того, на підставі рішення Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 та згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 №988, Державна установа "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" 16.06.2021 підготувала та надіслала до відповідача довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2019 для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019. Однак, відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 22.11.2021 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву до суду не подав.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач є пенсіонером МВС, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).

Як встановлено із протоколу за пенсійною справою 1803002211 (МВС) з 01.01.2010 позивачу призначена пенсія за вислугу років. Основний розмір пенсії складає 77% грошового забезпечення (а.с. 19).

Як встановлено із протоколу перерахунку пенсії (а.с. 22) у березні 2018 року ГУ УПФУ в Сумській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 згідно п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

При здійсненні вказаного перерахунку основний розмір пенсії ОСОБА_1 обраховано у розмірі 70% грошового забезпечення.

На підставі рішення Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 та згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 №988 Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" було видано довідку від 16.06.2021 № 33/39-1032 (а.с. 24) для перерахунку основного розміру пенсії позивача.

На звернення позивача щодо проведення перерахунку його пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення та з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області листами від 15.07.2021 № 5003-5383/С-02/8-1800/21 (а.с. 23) та від 27.08.2021 № 6756-8397/С-02/8-1800/21 (а.с. 28) повідомлено, що при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії, що не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, інших рішень, зокрема щодо визначення складових грошового забезпечення, Урядом не ухвалювалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсій до Головного управління не надходило, отже, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, наданою Державною установою Міністерства внутрішніх справ України Територіальним медичним об`єднанням по Сумській області, відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, № 2262-XII (далі - Закон).

Відповідно до ст. 13 Закону (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

З матеріалів справи встановлено, що пенсію ОСОБА_1 призначено з 2010 року згідно із Законом України № 2262-ХІІ, у розмірі 77% грошового забезпечення.

Згідно із ч. 3 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за чинною на час перерахунку пенсії редакцією ст. 13 Закону, якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Суд вважає помилковим посилання відповідача при перерахунку пенсії позивача на редакцію ст. 13 Закону, яка була чинною на день перерахунку пенсії, з огляду на наступне.

Так, у рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії та здійснюється на підставі ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ у зв`язку із зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, при визначенні її розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2018 року у справі №564/2288/16-а (адміністративне провадження № К/9901/23573/18)

Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 77 відсотків від грошового забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із 77% до 70% грошового забезпечення та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 77% відповідних сум грошового забезпечення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Стосовно дати, з якої має бути проведений такий перерахунок, суд зазначає наступне.

Позивач вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зменшило основний розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії під час проведення її перерахунку з 01.04.2018, та саме з цієї дати просить відновити його право та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення.

Водночас, матеріалами справи підтверджується, що перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із розрахунку 70% грошового забезпечення був здійснений відповідачем з 01.01.2016, а не з 01.04.2018, як вважає позивач.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, з метою повного та належного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення з 01.01.2016 основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із 77% до 70% грошового забезпечення та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 77% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

При цьому, на думку суду, вищевказаний спосіб захисту прав позивача є належним, ефективним і достатнім цій частині позовних вимог, а тому відсутня необхідність визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 77 % грошового забезпечення, оскільки ця вимога охоплюється змістом попередньої позовної вимоги про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії.

Що стосується перерахунку пенсії позивача на підставі довідки, наданої Територіальним медичним об`єднанням по Сумській області МВС України для перерахунку пенсії № 33/39-1032 від 16.06.2021, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Тобто зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

У той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та Постановою Верховного Суду від 12.11.2019, зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 визнані протиправними та нечинними, а Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 - визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відтак, саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином у позивача виникло право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яка гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

При цьому алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема Головні управління Пенсійного фонду та уповноважені органи, які видають довідки, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При цьому, обов`язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.

Наведені висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 по зразковій справі № 160/8324/19, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 залишено без змін.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Таким чином, з огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, враховуючи те, що Державною установою Міністерства внутрішніх справ України "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" була складена довідка, у головного управління, з урахуванням положень ст. ст. 51, 63 Закону №2262-ХІІ та Порядку № 45, виникає обов`язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 згідно грошового забезпечення станом на 19.11.2019.

Відтак, ГУ ПФУ в Сумській області протиправно не здійснило перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Державної установи Міністерства внутрішніх справ України "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" від 16.06.2021 № 33/39-1032, а тому такі дії не відповідають критеріям правомірності, визначених в ч. 2 ст. 2. Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи зазначене, суд вважає необхідним визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років та її виплати з 01.12.2019, на підставі оновленої довідки Державної установи Міністерства внутрішніх справ України "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" від 16.06.2021 № 33/39-1032 та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу з 01.12.2019, на підставі зазначеної довідки Державної установи Міністерства внутрішніх справ України "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області", з урахуванням раніше проведених виплат.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати в розмірі 1816,00 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із 77% до 70% грошового забезпечення з 01 січня 2016 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 77% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" № 33/39-1032 від 16.06.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 33/39-1032 від 16.06.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір в сумі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн. 00 коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко