Рішення № 103531009, 22.02.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2022
Номер справи
140/6741/21
Номер документу
103531009
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/6741/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФ України у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії відповідно до чинного законодавства та зобов`язання здійснити перерахунок належних пенсійних виплат відповідно до вимог чинного законодавства України та компенсувати недоотримані кошти в результаті порушення вимог пункту 7 Постанови КМУ від 28 грудня 2011 року № 1381 з дня нарахування пенсії (30 червня 2017 року).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30 червня 2017 року ОСОБА_1 призначено пенсію по віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Однак під час оформлення пенсії та проведення пенсійних нарахувань відповідач не зарахував строк перебування на військовій службі за призивом під час мобілізації до страхового стажу.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду зобов`язано Рожищенське об`єднань управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути мою заяву від 25 травня 2018 року про перерахунок пенсії з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На виконання згаданого рішення суду ГУ ПФ України у Волинській області проведено перерахунок моєї пенсії з 1 червня 2018 року, про що отримав відповідну довідку. У ній зазначено, що на підставі довідки від 26 серпня 2017 року, виданої військовою частиною А3283, до страхового стажу зараховано період участі в антитерористичної операції з 26 липня 2015 року по 2 жовтня 2015 року, з 27 жовтня 2015 року по 15 листопада 2015 року, з 19 листопада 2015 року по 7 грудня 2015 року, та з 1 лютого 2016 року по 7 квітня 2016 року із застосуванням кратності (один місяць служби за три). В результаті перерахунку мій страховий стаж становить 38 років 10 місяців 29 днів (коефіцієнт стажу — 0,38833).

Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток 3 862,76 грн, який обчислено із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2014 -2016 роки 4 888,83 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку — 0,79012).

Постановою КМУ України від 28 грудня 2011 року № 1381 установлено, що з 1 січня 2012 року інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів війни І групи - 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 255, III групи - 225, учасників бойових дій - 165 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачаємо зазначених розмірів.

Зокрема, до переліку пенсійних виплат включено базову пенсію за віком (1 500,03 грн), якої в переліку пенсійних виплат немає. Зазначає, що щомісячно недоотримує 1 500,03 грн, що є порушенням відповідачем норм чинного законодавства.

З врахуванням викладеного позивач просить задовольнити позов повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнає, вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування зазначає, що на виконання рішення суду від 25 травня 2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2018 року. Зокрема, на підставі довідки від 26 серпня 2017 року, виданої військовою частиною А3283, до страхового стажу зараховано період участі в антитетористичній операції з 26 липня 2015 року по 02 жовтня 2015 року, з 27 жовтня 2015 року по 15 листопада 2015 року, з 19 листопада 2015 року по 07 грудня 2015 року та з 01 лютого 2016 року по 07 квітня 2016 року із застосуванням кратності (один місяць служби за три).

В результаті перерахунку страховий стаж позивача становить 38 років 10 місяців 29 днів (коефіцієнт стажу — 0,38833).

Поряд з цим, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» №1381 від 28 грудня 2011 року встановлено, що з 1 січня 2012 року, зокрема, учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 165 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01 грудня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановлено на рівні 1 769 гривні.

Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток 3 862,76 грн, який обчислено із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки 4888,83 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку — 0,79012).

Таким чином, розмір пенсії позивача становив з 01 грудня 2020 року – 2 918,85 грн, з них: 1 500,03 грн - розмір пенсії за віком згідно статті 27 Закону України 1 058 (3 862,76 грн х 0,38833); 268,97 грн відповідно абзацу 1 частини першої статті 28 Закону України 1058 — доплата до прожиткового мінімуму (1 769 грн.); 45 грн згідно абзацу 2 частини першої статті 28 Закону України 1058 — доплата за 3 роки понаднормативного стажу (1 500,03 грн х 3%); 40 грн - цільова допомога учасникам бойових дій; 442,25 грн - підвищення учасникам бойових дій (1 769 грн х 25%); 622,60 грн. - державна адресна допомога учасникам бойових дій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року, що відповідає вимогам законодавства.

