Рішення № 103532611, 09.02.2022, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2022
Номер справи
340/10743/21
Номер документу
103532611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2022 року м. Кропивницький справа №340/10743/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу

за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )доГоловного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ - 20632802)провизнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

І. Зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення відсоткового розміру моєї пенсії із 69% до 64% грошового забезпечення, при проведені перерахунку пенсії з 01.01.2016 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру 69 % грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.

ІІ. виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач є учасником бойових дій та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 2 категорія, з 2003 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ), яка була призначена у розмірі 69 процентів від суми грошового забезпечення (64 проценти за 23 роки вислуги та 5% як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2). З 01 січня 2008 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року розмір пенсії обраховується без збільшення на 5% грошового забезпечення як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та становив 64% грошового забезпечення. Позивач з такими діями відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 69% до 64% процентів відповідних сум грошового забезпечення не погоджується. Вказує, що для перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону №2262-XII, що визначають її розмір у процентах відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент первинного призначення пенсії. Зважаючи на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги..

Відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Представник відповідача зазначив, що позовні вимоги в залишені без розгляду в зв`язку з пропуском позивачем 6-ти місячного строку звернення до адміністративного суду. На думку відповідача, З 29.04.2006 відповідно до Закону України від 04.04.2006 № 3591-ІУ "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" було внесено зміни до ст. 13 Закону №2262-ХІІ, якими виключено положення щодо вказаного збільшення розміру пенсії за вислугу років.. Також, представником відповідача зазначено, що головне управління з квітня 2021 року позбавлене функції фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, фінансування зазначених виплат здійснюється централізовано - Пенсійним фондом України.

ІІІ. Заяв (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.

Ухвалою Кіровоградським окружним адміністративним від 10.01.2022 року судом відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

27.01.2022 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву.

Разом з тим, у своєму відзиві представник відповідача зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду, отже, позовні вимоги повинні бути залишені без розгляду.

Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача у своєму відзиві, на пропуск строку звернення до адміністративного суду, з огляду на наступне.

Доводи відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду з цим позовом суд відхиляє, оскільки згідно з ч.3 ст.51, ч.2 ст.55 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Посилання представника відповідача на правові висновки Великої Палати Верховного Суду у справі № 510/1286/16 а від 24.12.2020 не є застосовними до спірних правовідносин, оскільки у зазначеній справі ВП ВС надавав правовий висновок щодо застосування ст. ст. 87, 98 Закону України від 5 листопада 1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», а до спірних правовідносин підлягає застосуванню положення ст. 51 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Крім того, правова позиція Верховного Суду, викладена у рішенні від 12.03.2018 у справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), також не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах, оскільки вона сформована до прийняття рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.

Інших заяв чи клопотань учасниками справи до суду не подано.

Відповідно до вимог статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, судом встановлені відповідні обставини.

Позивач є учасником бойових дій та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 2 категорія, з 27.12.2005 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ), яка була призначена у розмірі 69 процентів від суми грошового забезпечення (64 проценти за 23 роки вислуги та 5% як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2), що підтверджується розрахунком на призначення пенсії за вислугу років від 23 вересня 2003 року.

Позивачу з 01.01.2016 року здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру 64% грошового забезпечення, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також з 01 січня 2018 року, виходячи з розміру 64% грошового забезпечення, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якій просив виплачувати йому пенсію у розмірі, встановленому на час її призначення у 2006 році, згідно з висновком про призначення пенсії за вислугою років.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 26 листопада 2021 року повідомлено позивача про те, що з 29.04.2006 року набрав чинності Закон України від 04.04.2006 року № 3591-IV Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців. Пункт «в» статті 13 в новій редакції Закону визначає розмір пенсій, які призначаються військовослужбовцям, звільненим зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України. Таким чином, для підвищення пенсій на 5% чи 10% учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було раніше передбачено цим пунктом, правові підстави відсутні. У зв`язку з цим, при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016 року розмір пенсії позивача було обчислено без врахування підвищення на 5%, в розмірі 64% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Враховуючи зазначене, для обчислення розміру пенсії у розмірі 69% правові підстави відсутні.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо зменшення з 01 січня 2016 року розміру пенсії з 69% до 64% грошового забезпечення, позивач звернувся д осуду з даним позовом.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до пункту «а» 13 Закону № 2262-XII в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Крім того, згідно положень пункту «в» статті 13 Закону № 2262-XII зазначеним особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Між тим, пунктом 9 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006р. за №3591-IV було внесено зміни до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, змінено редакцію п. «в» вказаної статті що не передбачає збільшення основної пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до 2 категорії учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.

Згідно розділу II Прикінцевих положень Закону України від 04.04.2006 року він набирає чинності з дня його опублікування (зокрема зміни внесені пунктом 9 цього Закону).

Припинення нарахування доплат до пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення не може вважатись зменшення розміру пенсії за вислугу років, оскільки зазначені доплати не є невід"ємною частиною державної пенсії, які виплачувалися таким особам як доплата за статус постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та були виключені з положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Поряд з цим суд зазначає, що вказана норма неконституційною не визнавалась і є діючою до теперішнього часу, а отже, правові підстави для збільшення пенсійних виплат на 5 % як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у пенсійного органу відсутні.

Водночас, постановою №1294 встановлено нові умови обчислення і структури грошового забезпечення зазначених осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 5 Порядку № 5 передбачено нові види грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд дійшов висновку, щл оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, а саме з 1 січня 2008 року, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала 5-процентне збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 5-процентної доплати для зазначених військовослужбовців немає.

При цьому суд бере до уваги ту обставину, що вищезгадані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, а навпаки - привели до її збільшення, що нівелює засторогу можливого порушення прав позивача.

Як вбачається з протоколів перерахунку пенсії, позивачу після внесення змін у пункт «в» статті 13 Закону №2262-XII нараховується та виплачується підвищення до пенсії як ліквідатору 2 категорії ЧАЕС.

Аналогічні правові висновки у спорах цієї ж категорії викладено, у постанові Верховного Суду України від 08 липня 2014 року (справа № 21-277а14) та постановах Верховного Суду від 08.05.2018 року по справі №752/17929/13-а та від 21.03.2019 року.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

VІ. Судові витрати.

За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного суду Р.В. Жук