Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 лютого 2022 року м. Рівне№460/8044/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку та виплаті доплати за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю (IV зона) у розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.39,50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 08.12.2020;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату доплати за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю (IV зона) у розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової віком, відповідно до ст.39,50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 08.12.2020.
В обґрунтування позову зазначає, що є непрацюючим пенсіонером, має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, проживає в населеному пункті, який віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, та перебуває на обліку у відповідача. У зв`язку із прийняттямрішення Конституційним Судом України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018, відповідач повинен був нараховувати та виплачувати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, відповідно достатті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", чого зроблено не було.
Ухвалою суду від 25.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 25.08.2021 залишено без розгляду позовну заяву в частині позовних вимог щодо: визнання протиправнимидій та зобов`язанняздійснити перерахунок та виплатити пенсію по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно дост.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 22.05.2008 по липень 2011 року включно; визнання протиправнимидій та зобов`язанняздійснити перерахунок тавиплату доплати за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю (IV зона) у розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової віком, відповідно до ст.3950 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за періоди: з 22.05.2008 по липень 2011 року включно та з 17.07.2018 року по 07.12.2020.
Таким чином позовними вимогами у справі є визнання протиправними дії та зобов`язання здійснити перерахунок та нарахувати доплати за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю (IV зона) у розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.39, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з 08.12.2020.
Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена у відзиві на позовну заяву від 07.10.2021 відповідно до змісту якого він заперечує проти їхнього задоволення. Зазначає на обґрунтування такої позиції, зокрема, про те, що позивач із заявою про перерахунок пенсії відповідної форми до управління не звертався. Зауважує, що чинною є редакціяст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно з якою підвищення, передбачене цією статтею, встановлюється громадянам, які працюють у зоні відчуження. При цьому, відповідачем наголошено, що позивач станом на 08.12.2020 працює. З огляду на вказане, відповідач стверджує, що він діяв в межах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому просить відмовити в задоволенні позовної заяви повністю.
Відповідно до вимог ч.4ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи особою (категорія 1), що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 , а також пенсіонером.
Згідно паспорта позивача, позивач з 18.11.2008 проживає в населеному пункті, який, відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Вказані обставини не є спірними у справі.
Із копії довідки МСЕК від 28.09.2004 №076537 позивача визнано непрацездатною.
Разом з тим, відповідно до довідки управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 28.09.2021 №1700-0402-13/3307 позивач з 08.12.2020 перебуває на обліку, отримує пенсію по інвалідності за нормамиЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"та є працюючою особою.
Згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) 22.03.2017 зареєстрована як фізична особа-підприємець. Відомості про припинення підприємницької діяльності станом на 08.12.2020 та станом на час розгляду справи судом відсутні.
У відповідь на заяву позивача, відповідач листом від 22.04.2021 за №2737-2168/Н-02/8-1700/21 повідомив про те, що доплата до пенсії, передбаченаст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"позивачу з 17.07.2018 не встановлювалась та не виплачувалась.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо ненарахування та невиплати відповідного підвищення до пенсії післяухвалення Конституційним Судом рішення від 17.07.2018 №6-р/2018, як непрацюючому пенсіонеру, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у зразковій справі № 240/4937/18 наведені обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивач проживає на території радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; б) позивач є непрацюючим пенсіонером; в) відповідачем є відповідне управління ПФУ; г) предметом спору є нарахування та виплата із 17.07.2018 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному частиною другоюстатті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), у редакції, чинній до 01.01.2015.
В Постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 по справі № 240/4937/18, зокрема, зазначено:
"...з моментуухвалення Конституційним Судом України Рішення від 17 липня 2018 року № 6-р/2018відновлено право позивача на отримання підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, на підставістатті 39 Закону № 796-ХІІ."
Щодо розміру підвищення Велика Палата Верховного Суду у вище зазначеній постанові вказує, що "...Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012не надає права Кабінету Міністрів України зменшувати розмір виплати пільг, компенсацій і гарантій, установленихЗаконом № 796-ХІІ, а Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно доКонституціїта законів України у разі, якщо законом прямо не передбачено розмір таких виплат".
