Рішення № 103534128, 21.02.2022, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
460/5826/21
Номер документу
103534128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

21 лютого 2022 року м. Рівне №460/5826/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д.Є. розглянувши адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі ГУ ПФУ, відповідач), у якому просить суд: зобов`язати відповідача призначити пенсію відповідно до а.7 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дати подання заяви - 02.12.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 19.05.2020 прийнята на роботу в Приватне сільськогосподарське підприємство "Маяк" (далі ПСП "Маяк") на посаду тваринника, де і працює по даний час. Однак, звернувшись за призначенням пенсії листом відповідач відмовив у призначенні пенсії позивачу та зарахуванні до трудового стажу зазначеного періоду роботи на підприємстві у зв`язку з тим, що в ході перевірки первинних документів даного підприємства не підтвердився факт постійної зайнятості ОСОБА_1 . На переконання позивача така відмова є протиправною, оскільки працевлаштування ПСП "Маяк" з 19.05.2020 підтверджується записами в її трудовій книжці. Стверджує, що основним документом про трудову діяльність працівника є трудова книжка, відтак зайнятість на сільськогосподарських роботах у ПСП "Маяк" підтверджено належним чином.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, визначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач позову не визнав. Подав відзив на позовну заяву, у якому стверджував що було проведено перевірку достовірності документів про факт роботи та постійну зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції у ПСП "Маяк". Під час проведення вказаної перевірки, на думку відповідача, було встановлено факт не здійснення господарської діяльності вказаним фермерським господарством. Звертає увагу на відсутність первинних документів щодо провадження господарської діяльності вказаного фермерського господарства, відтак відповідачем підставно прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах.

Як встановлено судом з матеріалів справи, позивач 02.12.2020 звернулася до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про призначення пенсії за віком як жінці, яка працює у сільськогосподарському виробництві та виховала п`ятьох дітей до 14-річного віку.

Листом від 17.12.2020 за №1700-0304-8/41105 відповідач повідомив позивачку про відмову в призначенні пенсії, мотивуючи своє рішення тим, що нею не було надано достатньо документів, що підтверджують факт постійної роботи та зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції.

08.02.2021 позивач повторно звернулась із заявою до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про призначення пенсії за віком як жінці, яка працює у сільськогосподарському виробництві та виховала п`ятьох дітей до 14-річного віку.

Однак пенсійний орган листом від 25.02.2021 № 1700-0702-8/8306 повторно відмовив у призначенні позивачу пенсії, свою відмову мотивував тим, що положеннями ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" немає підстав для призначення пенсії за віком через відсутність документів, що підтверджують факт зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції станом на дату звернення, тобто на 31.01.2021.

Обидві відмови пенсійного органу також пов`язані з недостатністю поданих ОСОБА_1 документів, в зв`язку з чим останній подавав листи про надання інформації і документів до ГУ ПФУ України в Харківській області та до ДП "Агенства з ідентифікації і реєстрації тварин", однак станом на дату постановляння обох рішень про відмову в призначенні пенсії відповіді на свої запити не отримував.

23.04.2021 позивач втретє звернулась до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про призначення пенсії за віком як жінці, яка працює у сільськогосподарському виробництві та виховала п`ятьох дітей до 14-річного віку відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Однак ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, якому відповідно до автоматизованого розподілу з метою мінімізації корупційних ризиків щодо розгляду заяв громадян по призначенню пенсії було скеровано заяву позивача про призначення їй пенсії на підставі ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", було постановлено рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу.

Позивач звернулася до адміністративного суду із позовом, що розглядається для призначення їй пенсії на підставі ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Надаючи правову оцінку даного публічно-правового спору рішенням відповідача та доводам сторін, що викладені у позові та відзиві, суд виходить із такого.

Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон № 1058), визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Відповідно до статті 45 Закону №1058-IV, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пунктом 7 частини другої статті 114 Закону № 1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п`ятьох і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів від 16.05.1992 № 244, прийнятої на виконання пункту 7 частини другої статті 114 Закону № 1058, встановлено, що жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п`ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу. Право на пенсію на вказаних у пункті І цієї постанови пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання. Обчислення заробітку, призначення та виплата таких пенсій провадяться відповідно до чинного законодавства.

Отже, основними умовами, для призначення жінці пенсії, передбаченої пунктом 7 частини другої статті 114 Закону № 1058, є:

- виховання нею не менше п`яти дітей (в тому числі усиновлених), причому остання дитина має досягти 14-річного віку;

- зайнятість на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві на час звернення за призначенням пенсії.

Висновки аналогічного характеру містяться у постанові Верховного Суду від 23.05.2018 в справі № 211/2323/17 (2-а/211/150/17).

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно пункту 9 розділу IV Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, бланки заяв, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1), Порядком подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженим постанови правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 13-1, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 200/14891 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 20.03.2017 № 5-1), розміщуються на вебпорталі Пенсійного фонду України:

у форматі, придатному для роздрукування або відображення даних, які він містить, електронними засобами для подальшого заповнення вручну або на комп`ютері користувача електронної послуги та подачі цих документів особисто до органів Пенсійного фонду або поштою.

Згідно з п.1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви; якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів); якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) (п. 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Таким чином, положеннями Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» процедура подання відповідної заяви через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України визначена як один із можливих варіантів звернення до пенсійного органу. Будь-яких зауважень стосовно того, що це є єдино можливий шлях подання заяви про призначення пенсії норми чинного пенсійного законодавства не містять.

Суд наголошує, що позивач, як громадянин України, жодним чином не обмежений у праві на пенсійне забезпечення.

Верховним Судом в постанові від 06 лютого 2018 року у справі №723/2676/14-а висловлена правова позиція, відповідно до якої призначення пенсії здійснюється не автоматично, а передбачає виконання ряду процедурних дій, пов`язаних з встановленням особи, що звернулася за призначенням пенсії, та наявність визначеного переліку документів.

Суд також звертає увагу, що після отримання відповідної заяви від позивачки про призначення пенсії у грудні 2020 року відповідач мав розглянути цю заяву та прийняти мотивоване рішення, а у разі необхідності - у відповідності з вимогами пункту 4-2 Порядку № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, у тому числі і від позивачки, дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством.

Разом із тим, мотивоване рішення відповідачем за наслідками звернення позивачки не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення питання про призначення пенсії.

При цьому суд враховує, що згідно із приписами частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищенаведеного, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про необхідність задоволення позовних вимог частково та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду у встановленому порядку, з урахуванням висновків суду.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 454 грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 02 грудня 2020 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 454 грн за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Повний текст рішення складений 21 лютого 2022 року

Суддя Д.Є. Махаринець