Ухвала суду № 103530370, 17.02.2022, Окнянський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Красноокнянський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
17.02.2022
Номер справи
491/1139/20
Номер документу
103530370
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 491/1139/20

Провадження № 2/506/27/22

У Х В А Л А

про залучення до участі в справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору

та відкладення підготовчого судового засідання

17.02.2022 року с.м.т. Окни

Красноокнянський районний суд Одеської області в складі

головуючого судді Чеботаренко О.Л.

секретаря судового засідання Таратунського С.С.

представника позивача адвоката Черток О.В.

відповідача ОСОБА_1

представника відповідача адвоката Чумаченка С.О.

представника служби у справах дітей Подільської РДА

Одеської області Кунєвої І.Д.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання про залучення третьої особи до участі у справі за позовом

ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Служба у справах дітей Подільської районної державної адміністрації Одеської області, Служба у справах дітей Одеської міської ради про визначення місця проживання малолітньої дитини,

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Красноокнянського районного суду Одеської області перебуває зазначена цивільна справа.

Від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служби у справах дітей Одеської міської ради до суду надійшло клопотання про залучення до участі в даній справі в якості третьої особи Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради як органу опіки та піклування. Вказане клопотання обгрунтоване тим, що п.3 постанови КМУ від 24.09.2008 року №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини» /далі в тексті - Постанова/ визначено, що органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад у тому числі об`єднаних територіальних громад. На території м.Одеси виконання функцій органу опіки та піклування віднесено до повноважень районних адміністрацій Одеської міської ради, а саме Суворовської, Приморської, Київської та Малиновської. Таким чином, на території м.Одеси не функціонує (відсутній) орган опіки та піклування Одеської міської ради, а функціонують чотири органи опіки та піклування в складі районних адміністрацій Одеської міської ради, які розглядають питання, віднесені до їх компетенції за територіальною приналежністю. При цьому, відповідно до Положення про Службу у справах дітей Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради №203-VІІІ від 28.04.2021 року, Служба у справах дітей Одеської міської ради не є органом опіки та піклування та не має відповідних повноважень щодо підготовки та надання до суду висновку, передбаченого частиною 5 статті 19 Сімейного кодексу України. Разом з тим, відповідно до п.п.2.1 п.2 розпорядження міського голови від 19.06.2017 року №568 «Про удосконалення взаємодії виконавчих органів Одеської міської ради з питань опіки та піклування і захисту прав дітей», голови районних адміністрацій Одеської міської ради при виконанні функцій органів опіки та піклування видають розпорядження та затверджують висновки з питань, віднесених до компетенції органу опіки та піклування, виключно за результатами попередніх перевірок, проведених Службою у справах дітей Одеської міської ради. На теперішній час Службою у справах дітей Одеської міської ради підготовлений проект висновку щодо можливості визначення місця проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з одним із батьків та направлений на розгляд комісії з питань захисту прав дітей Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради для прийняття відповідного рішення, як органом опіки та піклування. Тому, на думку Служби у справах дітей Одеської міської ради, до участі у справі слід залучити в якості третьої особи Малиновську районну адміністрацію Одеської міської ради як орган опіки та піклування.

В підготовчому судовому засіданні представник позивача вважала, що вказане клопотання слід задовольнити.

Відповідач, представник відповідача та представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - служби у справах дітей Подільської РДА Одеської області проти задоволення клопотання Служби у справах дітей Одеської міської ради не заперечували.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служби у справах дітей Одеської міської ради в підготовче судове засідання не з`явився, однак у вищевказаному клопотанні просив провести розгляд клопотання у його відсутність. Тому підготовче судове засідання проведено у відсутність представника Служби у справах дітей Одеської міської ради, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.

Розглянувши клопотання Служби у справах дітей Одеської міської ради, суд прийшов до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Згідно до ч.5 ст.53 ЦПК України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Виходячи із аналізу п.4 ч.2 ст.197 ЦПК України, в підготовчому судовому засіданні може вирішуватись питання про залучення до участі у справі третіх осіб.

Згідно з ч.4 ст.19 Сімейного кодексу України, при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи (ч.5 ст.19 СК України).

П.3 постанови КМУ від 24.09.2008 року №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування пов`язаної із захистом прав дитини» визначено, що органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад.

Відповідно до рішення Одеської міської ради №1934-VІІ від 26.04.2017 року «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 року №1328-VІІ «Про затвердження положень про районні адміністрації Одеської міської ради», затверджені Положення про Суворовську, Приморську, Київську, Малиновську районні адміністрації Одеської міської ради, згідно з якими на території м.Одеси виконання функцій органу опіки та піклування віднесено до повноважень районних адміністрацій Одеської міської ради.

П.72 Постанови встановлено, що для розв`язання спору між батьками щодо визначення місця проживання дитини відповідну заяву один з батьків подає до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини.

При цьому, п.п.2.1 п.2 розпорядження міського голови від 19.06.2017 року №568 «Про удосконалення взаємодії виконавчих органів Одеської міської ради з питань опіки та піклування і захисту прав дітей» визначено, що голови районних адміністрацій Одеської міської ради при виконанні функцій органів опіки та піклування, видають розпорядження та затверджують висновки з питань віднесених до компетенції органу опіки та піклування, виключно за результатами попередніх перевірок, проведених Службою у справах дітей Одеської міської ради.

За повідомленням Служби у справах дітей Одеської міської ради, вказаною службою підготовлено проект висновку щодо можливості визначення місця проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з одним із батьків та направлений на розгляд до комісії з питань захисту прав дітей Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, для прийняття відповідного рішення.

З урахуванням зазначених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, як органу опіки та піклування, до повноважень якого належить затвердження висновку, передбаченого ч.5 ст.19 СК України, щодо розв`язання спору в даній справі, у зв`язку з чим клопотання Служби у справах дітей Одеської міської ради слід задовольнити.

П.13 ч.2 ст.197 ЦПК України встановлено, що у підготовчому засіданні суд встановлює строк для подання пояснень третіми особами та відповіді учасників справи на такі пояснення.

Тому слід надати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Малиновській районній адміністрації Одеської міської ради строк для подання пояснень на позов, відповідно до ст.181 ЦПК України.

Крім того, відповідно до вимог ч.ч.4, 5 ст.19 СК України, слід зобов`язати Малиновську районну адміністрацію Одеської міської ради, як орган опіки та піклування, надати до суду письмовий висновок щодо розв`язання спору.

Згідно з п.2 ч.2 ст.198 ЦПК України, суд відкладає підготовче засідання, в межах визначного вказаним Кодексом строку підготовчого провадження, у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність відкладення підготовчого судового засідання.

Керуючись ст. ст. 53, 197, 198, 223, 259-260 ЦПК України,

У Х В А Л И В :

Клопотання представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служби у справах дітей Одеської міської ради задовольнити.

Залучити Малиновську районну адміністрацію Одеської міської ради до участі в справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Служба у справах дітей Подільської районної державної адміністрації Одеської області, Служба у справах дітей Одеської міської ради про визначення місця проживання малолітньої дитини, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Відкласти підготовче судове засідання до 10.03.2022 року до 09.15 год.

Надати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Малиновській районній адміністрації Одеської міської ради строк для подання пояснень на позов до 09.03.2022 року.

Зобов`язати Малиновську районну адміністрацію Одеської міської ради, як орган опіки та піклування, надати до суду письмовий висновок щодо розв`язання спору до 09.03.2022 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 22.02.2022 року.

Суддя О. Л. Чеботаренко