Зважаючи, щостаття 39 Закону № 796-ХІІіз 17 липня 2018 року має такий зміст:
"Стаття 39. Доплата громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення
Громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:
-у зоні безумовного (обов`язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати;
-у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
-у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати", суд дійшов висновку, що розмір підвищення до пенсії, на який має право позивач, визначеност. 39 Закону № 796-ХІІта дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Таким чином, після прийняття рішення Конституційним Судом України позивач має право на щомісячне отримання підвищення до пенсії як непрацюючий пенсіонер, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, як установленостаттею 39 Закону № 796-ХІІу редакції, що діяла до 01 січня 2015 року в частині, яка не зміненаЗаконом № 987-VIII.
Поряд з цим, в ході судового розгляду даної справи судом встановлено, що позивач зареєстрована як фізична особапідприємець і на момент розгляду справи підприємницька діяльність позивача не припинена.
Отже, ОСОБА_1 , хоча має статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи та проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, є працюючим пенсіонером.
З огляду на встановлені обставини справи, підстави для нарахування та виплати позивачу з 08.12.2020 пенсійним органом підвищення до пенсії відповідно дост.39 Закону №796-ХІІ, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі двох мінімальних заробітних плат, у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні.
Вирішуючи питання можливості нарахування та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст.50 Законом № 796-ХІІ, з 08.12.2020, суд враховує наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, врегульовані Законом №796-XII.
Частиною 1 статті 50 Закону №796-XII передбачалося, що особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі: 75 процентів мінімальної пенсії за віком (для інвалідів II групи).
Відповідно до ст.63 Закону № 796-XII, фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Згідно з ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачене законом про Державний бюджет України.
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (далі Закон №79-VIII), пунктом 63 якого розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнений пунктом 26, яким установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону № 796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
При цьому, суд вважає за необхідне наголосити, що вказані вище положення Закону №79-VIII не були визнані неконституційними.
Таким чином, суд констатує, що із набуттям чинності Закону №79-VIII, Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення розміру виплат передбачених, зокрема, ст.50 Закону № 796-XII.
Враховуючи викладене, суд вважає, що виплачуючи позивачу щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, передбачену ст.50 Закону № 796-XII у порядку та розмірах, встановлених Порядком №1210, відповідач діяв правомірно та, відповідно, жодним чином не порушив законні права та інтереси позивача щодо належного соціального забезпечення.
Аналогічна правова позиція щодо визначення розмірів пенсійних виплат, передбачених відповідними статтями Закону №796-XII висловлена Верховним Судом в постановах від 21.02.2018 по справі № 619/2262/17, від 19.06.2018 по справі №344/14522/17 та від 06.11.2018 по справі №303/6762/16-а.
Суд зауважує, що після прийняття Конституційним Судом України Рішення від 17.07.2018 №6-р/2018 правозастосування ст.50 Закону №796-XII жодним чином не змінилося. Зі змісту вказаного Рішення Конституційного Суду України слідує, що норми ст.50 Закону №796-XII не були предметом розгляду відповідного конституційного подання.
Висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 21.01.2019 в справі №240/4937/18 (номер провадження №Пз/9901/55/18), також не підлягають застосуванню в межах спірних правовідносин, оскільки таке судове рішення є зразковим для справ, у яких предметом спору є виплата пенсійними органами непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищення до пенсії у розмірах, установлених ч.2 ст.39 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2015.
Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо нарахування та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст.50 Закону №796-XII, з 08.12.2020, є безпідставними.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач, не нараховуючи та не виплачуючи з 08.12.2020 позивачу доплати до пенсії, як особі, що є працюючим пенсіонером і проживає на території радіоактивного забруднення, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, встановлених ст.39, 50 Закону №796-ХІІ, діяв у межах повноважень, у спосіб та у порядку, визначені нормами чинного законодавства.
Відповідно дост.77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку,що порушення прав позивача, про захист яких він просив в судовому порядку, не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду, а відтак у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Правові підстави для застосування положеньст.139 КАС Україниу суду відсутні.
Керуючись ст.241-246,255,295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 21 лютого 2022 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя С.А. Борискін