Враховуючи наведене, підстав для перерахунку пенсії та компенсації недоотриманих коштів з 30 червня 2017 року немає.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 30 червня 2017 року.

Крім того, позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 16 березня 2016 року (а. с. 14 зворот).

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог чинного законодавства України з урахуванням вимог пункту 7 Постанови КМ України № 1381 від 28 грудня 2011 року з дня нарахування пенсії (30 червня 2017 року).

Листом від 12 січня 2021 року за № 178-17779/Ж-02/8-0300/21 відповідач повідомив позивача, що розмір пенсії позивача становив з 01 грудня 2020 року – 2 918,85 грн, з них: 1 500,03 грн - розмір пенсії за віком згідно статті 27 Закону України 1 058 (3 862,76 грн х 0,38833); 268,97 грн відповідно абзацу 1 частини першої статті 28 Закону України 1058 — доплата до прожиткового мінімуму (1 769 грн.); 45 грн згідно абзацу 2 частини першої статті 28 Закону України 1058 — доплата за 3 роки понаднормативного стажу (1 500,03 грн х 3%); 40 грн - цільова допомога учасникам бойових дій; 442,25 грн - підвищення учасникам бойових дій (1 769 грн х 25%); 622,60 грн. - державна адресна допомога учасникам бойових дій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року, що відповідає вимогам законодавства (а. с. 18).

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту шостого частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03 жовтня 2017 року № 2148-V111, який набрав чинності з 01 жовтня 2017 року, до частини першої статті 25 Закону № 1058-IV були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Також Законом № 2148-VIII Прикінцеві положення Закону № 1058 доповнено пунктом 4-3, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Разом з тим, відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів» передбачено щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» установлено, що з 1 січня 2012 р. інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів війни I групи - 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 255, III групи - 225, учасників бойових дій - 165 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Пунктом 22 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Як встановлено судом, розмір пенсії позивача з моменту призначення становив 2 164,80 грн та складається з:

- 1 469,95 грн основний розмір пенсії;

- 13,12 грн доплата за понаднормативний стаж;

- 328,00 грн підвищення як учаснику бойових дій (1 кат) (25 % від 1 312 грн);

- 40,00 грн цільова допомога учасникам бойових дій (Постанова №1603 пункт 1);

- 313,73 грн державна адресна допомога УБД (до 165% від 1312 грн) Постанова № 1381 пункт 7.1

Розмір пенсії з надбавками – 2 164,80 грн. При цьому, 2 164,80 грн = 1 312 грн х 165%).

При цьому, по даний час пенсія виплачується з усіма надбавками, підвищеннями, цільовими грошовими допомогами, що підтверджується рішенням про призначення пенсії №907520164273 починаючи з 30 червня 2017 року.

Таким чином, наведене свідчить, що з 30 червня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснювало нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії як учаснику бойових дій в розмірі 165% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з урахуванням 25% підвищення пенсії як учаснику бойових дій, передбаченого частиною четвертою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та цільової грошової допомоги в розмірі 40 грн, передбаченої статтею 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни».

Відтак, матеріалами справи підтверджується нарахування та виплата позивачу збільшення розміру пенсії як учаснику бойових дій, обчисленої відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28 грудня 2011 року №1381.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні даного спору, з огляду на встановлені обставини дійшов висновку, що дії відповідача вчиненні в порядку та у спосіб, що визначені чинним законодавством, в межах наданих йому повноважень, обґрунтовано і правомірно. В той час як порушення прав позивача, про захист яких він просив в судовому порядку, не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду. Жодних доказів на доведення порушення відповідачем прав свобод та інтересів позивача суду не надано.

За таких обставин, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 244-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826).

Суддя Ф.А. Волдінер